Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

 • biuro+48 22 3507285
  biuro+48 12 4447880
 • kom.+48 698 900 885
  e-mail  torre@torre.pl
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Uganda: Perła Afryki

Perła Afryki

Termin(y):

 • 23.11-3.12.2017

Trasa:

Entebbe, Lake Mburo NP, jezioro Bunyoni, PN Bwindi, PN Queen Elisabeth, Lasy Kibale, Kampala, Entebbe

Kod wyjazdu:

UG
(0)

To nikt inny jak sir Winston Churchill nazwał Ugandę "Perłą Afryki". W programie:
piesze tropienie 
szympansów i goryli górskich (permity już w cenie!)
lwy 
wspinające się na drzewa w Ishasha
absolutnie bajkowe jezioro Bunyoni 
 
i ikoniczne safari w 
Parku Narodowym Królowej Elżbiety. 


Walory programu
 

Goryle górskie i szympansy – permity już w cenie!!!

Jezioro Bunyoni – dwa dni w tej bajkowej okolicy; krócej to absolutnie za mało!

Wpłata równowartości USD - zawsze według kursu średniego NBP, a nie kursu sprzedaży któregoś z banków. To duża oszczędność, rzędu 200-400zł.

Racjonalna ilość czasu poświęcona na każdą atrakcję; trasa wielokrotnie przejechana, program sprawdzony

Charyzmatyczny pilot: Anna Olej-Kobus bądź Dawid Diduszko i organizator całości - afrykanista Artur Urbański 

Dzień 1 Przelot

Wylot z Warszawy. Przylot do Entebbe. Przejazd do hotelu. Nocleg.

Dzień 2 Park Narodowy Jeziora Mburo

Przejazd do PN Jeziora Mburo. Po południu piesze safari po parku. Pierwszy kontakt z dzikimi zwierzętami. Nocleg w namiotach bądź bandach w okolicy nawiedzanej nocą przez guźce i antylopy.

Dzień 3 Jezioro Bunyoni

Po śniadaniu przejazd na południe Ugandy – nad jezioro Bunyoni. Jezioro Bunyoni jest najpiękniejszym miejscem w Ugandzie. Przepięknie, idyllicznie położone pośród wzgórz. Zamieszkamy na położonej na nim wyspie w niewiarygodnie pięknym miejscu.

Dzień 4 Jezioro Bunyoni

Rano pływamy po jeziorze, a po południu odwiedzamy dwie wioski położone na brzegu jeziora i na sąsiedniej wyspie. Nocleg ponownie na wyspie.

Dzień 5 Goryle górskie w PN Bwindi

Bardzo wcześnie rano wyjazd na tropienie goryli górskich. Na świecie jest ich tylko ok. 600szt i wszystkie zamieszkują na styku granic Ugandy, Rwandy i Konga. Tropienie w parku odbywa się pieszo i nim dotrzemy do którejś z gorylich rodzin prosimy liczyć się z marszem rzędy 1-4h w górskim, zalesionym terenie. Goryle można obserwować przez godzinę. Na noc zostaniemy w pobliżu parku, w obozie Ruhija.

Dzień 6/7 Safari w Parku Narodowym Queen Elisabeth

Rano przejazd do części PN Królowej Elżbiety położonej nad rzeką Ishasha. W tym rejonie zamieszkują słynne lwy wspinające się na drzewa. Safari w poszukiwaniu lwów.
6 dnia rano i wieczorem safari po najsłynniejszym ugandyjskim parku narodowym. To najbardziej różnorodny park Ugandy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Składają się na niego zarówno sawanna, jak las deszczowy, błota i jeziora, i w związku z tym jest też bardzo różnorodny jeśli idzie o faunę. Na ok 2 tys km kw zamieszkują tu m.in. lwy, bawoły, słonie, lamparty, 20 gatunków drapieżników, 600 gatunków ptaków, 10 gatunków Naczelnych. Opcjonalnie możliwy rejs po kanale Kazinga.

Dzień 8 Szympansy w Kibale

Rano przejazd w okolice Kibale National Forest. Po południu kolejna wielka atrakcja wyprawy - tropienie mieszkających tam szympansów.

Dzień 9 Kampala/Entebbe

Przejazd do Kampali (ok 6h). W Kampali udamy się na targ pamiątek najlepszy w Ugandzie i zobaczymy prawdziwe życie afrykańskiej metropolii – chaos, zgiełk, korki w atmosferze radosnej improwizacji… Nocleg w hotelu w Entebbe.

Dzień 10 powrót

Przejazd na Jezioro Wiktorii. Tam plener fotograficzny. Wieczorem przejazd na lotnisko i odlot do Europy.

Dzień 11

Przylot do Warszawy

Grupa: 10-14 osób + pilot

Koszt:  2700zł + 1640usd

Terminarz płatności:

 • zaliczka 2700zł
 • równowartość 1640usd do 40 dni przed wylotem
 • Bilety lotnicze kupowane są po zebraniu grupy

Koszt obejmuje:

 • zorganizowana na miejscu wyprawa
 • polski przewodnik
 • przewodnik miejscowy, kierowcy
 • transport w Ugandzie – wynajęte auta
 • noclegi w Kampali i Entebbe: hotel turystyczny, pozostałe noclegi w namiotach i bandach
 • wyżywienie – trzy posiłki dziennie, począwszy od śniadania 2 dnia do lunchu 9 dnia
 • permity na obserwację goryli i szympansów (w listopadzie ulgowe - tańsze o 250usd)
 • ubezpieczenie
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje:

 • wizy Ugandy (50USD)
 • lotu Warszawa/Berlin – Entebbe – Warszawa/Berlin (ok. 3000zł z Warszawy, ok. 2000-2200zł z Berlina)
 • napojów
 • wydatków osobistych i tipów

Początek i koniec wyprawy

Entebbe.

Wiza ugandyjska

Promesa wiza jest wyrabiana elektronicznie. Instrukcję wizowania prześlemy. Promesę wyrabia sie do ok. 5 dni. Do wyrobienia potrzebne są: skan paszportu, skan zdjęcia paszportowego, skan strony żółtej książeczki szczpień ochronnych z wbitym szczepieniem przeciwko żółtej febrze. Koszt wizy to 50 USD - płaci się na lotnisku w Entebbe. Na lotnisku należy mieć ze sobą paszport, wydrukowaną promesę wizy (przyjdzie mailem), 1 zdjęcie, żółtą książeczkę szczepirń ochronnych z wbitym szczepieniem przeciwko żółtej febrze i 50USD>

Charakter wyprawy

Wyjazd ma charakter przygodowy połączony z safari. Zawiera elementy trekkingu (PN Lake Mburo, PN Bwindi). Trekking do goryli w PN Bwindi po terenie górskim porośniętym dżunglą. Może być trudny. Czs zależy od tego gdzie znajdują się rodziny goryli. Dotąd dojście zajmowało nam od 15min do 3h. Przejazdy wynajętymi autami, noclegi w namiotach wyprawowych. Raczej przygoda niż odpoczynek.

Zakwaterowanie

Dwa noclegi w hotelach w Kampali i Entebbe (turystyczny, przyjemny). Pozostałe noclegi w namiotach i namiotach safari (z wyposażeniem) oraz w tzw bandach - domkach turystycznych lokalnych. Łazienki czasem prywatne, miejscami wspólne. Standard backpackerski.

Wyżywienie

Wyżywienie w Ugandzie jest w cenie. Trzy posiłki dziennie.

Transport

Wynajęte auta. Safari autami przystosowanymi do odbywania fotograficznych safari. W Lake Mburo NP i Bwindi NP safari piesze. Rejs po jeziorze Bunyoni łódkami.

Pozwolenia na trekkingi/permity

Wyprawa bazuje na promocyjnych pozwoleniach na trekking do goryli górskich. Nominalnie koszt pozwolenia to 700usd, a w terminie przez nas oferowanym koszt to 450usd. Ów koszt permitu - 450usd - JEST JUŻ W CENIE WYPRAWY. Ulgowy koszt permitu na listopad 2017 jeszcze nie jest potwierdzony, natomiast bazując na doświadczeniui poprzednich lat możemy stwierdzić, że w listopadzie rutynowo koszt ów jest obniżany.

Wyposażenie – co zabrać?

Warto mieć: paszport,  książeczka szczepień ochronnych z aktualnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze, dwa zdjęcia kolorowe, ciepły śpiwór, pieniądze, polar/sweter, kremy do opalania z wysokim faktorem, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, zapas baterii do aparatu fotograficznego (jeśli macie ładowarkę samochodową, przyda się), wygodne buty do trekkingów, saszetka na pieniądze i dokumenty, papier toaletowy, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, leki antymalaryczne, kubek, latarka (najlepiej czołówka), mały plecaczek, opakowanie na plecak (żeby uniknąć zabrudzenia), podkoszulki, krótkie i długie spodnie, koszule z długimi rękawami.
Uwaga! Przy pakowaniu się należy pamiętać, że standardowy limit na bagaż w samolocie (nie licząc bagażu podręcznego zabieranego do środka) to 20 kg.

Informacje zdrowotne

Szczepienie obowiązkowe - żółta febra. Zalecane szczepienia:  tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B, dur brzuszny. Malaria: zalecana profilaktyka antymalaryczna (malarone lub lariam). Nasze informacje mają charakter ogólny i pomocniczy - szczegółowych informacji trzeba zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u, gdzie prosimy udać się koniecznie.

Pogoda

Listopad to koniec pory deszczowej. Możliwe silne opady popołudniami. Większość dni jest jednak słoneczna. Za dnia temperatury rzędu 25-30 stopni, nocami ok. 15-18 stopni. 

Bezpieczeństwo

Uganda jest bezpiecznym krajem, jednak oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek jak przy wszelkich podróżach zagranicznych. W Kampali nieco wyższe jest zagrożenie kradzieżami – nie warto obnosić się z cennymi rzeczami (to też zdrowy rozsądek). Odradzamy samotne spacery po zmroku, zresztą i tak nie będzie do tego zbyt wielu okazji.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja Świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: KL z assistance - 30 tys. Euro, NNW - 4 tys. Euro, bagaż podręczny -  400 euro, koszty ratownictwa  - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia).
Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt to 2,5% wartości imprezy. Ubezpieczenie można wykupic maksylanie do 5 dni po podpisaniu umowy.

 

Pierwsza poranna kawa w domu w szlafroku po powrocie. Cisza ...a ja postanawiam od ręki dziękować. Świetna wyprawa. Organizacyjnie wszystko dograne. Żadnych opóźnień, kłopotów. Wszyscy zdrowi, bez wypadków. Świetne miejsca do spania. Jednak w moim wieku docenia się łóżko. Jestem absolutnie zauroczona krajem, ukształtowaniem terenu, widokami, czasem zapierającymi dech w piersiach. Aż chciałoby mi się wejść i na Ruwenzori i pojechać do Konga. Zapachy, atmosfera wiosek, serdeczni ludzie, dostępność wody butelkowanej, niezłe jedzenie, a ryby genialne. Mila grupa bez marudzenia. Cudnie było. Daję najwyższą ocenę w opinii.
Dzięki bardzo za zorganizowanie i umożliwienie odkrywania wciąż nowych miejsc.

Marianna Nowakowska

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.