Ghana Togo Benin : Festiwal Voodoo. Taniec Ognia. Taniec Masek Egun

Termin(y):
- 29.12.2025-10.01.2026 brak miejsc
Trasa:
Accra, Anomabu, Elmina, Kumasi, Akossombo, Kpalime, Sokode, Tamberna, Kara, Taneka, Dassa, Ouidah, Ganvie, Cotonou,
Kod wyjazdu:
GHA1251229Wyprawa do najbardziej odległych regionów Ghany, Togo i Beninu.
W programie Festiwal Voodoo i Taniec masek Egun w Beninie i taniec ognia w Togo.
Prawdziwe życie, spotkania z tradycyjnymi wodzami i starożytnymi duchami.
Wzdłuż wybrzeża, w sercu regionów gdzie powstało voodoo, zobaczymy praktykujących transowe tańce i dowiemy się jak wielki jest duchowy wpływ lokalnych kultów na ludzi. Kierując się w głąb lądu – ku sawannie, odkryjemy lud Taneka, żyjący w skalistych górach, lud Tamberma z ich domami z gliny i wkroczymy do królestwa Aszanti w rejonie Kumasi. Odwiedzimy Złote Wybrzeże z pierwszymi europejskimi zamkami w Afryce; pozostałości po wiekach złota i handlu niewolnikami.
Wyprawa do najbardziej odległych regionów Ghany, Togo i Beninu.
W programie Festiwal Voodoo i taniec masek Egun w Beninie i taniec ognia w Togo.
Prawdziwe życie, spotkania z tradycyjnymi wodzami i starożytnymi duchami.
Wzdłuż wybrzeża, w sercu regionów gdzie powstało voodoo, zobaczymy praktykujących transowe tańce i dowiemy się jak wielki jest duchowy wpływ lokalnych kultów na ludzi. Kierując się w głąb lądu – ku sawannie, odkryjemy lud Taneka, żyjący w skalistych górach, lud Tamberma z ich domami z gliny i wkroczymy do królestwa Aszanti w rejonie Kumasi. Odwiedzimy Złote Wybrzeże z pierwszymi europejskimi zamkami w Afryce; pozostałości po wiekach złota i handlu niewolnikami.
Autor programu Artur Urbański opowiada o Ghanie.
Dzień 1 Accra
Przylot na lotnisko do Akry i transfer do hotelu.
Posiłki: --
Nocleg: La Villa Boutique lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 2 Metropolis z Akry do Anomabo
Akra, stolica Ghany, zachowała swoją wyjątkową tożsamość pomimo szybkiego rozwoju w ostatnich dziesięcioleciach. Rozległy dystrykt administracyjny, z eleganckimi willami zbudowanymi w pierwszej połowie XIX wieku, przypomina nam, że była to najbardziej kwitnąca kolonia w Afryce Zachodniej. Zwiedzamy historyczną dzielnicę James Town, zamieszkaną przez Ga. Miejsce specyficzne - przy oceanie - a ma wiejski charakter choć jest otoczona stołecznym miastem! Zobaczymy warsztat specjalizujący się w wyrobie niezwykłych trumien. Te unikalne ręcznie wykonane trumny mogą odzwierciedlać dowolny kształt: owoce, zwierzęta, ryby, samochody, samoloty…. jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Te ekstrawaganckie projekty, znajdują kolekcjonerów na całym świecie i są eksponowane w muzeach. W programie wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie będziemy podziwiać jedne z pierwszych dzieł niepodległej Ghany. Ideą inspirującą powstanie Muzeum było powiązanie sztuki Ghany z resztą kontynentu i udowodnienie że historia Afryki jest nieodłączną częścią dziejów świata.
Przejazd do Elmina.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 3 Zamki Elmina (150 km, łącznie wszystkie przejazdy ok. 6h)
Na północ od wybrzeża, w środku lasu deszczowego odkryjemy Park Narodowy Kakum. W parku znajdują mostki, zawieszone wysoko pomiędzy drzewami, tzw canopy walk. Są one jednymi z najdłuższych i najwyżej zawieszonych mostów linowych na świecie. Spacerujemy nimi 40-50 metrów nad ziemią z cudownym widokiem na las deszczowy. Z tej perspektywy korony drzew, wyglądając, jakby próbowały dotknąć słońca i nieba.
Na wybrzeżu Ghany (wcześniej znanym jako Złote Wybrzeże) znajduje się ponad 50 starych fortów i zamków. Elmina jest najstarszym zamkiem niewolniczym i zarazem najstarszym europejskim budynkiem w Afryce subsaharyjskiej. W 1482 roku Krzysztof Kolumb i Bartolomeo Diaz przybyli na czele floty dziesięciu portugalskich karawel, aby stworzyć kolonię. Wtedy powstały zamek, port i wioska, pozostające w kontakcie z Europą i Ameryką przez ponad pięć wieków. Zamek Sao Jorge da Mina ma bogatą historię; był rządzony przez Portugalię, Holandię, Wielką Brytanię, a teraz Ghanę. Na przestrzeni lat zamek służył jako magazyn dla handlarzy złota, kości słoniowej i wreszcie niewolników. Zamek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na starym mieście atmosfera tchnących starością alejek, nawiązuje do czasów, gdy Elmina była tętniącą życiem atlantyckim emporium handlowym.
Odkryjemy Posuban – mistyczne kapliczki/bazy wojowników Asafo (SA – wojna, FO-ludzie), gdzie Ci dzielni żołnierze ludu Akan, magazynują broń, szaty, sztandary i wciąż utrzymują starą tradycję obdarowywania duchów przodków trunkami.
Zobaczymy także wyjątkowy port rybacki z setkami dużych, kolorowych łodzi, które codziennie wypływają na połów przeciwstawiając się falom i prądom oceanu.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 4 Anomabu – Kumasi (250 km – 7h)
Będziemy przemierzali obszar lasów tropikalnych. Przed nami spotkanie z rolnikami zajmującymi się produkcją kakao, oleju palmowego i - destylacją nalewki palmowej. Przyjazd do Kumasi około późnej pory lunchu.
Kumasi jest historyczną i duchową stolicą starego Królestwa Aszantów. Lud ten był jednym z najpotężniejszych narodów w Afryce aż do końca XIX wieku, kiedy to Brytyjczycy zaanektowali ich kraj tworząc kolonię Złotego Wybrzeża. Szacunek, którym jest dzisiaj obdarzany jest Asantehene – Król Aszantów - jest najlepszym dowodem dawnej świetności i siły królestwa. W programie jest wizyta w Centrum Kultury Aszanti, które posiada bogatą kolekcję artefaktów zgromadzonych we wspaniałej reprodukcji domu Aszantów.
Po południu uczestniczymy – jeśli to możliwe – w tradycyjnym pogrzebie, w którym biorą udział żałobnicy ubrani w piękne czerwone lub czarne togi. Mówimy „pogrzeb”, ale tak naprawdę mamy na myśli uroczystość „świąteczną” - uważa się, że zmarły jest nadal obecny w swojej rodzinie i to jest jemu poświęcona uroczystość. Krewni i przyjaciele zbierają się, spotykają i świętują jego pamięć. Wódz przybywa otoczony przez swój dwór w cieniu wielkich parasoli, podczas gdy bębny nadają rytm tancerzom, których zawiłe ruchy są wysoce symboliczne.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Miklin Hotel lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 5 Złoto i Władza, Kumasi
Dziś, z prawie milionem mieszkańców, Kumasi jest rozległym miastem z wielkim marketem, jednym z największych w Afryce. Można tu znaleźć każdy rodzaj rzemiosła Aszanti (wyroby skórzane, ceramika, tkaniny Kente), a także prawie każdy rodzaj tropikalnych owoców i warzyw. W programie jest wizyta w Muzeum Pałacu królewskiego, które otworzy swoje podwoje prezentując wyjątkową kolekcję pamiątek Aszanti.
Nie można odwiedzić Kumasi i królestwa Złotego Aszanti bez spotkania z jednym z wielu tradycyjnych królów! Dostąpimy zaszczytu spotkania z jednym z tradycyjnych wodzów Aszanti. Owinięty w tradycyjny materiał i ozdobiony cennymi klejnotami z litego złota, usiądzie pod dużym kolorowym parasolem i opowie o swojej roli jako tradycyjnego wodza we współczesnej Ghanie (opowie ustami swojego „opowiadacza”). Po południu odwiedzimy jedną z wiosek nieopodal Kumasi, gdzie ludzie specjalizują się w wyrobie tradycyjnego sukna zwanego Kente i Adinkra oraz innych ciekawych rękodzieł.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Miklin Hotel lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 6 Szklane paciorki Kumasi-Akosombo (280 km 7-8h)
Docieramy do rejonu Krobo słynącego na całym świecie ze swoich koralików. Koraliki są tutaj produkowane i wykorzystywane do celów kultowych i estetycznych. Odwiedzimy fabrykę specjalizującą się w ich produkcji, a nawet prześledzimy proces ich tworzenia! Rzemieślnicy wytwarzają koraliki, stosując tę samą, trwałą, tradycyjną technikę od wieków. Używają złomu szklanego, który mielą na drobny proszek. Następnie z proszku szklanego precyzyjnie formuje się wzory i umieszcza w ręcznie robionych glinianych foremkach pokrytych kaolinem. Koraliki są gotowane, następnie dekorowane, myte i na końcu nawlekane.
Później popłyniemy na wycieczkę łodzią po rzece Volta, w tropikalnym otoczeniu, obserwując wioski rybackie. Rzeka Volta została tak nazwana przez portugalskich handlarzy złota. To był ich najdalszy obszar eksploracji (volta po portugalsku oznacza „skręt” lub „zakręt”). „Rzeka powrotu” (być może dlatego, że to tu statki zawracały i kierowały się do domu) lub „rzeka zakrętu” ze względu na jej zakrzywiony bieg.
Posiłki B – L – D
Noclegi Afrikiko Resort lub równoważny klasą
Dzień 7 Przekraczamy granicę Togo Akosombo – Kpalime (130 km - 6h; przekroczenie granicy)
W odległej wiosce weźmiemy udział w ceremonii Voodoo: Szalony rytm bębnów i śpiewy jego adeptów pomogą przywołać ducha voodoo, który wniknie do ciał niektórych tancerzy, wpadających w głęboki trans: wywracanie oczu, grymasy , drgawki, niewrażliwość na ogień lub ból. Sakpata, Heviesso, Mami Water i inni voodoos pokazują swoją obecność, biorąc w posiadanie swoich adeptów. W tej małej wiosce, otoczonej magiczną atmosferą ceremonii voodoo, wreszcie zrozumiemy jak tradycje są wciąż głęboko zakorzenione w afrykańskiej duszy.
Granica Togo.
Kpalimé leży na górzystym terenie ważnym dla uprawy kawy, kakao i palm olejowych. Godne uwagi obiekty obejmują kościół rzymskokatolicki zbudowany w 1913 roku i pobliską górę Agou, najwyższy punkt w kraju.
Posiłki B – L – D
Noclegi Jesse Hotel lub równoważny klasą
Dzień 8 Taniec Ognia Kpalime – Sokode (280 km 7h)
Z samego rana wybieramy się na miły spacer po okolicy wśród farm, zobaczymy wiele kolorowych motyli.
Dotrzemy do Atakpame. To urokliwe miasto, otoczone wzgórzami, leży wzdłuż linii kolejowej biegnącej na północ od stolicy Lome do Blitta. Początki Atakpame sięgają XIX wieku, kiedy zostało po raz pierwszy zasiedlone przez ludy Ewe i Joruba. Rozwinęło się jako centrum handlowe na głównym szlaku karawan z północy na południe. Do dziś stanowi centrum ważnego obszaru uprawy bawełny i handlu zarówno kakao, jak i kawą.
Kontynuujemy podróż do Sokode, gdzie wieczorem weźmiemy udział w spektakularnym tańcu ognia. W sercu wioski wielki ogień rozświetla twarze tancerzy, którzy zaczynają poruszać się w szalonym rytmie bębnów. Tancerze w transie rzucają się na żar, chwytają płonące węgle rękoma, wkładają do ust, a nawet przesuwają je po ciele, nie zostawiając śladów obrażeń ani nie okazując żadnych oznak bólu. Czy to kwestia odwagi? Autosugestia? Magia? Trudno to wytłumaczyć. A może fetysze chronią ich przed ogniem?
Posiłki B – L – D
Noclegi Hotel Lamirelle, tylko pokoje double z klimatyzacją (pokoje typu twin z dwoma łóżkami niedostępne) lub równoważny klasą
Dzień 9 Ceglane zamki Sokode – Kara (235 km, ok. 8h)
Jedziemy dalej do Kara. Kierujemy się na daleką północ Togo i wkraczamy do krainy ludu Tamberma, którego domostwa to ufortyfikowanych budowle z cegły. Kształtem przypominają małe średniowieczne zamki. Są jednym z najpiękniejszych przykładów tradycyjnej architektury afrykańskiej. Ich styl zaimponował architektowi awangardowemu Le Corbusierowi, który określił go jako „architekturę rzeźbiarską”. Faktycznie domy buduje się ręcznie, z gliny warstwa po warstwie, dodając okrągłe kulki błota i kształtując je zgodnie z planem domu. Można by powiedzieć, że taka technika to rodzaj zmysłowego gestu łączącego w sobie siłę, troskę i piękno. Duże kapliczki o kształcie fallicznym, znajdujące się przy wejściu do domów, ukazują animistyczne wierzenia mieszkańców. Za pozwoleniem udzielonym nam przez starszych wchodzimy do domów, aby lepiej poznać ich sposób życia.
Domy są projekcjami kosmologii – parter, z jego ciemnością, reprezentuje śmierć i jest miejscem przodków; piętro, otwarte na niebo, reprezentuje życie i jest miejscem, w którym babcie trzymają dzieci, dopóki „nie dowiedzą się”, który przodek powrócił w ich postaci jako nowe życie – dopiero wtedy dziecko będzie mogło zejść z tarasu.
Wszystko – rodzina, żywność i zapasy – przechowywane są w ufortyfikowanym domu, ze względów bezpieczeństwa na wypadek ataku wrogów. Od wieków szukano schronienia w górach Atakora, aby uciec przed muzułmańskimi handlarzami niewolników przybywającymi z północy.
Tamberma jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Posiłki B – L – D
Nocleg Hotel Kara lub równoważny klasą, (wszystkie pokoje z łazienkami I klimatyzacją)
Dzień 10 Święte wzgórze Kara - Dassa (330 km, ok. 8h)
Dzień zaczynamy bardzo wcześnie rano. Odkrywamy kilka starych wiosek Taneka położonych na górze o tej samej nazwie. Wioski składają się z okrągłych chat z cegły, pokrytych stożkowym dachem. Górną część wioski zamieszkują młodzi przechodzący inicjację oraz kapłani fetyszy, którzy okrywają się jedynie kozią skórą i zawsze noszą długą fajkę. Taneka zamieszkują tu od wieków. Pierwsi mieszkańcy (pochodzący z plemienia Kabye) przenieśli się w te góry w IX wieku. Od tego czasu dołączyły do nich inne grupy etniczne, tworząc tygiel, w którym choć każda z grup zachowała własne kulty i rytuały inicjacyjne, powstały wspólne instytucje religijne i polityczne.
Wędrując po wioskach ścieżkami otoczonymi skałami ze starożytnymi i tajemniczymi wyrzeźbionymi znakami, możemy spotkać młodych przechodzących inicjację, ubranych jedynie w przepaski na biodra i magiczne amulety, czy starszych kapłanów fetyszy noszących koźlą skórę. Taneka wierzą, że aby „stać się” mężczyzną, trzeba czasu, cierpliwości i wielu wyrzeczeń. Inicjacja jest procesem trwającym przez całe życie, dlatego życia nie należy warunkować „przed” i „po”, ale raczej podążać ciągłą ścieżką. (Spacer trwa co najmniej 3h w górę i w dół po skalistych schodach).
Dankoli, unikalna świątynia poświęcona kultom animistycznym, które wciąż są praktykowane. To ważne miejsce kultu voodoo, o czym świadczą tysiące krótkich kijków, wbitych wokół fetyszu jako wota w prośbach o dobre zbiory, szczęśliwe małżeństwo czy w jakiejkolwiek innej intencji. Świeże ślady ofiar, olej palmowy i oliwa, którymi pokryty jest fetysz, są śladami niedawnych modłów.
Wieczorem dotrzemy do Dassa, która była stolicą starożytnego królestwa założonego przez Olofina w 1385 roku.
Posiłki B – L – D
Nocleg Jeko Hotel, pokoje 2os, lub równoważny klasą
Dzień 11 Wioska na palach Dassa - Ouidah (250 km, ok. 6 h)
Dziś wczesnym rankiem będziemy świadkami ceremonii masek Egun pod Dassa. Maski Egun przedstawiają duchy zmarłych i według miejscowej ludności „są” zmarłymi. Mężczyźni noszący maski przedstawiające Egun są wtajemniczonymi w kult. Ubrani w jaskrawe, wielokolorowe ubrania wychodzą z lasu i w procesji przechodzą ulicami wioski, doskakując do każdego głupiego widza, który ośmieli się podejść zbyt blisko. Nie chcesz, aby Egun cię dotknął, ponieważ jeśli to zrobi istnieje niebezpieczeństwo śmierci… Więc uważaj! Niektóre osoby dotknięte przez Egun natychmiast padają na ziemię - ale na szczęście szybko wracają do zdrowia. Po przybyciu maski pokazują swego rodzaju walki byków, których celem jest wywołanie strachu i szacunku.
Przejazd na brzeg jeziora Nokwe i rejs motorową łodzią do Ganvié, największej i najpiękniejszej afrykańskiej wioski na palach. Około 25 000 mieszkańców ludu Tofinou zbudowało swoje drewniane chaty na palach na środku jeziora. Ich głównym zajęciem jest rybołówstwo. Ganvié udało się zachować swoje tradycje i środowisko pomimo długotrwałej obecności człowieka - jezioro nie jest przełowione. Codzienne życie toczy się w dłubankach, w których dorośli i dzieci z łatwością wiosłują za pomocą kolorowych wioseł. Z tych łodzi mężczyźni łowią ryby, kobiety sprzedają towary na pływającym targu, a dzieci chodzą do szkoły i bawią się.
Posiłki B – L – D
Nocleg Hotel Djegba lub równoważny klasą
Dzień 12 Festiwal Voodoo, Ouidah – Cotonou
10 stycznia jest w Beninie świętem narodowym, honorującym tradycyjną religię i wszystkie związane z nią kulty. Ouidah to miejsce, gdzie odbywają się ceremonie voodoo, wzywające tysiące adeptów, tradycyjnych wodzów i kapłanów-fetyszów. Ouidah zostało podbite przez armię Dahomeju w XVIII wieku i stało się jednym z głównych portów niewolników. Dziś miasto jest architektonicznym melanżem afro-brazylijskim, gdzie Świątynia Pytona stoi obok katedry katolickiej. Wyluzowana postawa mieszkańców harmonijnie komponuje się z grzmotem odległych fal i rytmem bębnów – ponadczasową atmosferę bardzo dobrze opisał Bruce Chatwin w swojej książce „Wicekról Ouidah”. Ponieważ na Festiwal Voodoo (Vodun Days) do Ouidah przybywają tysiące wyznawców kultu, pieszo odwiedzamy Świątynię Pytona. Festiwal Voodoo poza oficjalnymi uroczystościami w Ouidah, które tu powoli na przestrzeni lat przekształcają się w komercyjne wydarzenie z tłumami ludzi, odbywa się w całym regionie wokół miasta. Wybierzemy niektóre miejsca, gdzie będziemy mogli te uroczystości zobaczyć.
Wieczorem transfer na lotnisko. Wylot powrotny
Posiłki B – L – D
Nocleg pokoje day use do godziny 18ej
Dzień 13 powrót
Powrót do Polski
B - śniadanie L - lunch D - kolacja
ZgłoszenieGrupa: 10-16 osób - pilot
Koszt: 3900zł + 2790eur
- Single suplement: 550eur (jedynka na zamówienie)
Terminarz płatności:
- Zaliczka - 3900 zł
- Pozostała część – 40 dni przed wylotem
Usługi w cenie:
- pilot polski
- transfer z/na lotnisko w Lome i Cotonou
- przejazdy wynajętym busem
- lokalni przewodnicy
- wycieczki i zwiedzanie jak w programie
- noclegi w pokojach 2os w hotelach w pokojach/bungalowach z łazienkami; hotele jak w programie, bądź równoważne klasą
- Wszystkie posiłki opisane w programie
- woda mineralna w busie
- wstępy
- lokalne podatki
- ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL KL 100tys eur, NNW 4 tys eur
Usługi poza ceną:
- Przeloty Warszawa – Accra i Cotonou-Warszawa
- Wizy Ghany (300euro; wyrabiane w Ghana Immigration Headquarters w Accra), Togo (ok. 53 euro; online) i Beninu (50 euro; online)
- Posiłki inne niż wymienione; napoje i woda do posiłków
- Usługi tragarzy
- Tipy dla kierowców, przewodników i obsługi hotelowej
Bilety lotnicze aranżujemy.
Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego
Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych
Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański, biuro@torre.pl tel 698900885
Numer Imprezy: GHA1241230
Nazwa Imprezy: Ghana, Togo, Benin. Festiwal Voodoo. Taniec Ognia. Taniec Masek Egun
1. Informacje ogólne
Czas trwania Imprezy: 13 dni
Miejsca pobytu: Accra, Anomabu, Elmina, Kumasi, Akossombo, Kpalime, Sokode, Tamberna, Kara, Taneka, Dassa, Ouidah, Ganvie, Cotonou,
Trasa: Accra, Anomabu, Elmina, Kumasi, Akossombo, Kpalime, Sokode, Tamberna, Kara, Taneka, Dassa, Ouidah, Ganvie, Cotonou,
Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 11
Środki transportu: wynajęty na cała trasę minibus lub bus; drogi we wszystkich trzech krajach są niskiej jakości, szczególnie na północy Togo i Beninu i prowadzą przez zatłoczone miejscowości, dlatego nie sposób uniknąć długich przejazdów – czasy przejazdów podane w programie
Obiekty zakwaterowania: podane w programie lub równoważne klasą; pokoje 2os; uwaga - ilość pokojów 2os z dwoma łózkami w niektórych miejscowoościach jest mała, dlatego wskazane jest szybkie zgłaszanie się, aby je móc zarezerwować.
Posiłki: w cenie: 11 śniadań, 11 lunchów, 10 kolacji
Szczegółowy program zwiedzania:
Dzień 1 Accra
Przylot na lotnisko do Akry i transfer do hotelu.
Posiłki: --
Nocleg: La Villa Boutique lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 2 Metropolis z Akry do Anomabo
Akra, stolica Ghany, zachowała swoją wyjątkową tożsamość pomimo szybkiego rozwoju w ostatnich dziesięcioleciach. Rozległy dystrykt administracyjny, z eleganckimi willami zbudowanymi w pierwszej połowie XIX wieku, przypomina nam, że była to najbardziej kwitnąca kolonia w Afryce Zachodniej. Ciekawe Muzeum Etnograficzne zostało właśnie ponownie otwarte z imponującymi zbiorami sztuki afrykańskiej. Zwiedzamy historyczną dzielnicę James Town, zamieszkaną przez Ga. Miejsce specyficzne - przy oceanie - a ma wiejski charakter choć jest otoczona stołecznym miastem! Tutaj wszystko dzieje się inaczej, niż obok - „w mieście”, oddalonym zaledwie o kilkaset metrów. Zobaczymy warsztat specjalizujący się w wyrobie niezwykłych trumien. Te unikalne ręcznie wykonane trumny mogą odzwierciedlać dowolny kształt: owoce, zwierzęta, ryby, samochody, samoloty…. jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Te ekstrawaganckie projekty, znajdują kolekcjonerów na całym świecie i są eksponowane w muzeach. W programie wizyta w Muzeum Narodowym, gdzie będziemy podziwiać jedne z pierwszych dzieł niepodległej Ghany. Ideą inspirującą powstanie Muzeum było powiązanie sztuki Ghany z resztą kontynentu i udowodnienie że historia Afryki jest nieodłączną częścią dziejów świata.
Przejazd do Elmina.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 3 Zamki Elmina (150 km, łacznie przejazdy ok. 6h)
Na północ od wybrzeża, w środku lasu deszczowego odkryjemy Park Narodowy Kakum. W parku znajdują mostki, zawieszone wysoko pomiędzy drzewami, tzw canopy walk. Są one jednymi z najdłuższych i najwyżej zawieszonych mostów linowych na świecie. Spacerujemy nimi 40-50 metrów nad ziemią z cudownym widokiem na las deszczowy. Z tej perspektywy korony drzew, wyglądając, jakby próbowały dotknąć słońca i nieba.
Na wybrzeżu Ghany (wcześniej znanym jako Złote Wybrzeże) znajduje się ponad 50 starych fortów i zamków. Elmina jest najstarszym zamkiem niewolniczym i zarazem najstarszym europejskim budynkiem w Afryce subsaharyjskiej. W 1482 roku Krzysztof Kolumb i Bartolomeo Diaz przybyli na czele floty dziesięciu portugalskich karawel, aby stworzyć kolonię. Wtedy powstały zamek, port i wioska, pozostające w kontakcie z Europą i Ameryką przez ponad pięć wieków. Zamek Sao Jorge da Mina ma bogatą historię; był rządzony przez Portugalię, Holandię, Wielką Brytanię, a teraz Ghanę. Na przestrzeni lat zamek służył jako magazyn dla handlarzy złota, kości słoniowej i wreszcie niewolników. Zamek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na starym mieście atmosfera tchnących starością alejek, nawiązuje do czasów, gdy Elmina była tętniącą życiem atlantyckim emporium handlowym.
Odkryjemy Posuban – mistyczne kapliczki/bazy wojowników Asafo (SA – wojna, FO-ludzie), gdzie Ci dzielni żołnierze ludu Akan, magazynują broń, szaty, sztandary i wciąż utrzymują starą tradycję obdarowywania duchów przodków trunkami.
Zamek Cape Coast został wybudowany przez Szwedów w 1653 roku. Od 1657 do 1664 roku przechodził z rąk do rąk wiekrotnie, władali nim Duńczycy, Holendrzy, lud Fante, ponownie Szwedzi i Brytyjczycy. Dzisiaj jest to muzeum historii niewolnictwa.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 4 Anomabu – Kumasi (250 km – ok. 7h)
Będziemy przemierzali obszar lasów tropikalnych. Przed nami spotkanie z rolnikami zajmującymi się produkcją kakao, oleju palmowego i - destylacją nalewki palmowej. Przyjazd do Kumasi około późnej pory lunchu.
Kumasi jest historyczną i duchową stolicą starego Królestwa Aszantów. Lud ten był jednym z najpotężniejszych narodów w Afryce aż do końca XIX wieku, kiedy to Brytyjczycy zaanektowali ich kraj tworząc kolonię Złotego Wybrzeża. Szacunek, którym jest dzisiaj obdarzany jest Asantehene – Król Aszantów - jest najlepszym dowodem dawnej świetności i siły królestwa. W programie jest wizyta w Centrum Kultury Aszanti, które posiada bogatą kolekcję artefaktów zgromadzonych we wspaniałej reprodukcji domu Aszantów.
Po południu uczestniczymy – jeśli to możliwe – w tradycyjnym pogrzebie, w którym biorą udział żałobnicy ubrani w piękne czerwone lub czarne togi. Mówimy „pogrzeb”, ale tak naprawdę mamy na myśli uroczystość „świąteczną” - uważa się, że zmarły jest nadal obecny w swojej rodzinie i to jest jemu poświęcona uroczystość. Krewni i przyjaciele zbierają się, spotykają i świętują jego pamięć. Wódz przybywa otoczony przez swój dwór w cieniu wielkich parasoli, podczas gdy bębny nadają rytm tancerzom, których zawiłe ruchy są wysoce symboliczne.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Miklin Hotel lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 5 Złoto i Władza, Kumasi
Dziś, z prawie milionem mieszkańców, Kumasi jest rozległym miastem z wielkim marketem, jednym z największych w Afryce. Można tu znaleźć każdy rodzaj rzemiosła Aszanti (wyroby skórzane, ceramika, tkaniny Kente), a także prawie każdy rodzaj tropikalnych owoców i warzyw. W programie jest wizyta w Muzeum Pałacu królewskiego, które otworzy swoje podwoje prezentując wyjątkową kolekcję pamiątek Aszanti.
Nie można odwiedzić Kumasi i królestwa Złotego Aszanti bez spotkania z jednym z wielu tradycyjnych królów! Dostąpimy zaszczytu spotkania z jednym z tradycyjnych wodzów Aszanti. Owinięty w tradycyjny materiał i ozdobiony cennymi klejnotami z litego złota, usiądzie pod dużym kolorowym parasolem i opowie o swojej roli jako tradycyjnego wodza we współczesnej Ghanie (opowie ustami swojego „opowiadacza”). Po południu odwiedzimy jedną z wiosek nieopodal Kumasi, gdzie ludzie specjalizują się w wyrobie tradycyjnego sukna zwanego Kente i Adinkra oraz innych ciekawych rękodzieł.
Posiłki: B – L – D
Nocleg: Miklin Hotel lub równoważny klasą (pokoje klimatyzowane z łazienkami)
Dzień 6 Szklane paciorki Kumasi-Akosombo (280 km 7-8h)
Docieramy do rejonu Krobo słynącego na całym świecie ze swoich koralików. Koraliki są tutaj produkowane i wykorzystywane do celów kultowych i estetycznych. Odwiedzimy fabrykę specjalizującą się w ich produkcji, a nawet prześledzimy proces ich tworzenia! Rzemieślnicy wytwarzają koraliki, stosując tę samą, trwałą, tradycyjną technikę od wieków. Używają złomu szklanego, który mielą na drobny proszek. Następnie z proszku szklanego precyzyjnie formuje się wzory i umieszcza w ręcznie robionych glinianych foremkach pokrytych kaolinem. Koraliki są gotowane, następnie dekorowane, myte i na końcu nawlekane.
Później popłyniemy na wycieczkę łodzią po rzece Volta, w tropikalnym otoczeniu, obserwując wioski rybackie. Rzeka Volta została tak nazwana przez portugalskich handlarzy złota. To był ich najdalszy obszar eksploracji (volta po portugalsku oznacza „skręt” lub „zakręt”). „Rzeka powrotu” (być może dlatego, że to tu statki zawracały i kierowały się do domu) lub „rzeka zakrętu” ze względu na jej zakrzywiony bieg.
Posiłki B – L – D
Noclegi Afrikiko Resort lub równoważny klasą
Dzień 7 Przekraczamy granicę Togo Akosombo – Kpalime (130 km - 5h)
W odległej wiosce weźmiemy udział w ceremonii Voodoo: Szalony rytm bębnów i śpiewy jego adeptów pomogą przywołać ducha voodoo, który wniknie do ciał niektórych tancerzy, wpadających w głęboki trans: wywracanie oczu, grymasy , drgawki, niewrażliwość na ogień lub ból. Sakpata, Heviesso, Mami Water i inni voodoos pokazują swoją obecność, biorąc w posiadanie swoich adeptów. W tej małej wiosce, otoczonej magiczną atmosferą ceremonii voodoo, wreszcie zrozumiemy jak tradycje są wciąż głęboko zakorzenione w afrykańskiej duszy.
Granica Togo.
Kpalimé leży na górzystym terenie ważnym dla uprawy kawy, kakao i palm olejowych. Godne uwagi obiekty obejmują kościół rzymskokatolicki zbudowany w 1913 roku i pobliską górę Agou, najwyższy punkt w kraju.
Posiłki B – L – D
Noclegi Jesse Hotel lub równoważny klasą
Dzień 8 Taniec Ognia Kpalime – Sokode (280 km 7h)
Z samego rana wybieramy się na miły spacer po okolicy wśród farm, zobaczymy wiele kolorowych motyli.
Dotrzemy do Atakpame. To urokliwe miasto, otoczone wzgórzami, leży wzdłuż linii kolejowej biegnącej na północ od stolicy Lome do Blitta. Początki Atakpame sięgają XIX wieku, kiedy zostało po raz pierwszy zasiedlone przez ludy Ewe i Joruba. Rozwinęło się jako centrum handlowe na głównym szlaku karawan z północy na południe. Do dziś stanowi centrum ważnego obszaru uprawy bawełny i handlu zarówno kakao, jak i kawą.
Kontynuujemy podróż do Sokode, gdzie wieczorem weźmiemy udział w spektakularnym tańcu ognia. W sercu wioski wielki ogień rozświetla twarze tancerzy, którzy zaczynają poruszać się w szalonym rytmie bębnów. Tancerze w transie rzucają się na żar, chwytają płonące węgle rękoma, wkładają do ust, a nawet przesuwają je po ciele, nie zostawiając śladów obrażeń ani nie okazując żadnych oznak bólu. Czy to kwestia odwagi? Autosugestia? Magia? Trudno to wytłumaczyć. A może fetysze chronią ich przed ogniem?
Posiłki B – L – D
Noclegi Hotel Lamirelle, tylko pokoje double z klimatyzacją (pokoje typu twin z dwoma łóżkami niedostępne) lub równoważny klasą
Dzień 9 Ceglane zamki Sokode – Kara (235 km, 7h)
Jedziemy dalej do Kara. Kierujemy się na daleką północ Togo i wkraczamy do krainy ludu Tamberma, którego domostwa to ufortyfikowanych budowle z cegły. Kształtem przypominają małe średniowieczne zamki. Są jednym z najpiękniejszych przykładów tradycyjnej architektury afrykańskiej. Ich styl zaimponował architektowi awangardowemu Le Corbusierowi, który określił go jako „architekturę rzeźbiarską”. Faktycznie domy buduje się ręcznie, z gliny warstwa po warstwie, dodając okrągłe kulki błota i kształtując je zgodnie z planem domu. Można by powiedzieć, że taka technika to rodzaj zmysłowego gestu łączącego w sobie siłę, troskę i piękno. Duże kapliczki o kształcie fallicznym, znajdujące się przy wejściu do domów, ukazują animistyczne wierzenia mieszkańców. Za pozwoleniem udzielonym nam przez starszych wchodzimy do domów, aby lepiej poznać ich sposób życia.
Domy są projekcjami kosmologii – parter, z jego ciemnością, reprezentuje śmierć i jest miejscem przodków; piętro, otwarte na niebo, reprezentuje życie i jest miejscem, w którym babcie trzymają dzieci, dopóki „nie dowiedzą się”, który przodek powrócił w ich postaci jako nowe życie – dopiero wtedy dziecko będzie mogło zejść z tarasu.
Wszystko – rodzina, żywność i zapasy – przechowywane są w ufortyfikowanym domu, ze względów bezpieczeństwa na wypadek ataku wrogów. Od wieków szukano schronienia w górach Atakora, aby uciec przed muzułmańskimi handlarzami niewolników przybywającymi z północy.
Tamberma jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Posiłki B – L – D
Nocleg Hotel Kara lub równoważny klasą, (wszystkie pokoje z łazienkami I klimatyzacją)
Dzień 10: Święte wzgórze Kara - Dassa (330 km 8h)
Dzień zaczynamy bardzo wcześnie rano. Odkrywamy kilka starych wiosek Taneka położonych na górze o tej samej nazwie. Wioski składają się z okrągłych chat z cegły, pokrytych stożkowym dachem. Górną część wioski zamieszkują młodzi przechodzący inicjację oraz kapłani fetyszy, którzy okrywają się jedynie kozią skórą i zawsze noszą długą fajkę. Taneka zamieszkują tu od wieków. Pierwsi mieszkańcy (pochodzący z plemienia Kabye) przenieśli się w te góry w IX wieku. Od tego czasu dołączyły do nich inne grupy etniczne, tworząc tygiel, w którym choć każda z grup zachowała własne kulty i rytuały inicjacyjne, powstały wspólne instytucje religijne i polityczne.
Wędrując po wioskach ścieżkami otoczonymi skałami ze starożytnymi i tajemniczymi wyrzeźbionymi znakami, możemy spotkać młodych przechodzących inicjację, ubranych jedynie w przepaski na biodra i magiczne amulety, czy starszych kapłanów fetyszy noszących koźlą skórę. Taneka wierzą, że aby „stać się” mężczyzną, trzeba czasu, cierpliwości i wielu wyrzeczeń. Inicjacja jest procesem trwającym przez całe życie, dlatego życia nie należy warunkować „przed” i „po”, ale raczej podążać ciągłą ścieżką. (Spacer trwa co najmniej 3h w górę i w dół po skalistych schodach).
Dankoli, unikalna świątynia poświęcona kultom animistycznym, które wciąż są praktykowane. To ważne miejsce kultu voodoo, o czym świadczą tysiące krótkich kijków, wbitych wokół fetyszu jako wota w prośbach o dobre zbiory, szczęśliwe małżeństwo czy w jakiejkolwiek innej intencji. Świeże ślady ofiar, olej palmowy i oliwa, którymi pokryty jest fetysz, są śladami niedawnych modłów.
Wieczorem dotrzemy do Dassa, która była stolicą starożytnego królestwa założonego przez Olofina w 1385 roku.
Posiłki B – L – D
Nocleg Jeko Hotel, pokoje 2os, lub równoważny klasą
Dzień 11 Wioska na palach Dassa - Ouidah (300 km 7 h)
Dziś wczesnym rankiem będziemy świadkami ceremonii masek Egun pod Dassa. Maski Egun przedstawiają duchy zmarłych i według miejscowej ludności „są” zmarłymi. Mężczyźni noszący maski przedstawiające Egun są wtajemniczonymi w kult. Ubrani w jaskrawe, wielokolorowe ubrania wychodzą z lasu i w procesji przechodzą ulicami wioski, doskakując do każdego głupiego widza, który ośmieli się podejść zbyt blisko. Nie chcesz, aby Egun cię dotknął, ponieważ jeśli to zrobi istnieje niebezpieczeństwo śmierci… Więc uważaj! Niektóre osoby dotknięte przez Egun natychmiast padają na ziemię - ale na szczęście szybko wracają do zdrowia. Po przybyciu maski pokazują swego rodzaju walki byków, których celem jest wywołanie strachu i szacunku.
Krótki przejazd na brzeg jeziora Nokwe i rejs motorową łodzią do Ganvié, największej i najpiękniejszej afrykańskiej wioski na palach. Około 25 000 mieszkańców ludu Tofinou zbudowało swoje drewniane chaty na palach na środku jeziora. Ich głównym zajęciem jest rybołówstwo. Ganvié udało się zachować swoje tradycje i środowisko pomimo długotrwałej obecności człowieka - jezioro nie jest przełowione. Codzienne życie toczy się w dłubankach, w których dorośli i dzieci z łatwością wiosłują za pomocą kolorowych wioseł. Z tych łodzi mężczyźni łowią ryby, kobiety sprzedają towary na pływającym targu, a dzieci chodzą do szkoły i bawią się.
Posiłki B – L – D
Nocleg Hotel Djegba lub równoważny klasą
Dzień 12 Festiwal voodoo, Ouidah – Cotonou
Festiwal Voodoo jest w Beninie świętem narodowym, honorującym tradycyjną religię i wszystkie związane z nią kulty. Ouidah to miejsce, gdzie odbywają się ceremonie voodoo, wzywające tysiące adeptów, tradycyjnych wodzów i kapłanów-fetyszów. Ouidah zostało podbite przez armię Dahomeju w XVIII wieku i stało się jednym z głównych portów niewolników. Dziś miasto jest architektonicznym melanżem afro-brazylijskim, gdzie Świątynia Pytona stoi obok katedry katolickiej. Wyluzowana postawa mieszkańców harmonijnie komponuje się z grzmotem odległych fal i rytmem bębnów – ponadczasową atmosferę bardzo dobrze opisał Bruce Chatwin w swojej książce „Wicekról Ouidah”. Ponieważ na Festiwal Voodoo (Vodun Days) do Ouidah przybywają tysiące wyznawców kultu, pieszo odwiedzamy Świątynię Pytona. Festiwal Voodoo poza oficjalnymi uroczystościami w Ouidah, które tu powoli na przestrzeni lat przekształcają się w komercyjne wydarzenie z tłumami ludzi, odbywa się w całym regionie wokół miasta. Wybierzemy niektóre miejsca, gdzie będziemy mogli te uroczystości zobaczyć.
Wieczorem transfer na lotnisko. Wylot powrotny
Posiłki B – L – D
Nocleg pokoje day use do godziny 18ej
Dzień 13 powrót
Powrót do Polski
B - śniadanie L - lunch (może być w formie pikniku) D - kolacja
Przybliżona liczebność grupy: 10-16 osób
Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim; na wyprawach Torre jesteśmy dla siebie grzeczni, uprzejmi, odnosząc się do siebie wzajem, co mieszkańców odwiedzanych terenów i do obsługi z szacunkiem
Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach
2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności
Cena Imprezy: jak w tekście głównym umowy
Terminy płatności: jak w tekście głównym umowy
Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.
Sposób płatności: Przelew bankowy. Jeśli w cenie imprezy turystycznej występują kwoty walutowe - należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego NBP w dniu wpłaty, podwyższonego o 3 grosze. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej www.nbp.pl
Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe
Numery rachunków bankowych Organizatora:
- Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578
- Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): PL89 1750 0012 0000 0000 3984 6586
- Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): PL67 1750 0012 0000 0000 3984 6594
- Bank: BNP Paribas Bank Polska S.A. kod swift: PPABPLPKXXX
Usługi w cenie:
- pilot polski
- transfer z/na lotnisko w Accra i Cotonou
- przejazdy wynajętym busem
- lokalni przewodnicy
- wycieczki i zwiedzanie jak w programie
- noclegi w pokojach 2os w hotelach w pokojach/bungalowach z łazienkami jak wymienione w progranmie, bądź równoważne klasą
- posiłki jak opisane w programie
- woda mineralna w busie
- wstępy
- lokalne podatki
- ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL KL 100tys eur, NNW 4 tys eur
Usługi poza ceną:
- Przeloty Warszawa – Accra i Cotonou -Warszawa
- Wizy Ghany (300eur – aranżowana przez nas w Accra), Togo (ok. 53 euro; wyrabiana online) i Beninu (50 euro; wyrabiana online)
- Posiłki inne niż wymienione; napoje i woda do posiłków
- Usługi tragarzy
- Tipy dla kierowców, przewodników i obsługi hotelowej
Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:
- bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź karta płatniczą
- woda, napoje – gotówką sprzedawcom w sklepach i restauracjach
- wizy – gotówką bądź kartą kredytową bądź przelewem
- tipy – gotówką
W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.
Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń
Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 10
Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:
a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,
b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,
c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.
W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.
Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.
Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed wylotem - kwota zaliczki; na 39 dni przed wylotem i krócej - całą kwota odpłatności za imprezę, pomniejszona o kwoty zaoszczędzone
Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 1 rok od daty powrotu. Powinien mieć co najmniej 7 wolnych stron
Informacje o przepisach wizowych: Togo, Ghana i Benin - single entry wiza; Wyrobienie wizy Ghany odbywa się przez Uganda Immigration Headoffice w Accra i wymaga jedynie przesłania kopii paszportu (koszt 300eur). Pozostałe wizy wyrabia sie online i zajmuje to kilka dni. Koszt: Togo 53eur, Benin, 50 eur. Koszt uzyskania wiz jest podany na dzień 2025-02-24 i może w przyszłości ulec zmianie.
Informacje o przepisach sanitarnych: Obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze. Trzeba wziąć ze sobą żółtą książeczkę szczepień ochronnych. Konieczna profilaktyka antymalaryczna. Zalecane szczepienia przeciwko tężcowi i żółtaczkom typu „A” i „B”, błonicy, tyfusowi, cholerze i meningokokom. Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji publikowanych w sekcji „Wypoczynek – zdrowie w podróży” strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl )
Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest jedynie ogólna sprawność ruchowa. Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.
3. Informacje o ubezpieczeniach
Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.
Suma ubezpieczeniowa kosztów leczenia (KL): 100 000 euro
Suma ubezpieczeniowa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro
Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub nowotworowe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy
4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności
Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA
Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51
Numer rejestrowy: KRS 271543
Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 555 00 00 Fax: +48 22 555 05 00 www.axa.pl
5. Informacje praktyczne dodatkowe
- szczepienia: zółta febra - obowiązkowa; profilaktyka antymalaryczna - konieczna
- posiłki: śniadanie w hotelu, lunch - piknik lub w lokalnych restauracjach (wcześniej wybrane menu); kolacja w restauracji hotelowej (wcześniej wybrane menu)
- bagaż: do 20kg, najlepiej miękkie torby
- transport: mikrobus lub minibus
- noclegi: ilość pokojów dwuosobowych (z dwoma oddzielnymi łózkami) jest bardzo ograniczona. W Hotelu Lamirelle sa wyłacznie pokoje double (z jednym dużym łóżkiem)
Wszystkie nasze wyjazdy są zaprojektowane tak, aby były elastyczne, abyśmy mogli dostosować się do warunków pogodowych, skupić się na zainteresowaniach grupy i wykorzystać pojawiające się na miejscu możliwości.
Ze względu na specyfikę wycieczki i ternu po którym sie poruszamy, niektóre jej części mogą ulec zmianie z przyczyn nieprzewidywalnych -o których to zmianach decyduje pilot Torre. Oczywiście przewodnik dołoży wszelkich starań, aby trzymać się pierwotnego programu.
Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.