Wybrzeże Kości Słoniowej: Serce Afryki Zachodniej
Termin(y):
- 21.11-3.12.2024 brak miejsc
- 15-27.02.2025
Trasa:
Abidjan, Abenguru, Królestwo Anyi, Yamoussoukro, lud Baule, Bouka, lud Guro, lud Senufo, Korhogo, Niofoin, Boundiali, Odienne, lud Fulani, lud Malinke, Man, lud We, lud Fuere, Danani, Abidjan
Kod wyjazdu:
CIV1241121Podróż do kraju, który dopiero od niedawna staje się ponownie dostępny dla podróżnych. Trasa dla „pionierów” chcących odkryć Afrykę o wielu obliczach:
od mostów z lian po katedry,
od kolorowych masek po tańce inicjacyjne,
od tradycyjnych wiosek myśliwskich po panoramę Abidżanu,
od lasów po sawannę kończąc na dzikich plażach Oceanu.
święte totemy i królestwa plemienne.Każdy dzień będzie pełen niespodzianek i ukaże Ci prawdziwe życie i kolorowe tradycyjne ceremonie.
Dla podróżnych złaknionych smaku i zapachu Afryki.
Podróż do kraju, który dopiero od niedawna staje się ponownie dostępny dla podróżnych. Trasa dla „pionierów” chcących odkryć Afrykę o wielu obliczach:
od mostów z lian po katedry,
od kolorowych masek po tańce inicjacyjne,
od tradycyjnych wiosek myśliwskich po panoramę Abidżanu,
od lasów po sawannę kończąc na dzikich plażach Oceanu.
święte totemy i królestwa plemienne.
Każdy dzień będzie pełen niespodzianek i ukaże Ci prawdziwe życie i kolorowe tradycyjne ceremonie.
Dla podróżnych złaknionych smaku i zapachu Afryki.
Do zobaczenia przed wyprawą
Maska Zaouli - zobacz..... Maska Goli - zobacz.... Taniec Pantery - zobacz.... Tańce Yacuba - zobacz.....
A oto fillm z naszej wyprawy z 2022 roku :)
Autorem programu jest Artur Urbański
Dzień 1 Abidjan
Przylot do Abidjanu i transfer do hotelu
Posiłki - -
Nocleg Hotel Onomo lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC)
Dzień 2 Leśne Królestwa z Abidjanu to Abenguru (210 km – 6h)
Wyjazd do regionu graniczącego z Ghaną. Monarchia ludu Anyi wywodzi się od ludu Akan, który zamieszkuje południowo-zachodnią Ghanę i południowo-wschodnie Wybrzeże Kości Słoniowej. Łączy ich ze słynnym, ghańskim Królestwem Aszanti podobny styl życia związany z puszczami i kultem królów. W pałacu królewskim spotkamy starszych członków szlachty w ceremonialnych szatach oraz kapłana odpowiedzialnego za fetysz opiekujący się rodem królewskim i tronem. Ta szczególna okazja pozwoli nam zrozumieć historię regionu i rolę tradycyjnych królów we współczesnej republice. Jeśli król będzie miał czas, przyjmie nas na audiencji.
Księciem ludu Anyi był Michael Jackson (dokładnie ten!). Nosił imię Amalaman Anoh. W Sanwi znajduje się jego pusty grób – dokonano tu jego pochówku in absentia.
Później spotkamy się ze społecznością Komian. Przy odrobinie szczęścia możemy ich obserwować w tańcu wróżbitów. Lud Akan z Wybrzeża Kości Słoniowej używa słowa „Komian” w odniesieniu do transu, czyli pewnego duchowego opętania. Termin ten można również odnosić do ludzi - i w tym przypadku odnosi się do osób, głównie kobiet, które przeszły inicjację do komunikowania się ze światem duchów za pomocą różnych sposobów wróżbiarskich, takich jak wróżenie z muszli, wizje związane z wodą lub taniec. Taniec jest rzeczywiście najbardziej spektakularną formą wróżenia i za jego pomocą rozwiązywane są najbardziej złożone problemy. Twarzą w twarz z rozmówcą, członkami jego rodziny i zaciekawionym tłumem, przy akompaniamencie tam-tamów, Komian tańczy rytualny taniec, aż osiągnie stan transu: wtedy objawi się duch i ustami Komiana wskaże charakter problemu i przyszłość.
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Royaume lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami i AC, pokoje proste)
Dzień 3 Bazylika na sawannie z Abenguru do Yamoussoukro (250 km – 5h)
Przyjazd do Yamoussoukro - stolicy kraju od 1983 roku. To rodzinna wioska Felixa Houphouët-Boigny, pierwszego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej i jednego z największych przywódców niepodległościowych Afryki. Rozwijał rolnictwo, stworzył zamożną klasę średnią plantatorów i rolników. Sukces gospodarczy przyciągnął imigrantów z sąsiednich krajów Sahelu i zachodnich inwestorów, dzięki czemu Wybrzeże Kości Słoniowej stało się największą gospodarką francuskojęzycznej Afryki Zachodniej. W Yamoussoukro - formalnej stolicy politycznej - i w Abidżanie, stolicy ekonomicznej - spełniło się marzenie Houphouëta-Boigny z lat 70. i 80. XX wieku - marzenie o kraju, który zdołał rywalizować z europejskimi stolicami pod względem architektury i wielkości budynków. Po śmierci Houphouët-Boigny miasto Yamoussoukro pozostało formalną stolicą, jednak prezydent, ministerstwa, rząd i administracja znajdują się w Abidżanie.
Po okresie kryzysu i długiej wojny domowej, Wybrzeże Kości Słoniowej ponownie odnalazło pokój i stabilność oraz osiągnęło jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych w Afryce.
„Dziecko” boomu gospodarczego lat 80. to Bazylika Notre Dame de la Paix (Matki Bożej Pokoju). Według Księgi Rekordów Guinnessa z 1989 r. jego szerokość wynosi 150 m, co uczyniło z niej największą chrześcijańską budowlę sakralną na świecie (Bazylika św. Piotra w Rzymie ma „tylko” 115 m szerokości). A wraz z 7763 metrami kwadratowymi witraży szczyci się także największą sekcją witrażową na świecie. Jego architektura została zainspirowana Bazyliką św. Piotra w Rzymie.
A samo Yamoussukuro… Teraz samochody jeżdżą po szerokich bulwarach, starając się omijać duże wyboje i swobodnie wędrujące kurczaki! Podczas wizyty naszą uwagę przykują także ogromne budynki rządowe, wysokie, czternastopiętrowe hotele oraz sztuczne jezioro zamieszkałe przez kajmany. Wśród tego wszystkiego to, co najbardziej uderza, to uczucie pustki, nicości, która pozostała po minionych marzeniach…..
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Royal lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami i AC)
Dzień 4 Akan z Yamoussoukro do Bouake (260km – ok. 6h)
Spotykamy ludzi z plemienia Baulé z linii Akan. Przybyli do tej ziemi ze Wschodu Baule wzbogacili swoje tradycje kulturowe, czerpiąc od sąsiadów. Integracja zaowocowała bogatą kulturą - na przykład w stojącym na wysokim poziomie rzemiośle: piękne posągi przedstawiające świat duchów, rzeźbione krążki tkackie i piękne maski. W regionie Daloa zobaczymy tańczące maski Zaouli. Zaouli to tradycyjny taniec ludu Guro. Maska Zaouli, użyta w tańcu, została stworzona w latach 50. XX wieku, podobno zainspirowana dziewczyną o imieniu „Djela Lou Zaouli”. Jednak opowieści o pochodzeniu masek są zróżnicowane, a każda maska może mieć własną symboliczną historię.
Taniec maski Zaouli podczas naszej wyprawy:
Później uczestniczymy w tańcu masek Goli, który można wykonać zarówno dla rozrywki, jak i uczczenia pogrzebu osoby wysokiej rangi. Lud Baulé przejął ten rytuał od swoich sąsiadów, plemienia Wan. Podczas celebracji pokoju i radości uczestnicy śpiewają, tańczą i piją wino palmowe.
Taniec Masek Goli podczas naszej wyprawy:
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Mon Afrik lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)
Dzień 5 Lud Senufo z Bouaké do Korhogo (225 km – 7h)
Wyruszamy na północ. Czeka nas długa droga. Krajobraz stopniowo zmienia się z buszu na otwartą sawannę z dużymi baobabami. Miasto Korhogo - jego historia sięga XIII wieku, a dziś jest stolicą ludu Senufo, który stworzył jedne z najpiękniejszych dzieł sztuki w Afryce niemal w każdej dziedzinie: rzeźbie, tkactwie, malarstwie, kowalstwie. Wizyta na interesującym rynku rzemieślniczym, gdzie zobaczymy drewniane rzeźby i tkaniny przedstawiające tradycyjne wzory Senufo. To właśnie te wzory zainspirowały współczesnych artystów, takich jak np. Pablo Picasso, który również osobiście podróżował do kraju Senufo, aby spotkać się i wymienić doświadczenia z lokalnymi artystami. Senufo słyną ze złożonych rytuałów inicjacyjnych. Poro, męski rytuał inicjacji, to długi proces, który trwa 21 lat. Jest to przejście od młodości do dorosłości i polega na poznawaniu społecznych i religijnych tajemnic, które zmieniają chłopca w prawdziwego mężczyznę Senufo. Wieczorem przyjazd do naszego hotelu w Korhogo, gdzie spędzimy dwie noce.
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Olympe lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami, AC).
Dzień 6 Taniec Pantery i epoka żelaza Korhogo (transfery ok. 60km)
Jedziemy na północ do odległej wioski, aby w tradycyjnym zakładzie kowalskim, zobaczyć starą technikę wytapiania żelaza, bardzo rzadki przykład tradycyjnej metalurgii żelaza w Afryce. Ta „plemienna technologia” przeniesie nas do pierwszej epoki żelaza w Afryce, nawiązując do prehistorii Afro-Eurazji, kiedy dominującym materiałem do wyrobu narzędzi było żelazo. Niektóre dowody językoznawcze sugerują, że wytapianie żelaza mogło być praktykowane przez kulturę Nok w Nigerii już od 1000 roku p.n.e. W pobliskiej kulturze Djenné-Djenno w dolinie Nigru w Mali żelazo wytapiano od ok. 250 pne. Ruda żelaza pochodzi z kilku lokalnych kopalń i jest ręcznie mielona. Tradycyjny piec gliniany jest ładowany warstwami węgla drzewnego i warstwami rudy, a następnie rozpalany - wytop trwa do następnego ranka. Techniki wytopu żelaza są tajne i zawsze związane z tabu i inicjacjami. Kowale są zamknięta kastą - tylko ci, którzy urodzili się w rodzinie kowala, kwalifikują się do długiej praktyki w tym rzemiośle. Plemię się ich boi, ponieważ posiadają niejasne magiczne moce, mają kontakt ze złymi duchami, potrafią przemieniać kamienie w żelazo. Wytapianie oznacza przekształcenie ciała stałego w ciecz i ponowne przekształcenie go w inny kształt ciała stałego. Uważani są za „panów ognia”, zdolnych przyzywać „duchy ziemi” swoimi potężnymi młotami. Ze względu na przerażające magiczne moce kowale często muszą osiedlać się poza wioskami. Są bardzo potężną kastą - wytwarzanie żelaznych narzędzi i żelaznej broni umożliwia wydajne rolnictwo, udane polowania i skuteczne działania wojenne.
Powrót do Korhogo.
Najbardziej spektakularnym tańcem Senufo jest Boloy, zwany Tańcem Pantery, wykonywany przez wtajemniczonych.
Taniec Pantery podczas naszej wyprawy:
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Olympe lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami, AC).
Dzień 7 Taniec Dziewic - z Korhogo do Boundiali (150 km – 5h)
Rano wracamy do wioski z zakładem kowalskim, aby zobaczyć wynik wytapiania. Uszczelniona podstawa glinianego pieca zostanie rozbita. Następnie za pomocą miecha kowal podgrzeje otrzymany metalowy proszek aż do stopienia w tyglu i wleje go do formy. Metal jest później ponownie podgrzewany i kuty w kuźni do wymaganego kształtu, który ostatecznie zostanie wypolerowany. Tym sposobem byliśmy świadkami całego procesu od wytopu aż do wyprodukowania przedmiotu. Tradycyjna metalurgia żelaza jest rzadkim przykładem starożytnej „technologii plemiennej”. Przez ponad 80 lat wierzono, że ta technika zniknęła… aż do odkrycia tej wioski!
Zbaczamy z głównej drogi by odkryć wioskę Niofoin z glinianymi spichlerzami ozdobionymi symbolicznymi płaskorzeźbami i wyjątkowym świętym domem z wysokim stożkowym dachem. Dom posiada malowane dekoracje i przedmioty sakralne należące do kultów animistycznych, nadal praktykowanych przez lud Senufo. Późnym popołudniem uczestniczymy w Tańcu Dziewic - zwanym Ngoro, wykonywanym przez Senufo i część młodzieńców Poro. Młodzi w czasie rytuału inicjacji spędzają razem miesiące w odosobnionych świętych gajach, gdzie poznają społeczne i religijne sekrety, które zmieniają dziewczynę w prawdziwego Senufo. Po siedmiu latach odbywa się wielka uroczystość dla tych, którzy przeszli wszystkie etapy wtajemniczenia. Taniec Dziewic wykonywany jest na zakończenie pierwszego etapu wtajemniczenia.
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Le Paysan lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami, AC)
Dzień 8 Święci wojownicy z Boundiali do Odienne (150 km - 5)
Dzień zaczynamy od spotkania z nomadami Fulani, nieustannie poszukującymi pastwisk dla swoich stad bydła. Fulani można łatwo rozpoznać po ich stożkowatych chatach ze słomy, lasce, którą zawsze noszą na ramionach, butelce wody zawieszonej na szyi, maczecie w dłoniach i dumnej postawie. Ci koczownicy wydają się przychodzić znikąd i donikąd zmierzać. Przyzwyczajeni do ciężkiego życia, wyglądają pięknie. To prawdziwi dżentelmeni bezkresnych sawann. Wizyta w wiosce zamieszkanej głównie przez kobiety i dzieci. Zostaniemy zaproszeni do ich chat. Kobiety ubierają się w piękne kolorowe tkaniny, a na szyi i we włosach specjalną biżuterię (z bursztynu, pereł, kamieni, guzików i różnych plastikowych przedmiotów, które mogą im się spodobać). W regionie Odienne spotkamy Malinké, potomków dawnego Imperium Mali. Z tego ludu pochodził Samory Touré, przywódca i łowca niewolników, w czasie wojen z francuską armią kolonialną, która zdołała go pokonać dopiero po wielu latach walk. W skład jego armii wchodzili m.in Dozo (myśliwi) znani z odwagi i mistycznych mocy. Chociaż nie ma już wojen, Dozo nadal cieszą się niesłabnącym szacunkiem, a ich moce i wiedza są wciąż przekazywane w długim procesie inicjacji. Dziś uważani są za coś w rodzaju lokalnej policji, aniołów stróżów czuwających nad wsiami, mediatorów w sporach i wielkich uzdrowicieli. Odważni i doskonale znający teren, są zatrudniani przez rząd do zabezpieczania północnych granic kraju. Spotkamy Dozo i przejdziemy z nimi po sawannie – ubranych w tradycyjne stroje „bogolan” i niosących strzelby pokryte amuletami. Wprowadzą nas w tradycyjne ziołolecznictwo i zabiorą nas do świętego miejsca, gdzie w narastającym rytmie tam-tamów zatańczą i dadzą dowód swojej siły.
A współcześnie z ludu Malinké pochodzi połowa najsłynniejszych afrykańskich piłkarzy :)
Posiłki B – L - D
Noclegi Hotel Les Frontières lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC)
Dzień 9 Maski akrobatów z Odienne do Man (270 km – 5h)
Dzień poświęcony jest spotkaniu z Yacuba, znanymi również jako Dan. Odwiedzamy wioski zbudowane na zboczach wzgórz, charakteryzujące się dużymi okrągłymi chatami krytymi strzechą - niektóre domy ozdobione są freskami wykonanymi przez kobiety w czasie różnych uroczystości. Wśród pachnących gałęzi plantacji kawy i w cieniu ogromnego drzewa Iroko (tzw „afrykański tek”, choć błędnie tak nazywany) znajdziemy się przy dużym stawie zamieszkanym przez sumy, czczone jako strażnicy i opiekunowie przodków. Wkrótce rozlegną się tam-tamy i rozlegające się okrzyki przypomną maskom, że czas opuścić święty las… więc pojawią się i przekażą nam niezapomniane emocje. ..
Tańce Yacuba - zobacz....
Jedziemy na południe i kiedy w polu widzenia pojawi góra Tonkpi ze swoim „zębem”, będziemy wiedzieć, że jesteśmy blisko naszego celu - Man. Man powstało u podnóża 18 niezwykle zielonych gór i jest stolicą ludów We i Guéré.
Posiłki B – L - D
Noclegi Hotel Les Cascades lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC))
Dzień 10 Mosty z lian z Man do regionu Danani i z powrotem (200 km – 5h)
Dzięki pojazdom 4x4 odkrywamy las deszczowy, słynący z długich mostów z lian, który rozciąga się między Wybrzeżem Kości Słoniowej, Liberią i Gwineą, Jest owiany tajemnicą – tradycja mówi, że są budowane potajemnie przez młodych mężczyzn w czasie inicjacji w ciągu zaledwie jednej nocy! Przeprawa nie jest trudna, trzeba przestrzegać tabu, nie można zabierać ciężarów ani dzieci. W pobliskiej malutkiej wiosce z lasu w naszym kierunku wyłonią się maski. W kosmogonii ludów Dan Guéré istnieje bóg stwórca, który komunikuje się z ludźmi tylko za pośrednictwem swoich pośredników, masek: podczas tańca masek znika dystans między światem ludzkim a duchowym, przywracany jest porządek kosmiczny i społeczny i wdzięczność wyrażana jest bogom i przodkom.
Posiłki B – L - D
Noclegi Hotel Les Cascades lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC))
Dzień 11 Leśne rytuały Man (transfery i lot do Abidjanu)
Pojazdy 4x4 będą niezbędne, aby odkryć odległe leśne zakątki, gdzie przyjazd cudzoziemców jest rzadkim wydarzeniem. Leśnymi duktami, drewnianymi mostami dotrzemy do odizolowanych osiedli zamieszkałych przez lud Guéré. Święte i spektakularne maski zatańczą dla wioski i dla nas. Bębnienie zapowie rzadkie występy „Jongleurs”. Jongleurs to starożytna tradycja, która obecnie zanika. Dziewczęta w czasie inicjacji z twarzami pomalowanymi na biało glinką kaolinową wykonują wyjątkowy akrobatyczny taniec…
Maski podczas pokazu Jongleurs w czasie naszej wyprawy:
Po południu transfer na lotnisko i przelot do Abidżanu.
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Onomo lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC).
Dzień 12 Wieżowce i laguny Abidjan (transfery lokalne 50 km – 1 hr)
Plateau (Dystrykt Centralny) rozwija się bardzo szybko, nie w poziomie jak w większości afrykańskich miast, ale w pionie, z dużymi nowoczesnymi budynkami i drapaczami chmur. Niewiele ziemi jest dostępne i jej niewielka ilość musi być stale pozyskiwana z wód laguny Ebrié. Nowoczesny Dystrykt Centralny od zachodu ogranicza port i niekończące się kolejki ludzi czekających na promy, a od wschodu niesamowita sylwetka katedry św. Piotra i Pawła. Zaczynamy od przejażdżki publicznym promem, w czasie którego będziemy obserwować panoramę Plateau z perspektywy wody. Z tętniącego życiem marketu Treichville przenosimy się do spokojnej i cichej Cocody, eleganckiej dzielnicy mieszkalnej, w której mieści się gabinet premiera i wiele białych kolonialnych budynków. W dzielnicy Youpugon spotykamy Fanico, praczy piorących ubrania w rzece i suszących je na trawiastym wzgórzu. Setki kolorowych ubrań i tkanin leżących na trawie tworzą gigantyczny patchwork. Następnie odwiedzamy Muzeum Narodowe z kolekcją sztuki plemiennej, w której znajdują się maski i posągi różnych grup etnicznych Wybrzeża Kości Słoniowej.
Wycieczka kończy się o 18:00 w Abidżanie.
Transfer na lotnisko na wylot.
Posiłki B – L
Day-use pokoje do 18h00
O tym, co czeka Was podczas wyprawy, o miejscowych czarownicach i tradycjach lokalnych tańców przeczytacie na naszym blogu:
ZgłoszenieGrupa: 10-15 osób
Koszt: 3400zł + 2590eur + bilet lotniczy
Terminarz płatności:
- zaliczka 3400zł
- do 40-u dni przed wylotem - 2590eur
Dopłata do pokoju 1os - 450eur
Świadczenia w cenie:
- Polski pilot
- Ubezpieczenie UNIQA Multitravel KL 100 tys eur i NW 4 tys eur
- Transfery i wycieczki w minibusach/mikrobusach i pojazdach z napędem na 4 koła (dni 10 i 11)
- Lot z Man do Abidżanu (klasa ekonomiczna)
- Lokalny przewodnik mówiący po angielsku.
- Wycieczki i wizyty zgodnie z programem
- Zakwaterowanie w pokojach standardowych, zgodnie z planem podróży
- Wszystkie posiłki zgodne z opisem: B = śniadanie, L = obiad, D = kolacja
- Jedna butelka wody mineralnej w autobusie/samochodzie każdego dnia
- Opłaty za wstęp do parków, koncesji, obszarów chronionych i obiektów kultury
Świadczenia poza ceną
- Loty międzynarodowe
- Wiza (75eur)
- Wszelkie posiłki lub wycieczki krajoznawcze inne niż określone
- Woda mineralna i napoje do posiłków
- Opłaty za osobiste zdjęcia i filmy
- Tipy
Bilety lotnicze aranżujemy.
Uwaga:
Niezbędna żółta książeczka szczepień z potwierdzonym szczepieniem przeciwko żółtej febrze!
Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego
Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: biuro@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora:
Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698-900885
Numer Imprezy: CIV1240203 CIV1241121 CIV1250215
Nazwa Imprezy: WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ. Serce Afryki Zachodniej.
W trakcie imprezy turystycznej należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, potencjalnym obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.
1. Informacje ogólne
Czas trwania Imprezy: 2024/02/03-2024/02/15 2024/11/21-2024/12/03 2025/02/15-2025/02/27
Miejsca pobytu:Abidjan, Abenguru, Yamoussoukro, Bouka, Korhogo, B/oundiali, Odienne, Man, Abidjan
Trasa: Abidjan, Abenguru, Królestwo Anyi, Yamoussoukro, lud Baule, Bouka, lud Guro, lud Senufo, Korhogo, Niofoin, Boundiali, Odienne, lud Fulani, lud Malinke, Man, lud We, lud Fuere, Danani, Abidjan
Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 11
Środki transportu: bus, auta 4x4 (dni 10 i 11),
Informacje dotyczące przejazdów: bus, samolot Man-Abidjan
Obiekty zakwaterowania: 11xhotele,
Posiłki w cenie: 11 śniadań, 11 lunchów, 10 kolacji
Szczegółowy program zwiedzania:
Dzień 1 Abidjan
Przylot do Abidjanu i transfer do hotelu
Posiłki - -
Nocleg Hotel Onomo lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC)
Dzień 2 Leśne Królestwa z Abidjanu to Abenguru (210 km – 6h)
Wyjazd do regionu graniczącego z Ghaną. Monarchia ludu Anyi wywodzi się od ludu Akan, który zamieszkuje południowo-zachodnią Ghanę i południowo-wschodnie Wybrzeże Kości Słoniowej. Łączy ich ze słynnym, ghańskim Królestwem Aszanti podobny styl życia związany z puszczami i kultem królów. W pałacu królewskim spotkamy starszych członków szlachty w ceremonialnych szatach oraz kapłana odpowiedzialnego za fetysz opiekujący się rodem królewskim i tronem. Ta szczególna okazja pozwoli nam zrozumieć historię regionu i rolę tradycyjnych królów we współczesnej republice. Jeśli król będzie miał czas, przyjmie nas na audiencji.
Księciem ludu Anyi był Michael Jackson (dokładnie ten!). Nosił imię Amalaman Anoh. W Sanwi znajduje się jego pusty grób – dokonano tu jego pochówku in absentia.
Później spotkamy się ze społecznością Komian. Przy odrobinie szczęścia możemy ich obserwować w tańcu wróżbitów. Lud Akan z Wybrzeża Kości Słoniowej używa słowa „Komian” w odniesieniu do transu, czyli pewnego duchowego opętania. Termin ten można również odnosić do ludzi - i w tym przypadku odnosi się do osób, głównie kobiet, które przeszły inicjację do komunikowania się ze światem duchów za pomocą różnych sposobów wróżbiarskich, takich jak wróżenie z muszli, wizje związane z wodą lub taniec. Taniec jest rzeczywiście najbardziej spektakularną formą wróżenia i za jego pomocą rozwiązywane są najbardziej złożone problemy. Twarzą w twarz z rozmówcą, członkami jego rodziny i zaciekawionym tłumem, przy akompaniamencie tam-tamów, Komian tańczy rytualny taniec, aż osiągnie stan transu: wtedy objawi się duch i ustami Komiana wskaże charakter problemu i przyszłość.
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Royaume lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami i AC, pokoje proste)
Dzień 3 Bazylika na sawannie z Abenguru do Yamoussoukro (250 km – 5h)
Przyjazd do Yamoussoukro - stolicy kraju od 1983 roku. To rodzinna wioska Felixa Houphouët-Boigny, pierwszego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej i jednego z największych przywódców niepodległościowych Afryki. Rozwijał rolnictwo, stworzył zamożną klasę średnią plantatorów i rolników. Sukces gospodarczy przyciągnął imigrantów z sąsiednich krajów Sahelu i zachodnich inwestorów, dzięki czemu Wybrzeże Kości Słoniowej stało się największą gospodarką francuskojęzycznej Afryki Zachodniej. W Yamoussoukro - formalnej stolicy politycznej - i w Abidżanie, stolicy ekonomicznej - spełniło się marzenie Houphouëta-Boigny z lat 70. i 80. XX wieku - marzenie o kraju, który zdołał rywalizować z europejskimi stolicami pod względem architektury i wielkości budynków. Po śmierci Houphouët-Boigny miasto Yamoussoukro pozostało formalną stolicą, jednak prezydent, ministerstwa, rząd i administracja znajdują się w Abidżanie.
Po okresie kryzysu i długiej wojny domowej, Wybrzeże Kości Słoniowej ponownie odnalazło pokój i stabilność oraz osiągnęło jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych w Afryce.
„Dziecko” boomu gospodarczego lat 80. to Bazylika Notre Dame de la Paix (Matki Bożej Pokoju). Według Księgi Rekordów Guinnessa z 1989 r. jego szerokość wynosi 150 m, co uczyniło z niej największą chrześcijańską budowlę sakralną na świecie (Bazylika św. Piotra w Rzymie ma „tylko” 115 m szerokości). A wraz z 7763 metrami kwadratowymi witraży szczyci się także największą sekcją witrażową na świecie. Jego architektura została zainspirowana Bazyliką św. Piotra w Rzymie.
A samo Yamoussukuro… Teraz samochody jeżdżą po szerokich bulwarach, starając się omijać duże wyboje i swobodnie wędrujące kurczaki! Podczas wizyty naszą uwagę przykują także ogromne budynki rządowe, wysokie, czternastopiętrowe hotele oraz sztuczne jezioro zamieszkałe przez kajmany. Wśród tego wszystkiego to, co najbardziej uderza, to uczucie pustki, nicości, która pozostała po minionych marzeniach…..
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Royal lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami i AC)
Dzień 4 Akan z Yamoussoukro do Bouake (260km – ok. 6h)
Spotykamy ludzi z plemienia Baulé z linii Akan. Przybyli do tej ziemi ze Wschodu Baule wzbogacili swoje tradycje kulturowe, czerpiąc od sąsiadów. Integracja zaowocowała bogatą kulturą - na przykład w stojącym na wysokim poziomie rzemiośle: piękne posągi przedstawiające świat duchów, rzeźbione krążki tkackie i piękne maski. W regionie Daloa zobaczymy tańczące maski Zaouli. Zaouli to tradycyjny taniec ludu Guro. Maska Zaouli, użyta w tańcu, została stworzona w latach 50. XX wieku, podobno zainspirowana dziewczyną o imieniu „Djela Lou Zaouli”. Jednak opowieści o pochodzeniu masek są zróżnicowane, a każda maska może mieć własną symboliczną historię.
Maska Zaouli na Youtube - zobacz.....
Później uczestniczymy w tańcu masek Goli, który można wykonać zarówno dla rozrywki, jak i uczczenia pogrzebu osoby wysokiej rangi. Lud Baulé przejął ten rytuał od swoich sąsiadów, plemienia Wan. Podczas celebracji pokoju i radości uczestnicy śpiewają, tańczą i piją wino palmowe.
Maska Goli na Youtube - zobacz....
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Mon Afrik lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)
Dzień 5 Lud Senufo z Bouaké do Korhogo (225 km – 7h)
Wyruszamy na północ. Czeka nas długa droga. Krajobraz stopniowo zmienia się z buszu na otwartą sawannę z dużymi baobabami. Miasto Korhogo - jego historia sięga XIII wieku, a dziś jest stolicą ludu Senufo, który stworzył jedne z najpiękniejszych dzieł sztuki w Afryce niemal w każdej dziedzinie: rzeźbie, tkactwie, malarstwie, kowalstwie. Wizyta na interesującym rynku rzemieślniczym, gdzie zobaczymy drewniane rzeźby i tkaniny przedstawiające tradycyjne wzory Senufo. To właśnie te wzory zainspirowały współczesnych artystów, takich jak np. Pablo Picasso, który również osobiście podróżował do kraju Senufo, aby spotkać się i wymienić doświadczenia z lokalnymi artystami. Senufo słyną ze złożonych rytuałów inicjacyjnych. Poro, męski rytuał inicjacji, to długi proces, który trwa 21 lat. Jest to przejście od młodości do dorosłości i polega na poznawaniu społecznych i religijnych tajemnic, które zmieniają chłopca w prawdziwego mężczyznę Senufo. Wieczorem przyjazd do naszego hotelu w Korhogo, gdzie spędzimy dwie noce.
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Olympe lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami, AC).
Dzień 6 Taniec Pantery i epoka żelaza Korhogo (transfery ok. 60km)
Jedziemy na północ do odległej wioski, aby w tradycyjnym zakładzie kowalskim, zobaczyć starą technikę wytapiania żelaza, bardzo rzadki przykład tradycyjnej metalurgii żelaza w Afryce. Ta „plemienna technologia” przeniesie nas do pierwszej epoki żelaza w Afryce, nawiązując do prehistorii Afro-Eurazji, kiedy dominującym materiałem do wyrobu narzędzi było żelazo. Niektóre dowody językoznawcze sugerują, że wytapianie żelaza mogło być praktykowane przez kulturę Nok w Nigerii już od 1000 roku p.n.e. W pobliskiej kulturze Djenné-Djenno w dolinie Nigru w Mali żelazo wytapiano od ok. 250 pne. Ruda żelaza pochodzi z kilku lokalnych kopalń i jest ręcznie mielona. Tradycyjny piec gliniany jest ładowany warstwami węgla drzewnego i warstwami rudy, a następnie rozpalany - wytop trwa do następnego ranka. Techniki wytopu żelaza są tajne i zawsze związane z tabu i inicjacjami. Kowale są zamknięta kastą - tylko ci, którzy urodzili się w rodzinie kowala, kwalifikują się do długiej praktyki w tym rzemiośle. Plemię się ich boi, ponieważ posiadają niejasne magiczne moce, mają kontakt ze złymi duchami, potrafią przemieniać kamienie w żelazo. Wytapianie oznacza przekształcenie ciała stałego w ciecz i ponowne przekształcenie go w inny kształt ciała stałego. Uważani są za „panów ognia”, zdolnych przyzywać „duchy ziemi” swoimi potężnymi młotami. Ze względu na przerażające magiczne moce kowale często muszą osiedlać się poza wioskami. Są bardzo potężną kastą - wytwarzanie żelaznych narzędzi i żelaznej broni umożliwia wydajne rolnictwo, udane polowania i skuteczne działania wojenne.
Powrót do Korhogo.
Najbardziej spektakularnym tańcem Senufo jest Boloy, zwany Tańcem Pantery, wykonywany przez wtajemniczonych.
Taniec Pantery - zobacz....
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Olympe lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami, AC).
Dzień 7 Taniec Dziewic - z Korhogo do Boundiali (150 km – 5h)
Rano wracamy do wioski z zakładem kowalskim, aby zobaczyć wynik wytapiania. Uszczelniona podstawa glinianego pieca zostanie rozbita. Następnie za pomocą miecha kowal podgrzeje otrzymany metalowy proszek aż do stopienia w tyglu i wleje go do formy. Metal jest później ponownie podgrzewany i kuty w kuźni do wymaganego kształtu, który ostatecznie zostanie wypolerowany. Tym sposobem byliśmy świadkami całego procesu od wytopu aż do wyprodukowania przedmiotu. Tradycyjna metalurgia żelaza jest rzadkim przykładem starożytnej „technologii plemiennej”. Przez ponad 80 lat wierzono, że ta technika zniknęła… aż do odkrycia tej wioski!
Zbaczamy z głównej drogi by odkryć wioskę Niofoin z glinianymi spichlerzami ozdobionymi symbolicznymi płaskorzeźbami i wyjątkowym świętym domem z wysokim stożkowym dachem. Dom posiada malowane dekoracje i przedmioty sakralne należące do kultów animistycznych, nadal praktykowanych przez lud Senufo. Późnym popołudniem uczestniczymy w Tańcu Dziewic - zwanym Ngoro, wykonywanym przez Senufo i część młodzieńców Poro. Młodzi w czasie rytuału inicjacji spędzają razem miesiące w odosobnionych świętych gajach, gdzie poznają społeczne i religijne sekrety, które zmieniają dziewczynę w prawdziwego Senufo. Po siedmiu latach odbywa się wielka uroczystość dla tych, którzy przeszli wszystkie etapy wtajemniczenia. Taniec Dziewic wykonywany jest na zakończenie pierwszego etapu wtajemniczenia.
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Le Paysan lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami, AC)
Dzień 8 Święci wojownicy z Boundiali do Odienne (150 km - 5)
Dzień zaczynamy od spotkania z nomadami Fulani, nieustannie poszukującymi pastwisk dla swoich stad bydła. Fulani można łatwo rozpoznać po ich stożkowatych chatach ze słomy, lasce, którą zawsze noszą na ramionach, butelce wody zawieszonej na szyi, maczecie w dłoniach i dumnej postawie. Ci koczownicy wydają się przychodzić znikąd i donikąd zmierzać. Przyzwyczajeni do ciężkiego życia, wyglądają pięknie. To prawdziwi dżentelmeni bezkresnych sawann. Wizyta w wiosce zamieszkanej głównie przez kobiety i dzieci. Zostaniemy zaproszeni do ich chat. Kobiety ubierają się w piękne kolorowe tkaniny, a na szyi i we włosach specjalną biżuterię (z bursztynu, pereł, kamieni, guzików i różnych plastikowych przedmiotów, które mogą im się spodobać). W regionie Odienne spotkamy Malinké, potomków dawnego Imperium Mali. Z tego ludu pochodził Samory Touré, przywódca i łowca niewolników, w czasie wojen z francuską armią kolonialną, która zdołała go pokonać dopiero po wielu latach walk. W skład jego armii wchodzili m.in Dozo (myśliwi) znani z odwagi i mistycznych mocy. Chociaż nie ma już wojen, Dozo nadal cieszą się niesłabnącym szacunkiem, a ich moce i wiedza są wciąż przekazywane w długim procesie inicjacji. Dziś uważani są za coś w rodzaju lokalnej policji, aniołów stróżów czuwających nad wsiami, mediatorów w sporach i wielkich uzdrowicieli. Odważni i doskonale znający teren, są zatrudniani przez rząd do zabezpieczania północnych granic kraju. Spotkamy Dozo i przejdziemy z nimi po sawannie – ubranych w tradycyjne stroje „bogolan” i niosących strzelby pokryte amuletami. Wprowadzą nas w tradycyjne ziołolecznictwo i zabiorą nas do świętego miejsca, gdzie w narastającym rytmie tam-tamów zatańczą i dadzą dowód swojej siły.
A współcześnie z ludu Malinké pochodzi połowa najsłynniejszych afrykańskich piłkarzy :)
Posiłki B – L - D
Noclegi Hotel Les Frontières lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC)
Dzień 9 Maski akrobatów z Odienne do Man (270 km – 5h)
Dzień poświęcony jest spotkaniu z Yacuba, znanymi również jako Dan. Odwiedzamy wioski zbudowane na zboczach wzgórz, charakteryzujące się dużymi okrągłymi chatami krytymi strzechą - niektóre domy ozdobione są freskami wykonanymi przez kobiety w czasie różnych uroczystości. Wśród pachnących gałęzi plantacji kawy i w cieniu ogromnego drzewa Iroko (tzw „afrykański tek”, choć błędnie tak nazywany) znajdziemy się przy dużym stawie zamieszkanym przez sumy, czczone jako strażnicy i opiekunowie przodków. Wkrótce rozlegną się tam-tamy i rozlegające się okrzyki przypomną maskom, że czas opuścić święty las… więc pojawią się i przekażą nam niezapomniane emocje. ..
Tańce Yacuba - zobacz....
Jedziemy na południe i kiedy w polu widzenia pojawi góra Tonkpi ze swoim „zębem”, będziemy wiedzieć, że jesteśmy blisko naszego celu - Man. Man powstało u podnóża 18 niezwykle zielonych gór i jest stolicą ludów We i Guéré.
Posiłki B – L - D
Noclegi Hotel Les Cascades lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC))
Dzień 10 Mosty z lian z Man do regionu Danani i z powrotem (200 km – 5h)
Dzięki pojazdom 4x4 odkrywamy las deszczowy, słynący z długich mostów z lian, który rozciąga się między Wybrzeżem Kości Słoniowej, Liberią i Gwineą, Jest owiany tajemnicą – tradycja mówi, że są budowane potajemnie przez młodych mężczyzn w czasie inicjacji w ciągu zaledwie jednej nocy! Przeprawa nie jest trudna, trzeba przestrzegać tabu, nie można zabierać ciężarów ani dzieci. W pobliskiej malutkiej wiosce z lasu w naszym kierunku wyłonią się maski. W kosmogonii ludów Dan Guéré istnieje bóg stwórca, który komunikuje się z ludźmi tylko za pośrednictwem swoich pośredników, masek: podczas tańca masek znika dystans między światem ludzkim a duchowym, przywracany jest porządek kosmiczny i społeczny i wdzięczność wyrażana jest bogom i przodkom.
Posiłki B – L - D
Noclegi Hotel Les Cascades lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC))
Dzień 11 Leśne rytuały Man (transfery i lot do Abidjanu)
Pojazdy 4x4 będą niezbędne, aby odkryć odległe leśne zakątki, gdzie przyjazd cudzoziemców jest rzadkim wydarzeniem. Leśnymi duktami, drewnianymi mostami dotrzemy do odizolowanych osiedli zamieszkałych przez lud Guéré. Święte i spektakularne maski zatańczą dla wioski i dla nas. Bębnienie zapowie rzadkie występy „Jongleurs”. Jongleurs to starożytna tradycja, która obecnie zanika. Dziewczęta w czasie inicjacji z twarzami pomalowanymi na biało glinką kaolinową wykonują wyjątkowy akrobatyczny taniec…
Po południu transfer na lotnisko i przelot do Abidżanu.
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Onomo lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i AC).
Dzień 12 Wieżowce i laguny Abidjan (transfery lokalne 50 km – 1 hr)
Plateau (Dystrykt Centralny) rozwija się bardzo szybko, nie w poziomie jak w większości afrykańskich miast, ale w pionie, z dużymi nowoczesnymi budynkami i drapaczami chmur. Niewiele ziemi jest dostępne i jej niewielka ilość musi być stale pozyskiwana z wód laguny Ebrié. Nowoczesny Dystrykt Centralny od zachodu ogranicza port i niekończące się kolejki ludzi czekających na promy, a od wschodu niesamowita sylwetka katedry św. Piotra i Pawła. Zaczynamy od przejażdżki publicznym promem, w czasie którego będziemy obserwować panoramę Plateau z perspektywy wody. Z tętniącego życiem marketu Treichville przenosimy się do spokojnej i cichej Cocody, eleganckiej dzielnicy mieszkalnej, w której mieści się gabinet premiera i wiele białych kolonialnych budynków. W dzielnicy Youpugon spotykamy Fanico, praczy piorących ubrania w rzece i suszących je na trawiastym wzgórzu. Setki kolorowych ubrań i tkanin leżących na trawie tworzą gigantyczny patchwork. Następnie odwiedzamy Muzeum Narodowe z kolekcją sztuki plemiennej, w której znajdują się maski i posągi różnych grup etnicznych Wybrzeża Kości Słoniowej.
Wycieczka kończy się o 18:00 w Abidżanie.
Transfer na lotnisko na wylot.
Posiłki B – L
Day-use pokoje do 18h00
B – śniadanie
L- lunch
D - kolacja
Przybliżona liczebność grupy: 8-14 osób
Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim. Zakazane jest używane wulgaryzmów.
Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach
2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności
Cena Imprezy: jak podano w tekście głównym umowy
Terminy płatności: jak podano w tekście głównym umowy.
Sposób płatności: Przelew bankowy
Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu sprzedaży danej waluty ogłoszonego przez NBP www.nbp.pl.
W przypadku, gdy bank publikuje wiele tabel w ciągu dnia, decyduje pierwsza tabela opublikowana w danym dniu.
Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe
Numery rachunków bankowych Organizatora:
Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578
Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586
Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594
kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX Bank: BNP Paribas Bank Polska
Świadczenia zawarte w cenie:
- Polski pilot
- Ubezpieczenie UNIQA Multitravel KL 100 ts eur i NW 4 tys eur
- Transfery i wycieczki w minibusach/mikrobusach i pojazdach z napędem na 4 koła (dni 10 i 11)
- Lot z Man do Abidżanu (klasa ekonomiczna)
- Lokalny przewodnik mówiący po angielsku.
- Wycieczki i wizyty zgodnie z programem
- Zakwaterowanie w pokojach standardowych, zgodnie z planem podróży
- Wszystkie posiłki zgodne z opisem: B = śniadanie, L = obiad, D = kolacja
- Jedna butelka wody mineralnej w autobusie/samochodzie każdego dnia
- Opłaty za wstęp do parków, koncesji, obszarów chronionych i obiektów kultury
Usługi nie zawarte w cenie:
- Loty międzynarodowe
- Wiza (75eur)
- Wszelkie posiłki lub wycieczki krajoznawcze inne niż określone
- Woda mineralna i napoje do posiłków
- Opłaty za osobiste zdjęcia i filmy
- Tipy
Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:
- bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu
- Wiza – kartą online
- pozostałe posiłki i napoje - gotówką
- tipy i wydatki osobiste – gotówką
W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.
Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń
Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 8
Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:
a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,
b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,
c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.
W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.
Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed rozpoczęciem imprezy kwota zaliczki; przy mniej niż 40 dni cała opłata pomniejszona o ośrodki zaoszczędzone
Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu do Wybrzeża Kości Słoniowej.
Informacje o przepisach wizowych: Wiza jest wymagana. Kupuje się ją online. Koszt 75eur. Czas wyrobienia – do tygodnia
Informacje o przepisach sanitarnych: Obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze. Zalecane szczepienia to: tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B. Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest minimalna sprawność fizyczna pozwalająca na krótkie wędrówki po wisokach, sawannie i lesie deszczowym.. Ich długość można dostosować do swoich możliwości. Trzeba być gotowym na gorące afrykańskie dni. Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.
Profilaktyka przed zatruciami pokarmowymi:
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.
3. Informacje o ubezpieczeniach
Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.
Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro
Suma ubezpieczeniowa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro
Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy
4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności
Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Numer rejestrowy: KRS 271543
Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl
Kwestia pokojów z dwoma łóżkami
W WKS praktycznie nie ma w hotelach pokojów twin – czyli z dwoma łóżkami. Są tylko pokoje z bardzo dużymi łóżkami king size i queen size.
W pokojach są wszędzie tylko łóżka małżeńskie, a na całej trasie ledwie w paru miejscach są po 1-2 pokoje z dwoma łóżkami. W związku z tym sytuacja jest taka, że dla singli właściwie nie ma wyjścia tylko pokój 1os.
Wyjściem jest sytuacja, kiedy Torre dostarcza materace typu gąbka (grubość ok 7cm), które wieziemy ze sobą i osoby śpiące w jednym pokoju, śpią na zmianę w łóżku i na materacu.
W wypadku zgłoszeń koleżeńskich może być układ spania w jednym, dużym łóżku.
Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.