Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

Botswana Zimbabwe Delta Okavango, Victoria Falls, Moremi, Chobe, Makgadikgadi

Makgadikgadi Pans, wycieczka mokoro rozlewiskami Okavango, safari w Moremi, Savuti i Chobe (tu 130 tys słoni!), rejs Chobe i Wodospady Wiktorii

Pakistan Karakorum Highway

NOWOŚĆ Bajeczne krajobrazy Karakorum. Passu - najpiękniejsza góra świata. Dolina Hunzy

Libia Tuareskim Szlakiem + Rzymskie Miasta

NOWOŚĆ Wracamy do najpiękniejszych miejsc na Saharze. Magatgat, Acacuc, jeziora Ubari, Erg Murzuk, Ghadames + rzymskie miasta Leptis Magna i Sabratha

Indie Ludy Orissy

Indie nieoczywiste, czyli grupy etniczne Orissy

Jemen Sokotra. Wyspa Skarbów

Drzewa butelkowe i z krwi smoczej. Bajeczne plaże, krystalicznie czysty Ocean Rejs z jemeńskimi rybakami z pląsającymi delfinami wokół. Idylla i szczęście :)))

Madagaskar Baobaby Lemury Tsigny

W programie min Tsigny de Bemaraha - największa atrakcja Madagaskaru, rzadka w programach ze względu na koszt i trudnośc dotarcia. Wycieczka w dobrym standardzie.

Bhutan Ostatnie wolne królestwo buddyjskie

Niezwykłe festiwale buddyjskie Thimpu Tsechu i Gamgtey Tsechu, Klasztor Takstang

Wybrzeże Kości Słoniowej Serce Afryki Zachodniej

Święte totemy i królestwa plemienne., od kolorowych masek po tańce inicjacyjne, od tradycyjnych wiosek myśliwskich po katedry, od lasów po sawannę, od mostów z lian po Ocean

Sudan Południowy Afryka prawdziwa. Ludy Sudanu Południowego

Ludy Jie, Toposa, Laarim, Lotuko, Mundari

Papua Nowa Gwinea Ekspedycja rzeką Sepik i festiwale ludów papuaskich Goroka i Mt Hagen

Wioski Papuasów nad rzeką Sepik. Goroka show, Mt Hagen Show - festiwall gromadzące niemal 100 miejscowych ludów

Togo, Benin, Ghana Festiwal VooDoo. Festiwal Akwasidae

Festiwal Akwasidae w Ghanie, Voodoo, Taniec Ognia, maski, ceremonie, rytuały, wróżbici, szamani....

Uganda Rwanda W cieniu Gór Księżycowych

Permity na obserwację goryli i szympansów w cenie!

MJANMA (Birma): Birmańska Mozaika

Pagody Baganu, złoty Szwedagon, plaże Ngapali, turkusowe wody Zatoki Bengalskiej, jezioro Inle, Mandalaj, ludy Intha Pa-o, Pa-dong

Czad: Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Wspaniała wyprawa do najpiękniejszych miejsc w Afryce! Bajeczne krajobrazy Ennedi... labirynt Oyo, guelta Archei, d'Aloba - najwyższy naturalny łuk na świecie, jeziora Ounianga, jeepy 4x4

CZAD: GEREWOL - święto piękności i miłości nomadów Wooddabe

Festiwal piękności ludu Wodaabe w Nigrze i ceremonia Bianou u Tuaregów

Meksyk Święto Zmarłych w Meksyku

Niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, wpisane na listę UNESCO. Bardzo radosna fiesta z wesołymi „czaszeczkami” - calaveritas. Jedyna taka wycieczka w Polsce

RPA, Zimbabwe, Botswana Africa Explorer

Piesze tropienie nosorożców w Matopos, Victoria Falls,delta Okavango, PN Krugera, Blyde RIver Canyon, Midlands w Zimbabwe, rejs po rzece Chobe
PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Arabia Saudyjska: Arabia Felix

Arabia Felix

Termin(y):

 • 5-14.10.2024

Trasa:

Rijad – Ushaiger – Buraydah – Jubba – Hail – Al. Ula – Madain Saleh – Wadi Qaraqir – Al-Disah – Duba – Tayeb Ism – Meydan – Bajdah – Jebel Hisma - Dżudda

Kod wyjazdu:

KSA1241005
(0)

Arabia Felix. Królestwo Arabii Saudyjskiej wyrosłe na piaskach pustyni. Arabia była przez wieki na obrzeżach cywilizacji, ale prorok Mahomet i ropa uczyniły zeń jedno z jej centrów. Arabia teraz to wielkie cywilizacyjne projekty w bardzo konserwatywnej społeczności w krainie przepięknych krajobrazów i bardzo bogatej historii.

W programie m.in. Madain Saleh („saudyjska Petra”), Dżudda, zjawiskowo piękne pustynne tereny w prowincji Tabuk.

Arabia Felix. Królestwo Arabii Saudyjskiej wyrosłe na piaskach pustyni. Arabia była przez wieki na obrzeżach cywilizacji, ale prorok Mahomet i ropa uczyniły zeń jedno z jej centrów. Arabia teraz to wielkie cywilizacyjne projekty w bardzo konserwatywnej społeczności, w krainie przepięknych krajobrazów i bardzo bogatej historii.

W programie m.in. Madain Saleh („saudyjska Petra”), Dżudda, zjawiskowo piękne pustynne tereny w prowincji Tabuk.

Autor programu: Artur Urbański

Dzień 1 Rijad

Spotkanie na lotnisku i wylot. Przelot do Arabii Saudyjskiej z przesiadką. Przylot do Rijadu. Transfer z lotniska do hotelu. Nocleg.

Posiłki: -

Nocleg:  Hotel Tulip Inn lub równoważny klasą

Dzień 2 Rijad - Ushaiger - Buraydah

Dziś rozpoczynamy naszą podróż przez pustynię. Po drodze odwiedzimy miejscowość Ushaiqer – zbudowaną z gliny i pięknie odrestaurowaną. Składa się ona z siedmiu dzielnic i ma wiele ogrodów palmowych i sadów, pięknie wkomponowanych w labirynt uliczek. Będziemy spacerować  zacienionymi i uroczymi uliczkami, które wiją się między 400 domami z gliny i 25 meczetami. Niektóre domy nadal noszą nazwy rodzin, które tu pierwotnie mieszkały. A stąd wywodzą się m.in. ród Al-Elsheikh (ród z którego pochodzi przywódca i ideolog wahabbitów – Muhammad ibn Ad Al-Wahhab) i ród Al-Tani – rządzacy teraz najbogatszym państwem świata – Katarem.
Następnie jedziemy do Qassim, miasta otoczonego pustynnymi wydmami. Zwiedzamy Qassim, tętniące życiem suk i targ daktylowy.
Posiłki: BD

Nocleg: Ewaa Express Hotel w Buraydah lub równoważny klasą

Przejazd ok. 380km

Dzień 3  Buraydah - Jubba - Hail

Jubba, najsłynniejsze miejsce w Arabii Saudyjskiej z rytami skalnymi, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ryty, które można znaleźć na skałach Jibal Umm Sinman mają w niektórych wypadkach nawet 10 000 lat! Znajdują się tu dwa najbardziej charakterystyczne przedstawienia w całej Arabii Saudyjskiej. Pierwsza z nich to postać ludzka dominująca nad innym człowiekiem. Druga to rydwan ciągnięty przez konie.

Hail od wieków był bramą na pustynię. Pielgrzymi z północy w drodze do Mekki i Medyny spotykali się tu z kupcami, którzy zmierzali na Bliski Wschód z południa Półwyspu Arabskiego. Z miasta widać położoną w górach cytadelę Aarif. Ten gliniany fort został zbudowany w XVII wieku przez rodzinę Al-Ali i dalej rozbudowywany przez kolejnych władców. W całym mieście znajdują się różne forty i pałace, które obecnie służą głównie jako muzea lub biblioteki. Niektóre z tych zabytków pochodzą z czasów panowania osmańskiego. Zobaczymy Fort Earif i Fort Qashlah, (można je oglądać tylko z zewnątrz).

Posiłki: BD

Nocleg: Hotel Tramontan lub równoważny klasą

Przejazd ok. 450km

Dzień 4 Hail – Al Ula

Po śniadaniu jedziemy do Al Ula, miejsca gdzie narodziły się dwa starożytne królestwa arabskie. W pierwszym tysiącleciu pne Al-Ula było świadkiem powstania starożytnego miasta Dadan, które stało się stolicą dwóch królestw, Dadan i Lihyan, które rządziły północno-zachodnią częścią Półwyspu Arabskiego. Mały fort nadal stoi pośrodku Al-Ula i jest znany jako Fort Musy Ibn Nusayr. Była to prawdopodobnie ufortyfikowana konstrukcja już w czasach Dadanitów lub Lihjanitów, ponieważ niektóre inskrypcje dadanityczne zostały wyryte na skale, na której zbudowano fort. Miejscowość Al-Ula (Miasto Duchów), znana również jako Ad-Deerah - tradycyjna arabska wioska, do której ludzie z oazy przenieśli się około 8 wieków temu i zamieszkiwali ją aż do XX wieku. Została zbudowana w wyższej części doliny, aby być niezagrożoną powodziami, które mogą wystąpić w porze deszczowej. W okresie największego rozwoju miasto było zabudowane ponad 1000 domów, które zostały zbudowane obok siebie, tworząc w ten sposób mur, aby bronić mieszkańców.

Posiłki: BD

Nocleg: Sahary Hotel lub równoważny klasą (to noclegi typu Caravan room, czyli duże namioty z łózkami i łazienkami, przygotowane jak pokoje hotelowe)

Przejazd ok. 450km

Dzień 5 Al Ula - Madain Saleh

Madain Saleh jest najbardziej charakterystycznym miejscem historycznym w całym Królestwie Arabii Saudyjskiej i pierwszym, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku. Rzymianie nazywali je Hegra.

Królestwo Nabatejczyków. Nabatejczycy byli arabskimi kupcami bogacącymi się na handlu kadzidłem pochodzącym ze starożytnego Jemenu. Czerpali z niego duże zyski i bardzo się dzieki niemu wzbogacili. Królestwo Nabatejczyków rozwijało się od II wieku p.n.e. do początku II wieku n.e. Największe znaczenie osiągnęło w I wieku naszej ery, kiedy to znalazło się pod panowaniem króla Aretasa IV Filopatrisa (Al-Harith IV) (9 – 40ne), który uczynił Madain Saleh pierwszą stolicą królestwa przed Petrą, położoną 500 kilometrów na północ. Na początku XIX wieku Turcy zbudowali stację kolejową w Madain Saleh, które znajduje się na linii kolejowej Hejaz łączącej Damaszek ze Mekką.

Posiłki: BD

Nocleg: Sahary Hotel lub równoważny klasą (to noclegi typu Caravan room, czyli duże namioty z łózkami i łazienkami, przygotowane jak pokoje hotelowe)

Przejazdy: lokalne transfery

Dzień 6 Al Ula – Wadi Al-Disah

Klejnot natury Arabii Saudyjskiej, Wadi Qaraqir - znany również jako Wadi Al-Disah - to 15-kilometrowy kanion biegnący przez Jebel Qaraqir, błoga na tle otaczającego pustkowia oaza porośnięta palmami z czystą bieżącą wodą. Ten cud natury przez długi czas był dobrze strzeżoną tajemnicą przed odkrywcami, zanim wybudowano drogę prowadzącą do pobliskiego miasta Al-Disah i udostępniono publicznie zdjęcia satelitarne. Dziś ten cud natury stał się jednym z obowiązkowych miejsc w Arabii Saudyjskiej.

Nocleg - camping - namioty w Wadi Al-Disah

Posiłki: BD

Przejazdy ok 270km

Dzień 7 Tayeb Ism - Madyan - Bajdah

Ras Al-Sheikh Hameed, to piękny piaszczysty przylądek położony w prowincji Tabuk, na styku Morza Czerwonego i Zatoki Akaba. Piaszczyste brzegi Ras Al-Sheikh Hameed były kiedyś najbardziej wysuniętym na zachód punktem Królestwa Arabii Saudyjskiej aż do cesji Wysp Tiran przez Egipt na rzecz Arabii Saudyjskiej w 2017 roku.

Maqna (Studnie Mojżesza) to urocze nadmorskie miasteczko położone nad Zatoką Akaba, zwrócone w stronę Egiptu i wyraźnie z niego widocznych gór Synaj. Miasto słynie ze studni,  z których czerpał wodę prorok Mojżesz.

Tayeb Ism (Dolina Mojżesza) to jeden z magicznych cudów natury Arabii Saudyjskiej, który zaskakuje odwiedzających. 600-metrowe granitowe ściany masywu Tayeb Ism podchodzą prawie do samego morza, a sam masyw jest przecięty pięknym kanionem. To piękne miejsce znajduje się nad brzegiem Zatoki Akaba, zaledwie 15 km na północ od miasta Maqna.

Pochodzący z końca II tysiąclecia pne Madyan jest znany jako miejsce, w którym prorok Mojżesz szukał schronienia. Tam spotkał proroka Jetro (Shoab w tradycji islamskiej), który rozpoznał w Mojżeszu prawego człowieka o nieskalanej duszy i dał mu jedną ze swoich córek. Mojżesz mieszkał następnie przez dziesięć lat ze swoją żoną i teściem w Madyan, nim za zezwpoleniem Jetro wrócił do Egiptu, aby uwolnić swój lud spod panowania faraona Ramzesa II.

Jedziemy dalej do Bajdah na nocleg - nocleg w namiotach na pustyni

Posiłki: BD

Przejazdy: ok 500km

Dzień 8 Bajdah - Góry Hisma - Tabuk -  Dżudda

Jordania słynie z pustyni Wadi Rum, ale jej formacje z piaskowca rozciągają się przez granicę z Arabią Saudyjską 200 km na południe, aż do imponującego Wadi Qaraqir. Główna część pustyni Jibal Hisma znajduje się pomiędzy majestatycznym masywem Jebel Al-Lawz na zachodzie a równiną otaczającą miasto Tabuk na wschodzie. Nazwa „Jibal”, oznaczająca „zespół/wiele gór”, wskazuje na fakt, że Hisma to nie jedna góra, ale setki formacji skalnych rozciągających się na setki kilometrów, z których każda ma niepowtarzalny rozmiar i kształt. To krajobrazy nie z tego świata. Jibal Hisma jest domem starożytnej sztuki naskalnej i setek inskrypcji w językach arabskim, tamudzkim i nabatejskim.

Wadi Dham. Różne rodzaje formacji piaskowcowych utworzyły głębokie wadi i imponujące gigantyczne skały, których kształty są prawdziwym arcydziełem natury. Najbardziej imponującym wadi jest słynny Wadi Dham, położony na wschód od Jibal Hisma, którego piaszczysta dolina wije się przez ponad 20 kilometrów. Zachodnie wejście do Wadi wygląda nierealnie. Realnie zaś - saudyjska pustynia zbudowana z masywów piaskowca o niezwykłych kształtach, wyrzeźbionych przez erozję i otoczona wielobarwnymi ławicami piasku, oferuje wyjątkową scenerię i nieziemskie krajobrazy.

Przejazd do Tabuk, skąd lecimy do Dżuddy

Nocleg: Hotel Dyar AL Hamra lub równoważny klasą.

Posiłki: BD

Przejazdy ok 250km

Dzień 9 Dżudda

Zwiedzamy Dżuddę (czyli “babcię”, jak brzmi przetłumaczona nazwa). Miasto jest wpisane na listę UNESCO i słynie ze swej starówki. Arabowie wierzą, że na jego miejscu została pochowana Ewa. Dżudda to handlowe serce Arabii Saudyjskiej i tradycyjnie port, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata islamskiego w drodze do Mekki i Medyny.

Wizyta w jednych z najbardziej urzekających starych domów osmańskich w Dżuddzie. Stara dzielnica jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i słynie z domów zbudowanych z koralowców. Dom Nasifa jest jednym z nielicznych zabytkowych budynków, które zostały odrestaurowane i obecnie służą jako muzeum. Wędrujemy dalej przez stare miasto, chłonąc jeo atmosferę. Odwiedzamy Al Alawi Souq, targ, który wije się przez stare dzielnice i gdzie sprzedawane są wschodnie produkty, takie jak kadzidła, biżuteria, kawa i ubrania.

Wieczorem lub w nocy wylot powrotny do Polski

Posiłki:BD

Transfery lokalne

Dzień 10 Powrót

Przylot do Polski

 

B – śniadanie, D-obiadokolacja

Zgłoszenie

Grupa 10-15 osób

Cena: 3570usd

Terminarz płatności:

 • Zaliczka 1000 usd
 • Pozostała kwota – płatna do 40 dni przed wylotem

Świadczenia zawarte w cenie:

 • Przelot wewnętrzny Tabuk – Dżudda  
 • Noclegi: 9 noclegów: 7 noclegów w hotelach w pokojach 2os;  2 noclegi w namiotach na pustyni
 • przejazdy busem (lokalne auta 4x4)
 • 8 śniadań, 8 kolacji
 • Polski pilot
 • Kierowca lokalny i przewodnik lokalny w zwiedzanych miejscach
 • wstępy do Dadan, Ikmah, Hegra
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100000eur i KL 4000eur
 • składka na TFG i TFP

Usługi nie zawarte w cenie:

 • Przeloty międzynarodowe Warszawa – Rijad i Dżudda -Warszawa
 • wiza Arabii Saudyjskiej wyrabiana online
 • Pozostałe posiłki niewymienione w cenie
 • wydatki osobiste, tipy
 • wszelkie wydatki nie wymienione jako w cenie.

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: biuro@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora:
Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698-900885

Numer Imprezy: KSA1230203

Nazwa Imprezy: ARABIA SAUDYJSKA. Królestwo

W trakcie imprezy turystycznej należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, potencjalnym obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

 1. Informacje ogólne

Czas trwania Imprezy: 2023/02/03 - 2023/02/12

Miejsca pobytu: Rijad – Ushaiger – Buraydah – Jubba – Hail – Al. Ula – Madain Saleh – Wadi Qaraqir – Desi – Duba – Tayeb Ism – Meydan – Bajdah – Jebel Hisma - Dżudda

Trasa: Rijad – Ushaiger – Buraydah – Jubba – Hail – Al. Ula – Madain Saleh – Wadi Qaraqir – Desi – Duba – Tayeb Ism – Meydan – Bajdah – Jebel Hisma - Dżudda

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 9

Środki transportu: bus, lokalnie auta 4x4

Informacje dotyczące przejazdów: podane w programie imprezy

Obiekty zakwaterowania: Noclegi: 7 noclegów w hotelach w pokojach 2os. 2 noclegi w namiotach na pustyni.

Posiłki:  8 śniadań, 8 obiadokolacji ; lunche na własny koszt (lokalne restauracje)

Szczegółowy program zwiedzania:

Dzień 1 Rijad
Spotkanie na lotnisku i wylot. Przelot do Arabii Saudyjskiej z przesiadką. Przylot do Rijadu. Transfer z lotniska do hotelu. Nocleg.

Posiłki: -

Nocleg:  Hotel Tulip Inn lub równoważny klasą

Dzień 2 Rijad - Ushaiger - Buraydah
Dziś rozpoczynamy naszą podróż przez pustynię. Po drodze odwiedzimy miejscowość Ushaiqer – zbudowaną z gliny i pięknie odrestaurowaną. Składa się ona z siedmiu dzielnic i ma wiele ogrodów palmowych i sadów, pięknie wkomponowanych w labirynt uliczek. Będziemy spacerować  zacienionymi i uroczymi uliczkami, które wiją się między 400 domami z gliny i 25 meczetami. Niektóre domy nadal noszą nazwy rodzin, które tu pierwotnie mieszkały. A stąd wywodzą się m.in. ród Al-Elsheikh (ród z którego pochodzi przywódca i ideolog wahabbitów – Muhammad ibn Ad Al-Wahhab) i ród Al-Tani – rządzacy teraz najbogatszym państwem świata – Katarem.
Następnie jedziemy do Qassim, miasta otoczonego pustynnymi wydmami. Zwiedzamy Qassim, tętniące życiem suk i targ daktylowy.
Posiłki: BD

Nocleg: Ewaa Express Hotel w Buraydah lub równoważny klasą

Przejazd ok. 380km

Dzień 3  Buraydah - Jubba - Hail
Jubba, najsłynniejsze miejsce w Arabii Saudyjskiej z rytami skalnymi, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ryty, które można znaleźć na skałach Jibal Umm Sinman mają w niektórych wypadkach nawet 10 000 lat! Znajdują się tu dwa najbardziej charakterystyczne przedstawienia w całej Arabii Saudyjskiej. Pierwsza z nich to postać ludzka dominująca nad innym człowiekiem. Druga to rydwan ciągnięty przez konie.

Hail od wieków był bramą na pustynię. Pielgrzymi z północy w drodze do Mekki i Medyny spotykali się tu z kupcami, którzy zmierzali na Bliski Wschód z południa Półwyspu Arabskiego. Z miasta widać położoną w górach cytadelę Aarif. Ten gliniany fort został zbudowany w XVII wieku przez rodzinę Al-Ali i dalej rozbudowywany przez kolejnych władców. W całym mieście znajdują się różne forty i pałace, które obecnie służą głównie jako muzea lub biblioteki. Niektóre z tych zabytków pochodzą z czasów panowania osmańskiego. Zobaczymy Fort Earif i Fort Qashlah, (można je oglądać tylko z zewnątrz).

Posiłki: BD

Nocleg: Hotel Tramontan lub równoważny klasą

Przejazd ok. 450km

Dzień 4 Hail – Al Ula
Po śniadaniu jedziemy do Al Ula, miejsca gdzie narodziły się dwa starożytne królestwa arabskie. W pierwszym tysiącleciu pne Al-Ula było świadkiem powstania starożytnego miasta Dadan, które stało się stolicą dwóch królestw, Dadan i Lihyan, które rządziły północno-zachodnią częścią Półwyspu Arabskiego. Mały fort nadal stoi pośrodku Al-Ula i jest znany jako Fort Musy Ibn Nusayr. Była to prawdopodobnie ufortyfikowana konstrukcja już w czasach Dadanitów lub Lihjanitów, ponieważ niektóre inskrypcje dadanityczne zostały wyryte na skale, na której zbudowano fort. Miejscowość Al-Ula (Miasto Duchów), znana również jako Ad-Deerah - tradycyjna arabska wioska, do której ludzie z oazy przenieśli się około 8 wieków temu i zamieszkiwali ją aż do XX wieku. Została zbudowana w wyższej części doliny, aby być niezagrożoną powodziami, które mogą wystąpić w porze deszczowej. W okresie największego rozwoju miasto było zabudowane ponad 1000 domów, które zostały zbudowane obok siebie, tworząc w ten sposób mur, aby bronić mieszkańców.

Posiłki: BD

Nocleg: Sahary Hotel lub równoważny klasą (to noclegi typu Caravan room, czyli duże namioty z łózkami i łazienkami, przygotowane jak pokoje hotelowe)

Przejazd ok. 450km

Dzień 5 Al Ula - Madain Saleh
Madain Saleh jest najbardziej charakterystycznym miejscem historycznym w całym Królestwie Arabii Saudyjskiej i pierwszym, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2008 roku. Rzymianie nazywali je Hegra.

Królestwo Nabatejczyków. Nabatejczycy byli arabskimi kupcami bogacącymi się na handlu kadzidłem pochodzącym ze starożytnego Jemenu. Czerpali z niego duże zyski i bardzo się dzieki niemu wzbogacili. Królestwo Nabatejczyków rozwijało się od II wieku p.n.e. do początku II wieku n.e. Największe znaczenie osiągnęło w I wieku naszej ery, kiedy to znalazło się pod panowaniem króla Aretasa IV Filopatrisa (Al-Harith IV) (9 – 40ne), który uczynił Madain Saleh pierwszą stolicą królestwa przed Petrą, położoną 500 kilometrów na północ. Na początku XIX wieku Turcy zbudowali stację kolejową w Madain Saleh, które znajduje się na linii kolejowej Hejaz łączącej Damaszek ze Mekką.

Posiłki: BD

Nocleg: Sahary Hotel lub równoważny klasą (to noclegi typu Caravan room, czyli duże namioty z łózkami i łazienkami, przygotowane jak pokoje hotelowe)

Przejazdy: lokalne transfery

Dzień 6 Al Ula – Wadi Al-Disah
Klejnot natury Arabii Saudyjskiej, Wadi Qaraqir - znany również jako Wadi Al-Disah - to 15-kilometrowy kanion biegnący przez Jebel Qaraqir, błoga na tle otaczającego pustkowia oaza porośnięta palmami z czystą bieżącą wodą. Ten cud natury przez długi czas był dobrze strzeżoną tajemnicą przed odkrywcami, zanim wybudowano drogę prowadzącą do pobliskiego miasta Al-Disah i udostępniono publicznie zdjęcia satelitarne. Dziś ten cud natury stał się jednym z obowiązkowych miejsc w Arabii Saudyjskiej.

Nocleg - camping - namioty w Wadi Al-Disah
Posiłki: BD

Przejazdy ok 270km

Dzień 7 Tayeb Ism - Madyan - Bajdah

Ras Al-Sheikh Hameed, to piękny piaszczysty przylądek położony w prowincji Tabuk, na styku Morza Czerwonego i Zatoki Akaba. Piaszczyste brzegi Ras Al-Sheikh Hameed były kiedyś najbardziej wysuniętym na zachód punktem Królestwa Arabii Saudyjskiej aż do cesji Wysp Tiran przez Egipt na rzecz Arabii Saudyjskiej w 2017 roku.

Maqna (Studnie Mojżesza) to urocze nadmorskie miasteczko położone nad Zatoką Akaba, zwrócone w stronę Egiptu i wyraźnie z niego widocznych gór Synaj. Miasto słynie ze studni,  z których czerpał wodę prorok Mojżesz.

Tayeb Ism (Dolina Mojżesza) to jeden z magicznych cudów natury Arabii Saudyjskiej, który zaskakuje odwiedzających. 600-metrowe granitowe ściany masywu Tayeb Ism podchodzą prawie do samego morza, a sam masyw jest przecięty pięknym kanionem. To piękne miejsce znajduje się nad brzegiem Zatoki Akaba, zaledwie 15 km na północ od miasta Maqna.

Pochodzący z końca II tysiąclecia pne Madyan jest znany jako miejsce, w którym prorok Mojżesz szukał schronienia. Tam spotkał proroka Jetro (Shoab w tradycji islamskiej), który rozpoznał w Mojżeszu prawego człowieka o nieskalanej duszy i dał mu jedną ze swoich córek. Mojżesz mieszkał następnie przez dziesięć lat ze swoją żoną i teściem w Madyan, nim za zezwpoleniem Jetro wrócił do Egiptu, aby uwolnić swój lud spod panowania faraona Ramzesa II.

Jedziemy dalej do Bajdah na nocleg - nocleg w namiotach na pustyni

Posiłki: BD

Przejazdy: ok 500km

Dzień 8 Bajdah - Góry Hisma - Tabuk -  Dżudda
Jordania słynie z pustyni Wadi Rum, ale jej formacje z piaskowca rozciągają się przez granicę z Arabią Saudyjską 200 km na południe, aż do imponującego Wadi Qaraqir. Główna część pustyni Jibal Hisma znajduje się pomiędzy majestatycznym masywem Jebel Al-Lawz na zachodzie a równiną otaczającą miasto Tabuk na wschodzie. Nazwa „Jibal”, oznaczająca „zespół/wiele gór”, wskazuje na fakt, że Hisma to nie jedna góra, ale setki formacji skalnych rozciągających się na setki kilometrów, z których każda ma niepowtarzalny rozmiar i kształt. To krajobrazy nie z tego świata. Jibal Hisma jest domem starożytnej sztuki naskalnej i setek inskrypcji w językach arabskim, tamudzkim i nabatejskim.

Wadi Dham. Różne rodzaje formacji piaskowcowych utworzyły głębokie wadi i imponujące gigantyczne skały, których kształty są prawdziwym arcydziełem natury. Najbardziej imponującym wadi jest słynny Wadi Dham, położony na wschód od Jibal Hisma, którego piaszczysta dolina wije się przez ponad 20 kilometrów. Zachodnie wejście do Wadi wygląda nierealnie. Realnie zaś - saudyjska pustynia zbudowana z masywów piaskowca o niezwykłych kształtach, wyrzeźbionych przez erozję i otoczona wielobarwnymi ławicami piasku, oferuje wyjątkową scenerię i nieziemskie krajobrazy.

Przejazd do Tabuk, skąd lecimy do Dżuddy

Nocleg: Hotel Dyar AL Hamra lub równoważny klasą.

Posiłki: BD

Przejazdy ok 250km

Dzień 9 Dżudda
Zwiedzamy Dżuddę (czyli “babcię”, jak brzmi przetłumaczona nazwa). Miasto jest wpisane na listę UNESCO i słynie ze swej starówki. Arabowie wierzą, że na jego miejscu została pochowana Ewa. Dżudda to handlowe serce Arabii Saudyjskiej i tradycyjnie port, do którego przybywają pielgrzymi z całego świata islamskiego w drodze do Mekki i Medyny.

Wizyta w jednych z najbardziej urzekających starych domów osmańskich w Dżuddzie. Stara dzielnica jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i słynie z domów zbudowanych z koralowców. Dom Nasifa jest jednym z nielicznych zabytkowych budynków, które zostały odrestaurowane i obecnie służą jako muzeum. Wędrujemy dalej przez stare miasto, chłonąc jeo atmosferę. Odwiedzamy Al Alawi Souq, targ, który wije się przez stare dzielnice i gdzie sprzedawane są wschodnie produkty, takie jak kadzidła, biżuteria, kawa i ubrania.

Wieczorem lub w nocy wylot powrotny do Polski

Posiłki:BD

Transfery lokalne

Dzień 10 Powrót
Przylot do Polski

B – śniadanie, D-obiadokolacja

Przybliżona liczebność grupy: 10-15 osób

Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim. Zakazane jest  używanie wulgaryzmów.

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak podano w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak podano w tekście głównym umowy.

Sposób płatności: Przelew bankowy

Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według średniego kursu NBP w dniu wpłaty. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej banku pod adresem www.nbp.pl

Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX Bank: BNP Paribas Polska

Świadczenia zawarte w cenie:

 • Przelot wewnętrzny Tabuk – Dżudda  
 • Noclegi: 9 noclegów: 7 noclegów w hotelach w pokojach 2os; 2 noclegi w namiotach na pustyni
 • przejazdy busem (lokalnie auta 4x4)
 • 8 śniadań, 8 kolacji
 • Polski pilot
 • Kierowca lokalny i przewodnik lokalny w zwiedzanych miejscach
 • ubezpieczenie AXA MULTITRAVEL KL 100000eur i KL 4000eur
 • składka na TFG i TFP

Usługi nie zawarte w cenie:

 • Przeloty międzynarodowe Warszawa – Rijad i Dżudda -Warszawa
 • wiza Arabii Saudyjskiej wyrabiana online
 • Pozostałe posiłki niewymienione w cenie
 • wydatki osobiste, tipy
 • wszelkie wydatki nie wymienione jako w cenie.

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

 • Wiza – kartą online
 • tipy – gotówką
 • inne posiłki - gotówką

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 10

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed wyjazdem – kwota zaliczki, na 39 dni i krócej przed wyjazdem – cała kwota odpłatności, pomniejszona o kwoty zaoszczędzone

Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Arabii Saudyjskiej

Informacje o przepisach wizowych: Wiza jest wymagana. Wizę wyrabia się online

Informacje o przepisach sanitarnych: Nie ma szczepień obowiązkowych.  Zalecane szczepienia to: tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B.

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest minimalna sprawność fizyczna pozwalająca na wędrówki po diunach i kanionach. Ich długość można dostosować do swoich możliwości. Trzeba być gotowym na temperatury rzędu 20-35 stopni za dnia i ok. 2-10 stopni w nocy.

W imprezie nie mogą brać udziału osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2 (covid19)

Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.
 Profilaktyka przed zatruciami pokarmowymi:
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczeniowa kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczeniowa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny:

Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 555 00 00 Fax: +48 22 555 05 00 www.uniqa.pl

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.