Gwatemala Honduras Belize: La Ruta Maya
Termin(y):
- 17.02-3.03.2025 brak miejsc
Trasa:
Gwatemala City, Antigua, Panajachel, jezioro Atitlan, San Pedro La Laguna, San Juan La Laguna, Chichicastenango, ANtigua, wulkan Pacaya (opcjonalnie), Copan,Rio Dulce, Flores, Tikal, Belize City, Caye Caulker, Belize City
Kod wyjazdu:
GTM1250217Gwatemala. Indiański kraj. Piękny i różnorodny. 90% mieszkańców to Indianie, w większości potomkowie Majów.
Majestatyczne wulkany otaczające Atitlan - jedno z najpiękniej położonych jezior na świecie,
Antigua - najpiękniejsze miasto Ameryki Środkowej,
Tikal i Copan - najładniejsze miasta Majów, okolone dżunglą. Do tego indiańskie targi, Bóg Maximom a na koniec plaże i nurkowanie w Belize
Gwatemala. Indiański kraj. Piękny i różnorodny. 90% mieszkańców to Indianie, w większości potomkowie Majów.
Majestatyczne wulkany otaczające Atitlan - jedno z najpiękniej położonych jezior na świecie,
Antigua - najpiękniejsze miasto Ameryki Środkowej,
Tikal i Copan - najładniejsze miasta Majów, okolone dżunglą.
Do tego indiańskie targi, Bóg Maximom a na koniec plaże i nurkowanie w Belize
Autorką programu jest Marta Podleśna-Nowak
Dzień 1
Wylot z Warszawy. Przelot do Guatemala City. Przejazd do Antigua. Nocleg w hotelu.
Dzień 2 Antigua
Zwiedzanie miasta Antigua (lista UNESCO), położonego w górzystym regionie Gwatemali, pomiędzy trzema wulkanami. W XVI wieku miasto zostało stolicą hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej nosząc wówczas nazwę „Najbardziej Zaszczytne i Najwierniejsze Miasto Świętego Jakuba od Rycerzy Gwatemali”. Pomimo zniszczeń spowodowanych przez trzęsienia ziemi zachował się kolonialny, krzyżowy układ ulic, wiele budowli w stylu baroku kolonialnego oraz kościołów. Miasto ma niepowtarzalny klimat, uwielbiane jest przez obcokrajowców, którzy przesiadują tu tygodniami. Nocleg w hotelu
Dzień 3 Antigua
Czas wolny w Antigua - najpiękniejszym mieście Ameryki Środkowej, pełnym zabytków, straganów, sklepików z rękodziełem i stylowych kawiarni. Dla chętnych wyprawa (dodatkowo płatna ok. 40 usd) na aktywny wulkan Pacaya, gdzie można zobaczyć ciepłe pola świeżej lawy. Nocleg w hotelu.
Dzień 4 Atitlan
Przejazd do Panajachel. Rejs po jednym z najpiękniejszych zbiorników naturalnych na świecie – jeziorze Atitlan – wypełniającym olbrzymią kalderę, powstałą podczas wybuchu wulkanu 84 tys. lat temu. Dopłynięcie do wioski Santiago Atitlan, gdzie znajduje się kaplica czczonego tu miejscowego bóstwa - Maximóna. Dalszy rejs i zwiedzanie wioski San Pedro la Laguna. Przepłynięcie do San Juan la Laguna na nocleg. Nocleg w hotelu.
Dzień 5 Jezioro Atitlan – Indianie Tzutujil
Eksploracja San Juan la Laguna, zamieszkałej przez Indian Tzutujil – jedną z rdzennych grup etnicznych, potomków Majów. Dzięki lokalnemu przewodnikowi ze stowarzyszenia Rupalaj K’istalin będzie okazja do przyjrzenia się życiu mieszkańców z bliska. Wizyta w rodzinnej „fabryce” tekstyliów, gdzie tkaniny barwione są w sposób naturalny, w przydomowym ogródku - „aptece” i w galerii artystów – malarzy. Poznanie procesu pozyskiwania kakao, wizyta na plantacji kawy wraz z degustacją. Okazja do zakupienia oryginalnych tkanin, obrazów i organicznej kawy.
Po południu czas wolny na samodzielne spacery lub odpoczynek z widokiem na jezioro Atitlan (hotel tuż przy jeziorze). Możliwość wypożyczenia kajaków i zwiedzanie okolicy z perspektywy jeziora (kajaki w cenie noclegu). Dla chętnych fakultatywne wycieczki: szlakiem kukurydzy, łowienie ryb. Nocleg w hotelu.
Dzień 6 Chichicastenango
Rejs do Panajachel. Dalszy przejazd do Chichicastenango. To malownicze miasteczko pełne jest tradycyjnie ubranych mieszkańców sprzedających wyroby rękodzielnicze, artykuły spożywcze, które można tu nabyć w dobrych cenach. Wizyta w Chichicastenango na niecodziennym cmentarzu. Niektórzy twierdzą, że jest on najbardziej kolorowym na świecie. Czas na zrobienie zakupów rękodzielniczych na słynnym targu. Po południu przejazd do Antigua, gdzie nocleg. Nocleg w hotelu.
Dzień 7 Transfer do Copán (Honduras)
Przejazd do granicy z Hondurasem, po formalnościach granicznych dalszy przejazd do miasta Copán. Po południu czas na spacer po mieście i odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu.
Dzień 8 Ruiny Copán
Zwiedzanie ruin miasta Copán (lista UNESCO), jednego z największych i najważniejszych miast Majów. Centrum ceremonialne otoczone było świątyniami, zespołami pałacowymi, wielkimi dziedzińcami i dzielnicami mieszkalnymi. Najbardziej charakterystyczne są jednak stele– pomniki kolejnych władców. W ruinach znajduje się również najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów – Schody Hieroglifów z wyrytymi 2500 znakami. Za dopłatą 15 usd możliwość wejścia do podziemnych tuneli Rosalilla i Los Jaguares. Transfer do Rio Dulce. Nocleg w okolicach Rio Dulce.
Dzień 9 Rio Dulce
Rejs rzeką Dulce, położoną na terenie pięknego Parku Narodowego Rio Dulce. Po drodze wizyta w forcie San Felipe, będącym bazą hiszpańską do obrony przed piratami atakującymi wybrzeże w XVII i XVIII wieku. Wizyta w obiektach Ak Tenamit – projektu realizowanego od lat 90-tych XX wieku w okolicach Rio Dulce mającym na celu pomoc lokalnej społeczności w zakresie edukacji i zdrowia. Transfer do Flores, położonego nad jeziorem Peten Itza. Nocleg w hotelu.
Dzień 10 Tikal
Całodzienne zwiedzanie ruin dawnej stolicy państwa Majów - Tikal (lista UNESCO). To najpiękniejsze miasto Majów. Pozostałości miasta ukryte w dżungli robią niesamowite wrażeni. Rozłożone są na powierzchni ok. 60 km2. Odkryte zostały w XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy ale wykopaliska prowadzone są do dziś. Odkryto sześć wysokich piramid schodkowych typu talud – tablero, ale to nie wszystkie odsłonięte piramidy – gołym okiem widać mniejsze i większe pagórki porośnięte dżunglą, spod których wystają kamienie – ruiny majańskiego miasta. Powrót do Flores. Nocleg w hotelu we Flores.
Dzień 11 Belize – Caye Caulker
Transfer do Belize City. Przekroczenie granicy z Gwatemalą. Dalszy rejs łodzią motorową na małą wyspę Caye Caulker, bez dróg asfaltowych gdzie jedyny środek transportu to rower, melex lub własne nogi. Przybysze szybko dostosowują się do motta wyspy „Go Slow” (zwolnij). Możliwość skosztowania świeżych owoców morza, homara, barakudy lub krewetek. Nocleg w hotelu.
Dzień 12 Rezerwat morski Hol Chan - rejs
Rejs łodziami motorowymi do rezerwatu morskiego Hol Chan, gdzie będzie możliwość pływania z rurką na rafie koralowej. Przystanek w Alei Rekinów, na rafie Coral Gardens, w okolicy Chatos oraz wraku małego statku. Możliwość zobaczenia koników morskich, manata karaibskiego (ssak), wielkiej ryby – tarpon i rekinów (spokojnie prosimy - małe osobniki). Lunch, muzyka i karaibski klimat na pokładzie. Ok. 16.00 powrót na wyspę. Czas wolny. Nocleg w hotelu.
Dzień 13 Wyspa Caye Caulker
Odpoczynek na wyspie. Możliwość wycieczek fakultatywnych: nurkowanie, snorkelling, sportowy połów ryb (rezerwacje na miejscu).
Dzień 14 Belize City
Rejs na ląd, do Belize City. Spacer po mieście i lot powrotny do Europy.
Dzień 15
Przylot do Polski
ZgłoszenieGrupa: 8-16 osób + pilot
Koszt: 3500pln + 1290usd
Terminarz płatności:
-
Zaliczka 3500zł
-
Pozostała kwota do 40 dni przed wylotem
Koszt obejmuje:
- pilot polski
- lokalni przewodnicy w wybranych miejscach
- przejazdy wg programu: w Gwatemali (prywatny bus),
- łodzie motorowe na jeziorze Atitlan i Rio Dulce (prywatne), łódź rejsową na wyspę Caye Caulker, taxi w Belize
- noclegi w pokojach 2os. w dobrych hotelach turystycznych o lokalnym charakterze, w niektórych hotelach śniadania w cenie
- ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL KL 100tys eur + NNW 4 tys eur
- obowiązkową składkę na TFG i TFP
Koszt nie obejmuje:
- przelotu Warszawa – Gwatemala City i Belize City – Warszawa
- wyżywienia (w niektórych hotelach śniadania w cenie noclegu)
- biletów wstępu (ok. 75 usd)
- napiwki ok. 30 usd
Bilety lotnicze aranżujemy
Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego
Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: biuro@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora:
Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698-900885
Numer Imprezy: GTM1231118
Nazwa Imprezy: GWATEMALA HONDURAS BELIZE. La Ruta Maya
1. Informacje ogólne
Czas trwania Imprezy: 15 dni
Miejsca pobytu: Gwatemala City, Antigua, Panajachel, jezioro Atitlan, San Pedro La Laguna, San Juan La Laguna, Chichicastenango, ANtigua, wulkan Pacaya (opcjonalnie), Copan,Rio Dulce, Flores, Tikal, Belize City, Caye Caulker, Belize City
Trasa: Gwatemala City, Antigua, Panajachel, jezioro Atitlan, San Pedro La Laguna, San Juan La Laguna, Chichicastenango, ANtigua, wulkan Pacaya (opcjonalnie), Copan,Rio Dulce, Flores, Tikal, Belize City, Caye Caulker, Belize City
Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 13
Środki transportu: wynajęty bus na wszystkie przejazdy w Gwatemal, Hondurasie i dojazd do Belize City, łodzie motorowe na jeziorze Atitlan i Rio Dulce (prywatne), łódź rejsową na wyspę Caye Caulker, taxi w Belize
Informacje dotyczące przejazdów:
Transport wynajętym busem i łodziami motorowymi (jez. Atitlan, Rio Dulce, wyspa Caye Caulker). Jest dużo przejazdów. Odległości w godzinach jazdy na trasach:
- Gwatemala City – Antigua (1.5h)
- Antigua – Panajachel (2,5h)
- Panajachel – Chichicastenango (1,5h)
- Chichicastenango – Antigua (3.5h)
- jezioro Atitlan – Antigua (2,5h)
- Antigua – Copan (6h) + postój na przejściu granicznym
- Copan – Rio Dulce (4h) + postój na przejściu granicznym
- Rio Dulce – Flores (5h)
- Flores - Tikal (1,5h)
- Tikal – Flores (1.5h)
- Flores – Belize City (4h) + postój na przejściu granicznym
- Belize City – wyspa Caye Caulker (łódż, 45 min)
- wyspa Caye Caulker - Belize City (łódż, 45 min)
Ze względu na zły stan dróg w Gwatemali czasy przejazdów są orientacyjne. Góry w Gwatemali są bardzo spektakularne i widokowe, ale przez to drogi tam są bardzo kręte. W górach może wystąpić nieprzejezdność niektórych odcinków z powodów naturalnych (np lawiny błotne) - wtedy występuje konieczność objazdów, bądź przeformatowania trasy wycieczki.
Obiekty zakwaterowania: Noclegi w hotelach klasy turystycznej. Przyjemne. Pokoje 2-osobowe (wyjątkowo może być 3os), zazwyczaj z osobnymi łazienkami.
Posiłki w cenie: nie ma posiłków w cenie, w niektórych hotelach w cenei noclegu jest śniadanie
Szczegółowy program zwiedzania:
Dzień 1
Wylot z Warszawy. Przelot do Guatemala City. Przejazd do Antigua. Nocleg w hotelu.
Dzień 2 Antigua
Zwiedzanie miasta Antigua (lista UNESCO), położonego w górzystym regionie Gwatemali, pomiędzy trzema wulkanami. W XVI wieku miasto zostało stolicą hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej nosząc wówczas nazwę „Najbardziej Zaszczytne i Najwierniejsze Miasto Świętego Jakuba od Rycerzy Gwatemali”. Pomimo zniszczeń spowodowanych przez trzęsienia ziemi zachował się kolonialny, krzyżowy układ ulic, wiele budowli w stylu baroku kolonialnego oraz kościołów. Miasto ma niepowtarzalny klimat, uwielbiane jest przez obcokrajowców, którzy przesiadują tu tygodniami. Nocleg w hotelu
Dzień 3 Antigua
Czas wolny w Antigua - najpiękniejszym mieście Ameryki Środkowej, pełnym zabytków, straganów, sklepików z rękodziełem i stylowych kawiarni. Dla chętnych wyprawa (dodatkowo płatna ok. 50 usd) na aktywny wulkan Pacaya, gdzie można zobaczyć ciepłe pola świeżej lawy. Nocleg w hotelu.
Dzień 4 Atitlan
Przejazd do Panajachel. Rejs po jednym z najpiękniejszych zbiorników naturalnych na świecie – jeziorze Atitlan – wypełniającym olbrzymią kalderę, powstałą podczas wybuchu wulkanu 84 tys. lat temu. Dopłynięcie do wioski Santiago Atitlan, gdzie znajduje się kaplica czczonego tu miejscowego bóstwa - Maximóna. Dalszy rejs i zwiedzanie wioski San Pedro la Laguna. Przepłynięcie do San Juan la Laguna na nocleg. Nocleg w hotelu.
Dzień 5 Jezioro Atitlan – Indianie Tzutujil
Eksploracja San Juan la Laguna, zamieszkałej przez Indian Tzutujil – jedną z rdzennych grup etnicznych, potomków Majów. Dzięki lokalnemu przewodnikowi ze stowarzyszenia Rupalaj K’istalin będzie okazja do przyjrzenia się życiu mieszkańców z bliska. Wizyta w rodzinnej „fabryce” tekstyliów, gdzie tkaniny barwione są w sposób naturalny, w przydomowym ogródku - „aptece” i w galerii artystów – malarzy. Poznanie procesu pozyskiwania kakao, wizyta na plantacji kawy wraz z degustacją. Okazja do zakupienia oryginalnych tkanin, obrazów i organicznej kawy.
Po południu czas wolny na samodzielne spacery lub odpoczynek z widokiem na jezioro Atitlan (hotel tuż przy jeziorze). Możliwość wypożyczenia kajaków i zwiedzanie okolicy z perspektywy jeziora (kajaki w cenie noclegu). Dla chętnych fakultatywne wycieczki: szlakiem kukurydzy, łowienie ryb. Nocleg w hotelu.
Dzień 6 Chichicastenango
Rejs do Panajachel. Dalszy przejazd do Chichicastenango. To malownicze miasteczko pełne jest tradycyjnie ubranych mieszkańców sprzedających wyroby rękodzielnicze, artykuły spożywcze, które można tu nabyć w dobrych cenach. Wizyta w Chichicastenango na niecodziennym cmentarzu. Niektórzy twierdzą, że jest on najbardziej kolorowym na świecie. Czas na zrobienie zakupów rękodzielniczych na słynnym targu. Po południu przejazd do Antigua, gdzie nocleg. Nocleg w hotelu.
Dzień 7 Transfer do Copán (Honduras)
Przejazd do granicy z Hondurasem, po formalnościach granicznych dalszy przejazd do miasta Copán. Po południu czas na spacer po mieście i odpoczynek po podróży. Nocleg w hotelu.
Dzień 8 Ruiny Copán
Zwiedzanie ruin miasta Copán (lista UNESCO), jednego z największych i najważniejszych miast Majów. Centrum ceremonialne otoczone było świątyniami, zespołami pałacowymi, wielkimi dziedzińcami i dzielnicami mieszkalnymi. Najbardziej charakterystyczne są jednak stele– pomniki kolejnych władców. W ruinach znajduje się również najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów – Schody Hieroglifów z wyrytymi 2500 znakami. Za dopłatą 15 usd możliwość wejścia do podziemnych tuneli Rosalilla i Los Jaguares. Transfer do Rio Dulce. Nocleg w okolicach Rio Dulce.
Dzień 9 Rio Dulce
Rejs rzeką Dulce, położoną na terenie pięknego Parku Narodowego Rio Dulce. Po drodze wizyta w forcie San Felipe, będącym bazą hiszpańską do obrony przed piratami atakującymi wybrzeże w XVII i XVIII wieku. Wizyta w obiektach Ak Tenamit – projektu realizowanego od lat 90-tych XX wieku w okolicach Rio Dulce mającym na celu pomoc lokalnej społeczności w zakresie edukacji i zdrowia. Transfer do Flores, położonego nad jeziorem Peten Itza. Nocleg w hotelu.
Dzień 10 Tikal
Całodzienne zwiedzanie ruin dawnej stolicy państwa Majów - Tikal (lista UNESCO). To najpiękniejsze miasto Majów. Pozostałości miasta ukryte w dżungli robią niesamowite wrażeni. Rozłożone są na powierzchni ok. 60 km2. Odkryte zostały w XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy ale wykopaliska prowadzone są do dziś. Odkryto sześć wysokich piramid schodkowych typu talud – tablero, ale to nie wszystkie odsłonięte piramidy – gołym okiem widać mniejsze i większe pagórki porośnięte dżunglą, spod których wystają kamienie – ruiny majańskiego miasta. Powrót do Flores. Nocleg w hotelu we Flores.
Dzień 11 Belize – Caye Caulker
Transfer do Belize City. Przekroczenie granicy z Gwatemalą. Dalszy rejs łodzią motorową na małą wyspę Caye Caulker, bez dróg asfaltowych gdzie jedyny środek transportu to rower, melex lub własne nogi. Przybysze szybko dostosowują się do motta wyspy „Go Slow” (zwolnij). Możliwość skosztowania świeżych owoców morza, homara, barakudy lub krewetek. Nocleg w hotelu.
Dzień 12 Rezerwat morski Hol Chan - rejs
Rejs łodziami motorowymi do rezerwatu morskiego Hol Chan, gdzie będzie możliwość pływania z rurką na rafie koralowej. Przystanek w Alei Rekinów, na rafie Coral Gardens, w okolicy Chatos oraz wraku małego statku. Możliwość zobaczenia koników morskich, manata karaibskiego (ssak), wielkiej ryby – tarpon i rekinów (spokojnie prosimy - małe osobniki). Lunch, muzyka i karaibski klimat na pokładzie. Ok. 16.00 powrót na wyspę. Czas wolny. Nocleg w hotelu.
Dzień 13 Wyspa Caye Caulker
Odpoczynek na wyspie. Możliwość wycieczek fakultatywnych: nurkowanie, snorkelling, sportowy połów ryb (rezerwacje na miejscu).
Dzień 14 Belize City
Rejs na ląd, do Belize City. Spacer po mieście i lot powrotny do Europy.
Dzień 15
Przylot do Polski
Przybliżona liczebność grupy: 8-16 osób
Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim
Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach
2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności
Cena Imprezy: jak podano w tekście głównym umowy
Terminy płatności: jak podano w tekście głównym umowy.
Sposób płatności: Przelew bankowy
Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego NBP podanego na stronie internetowej www.nbp.pl
Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe
Numery rachunków bankowych Organizatora:
Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578
Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): PL89 1750 0012 0000 0000 3984 6586
Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): PL67 1750 0012 0000 0000 3984 6594
kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX Bank: BNP Paribas SA
Świadczenia zawarte w cenie:
- pilot polski
- lokalni przewodnicy w wybranych miejscach
- przejazdy wg programu: w Gwatemali (prywatny bus),
- łodzie motorowe na jeziorze Atitlan i Rio Dulce (prywatne), łódź rejsową na wyspę Caye Caulker, taxi w Belize
- noclegi w pokojach 2os. w miłych hotelach turystycznych o lokalnym charakterze, w niektórych hotelach śniadania w cenie
- ubezpieczenie KL + NNW
- obowiązkowa składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Usługi nie zawarte w cenie:
- przelot Warszawa – Gwatemala City i Belize City – Warszawa
- wyżywienie (w niektórych hotelach śniadania w cenie noclegu) – przeciętnie dziennie 20-25usd w Gwatemali i Hondurasie i ok. 30usd w Belize
- bilety wstępu (ok. 80 usd)
- napiwki ok. 30 usd
Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:
- przelot Warszawa – Gwatemala City i Belize City – Warszawa – przelew agentowi lotniczemu
- posiłki – gotówką w restauracjach
- bilety wstępu - gotówką
- lotniskowy departure tax z Belize – gotówką na lotnisku
- napiwki - gotówką
W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.
Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń
Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 9
Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:
a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,
b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,
c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.
W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.
Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: Do 40 dni przed rozpoczęciem imprezy – kwota zaliczki. Przy rezygnacji krócej 40 dni od rozpoczęcia imprezy - cała kwota odpłatności pomniejszona o kwoty zaoszczędzone
Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Belize
Informacje o przepisach wizowych: Wizy nie są wymagane
Informacje o przepisach sanitarnych: Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane szczepienia to: tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B.
Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Impreza nie jest dostepna dla osób poruszających się na wózkach. Nie jest wyymagana dobra kondycja fizyczna. Szczególowe informacje dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne, Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.
Profilaktyka przed zatruciami pokarmowymi:
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.
W krajach Ameryki Środkowej zalecamy picie wody tylko butelkowanej.
3. Informacje o ubezpieczeniach
Nazwa Ubezpieczyciela: UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.
Suma ubezpieczeniowa kosztów leczenia (KL): 100 000 euro
Suma ubezpieczeniowa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro
Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny:
Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy
4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności
Nazwa: UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Numer rejestrowy: KRS 271543
Dane kontaktowe: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl
5. Informacje dodatkowe
Charakter wyjazdu
Wyjazd ma charakter wycieczki objazdowej. Podczas objazdu krajów przemieszczamy się wynajętym busem, co daje komfort podróżowania. Nie można jednak zapomnieć, że drogi w krajach Ameryki Środkowej są fatalne, poza tym to kraje górzyste więc przejazdy są znacznie dłuższe niż w standardach europejskich.
Klimat
Od stycznia do połowy kwietnia trwa lato. Od kwietnia do czerwca zaczyna się pora deszczowa, zaś czerwiec – październik to okres huraganów. Najlepsza pora na zwiedzanie rozpoczyna się w listopadzie i trwa do kwietnia. Jest to przeważnie czas z dużą ilością słońca, chociaż jeszcze mogą zdarzyć się opady. W górach pogoda zmienna i niestabilna. Gwatemala –na terenach górzystych, na których będziemy się znajdować średnia miesięczna temp. dla marca to 23-25°C. Dla listopada to 19-23°C
Ubiór
Wersja na upały (Belize): krótkie spodenki, T-shirty, sandały (wygodne), czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, klapki pod prysznic i na plażę, kostium kąpielowy/ kąpielówki. Bawełniana koszula z długim rękawem do okrycia przed słońcem, komarami lub chłodem porannym.
Wersja na regiony górskie i przejazdy klimatyzowanym autobusem: polar, długie spodnie (nie jeansy ale szybkoschnące), przydatne są takie z odpinanymi nogawkami; t-shirty, zakryte buty z podeszwą trekkingową, chustka na szyję. Dobrze wziąć proszek lub płyn do prania oraz sznurek do rozwieszenia. Jest możliwość zlecenia prania w niektórych miejscach (tam gdzie spędzamy minimum dwa noclegi).
Wyposażenie
We wszystkich miejscach noclegowych jest pościel i ręczniki. Warto wziąć jednak ze sobą mały, szybkoschnący ręcznik. Śpiwór nie jest konieczny.
Obsługa
Turystom na całej trasie towarzyszy polski pilot i gwatemalski kierowca, w niektórych miejscach lokalny przewodnik.
Wyżywienie
Wyżywienie płatne we własnym zakresie. Śniadania można zamawiać w hotelach. Ceny śniadań hotelowych ok. 5 usd, ciepłe posiłki w restauracjach lub hotelach (lunch, kolacja) ok. 8-12 usd. Możliwość skosztowania tańszych posiłków na targach, na ulicy. W Belize drożej.
Bezpieczeństwo
Gwatemala, Honduras, Belize - wysokie zagrożenie przestępczością; szczególnie niebezpieczne są gangi młodzieżowe. Odradza się podróżowanie nocą (czego nie robimy) mało uczęszczanymi drogami, samotne podróżowanie po zmroku, noszenie przy sobie gotówki i biżuterii. Zaleca się zachować zdrowy rozsądek, nie obnosić się z biżuterią, drogimi zegarkami, aparatami fotograficznymi, nosić pieniądze i paszport w ukrytych schowkach, pod ubraniami.
Pieniądze
Należy zabrać dolary amerykańskie, tylko te z „dużymi głowami”, z nowych serii. Ważne by nie były zniszczone, naderwane czy sklejone. Warto mieć ze sobą małe nominały (do 20 -dolarówek). Duże nominały wzbudzają podejrzenie, poza tym jest problem z ich wymianą. Na dzień 23 maja 2023 przelicznik walut:
10 GTQ (gwatemalski quetzal) = 1,28 USD // 1 USD = 7,80 GTQ
10 HNL (hondureński lempira) = 0,40 USD // 1 USD = 24,6 HNL
10 BZD (belizyjski dolar) = 4,97 USD // 1 USD = 2,01 BZD
Co warto zabrać
Ciepłą odzież, lekką odzież, lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca, okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem, repelenty przeciw komarom – np. MUGGA, latarka (czołówka), turystyczny scyzoryk, aparat fotograficzny z zapasową baterią, lornetka, chusteczki nawilżane, przejściówki do wtyczek brytyjskich, apteczka, poncho przeciwdeszczowe.
Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.