Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

 • biuro+48 22 3507285
  biuro+48 12 4447880
 • kom.+48 698 900 885
  e-mail  torre@torre.pl
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Zimbabwe: Afryka. Przygoda życia w buszu

Afryka. Przygoda życia w buszu

Termin(y):

 • 17-25.07.2017

Trasa:

Harare, Imire, Harare

Kod wyjazdu:

T12
(0)

 Wyprawa z Tomkiem Michniewiczem!

To nie jest wycieczka safari, ale to nie jest też „wyprawa”. To połączenie warsztatów fotograficznych (dla każdego) ze szkołą afrykańskiego buszu (też dla każdego).

Rezerwat Imire w Zimbabwe to mój drugi dom. Miejsce absolutnie unikatowe i magiczne – ostatnia ostoja dzikiej przyrody w tej części kraju. Jego wstrząsającą historię opisałem w dwóch książkach, a dzięki przyjaźni z właścicielami możemy zaproponować Wam doświadczenie niedostępne turystom nigdzie indziej. 

Będziecie mieli możliwość poznawać busz z ziemi, a nie z pokładu samochodu safari. Nauczycie się podchodzić dzikie zwierzęta, żeby złapać lepszy kadr. Będziecie sypiać pod gołym niebem i brać aktywny udział w życiu rezerwatu. Zbliżycie się na wyciągnięcie ręki do słoni i nosorożców, zobaczycie świt na sawannie, afrykańskie rozgwieżdżone niebo i trening patrolu rangerów. I nauczycie się to wszystko fotografować.

Tomek Michniewicz


Wyprawę poprowadzi osobiście Tomek Michniewicz!


To nie jest safari

To nie jest wycieczka po Serengeti, gdzie nie można opuścić samochodu, a noce spędza się w ogrodzonym hotelu dla białych turystów. To jest busz poznawany pieszo, z bliska, wśród zwierząt i z niesamowitymi ludźmi wokoło. Afryka od strony zazwyczaj zupełnie niedostępnej turystom! Zupełny unikat: dzikie zwierzęta na wyciągnięcie ręki, żadnych barierek, krat, szyb i innych ograniczeń, noclegi pod gwiazdami, treki przez busz, słonie, bawoły, żyrafy i stada antylop. Prawdziwy smak i zapach buszu, trochę zmęczenia i upału, a do tego kuchnia jak z najlepszych restauracji i przepiękne bungalowy w środku dziczy, w których można odpocząć. Niby tylko tydzień, a do domu wraca się z wrażeniami jak po miesięcznej wyprawie. Naprawdę!

Fotografia

Dodatkową atrakcją tego wyjazdu - dla chętnych - są warsztaty fotograficzne pod okiem autora czterech nagradzanych książek reporterskich, jurora konkursu fotograficznego ProClub i sekcji dokumentów festiwalu Afrykamera. Nauczycie się robić zdjęcia zwierząt, podchodząc do nich bardzo blisko bez żadnych zabezpieczeń. Ustrzelicie rozgwieżdżone niebo, świt na sawannie, portrety i kadry pełne sportowej akcji z uzbrojonymi rangerami w roli głównej.

Rezerwat Imire

Miejsce prowadzone przez najbardziej oddanych, uczciwych, bezinteresownych ludzi, jakich można sobie wyobrazić. Chronią ostatnie zimbabweńskie dzikie zwierzęta (z trzystu takich rezerwatów zostało już tylko sześć!) przed uzbrojonymi kłusownikami, często ponosząc olbrzymie ryzyko. Warto ich wspomóc w tych staraniach, a nasza obecność w Imire to najlepsza pomoc - ten wyjazd to również pomoc charytatywna. Dzięki nam rezerwat ma szansę przetrwać. Historię Imire można przeczytać w książkach Tomka Michniewicza „Gorączka” i „Świat równoległy”.

Dostępne miejsca jedynie na termin 17-25 lipca 2017r.


Dzień 1

Wylot w godzinach wieczornych z Warszawy.

Dzień 2 Imire

Przylot do Harare w Zimbabwe. Transfer do rezerwatu Imire. Zakwaterowanie w pięknych pokolonialnych bungalowach z widokiem na sawannę (lodge). Kolacja, a po niej tzw. orientacja – podstawy poruszania się po buszu, podstawy fotografii dla początkujących i trochę bardziej zaawansowane aspekty dla średnio-zaawansowanych.

Dzień 3 Safari

Na początek typowe safari. Raz w życiu warto je zaliczyć. Zebry, żyrafy, słonie, bawoły, antylopy, nosorożce i wszystko co biega po Imire zobaczymy z bliska, ale tym razem jeszcze z samochodu. Lunch w środku rezerwatu, wśród zwierząt. Zachód słońca na czterdziestometrowej formacji skalnej Castle Kopi z najbardziej typową z afrykańskich panoram. Wieczorem odpoczynek lub (dla chętnych) przegląd zdjęć przy ognisku i warsztatowa część teoretyczna.

Dzień 4 Busz

Wczesna pobudka. Dzielimy się na dwie grupy. Pierwsza rusza na tropienie nosorożców, druga uczy się podchodzić słonie i bawoły – obie umiejętności będą niezbędne w następnych dniach. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności można się zbliżyć do zwierząt nawet na kilkanaście metrów. Po śniadaniu cztery godziny spaceru przez busz z przewodnikiem, który pokaże Wam najważniejsze zasady poruszania się po nim i „czytania” afrykańskiej przyrody. Zachód słońca nad jeziorem. Po kolacji przegląd zdjęć i warsztatowa część teoretyczna.

Dzień 5 Akcja

Rano zmiana grup i uzupełnienie katalogu umiejętności (tropienie nosorożców, podchodzenie słoni i bawołów). Po śniadaniu ruszamy na cały dzień w towarzystwie służb antykłusowniczych Imire, które bronią zwierząt przed łowcami skór i trofeów. Okazja na zdjęcia w ruchu i z intensywną akcją. Zaczynamy od treningu sprawnościowego na torze przeszkód (chętni będą mogli spróbować swoich sił – powodzenia!). Następnie trening taktyczny patrolu (strzelanie paintballowe do puszek). Po lunchu tzw. „jungle line”, czyli trening spostrzegawczości w buszu. Powrót do lodge’u, a wieczorem wyjazd na nocleg pod gołym niebem. Wspólne przygotowanie obozu, gotowanie i kolacja przy ognisku.

Dzień 6 Spotkania

Pobudka o świcie, śniadanie w obozie i godzinny marsz powrotny do lodge. Ponownie podział na dwie grupy. Pierwsza grupa wychodzi do buszu na spacer z czarnymi nosorożcami, druga - z rodziną słoni. Następnie zamiana grup. Popołudniu pomoc w rezerwacie - może przy karmieniu lwa lub krokodyla, może przy inspekcji antylop, może jeszcze przy czymś innym. Kolacja w lodge.

Wieczorem spotkanie z Judy i Reilly’m Traversami, szefami rezerwatu i opiekunami zwierząt opisanych przez Tomka w książkach „Gorączka” i „Świat równoległy”.

Dzień 7 

Po śniadaniu zwiedzanie niesamowitego miejsca, pełnego skalnych malowideł Buszmenów San oraz krótki wypad do miasteczka Wedza, by poczuć klimat afrykańskiej prowincji. Jeśli uda Wam się pokonać początkowy dystans, będziecie mieli fantastyczne wspomnienia i równie fantastyczne zdjęcia (choć czarne twarze fotografuje się niezwykle trudno i to jest właśnie zadanie na ten dzień).

Po lunchu przejazd „ostatniej szansy”, żeby uzupełnić zdjęcia zwierzaków. Sami zobaczycie, o ile lepsze będą te fotografie w porównaniu ze zdjęciami z pierwszego dnia. Ostatni zachód słońca w punkcie widokowym. Po kolacji ostatnia ewaluacja zdjęć.  

Dzień 8

Po śniadaniu wyjazd do Harare. Po drodze zatrzymamy się na zakupy pamiątek na sporym targu Avondale. Można na nim znaleźć sporo lokalnego rękodzieła, tkaniny, rzeźby i zimbabweńską muzykę, raczej nieosiągalną poza granicami kraju. Popołudniu odlot do Warszawy.

Dzień 9

Przylot do Warszawy. 

Grupa: 12 osób

Koszt: 2900pln + 850usd (płatne w Zimbabwe na wydatki na miejscu)

Terminarz płatności:

 • zaliczka 1000pln

 • pozostała część złotówkowa płatna do 40 dni przed wylotem

 • 850usd płatne w Zimbabwe na wydatki na miejscu

Koszt obejmuje:

 • noclegi w bungalowach (pokoje 2-4os), 1 nocleg w buszu

 • opiekę pilota – Tomasza Michniewicza

 • 3 posiłki dziennie w Imire

 • wymienione w programie transfery

 • ubezpieczenie KL + NW

 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje:

 • wizy Zimbabwe – 30USD

 • biletu lotniczego Warszawa-Harare-Warszawa (ok. 3900-4000zł)

 • napojów

 • tipów i wydatków o charakterze osobistym


Charakter wyprawy

Wyjazd ma charakter stacjonarnych warsztatów fotograficznych w terenie. Nie wymaga wcześniejszych umiejętności survivalowych ani wiedzy z zakresu fotografii. Wymaga natomiast kondycji fizycznej pozwalającej maszerować kilka godzin w słońcu oraz otwartości na zmienne warunki.

Początek i koniec wyprawy

Harare

Klimat

Maj to na południu Afryki okres zimy. W ciągu dnia należy spodziewać się temperatur rzędu 20-30 stopni. Nocami temperatura może spaść poniżej 10 stopni. To jest pora sucha i jeśli można spodziewać się deszczy to raczej sporadycznie.

Dokumenty, wizy

Paszport ważny pół roku od daty wjazdu do Zimbabwe. Wiza Zimbabwe jest przyznawana na granicy i kosztuje 30 USD. Żółta książeczka szczepień ochronnych nie jest wymagana.

Ubiór

Możliwe temperatury do 30 stopni, więc prosimy zabrać lekkie, letnie ubrania. Wskazany ubiór z długimi rękawami (słońce, komary), spodnie z długimi nogawkami (ostre trawy w buszu), koszule z kołnierzem. Buty - lekkie buty trekkingowe do chodzenia po buszu oraz klapki pod prysznic. Na wypadek chłodniejszych nocy przyda się polar. Konieczna czapka z daszkiem lub kapelusz i kremy z wysokim filtrem. Lekki śpiwór na nocleg w terenie.

Transport

Transfer z lotniska raczej leciwym busem lub samochodami terenowymi. Poruszanie się po terenie rezerwatu – półciężarówkami lub samochodami safari. Sporo pieszych marszy przez busz - wymagana dobra kondycja.

Obsługa

Turystom towarzyszy pilot – Tomek Michniewicz, który sam jest przewodnikiem po rezerwacie Imire. Oprócz niego w poszczególnych częściach programu asystować mu będą lokalni przewodnicy i kierowcy.

Noclegi

Większość noclegów w murowanych bungalowach z łazienką (lodge), w pokojach dwu- lub czteroosobowych. Jeden nocleg pod gołym niebem w buszu, na materacach i w śpiworach.

Wyżywienie

Trzy posiłki dziennie (śniadanie, lunch, kolacja). Napoje gazowane i alkoholowe dodatkowo płatne.

Bezpieczeństwo

Nie ma większych zagrożeń. Zimbabwe wbrew powszechnym mitom to bardzo bezpieczny kraj.

Szczepienia i zdrowie

Szczepienia nie są wymagane. Zalecane: tężec, żółtaczka typu A i B, błonica. Na terenie Imire nie ma malarii – profilaktyka jest niepotrzebna. Wszelkie sprawy dotyczące zdrowia, szczepień i profilaktyki antymalarycznej należy skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny.

Pieniądze i zakupy

Terminarz płatności:
zaliczka 1000zł przy zapisie
pozostała część złotówkowa – do 40 dni przed wylotem
850usd - na miejscu w Zimbabwe 

Zimbabwe – w Zimbabwe oficjalnymi środkami płatniczymi są dolar USA, pula botswańska i rand RPA. Miejscowa waluta – dolary Zimbabwe – mają jedynie wartość kolekcjonerską (pozostałość po czasach kiedy inflacja w Zimbabwe sięgała 100% w 11 sekund).

Przestrzegamy przed kupowaniem wyrobów z kości słoniowej i skór zwierzęcych (np. krokodylej). Zakupywanie tych wyrobów jest dozwolone w certyfikowanych sklepach, ale zabroniony jest ich wwóz do Polski (zagrożone karą do 2 lat więzienia).

Co warto zabrać

Śpiwór, lekką odzież, polar, coś przeciwdeszczowego, czapkę/kapelusz i jakieś lekkie nakrycie głowy chroniące przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem, repelenty przeciw komarom – np. MUGGA, latarkę, turystyczny scyzoryk, aparat fotograficzny z zapasową baterią, lornetkę, chusteczki nawilżane, przejściówki do wtyczek brytyjskich, apteczkę.

Prąd

Wtyczki brytyjskie. Adapter Tomek będzie miał ze sobą.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: KL z assistance - 30 tys euro, NNW - 4 tys. euro, bagaż podręczny - 400 euro, koszty ratownictwa  - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia).
Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt wynosi 2,5% wartości wyjazdu. Chęć takiego ubezpieczenia należy zgłaszać najpóźniej do 5 dni po podpisaniu umowy (w wypadku jeśli umowa jest podpisana wcześniej niż na 30 dni przed wyjazdem) lub w dniu podpisania umowy (jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni).

 

Właśnie wróciłam z wyjazdu do Imire - ślę WIELKIE słowa uznania dla Państwa za całokształt organizacji - wszystko dopięte na ostatni guzik, zaplanowane i bezpieczne! Miejsce niezwykle , jak i ludzie którzy nas gościli w Imire na miejscu. Tomek stanął na wysokości zadania znakomicie- każdy dzień mądrze rozplanowany i wykorzystany maksymalnie od rana do wieczora- przy tym duża różnorodność zadań, świetnie przekazywana przez niego wiedza i znajomość miejsca, dobrze poprowadzone warsztaty foto w terenie - wszystko bez zarzutu na wysokim poziomie, bravo!

A z minusów na pewno przejedzenie, bo kuchnia znakomita!
Gratuluje i ciesze się, ze mogłam być tam dzięki Torre. 
I jak po czymś takim żyć dalej?

Magdalena Stekla


Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.