Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

 • biuro+48 22 3507285
  biuro+48 12 4447880
 • kom.+48 698 900 885
  e-mail  torre@torre.pl
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Uganda: Perła Afryki

Perła Afryki

Termin(y):

 • 18-28.01.2018

Trasa:

Entebbe, Lake Mburo NP, jezioro Bunyoni, PN Bwindi, PN Queen Elisabeth, Lasy Kibale, Kampala, Entebbe

Kod wyjazdu:

UG
(0)

To nikt inny jak sir Winston Churchill nazwał Ugandę "Perłą Afryki". W programie:
piesze tropienie 
szympansów i goryli górskich (permity już w cenie!)
lwy 
wspinające się na drzewa w Ishasha
absolutnie bajkowe jezioro Bunyoni 
 
i ikoniczne safari w 
Parku Narodowym Królowej Elżbiety. 


Walory programu
 

Goryle górskie i szympansy – permity już w cenie!!!

Jezioro Bunyoni – dwa dni w tej bajkowej okolicy; krócej to absolutnie za mało!

Wpłata równowartości USD - zawsze według kursu średniego NBP, a nie kursu sprzedaży któregoś z banków. To duża oszczędność, rzędu 200-400zł.

Racjonalna ilość czasu poświęcona na każdą atrakcję; trasa wielokrotnie przejechana, program sprawdzony

Charyzmatyczny pilot: Anna Olej-Kobus, Elżbieta Wiejaczka bądź Dawid Diduszko i organizator całości - afrykanista Artur Urbański 

Dzień 1 Przelot

Wylot z Warszawy. Przylot do Entebbe. Przejazd do hotelu. Nocleg.

Dzień 2 Park Narodowy Jeziora Mburo

Przejazd do PN Jeziora Mburo. Po południu piesze safari po parku. Pierwszy kontakt z dzikimi zwierzętami. Nocleg w namiotach bądź bandach w okolicy nawiedzanej nocą przez guźce i antylopy. BLD

Dzień 3 Jezioro Bunyoni

Po śniadaniu przejazd na południe Ugandy – nad jezioro Bunyoni. Jezioro Bunyoni jest najpiękniejszym miejscem w Ugandzie. Przepięknie, idyllicznie położone pośród wzgórz. Zamieszkamy na położonej na nim wyspie w niewiarygodnie pięknym miejscu. BLD

Dzień 4 Jezioro Bunyoni

Rano pływamy po jeziorze i odwiedzamy dwie wioski położone na brzegu jeziora i na sąsiedniej wyspie. Po południu czas na relaks w pięknych okolicznościach przyrody. Nocleg ponownie na wyspie. BLD

Dzień 5 Goryle górskie w PN Bwindi

Bardzo wcześnie rano wyjazd na tropienie goryli górskich. Na świecie jest ich tylko ok. 600szt i wszystkie zamieszkują na styku granic Ugandy, Rwandy i Konga. Tropienie w parku odbywa się pieszo i nim dotrzemy do którejś z gorylich rodzin prosimy liczyć się z marszem rzędy 1-4h w górskim, zalesionym terenie. Goryle można obserwować przez godzinę. Na noc wracamy nad jezioro Bunyoni. Nocleg w bandach. BLD

Dzień 6/7 Safari w Parku Narodowym Queen Elisabeth

Rano przejazd do części PN Królowej Elżbiety położonej nad rzeką Ishasha. W tym rejonie zamieszkują słynne lwy wspinające się na drzewa. Safari w poszukiwaniu lwów.
6 dnia rano i wieczorem safari po najsłynniejszym ugandyjskim parku narodowym. To najbardziej różnorodny park Ugandy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Składają się na niego zarówno sawanna, jak las deszczowy, błota i jeziora, i w związku z tym jest też bardzo różnorodny jeśli idzie o faunę. Na ok 2 tys km kw zamieszkują tu m.in. lwy, bawoły, słonie, lamparty, 20 gatunków drapieżników, 600 gatunków ptaków, 10 gatunków Naczelnych. 7 dnia rano safari w rejonie Kasenyi. 7 dnia po południu rejs po kanale Kazinga połączony z obserwacją dzikich zwierząt - to największa atrakcja PN Queen Elizabeth (atrakcja opcjonalna).  Noclegi w dniach 6 i 7 na campie w namiotach rozstawionych na stałe. BLD

Dzień 8 Szympansy w Kibale

Rano przejazd w okolice Kibale National Forest. Po południu kolejna wielka atrakcja wyprawy - tropienie mieszkających tam szympansów. Nocleg na campie w namiotach rozstawionych na stałe. BLD

Dzień 9 Kampala/Entebbe

Przejazd do Kampali (ok 6h). W Kampali udamy się na targ pamiątek najlepszy w Ugandzie i zobaczymy prawdziwe życie afrykańskiej metropolii – chaos, zgiełk, korki w atmosferze radosnej improwizacji… Nocleg w hotelu w Entebbe. BLD

Dzień 10 powrót

Przejazd na Jezioro Wiktorii. Tam plener fotograficzny. Przejazd na lotnisko i odlot do Europy. BL

Dzień 11

Przylot do Warszawy

B - śniadanie
L - lunch
D - kolacja

Grupa: 10-14 osób + pilot

Koszt:  2900zł + 1970USD

Terminarz płatności 

 • zaliczka 2900zł + 500usd
 • pozostała część kwoty w usd - do 40-u dni przed wylotem

Koszt obejmuje:

 • zorganizowana na miejscu wyprawa
 • polski przewodnik
 • przewodnik miejscowy, kierowcy
 • transport w Ugandzie – wynajęte auta
 • noclegi w Kampali i Entebbe: hotel turystyczny, pozostałe noclegi w namiotach i bandach
 • wyżywienie – trzy posiłki dziennie, począwszy od śniadania 2 dnia do śniadania 10dnia
 • permity na obserwację goryli i szympansów
 • ubezpieczenie
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje:

 • wizy Ugandy (50USD)
 • lotu Warszawa/Berlin – Entebbe – Warszawa/Berlin (ok. 3000zł z Warszawy, ok. 2000-2200zł z Berlina)
 • rejsu po kanale kaziinga (30USD)
 • napojów
 • wydatków osobistych i tipów

 

Początek i koniec wyprawy i serwisu Torre.pl

Lotnisko w Entebbe.

Wiza ugandyjska

Promesa wiza jest wyrabiana elektronicznie. Instrukcję wizowania prześlemy. Promesę wyrabia sie do ok. 5 dni. Do wyrobienia potrzebne są: skan paszportu, skan zdjęcia paszportowego, skan strony żółtej książeczki szczpień ochronnych z wbitym szczepieniem przeciwko żółtej febrze. Koszt wizy to 50 USD - płaci się na lotnisku w Entebbe. Na lotnisku należy mieć ze sobą paszport, wydrukowaną promesę wizy (przyjdzie mailem), 1 zdjęcie, żółtą książeczkę szczepirń ochronnych z wbitym szczepieniem przeciwko żółtej febrze i 50USD.

Charakter wyprawy

Wyjazd ma charakter przygodowy połączony z safari. Zawiera elementy trekkingu (PN Lake Mburo, PN Bwindi). Trekking do goryli w PN Bwindi po terenie górskim porośniętym dżunglą. Może być trudny. Czs zależy od tego gdzie znajdują się rodziny goryli. Dotąd dojście zajmowało nam od 15min do 3h. Przejazdy wynajętymi autami, noclegi z reguły w namiotach wyprawowych rozstawionych na stałe (łazienki wspólne). Raczej przygoda niż odpoczynek. Na wyspie na jeziorze Bunyoni śpimy w bandach - typowych ugandyjskich domkach turystycznych (łazienki wspólne), zaś w Entebbe i Kampali w hotelach (łazienki prywatne). Na wyspie na jeziorze Bunyoni możliwe pokoje 3os.

Zakwaterowanie

Dwa noclegi w hotelach w Kampali i Entebbe (turystyczny, przyjemny). Pozostałe noclegi w namiotach i namiotach safari (z wyposażeniem) oraz w tzw bandach - domkach turystycznych lokalnych. Łazienki czasem prywatne, miejscami wspólne. Standard backpackerski. Na wyspie na jeziorze Bunyoni możliwe pokoje 3os.

Wyżywienie

Wyżywienie w Ugandzie jest w cenie. Trzy posiłki dziennie. Począwszy od sniadania przed wyjzdem z Entebbe w kierunku Lake Mburo: 9 śniadań, 8 lunchów, 8 kolacji.

Transport

Wynajęte auta 4x4. Safari autami przystosowanymi do odbywania fotograficznych safari. W Lake Mburo NP i Bwindi NP safari piesze. Rejs po jeziorze Bunyoni łódkami. Bagaże jada na dachach aut.

Pozwolenia na trekkingi/permity

Wyprawa w listopadzie 2017 roku bazuje na promocyjnych pozwoleniach na trekking do goryli górskich. Nominalnie koszt pozwolenia to 600usd, a w terminie przez nas oferowanym koszt to 450usd. Ów koszt permitu - 450usd - JEST JUŻ W CENIE WYPRAWY. W styczniu permity są juz pełnopłatne i dllatego wyprawa w styczniu 2018r zawiera już pełną odpłatność za permity na goryle i szympansy i dlatego jej koszt jest wyższy. 

Wyposażenie – co zabrać?

Warto mieć: paszport,  książeczka szczepień ochronnych z aktualnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze, dwa zdjęcia kolorowe, pieniądze, polar/sweter, kremy do opalania z wysokim faktorem, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, zapas baterii do aparatu fotograficznego (jeśli macie ładowarkę samochodową, przyda się), wygodne buty do trekkingów, saszetka na pieniądze i dokumenty, papier toaletowy, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, leki antymalaryczne, kubek, latarka (najlepiej czołówka), mały plecaczek, opakowanie na plecak (żeby uniknąć zabrudzenia), podkoszulki, krótkie i długie spodnie, koszule z długimi rękawami. 
Buty na trekkingi powinny być oddychające i odporne na wodę. Trekking do goryli jest po terenie błotnistym i buty na pewno będą mokre i ubłocone. Jeśłi to będa nasze ciężkie buty górskie, to nie wyschną do końca wyprawy, dlatego najlepsze wyjście to twrda podeszwa, lekkie oddychające, za kostkę. 
Uwaga! Przy pakowaniu się należy pamiętać, że standardowy limit na bagaż w samolocie (nie licząc bagażu podręcznego zabieranego do środka) to 20 kg.

Informacje zdrowotne

Szczepienie obowiązkowe - żółta febra. Zalecane szczepienia:  tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B, dur brzuszny. Malaria: zalecana profilaktyka antymalaryczna (malarone lub lariam). Nasze informacje mają charakter ogólny i pomocniczy - szczegółowych informacji trzeba zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u, gdzie prosimy udać się koniecznie.

Pogoda

Listopad to koniec pory deszczowej. Możliwe silne opady popołudniami. Większość dni jest jednak słoneczna. Za dnia temperatury rzędu 25-30 stopni, nocami ok. 15-18 stopni.
Styczeń to najbardziej optymalny czas na wyjazd do Ugandy. Pora sucha. Większość dni jest słoneczna. W górach i w lesie deszczowym może padać.  

Bezpieczeństwo

Uganda jest bezpiecznym krajem, jednak oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek jak przy wszelkich podróżach zagranicznych. W Kampali nieco wyższe jest zagrożenie kradzieżami – nie warto obnosić się z cennymi rzeczami (to też zdrowy rozsądek). Odradzamy samotne spacery po zmroku, zresztą i tak nie będzie do tego zbyt wielu okazji.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: 
KL z assistance - 30 tys euro, 
NNW - 4 tys euro, 
bagaż podręczny - 400 euro, 
koszty ratownictwa - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia). 
Ubezpieczenie nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych. Aby zabezpieczyć się przed nimi, należy zgłosić nam chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia – jego stawka to 5zł/dzień.

Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej:
1. koszt ubezpieczenia – 2,5% wartości imprezy –zwrot 80 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 7,5% wartości imprezy)
2. koszt ubezpieczenia - 2,8% wartości imprezy –zwrot 100 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 8,4% wartości imprezy)
Umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży może być zawarta w terminie najpóźniej 5 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej lub wpłaty całości lub części zaliczki, o ile ma to miejsce później niż zawarcie umowy uczestnictwa. W przypadku gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej lub wylotu jest mniej niż 30 dni, umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży można zawrzeć jedynie w dniu zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia: czytaj...

Warunki ubezpieczenia kosztów rezygnacji obejmują paragraf 27 i następne

 

Pierwsza poranna kawa w domu w szlafroku po powrocie. Cisza ...a ja postanawiam od ręki dziękować. Świetna wyprawa. Organizacyjnie wszystko dograne. Żadnych opóźnień, kłopotów. Wszyscy zdrowi, bez wypadków. Świetne miejsca do spania. Jednak w moim wieku docenia się łóżko. Jestem absolutnie zauroczona krajem, ukształtowaniem terenu, widokami, czasem zapierającymi dech w piersiach. Aż chciałoby mi się wejść i na Ruwenzori i pojechać do Konga. Zapachy, atmosfera wiosek, serdeczni ludzie, dostępność wody butelkowanej, niezłe jedzenie, a ryby genialne. Mila grupa bez marudzenia. Cudnie było. Daję najwyższą ocenę w opinii.
Dzięki bardzo za zorganizowanie i umożliwienie odkrywania wciąż nowych miejsc.

Marianna Nowakowska

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.