Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Madagaskar: Pięćdziesiąt Twarzy Króla Juliana

Pięćdziesiąt Twarzy Króla Juliana

Termin(y):

 • 10-26.09.2022

Trasa:

Antananarivo, Morondava, Aleja Baobabów, Bekopaka, Tsigny de Bemaraha, Bekopaka, Morondava, Antsirabe, PN Ranomafana, Anja Reserve, Ranohira, PN Isalo, Toliara, Ifaty, Antananarivo, Andasibe-Mantadia

Kod wyjazdu:

MDG1220910
(0)

Madagaskar jest unikalnym miejscem. Oddzielony Afryki miliony lat temu. Jej fauna rozwinęła się zupełnie inaczej niż reszta dzikiej przyrody kontynentu i jest domem dla niezliczonych gatunków zwierząt i roślin nigdzie indziej nie występująch na Ziemi. Jego mieszkańcy stanowią intrygującą mieszankę pochodzenia malezyjskiego i afrykańskiego - z niezwykłą historią. Będziemy w rzadziej odwiedzonym rezerwacie Tsingy de Bemaraha - to bez wątpienia jest to jedna z głównych atrakcji Madagaskaru. Odwiedzimy również wspaniałe parki narodowe, w tym dziwny - o księżycowym krajobrazie - Isalo i bujne lasy deszczowe Ranomafana, będące domem dla wielu gatunków lemurów - w tym rzadkiego złotego lemura bambusowego, odkrytego tylko przez naukowców w 1986 roku.

 

Wyspa Madagaskar jest unikalnym miejscem w Afryce - zarówno kulturowo, jak i geograficznie. Oddzielona od lądu miliony lat temu. Jej fauna rozwinęła się zupełnie inaczej niż reszta dzikiej przyrody kontynentu i jest domem dla niezliczonych gatunków zwierząt i roślin nigdzie indziej nie występująch na Ziemi. Jego mieszkańcy stanowią intrygującą mieszankę pochodzenia malezyjskiego i afrykańskiego - z niezwykłą historią. Podczas podróży zobaczymy to, co jest najlepsze w tej zagadkowej i ponętnej krainie. Będziemy w rzadziej odwiedzonym rezerwacie Tsingy de Bemaraha, uznanego przez UNESCO za Światowe Dziedzictwo Kulturowe ze względu na niesamowite formacje skalne, ale praktycznie nieznane światu zewnętrznemu jeszcze dwadzieścia lat temu - to bez wątpienia jest to jedna z głównych atrakcji Madagaskaru. Odwiedzimy również wspaniałe parki narodowe, w tym dziwny - o księżycowym krajobrazie - Isalo i bujne lasy deszczowe Ranomafana, będące domem dla wielu gatunków lemurów - w tym rzadkiego złotego lemura bambusowego, odkrytego tylko przez naukowców w 1986 roku. Odwiedzimy także Andasibe, gdzie żyje indri-indri, największy gatunek lemura. Wreszcie spędzimy czas w Ifaty na wybrzeżu – co będzie relaksującą częścią podróży.

Autorem programu jest Artur Urbański.

Dzień 1

Wylot z Warszawy

Dzień 2 – Antananarivo

Przylot do Antananarivo i transfer do hotelu. Nocleg w Gassy Country House lub Green Hotel lub podobnym.

Antananarivo powszechnie znana jako Tana, jest stolicą i największym miastem Madagaskaru. Nazwa Antananarivo oznacza „Miasto Tysiąca” i jest nawiązaniem do tysiąca wojowników króla Andrianjaki, który ustanowił ją stolicą plemienia Merina i nadał święty status. Miasto zostało w dużej mierze wybrane ze względu na uprzywilejowaną lokalizację - położenie na wysokim płaskowyżu (1370 m) i otoczenie mokradłami ułatwia obronę. Tana ma francuską i azjatycką architekturę z krętymi brukowanymi uliczkami, które tworzą średniowieczne wrażenie. Duży open-market Zoma został zlikwidowany, dzięki czemu jest teraz dużo miejsca na spacery po Araben ny Fahaleovantena (Alei Niepodległości), głównej ulicy stolicy. Inne atrakcje to kolorowy codzienny targ kwiatowy na brzegu jeziora Anosy oraz ogrody botaniczne i zoologiczne, w których można zobaczyć np. jajko i 3-metrowy szkielet wymarłego aepyornis czyli ptaka-słonia (ważył ok. 500kg i w związku z tym był nielotem :) ). Niestety, Rova (Pałac Królowej) spłonął doszczętnie w 1996 roku.

Dzień 3 Tana – Morondava – Kirindy (1h – lot wewnętrzny; jazda – 2h - 60km)

Transfer na lotnisko. Lecimy na zachód przez wyspę do Morondava, nadmorskiego miasteczka z wyluzowaną atmosferą, które jest domem dla wielu ludów Madagaskaru. Po przyjeździe rozpoczynamy naszą podróż do Tsingy de Bemahara - jedziemy przez majestatyczną Aleję Baobabów i zatrzymujemy się na noc w odległej wiosce Kirindy. Wieczorem wybieramy się na nocny spacer po rezerwacie Kirindy, który stwarza najlepszą okazję do obejrzenia nieuchwytnej fossy madagaskarskiej i lemurów. Nocleg w Relais du Kirindy lub podobnej lodge (BD)

Lemury to szczególna grupa naczelnych występująca tylko na Madagaskarze i na Komorach. Istniało niegdyś ok.50 gatunków lemurów, z których 15 znajduje się teraz na liście gatunków zagrożonych. Lemury są prymitywnymi naczelnymi. Są to zwierzęta towarzyskie z długimi kończynami, elastycznymi palcami oraz długimi nosami. Utrata siedlisk jest obecnie głównym zagrożeniem dla lemurów, ponieważ ludzie karczują zamieszkałe przez nie lasy. Jak i kiedy lemury oddzieliły się od rodziny małp, nie jest jasne. Kiedyś uważano, że zamieszkiwały na Madagaskarze, gdy wyspa oddzielała się od Afryki, ale ostatnie badania wykazały, że Madagaskar oddzielił się od Afryki, zanim lemury ewoluowały. W związku z tym ich przodkowie musieli przybyć z Afryki już po oddzieleniu Madagaskaru we wczesnym okresie ewolucji naczelnych. Na Madagaskarze ewoluowały aż do około 50 różnych gatunków. Około 2000 lat temu, pierwsi osadnicy przybyli na Madagaskar z obszaru malezyjsko-indonezyjskiego. Gdy Europejczycy piszący o historii naturalnej wyspy, dotarli na Madagaskar w połowie XVII wieku, 15 gatunków lemurów już wyginęło.

Dzień 4 Bekopaka

Wczesny wyjazd - dziś czeka nas cały dzień podróży samochodem (ok. 8h w zależności od natężenia ruchu i warunków drogowych). Po drodze prom przez rzekę Tsiribihina. Kontynuujemy podróż do Bekopaka i ponownie promem przekroczamy rzekę Manambolo. Dojeżdżamy do Bekopaka popołudniu i jeśli chcemy, możemy zobaczyć Małe Tsigny-Petit Tsingy, które dają ogląd jak mogą wyglądać Wielkie Tsigny de Bemahara. Nocleg w hotelu Olympe du Bemaraha lub podobnym (BD)

Dzień 5 – Tsingy de Bemaraha National Park

Dzień spędzamy na odkrywaniu niezwykłego Parku Narodowego Tsingy de Bemaraha, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To obszar dziwacznych krajobrazów, powstałych w wyniku erozji wapiennych szczytów i zarazem to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na całym Madagaskarze. Wędrówka po Grand Tsingy zajmuje ok 4h. Scieżki i drabiny między szczytami pozwalają nam odkrywać ten obszar, przepełniony głębokimi kanionami i wąwozami, będący domem dla wielu gatunków lemurów i ptaków. Nocleg w hotelu Olympe de Bemaraha lub podobnym. (BD)
Należy pamiętać, że chociaż szlak Grand Tsingy jest atrakcją dla większości ludzi, dla niektórych osób może być trudny. Szlak Grand Tsingy obejmuje przechodzenie przez jaskinie i niektóre wąskie kaniony i ze względów bezpieczeństwa trzeba używać uprzęży. Szlak obejmuje wchodzenie po drabinach przymocowanych do skał. To nie jest wspinaczka. Osoby o przeciętnej sprawności nie powinny mieć problemu, ale nie jest to szlak wskazany dla tych, którzy nie czują się komfortowo podczas wchodzenia po drabinach lub dla tych, którzy cierpią na zawroty głowy. Przejście szlaku Grand Tsigny nie jest obowiązkowe.

Tsingy de Bemaraha został uznany za park narodowy w 1998 roku. Można tu zobaczyć jedne z najbardziej niezwykłych krajobrazów w kraju, składające się z wapiennych filarów krasowych i iglic skalnych, które wydają się tworzyć kamienne lasy. W jego jeziorach, lasach i bagnach żyje wiele zagrożonych gatunków, w tym kameleon ogoniasty i sifaka Deckena. Flora składa się z suchego lasu liściastego i roślin typowych dla suchych obszarów wapiennych, takich jak gatunki aloesu i baobabu Andasonia, a także z czerwonymi i raczej ekstrawaganckimi drzewami Płomienia Afryki wianowłostki królewskiej - Delonix regia, uznawanej za najpiękniejsze drzewo świata. Występuje tu także jedyny lokalny banan Madagaskaru - musa perrieri.

Dzień 6 – Bekopaka – Morondava (10–12h jazdy; 210km)

Cały dzień jazdy samochodem z powrotem do Morondava, z zatrzymaniem się na trasie w „Alei Baobabów”, gdzie imponujące drzewa w wieku do 800 lat rosną wzdłuż drogi i stanowią kultowy landszaft fotograficzny Madagaskaru. Daje wyobrażenia jak wyglądały rozległy lasy, który niegdyś porastały tę część wyspy. Hotel Baobab Café lub Renale Sable d'Or lub podobny (BD)

Dzień 7 – Morondava – Miandrivazo - Antsirabe (10-11h; 450 km jazdy)

Po śniadaniu całodzienny przejazd w kierunku Miandrivazo. Po drodze zobaczymy różnorodne krajobrazy począwszy od bardzo suchego zachoddniego wybrzeża do czerwonej gleby i pól ryżowych wokół Miandrivazo. Następnie kontynuujemy aż do Antsirabe. Zobaczymy także zmiany w cechach miejscowej ludności, obserwując jak rysy twarzy z afrykańskich staną się bardziej azjatyckie. Kończymy dzień w Antsirabe, założonym przez Norwegów w 1856 roku i będącym domem dla przemysłu piwowarskiego Madagaskaru. Nocleg Hotel Royal Palace lub podobny (BD)

Antsirabe Miasto Antsirabe ma około 100 000 mieszkańców i zostało założone przez norweskich misjonarzy, których przyciągnął przyjemny klimat. Leży na zboczach drugiego najwyższego szczytu kraju, Tsiafajavona, w górach Ankaratra. Obok znajdują się źródła termalne, znane lokalnie ze swoich właściwości leczniczych. Miasto jest również znane jako centrum przemysłu piwowarskiego Madagaskaru i rzeczywiście można poczuć zapach browaru po drodze do miasta.

Dzień 8 – Antsirabe - Ambositra – Ranomafana National Park (7–8h jazdy; 225km)

Kontynuując na południe, zatrzymujemy się w Ambositra (ok. 4 godz. jazdy samochodem), centrum przemysłu rzeźbiarskiego na Madagaskarze i centrum rejonu zamieszkałego przez lud Zafimaniry. Następnie jedziemy do Parku Narodowego Ranomafana (około 4 godziny jazdy) w którego okolicy nocujemy. Nocleg Centrest Sejour lub podobny (BD)

Ambositra oznacza „miejsce eunuchów” (podobno dlatego, że plemię Merina wykastrowało wszystkich pokonanych wojowników miejscowego plemienia), jest doskonałym miejscem, aby zobaczyć przykłady rzeźb z drewna Madagaskaru i misternie rzeźbione balkony, panele i okiennice.

Dzień 9 – Ranomafana National Park

Rano wędrujemy po lasach deszczowych Ranomafana w poszukiwaniu wielu gatunków lemurów, gadów i ptaków. Popołudniem mamy trochę wolnego czasu przed opcjonalnym nocnym spacerem po obrzeżach parku w poszukiwaniu nocnych zwierząt. Hotel Centrest Sejour lub podobny (BD)

Treking w Ranomafana National Park Spacer po Parku Narodowym Ranomafana może zająć ok. 4-5 godzin. Prowadzi w lesie deszczowym wzdłuż oznakowanych szlaków, ciągnących się pośród wzgórz. Same lemury żerują na szczytach drzew i aby je obserwować trzeba schodzić ze szlaków w gęstwinę. Poruszamy się wśród drzew i krzewów i jest mocno wilgotno.

Ranomafana National Park Ranomafana jest uważana za jeden z najpiękniejszych parków narodowych na Madagaskarze. Została założona na początku lat 90. XX wieku w celu ochrony nowo odkrytego złotego lemura bambusowego, a także bardzo rzadkiego większego lemura bambusowego. Park jest porośnięty lasem, a na wyższych piętrach porosty pokrywają drzewa, nadając mu prehistoryczny charakter. Egzotyczne rośliny, takie jak storczyki, a także góry, wodospady i naturalne gorące źródła, czynią ten zagrożony las uroczym i ciekawym miejscem.

Dzień 10 – Ranomafana - Anja - Isalo National Park (9-10h jazdy; 330km)

Pozostawiamy Ranomafana za sobą i kierujemy się do Isalo. Najpierw zatrzymujemy się w parku Anja (ok. 3-4h), rezerwacie prowadzonym przez społeczność lokalną, położonego w przepięknej scenerii - to jest najlepsze miejsce na całym Madagaskarze do obserwacji lemurów. Przyjazd do Isalo późnym popołudniem. Nocleg w Satrana Lodge lub podobnym. (BD). Uwaga. Prąd elektryczny w Satrana Lodge, electricity jest tylko w godzinach 6-9h30 i 17-22

Dzień 11 –Park Narodowy Isalo

Dzisiejszy dzień spędzamy spacerując pośród skał Parku Narodowego Isalo o księżycowym krajobrazie, zatrzymując się przy doskonale ukształtowanym „naturalnym basenie”, otoczonym bujną roślinnością i będącym dobrym miejscem do kąpieli. Później udajemy się do łuku skalnego, aby obejrzeć zachód słońca. Treking trwa cały dzień. Można przejśc tylko jego część. Nocleg w Satrana Lodge lub podobnym. (BD)

Park Narodowy Isalo Park Narodowy Isalo na południu kraju składa się głównie z ciekawie ukształtowanych piaskowcowych skał i rożni się znacznie od pozostałych parki Madagaskaru. Słynie z imponujących panoramicznych widoków, a także poczucia absolutnego spokoju. Jest to obszar zamieszkany niegdyś przez lud Bara, który wykorzystywał jaskinie w skałach jako komory grobowe. Przez większą część dnia będziemy wędrować po Isalo. Najpierw treking do naturalnego basenu – ok 3 km w każdą ze stron - wędrujemy szlakiem wspinającym się po schodach i kierującym się w górę przez około 1 km, a następnie płasko przez 1 km i ostatecznie schodzimy do naturalnego basenu. Idąc płaską częścią trasy można wspiąć się po skałach do punktu widokowego. Istnieją 2 miejsca, na które można się wspinać, w zależności od wygody i wysokości.

Dzień 12 - Isalo – Ifaty (4-5h; 255 Km )

Po opuszczeniu Isalo kierujemy się do Tulear (ok. 5-6h w zależności od ruchu i warunków na drodze). Podróżujemy po krainie ludu Mahafaly, który jest słynny z powodu tradycyjnych grobów używanych do chowania zmarłych. Z Tulear przejeżdżamy do Ifaty na wybrzeżu (ok. 1h). Region wokół Ifaty jest wyjątkowo suchy i zdominowany przez „kolczasty las” kaktusów i innych roślin kwitnących w suchych warunkach. Nasz hotel jest sielankowo położony przy plaży z widokiem na Ocean Indyjski, gdzie możemy obserwować, jak miejscowi rybacy wypływają łódkami w czasie zachodu słońca. To naprawdę piękna część Madagaskaru i świetne miejsce na relaks. Nocleg w hotelu La Mira lub podobnym (BD)

Ifaty Na południowo-zachodnim wybrzeżu, z widokiem na Kanał Mozambicki leży Ifaty, idylliczna, słoneczna część Madagaskaru. Ifaty jest domem dla miejscowych z ludu Vezo i jest doskonałym miejscem do nurkowania z rurką, nurkowania lub po prostu relaksu. Jest wiele opcji dla chcących spędzać czas aktywnie - w tym wycieczki do nieodległych rezerwatów przyrody, wycieczki łodzią w celu obserwacji wielorybów i innego życia morskiego oraz spacery do lokalnych wiosek.

Dzień 13 – Ifaty

Dzień wolny na relaks lub zwiedzanie. W oceanie wokół Ifaty jest także rafa koralowa - można nurkować bądź nurkować z rurką. Można również wybrać się na spacer do pobliskiej wioski Mangily, gdzie możemy podglądać życie lokalnej społeczności rybackiej Vezo. Wszystkie wycieczki można zarezerwować przez hotel i są one płatne na miejscu. Do wioski można udac się samemu. Nocleg w hotelu La Mira lub podobnym. (BD)

Dzień 14 – Antananarivo (przelot +1h jazdy)

Rano plaża. Później transfer na lotnisko w Tulear i przelot do Antananarivo. Nocleg w Gassy Country House, Green Hotel lub podobnym. (BD)

Dzień 15 – Andasibe (5h jazdy; 145 km )

Dziś rano jedziemy do Andasibe, zatrzymując się po drodze w prywatnym rezerwacie gadów, gdzie będziemy mogli obserwować niektóre z wielu gatunków madagaskarskich kameleonów. Po przybyciu do Andasibe odwiedzimy kolejny prywatny rezerwat, w którym można obserwować lemury. Tego wieczoru będzie okazja na spacer po lesie deszczowym w poszukiwaniu nocnych stworzeń. Nocleg Lemurs Lodgee lub podobny hotel. (BD)

Park Narodowy Andasibe jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym dla zagrożonego aye-aye, lemurów bambusowych, kameleonów i lemura indri - który został nazwany tak przez pomyłkę. Gdy Pierre Sonnerat, francuski przyrodnik, zwiedzał wyspę, miejscowy przewodnik zauważył zwierzę i wskazał je, krzycząc „Indri”, co po malgasku oznacza „popatrz na to”. Sonnerat założył, że przewodnik podał mu lokalną nazwę i od tego czasu największy gatunek lemura znany jest jako indri, nawet dla Malgaszy :). Te piękne zwierzęta mają czarno-białą sierść i jasnozielone oczy i żyją w koronach drzew. Sam park to górski las deszczowy, bogaty w rośliny i ptaki.

Dzień 16 Antananarivo (5h jazdy; 145 km )

Powrót z Andasibe do Antananarivo. Transfer na lotnisko i wylot powrotny (B)

Uwaga. Ze względu na rozkład lotów możliwy jest wylot powrotny z Antananarivo następnego dnia i wtedy automatycznie powrót do Polski 1 dzień później

Dzień 17 powrót

Przylot do Polski

Zgłoszenie

Koszt: 3600 zł+1890 euro

Grupa: 9-15 osób

Terminarz wpłat:

 • zaliczka 3000zł
 • pozostała część złotówkowa – 40 dni przed rozpoczęciem wyprawy

  Koszt obejmuje:
 • przeloty: Antananarivo-Morondava, Tulear- Antananarivo
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • przejazdy na Madagaskarze wynajętym busem i autami 4x4, promy
 • wstępy
 • 2 posiłki dziennie
 • 1l wody dziennie
 • noclegi w hotelach w pokojach 2os (jedynka – dopłata ok. 490 euro) hotele turystyczne, ale jak na Madagaskar wygodne
 • przewodnik anglojęzyczny malgaski
 • przewodnik polski

Koszt nie obejmuje:

 • przelot Warszawa-Antananarivo-Warszawa (koszt przeciętnie ok. 3800-4200zł)
 • wydatków osobistych
 • wiza Madaskaru (cena zmienna, aktualnie 35 euro na lotnisku)
 • napojów
 • napiwków

Pokój jednoosobowy na życzenie 490eur

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698-900885

Numer Imprezy: MDG1220910

Nazwa Imprezy: MADAGASKAR. Pięćdziesiąt Twarzy Króla Juliana

 1. Informacje ogólne

  Czas trwania Imprezy: 2022/09/10 - 2022/09/26 (uwaga: daty mogą ulec delikatnemu przesunięciu po podłoszeniu przez Air Madagaskar rozkładu lotów wewnętrznych – lotu do/z Morondawy nie odbywają się codziennie)

Miejsca pobytu: Antananarivo, Morondava, Aleja Baobabów, Bekopaka, Tsigny de Bemaraha, Bekopaka, Morondava,  Antsirabe, PN Ranomafana, Anja Reserve, Ranohira, PN Isalo, Toliara, Ifaty, Antananarivo, Andasibe-Mantadia,

Trasa: Antananarivo, Morondava, Aleja Baobabów, Bekopaka, Tsigny de Bemaraha, Bekopaka, Morondava, Antsirabe, PN Ranomafana, Anja Reserve, Ranohira, PN Isalo, Toliara, Ifaty, Antananarivo, Andasibe-Mantadia,

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 15

Środki transportu: auta 4x4, wynajęte busy, samoloty – przeloty linii regularnych

Informacje dotyczące przejazdów:

Antanarivo-Morondava: lot wewnętrzny
Morondava-Bekopaka: auta 4x4, 10-11h jazdy (droga polna; po drodze przeprawa promowa)
Bekopaka-Morondava: auta 4x4, 10-11h jazdy (droga polna; po drodze przeprawa promowa)
Morondava - Antsirabe: bus, 450km, 10-11h
Antsirabe - Ranomafana: bus, k. 300km, ok. 6h czystej jazdy

Ranomafana – Anja Reserve – PN Isalo: bus, 350km, ok. 7h jazdy
PN Isalo – Toliara – Ifaty: bus, 270km, ok. 4,5h jazdy
Ifaty – Toliara: 30km, bus 40min
Toliara-Antananarivo: lot wewnętrzny

Antananarivo – PN Andasibe-Mantadia: bus, 170km, ok. 4-4,5 czystej jazdy
PN Andasibe-Mantadia – Antsirabe: bus, 300km, ok. 6h czystej jazdy

Obiekty zakwaterowania: Hotele i lodge turystyczne, pokoje 2os (dopłata do „jedynki” 490eur)

Posiłki w cenie: 14 śniadań, 13 obiadokolacji

Przybliżona liczebność grupy: 9-15osób

Wymagania językowe uczestników: posługiwanie się językiem polskim

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W trakcie imprezy krótkie trekkingi w lasach deszczowych w PN Ranomafana, Andasibe-Mantadia, Anja Reserve, kilkugodzinny trekking w PN Isalo (długi, ale mniej więcej po równym terenie), trekking po Tsigny de Bemaraha, który wymaga sprawności (wchodzenie, schodzenie po drabinach i linach, przejście po mostach wiszących)

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak w tekście głównym umowy

Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy

Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu średniiego danej waluty ogłoszonego przez NBP w dniu wpłaty. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej www.nbp.pl W przypadku, gdy bank publikuje wiele tabel w ciągu dnia, decyduje pierwsza tabela opublikowana w danym dniu. Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX Bank: BNP Paribas Polska SA

Świadczenia zawarte w cenie:

 • przeloty: Antananarivo-Morondava, Tulear- Antananarivo
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • przejazdy na Madagaskarze wynajętym busem i autami 4x4, promy
 • wstępy
 • 2 posiłki dziennie
 • 1l wody dziennie
 • noclegi w hotelach w pokojach 2os (jedynka – dopłata ok. 490 euro) hotele turystyczne, ale jak na Madagaskar wygodne
 • przewodnik anglojęzyczny malgaski
 • przewodnik polski

Usługi nie zawarte w cenie:

 • przelot Warszawa-Antananarivo-Warszawa (koszt przeciętnie ok. 3800-4200zł)
 • wydatków osobistych
 • wiza Madaskaru (cena zmienna, aktualnie 35 euro na lotnisku)
 • napojów
 • napiwków

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

 • pozostałe niewymienione wyżywienie – gotówką na miejscu
 • wiza Madagaskaru – na granicy gotówką
 • woda - gotówką na miejscu
 • wydatki osobiste i tipy - gotówką na miejscu

  W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 9

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: rozliczenie wg realnie poniesionych kosztów

Informacje o przepisach paszportowych: Przy wjeździe na Madaskar wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Informacje o przepisach wizowych: Wiza jest wymagana. Wizę można uzyskać na granicy na lotnisku. Konieczny paszport ważny 6 miesięcy i bilet powrotny. Koszt wizy często się zmienia.

Informacje o przepisach sanitarnych:  Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane szczepienia to: tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B, żółta febra.
Zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka. Zaleca się picie wyłącznie wody i napojów butelkowanych. Infrastruktura medyczna jest słabo rozwinięta i często nie spełnia wymaganych standardów higieny. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. (www.msz.gov.pl).
Profilaktyka przed zatruciami pokarmowymi:
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Impreza nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W trakcie imprezy krótkie trekkingi w lasach deszczowych w PN Ranomafana, Andasibe-Mantadia, Anja Reserve, kilkugodzinny trekking w PN Isalo (długi, ale mniej więcej po równym terenie), trekking po Tsigny de Bemaraha, który wymaga sprawności (wchodzenie, schodzenie po drabinach i linach, przejście po mostach wiszących)

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny:

Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres: ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl

5. Informacje dodatkowe

Przydatne informacje
Bardzo dużo informacji znajduje się na stronie naszego MSZ: https://polakzagranica.msz.gov.pl/Republika,Madagaskaru,MDG.html

Zakwaterownie
Hotele i lodge średniej klasy. Turystyczne. Wystarczająco wygodne i czyste, ale nie komfortowe. Nazwy hoteli są podane w programie. Pokoje 2os z łazienkami (jedynie w Antananrivo w Gassy House niektóre pokoje nie mają łazieniek). Z reguły w hotelach są restauracje i bary (nie wszędzie). Możliwe zakwaterowanie w pokoju 1os na życzenie za dopłatą 490eur.
Torre stosuje politykę odpłatności za pokój jednoosobowy tylko, gdy jest on na życzenie. W wypadku nocowania w pokoju 1os z powodu nieparzystej ilości osób, dopłaty nie ma.
Zasadniczo większość hoteli zezwala gościom na zameldowanie od 14:00.

Jedzenie i picie
W cenie śniadanie (B) i obiadokolacja (D). Napoje nie są wliczone w cenę i będą płatne lokalnie w gotówce. Podczas całej podróży zapewniamy 1 litr wody na osobę dziennie.

Zasadniczo koszty lunchów, które są poza ceną, mogą się różnić w zależności od lokalizacji, rodzaju restauracji i liczby zjedzonych dań. Lokalne restauracje znajdujące się na uboczu mogą być tańsze, podczas gdy dobre restauracje zlokalizowane w centrum miast mogą być droższe. Lunch kosztuje przeciętnie 10–15 eur bez drinków Uwaga: Satrana Lodge w Isalo jest droższa niż inne hotele.

Wymagania dietetyczne
Jeśli masz jakieś specjalne wymagania dietetyczne, prosimy nas o tym powiadomić w momencie rezerwacji. Chociaż dołożymy wszelkich starań, aby Państwa życzenia zostały spełnione, to ze względu na ubogie warunki na Madagaskarze, nie możemy zagwarantować, że będzie to możliwe.

Państwa prywatne wydatki
Potrzebne będą dodatkowe pieniądze na pokrycie kosztów lunchy i napojów, które nie są wliczone w cenę wycieczki, ewentualne zwiedzanie, pamiątki i przedmioty o charakterze osobistym, takie jak pranie.

Drinki
Ceny napojów mogą się znacznie różnić w zależności od lokalizacji, a ceny podane poniżej są orientacyjne. Zasadniczo można oczekiwać, że napoje zakupione w supermarkecie lub lokalnym barze będą tańsze, podczas gdy napoje w barze lub restauracji mogą być droższe.
Butelka lokalnego piwa (THB): 3 EUR
Butelka wody mineralnej 2 EUR
Świeży sok owocowy 2 EUR

Pieniądze
Lokalna waluta nazywa się ariary. Aktualny kurs wymiany to 1usd = ok. 3700 ariary, 1 eur = ok. 4200 ariary. Można zabrać zarówno usd jak euro. Pieniądze można wymienić na lotnisku – w interiorze może być z tym problem. Są także bankomaty w Antananarivo, Morondava, Antsirabe, Fianarantsoa, Tulear i w Moramanga (po drodze do Andasibe). Bankomaty akceptują z reguły karty VISA, dużo rzadziej karty MASTERCARD. Natomiast sieć bankomatów jest rzadka i zdecydowanie lepiej mieć gotówkę. Restauracje z reguły przyjmują płatności tylko w gotówce. Posiłki w restauracjach kosztują zwykle 10-20 eur (lunche są poza ceną, śniadania i obiadokolacje w cenie). Duża butelka wody kosztuje ok 1eur (1l wody dziennie zapewniamy).

Napiwki
Chociaż nie jest to obowiązkowe, dawanie napiwków jest na Madagaskarze oczekiwane. Oto kilka wskazówek dotyczących napiwków.
Personel hotelu: od 20 000 do 25 000 MGA za pobyt od grupy - zwykle w recepcji znajduje się tipping box
W lokalnej restauracji: łącznie od 10 000 do 20 000 MGA na usługę
Lokalni przewodnicy w parkach i rezerwatach: od 10 000 do 20 000 MGA na wizytę
Porterzy: 3000 MGA na osobę, za usługę
Ponadto, jeśli będą Państwo zadowoleni ze swojego kierowcy i przewodnika, rozsądna kwota nappiwku wyniesie ok 30 000 – 50 000 Ariary dziennie od grupy.

Loty wewnętrzne - Air Madagascar
Loty liniami Air Madagascar czasem są mocno opóźnione lub odwoływane. Ze swej strony dokładamy wszelkiej staranności, aby program był tak ułożony, aby można było uniknąć ryzyk i komplikacji, ale z góry prosimy o wyrozumiałość jeśli rzeczone opóźnienia bądź odwołania wystąpią. Dlatego mogą być konieczne zmiany w planie podróży.

Informacje wizowe
Wszyscy odwiedzający z zagranicy potrzebują wizy na wjazd na Madagaskar. Jest ona obecnie dostępna w dniu przyjazdu na lotnisku w cenie ok. 35 EUR dla większości narodowości. Jednak przepisy wizowe mogą się często zmieniać, dlatego w wypadku zmiany, będziemy o niej Państwa informować.
Po przybyciu do Tany trzeba iść do kolejki imigracyjnej, zamiast tego należy przejść przez barierę i skierować się do stanowiska wizowego znajdującego się po prawej stronie hali przylotów, gdzie uzyskuje się wizę. Następnie trzeba przejść do stanowiska policji, a następnie do strefy odbioru bagażu.

Paszport
Konieczny jest paszport, ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty powrotu do Polski. Zdecydowanie zalecamy, aby paszport zawierał co najmniej dwie puste strony, ponieważ może to być wymagane przez lokalne władze imigracyjne. Ponadto niektóre kraje zastrzegają, że dwie puste strony winny być naprzeciw siebie.

Szczepienia i ochrona
Podobnie jak w przypadku podróży do większości części Afryki, zdecydowanie zalecamy skontaktowanie się z gabinetem lekarskim lub specjalistyczną kliniką podróżniczą około 6-8 tygodni przed wyjazdem w celu uzyskania aktualnych informacji, porad i niezbędnych szczepień. W przypadku wizyty trwającej krócej niż miesiąc prawie na pewno zaleci się szczepienie przeciwko: błonicy i tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu. Zalecamy również zasięgnięcie porady na temat profilaktyki malarii – jest ona konieczna ze względu na niektóre rejony Madagaskaru.

Żółta febra
Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest wymagane w przypadku podróżnych przybywających z krajów, w których istnieje ryzyko zarażenia żółtą febrą lub przebywających w nich do 30 dni przed przylotem na Madagaskar. W wypadku tranzytu lotniczego przez lotniska w krajach, w których występuje żółta febra, konieczność posiadania szczepienia występuje, jeśli czas przesiadki jest dłuższy niż 8h.

Klimat
Madagaskar jest wielkim krajem i rozciąga się na wiele różnych stref klimatycznych, ale ogólnie uważa się, że najlepszy czas na wizytę to okres od maja do listopada, czyli w miesiącach zimowych. Poza tymi miesiącami deszcze mogą być obfite i często występują cyklony. Temperatura na wyspie jest zwykle przyjemna w przedziale 20-30 stopni (Celsjusza), czasem jest wyższa. Należy pamiętać, że w miesiącach zimowych od maja do listopada w nocy może być chłodno/zimno, a temperatury spadają do pojedynczych stopni Celsjusza. Na ogół jest cieplej na zachodzie i południowym zachodzie kraju, podczas gdy Antananarivo i góry w centrum wyspy to obszary zimniejsze.

Ogólne - podróże na Madagaskarze
Madagaskar nie przypomina krajow w Afryce Południowej i Wschodniej. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie. Niewielu turystów odwiedza kraj, infrastruktura wciąż nie jest dobrze rozwinięta, jak nawet niektóre miejsca turystycznew Afryce. Czasami rzeczy nie dzieją się zgodnie z planem. Podróżowanie może być powolne i trudne. Chociaż staramy się być jak najdokładniejszymi, odległości i czasy wskazane w planie podróży mają jedynie charakter orientacyjny i mogą się znacznie różnić w zależności od lokalnych warunków bezpieczeństwa, warunków drogowych, ruchu drogowego i innych nieprzewidzianych zdarzeń. Standard obsługi w hotelach i restauracjach nie jest porównywalny z zachodnimi standardami aczkolwiek tubylcy są ufni i grzeczni. Prosimy o podróżowanie z otwartym umysłem, a jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, prosimy uwagi zgłaszać niezwłocznie pilotowi.

Czasy przejazdów
Czasy jazdy podane w planie podróży podane są w najlepszej wierze. Czas jazdy może czasami być dłuższy z powodu nieprzewidzianych okoliczności, takich jak zła pogoda, aktywność na drodze, problemy mechaniczne itp. Większość dróg na Madagaskarze jest źle utrzymana, a asfalt jest rzadki. Na szczęscie większość naszej trasy to asfalt. Wyjątkiem jest dojazd do Tsigny i powrót do Morondava i następnie Ambositra, gdzie większość szlaku, to wg naszych standardów droga polna.

Odzież
Madagaskar jest dość ciepły, więc lekkie ubrania są ogólnie dobrym pomysłem. Ale trzeba także zabrać cieplejsze ubrania na chłodne wieczory. Podczas trekingów po lesie deszczowym zaleca się nosić długie spodnie i rękawy najlepiej chroniące przed wilgocią i deszczem. Powinno zabrać się ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy - chociaż nasza wycieczka odbywa się w porze suchej, nadal może padać w lasach, szczególnie Ranomafana. Konieczna jest także czapka chroniącą przed silnym słońcem.

Ekwipunek
Krem przeciwsłoneczny jest koniecznością. Przydatny będzie również środek odstraszający owady, w tym spray do ugryzień. Proszę zabrać ze sobą latarkę / latarkę-czołówkę, ponieważ od czasu do czasu może wystąpić przerwa w dostawie prądu, a także w celu ułatwienia chodzenia po hotelu /domkach w nocy. Jeśli używacie Państwo kijków do nordic walking, prosimy zabrać je na trekingi po parkach narodowych. Koniecznie trzeba również zabrać ze sobą parę rękawic rowerowych/żeglarskich do użytku w Tsingy – krawędzie iglic skalnych są ostre.

Obuwie
Zalecane są wygodne buty turystyczne pełne, a także para sandałów. Ogólnie rzecz biorąc, podczas chodzenia trzymamy się szlaków/ścieżek, ale w niektórych miejscach w parkach narodowych będziemy przedzierać się przez las deszczowy i wtedy dobra przyczepność jest szczególnie potrzebna, a także odporność na błoto.

Bagaż
Bagaż nie powinien przekraczać 20 kg. Dopuszczalna jest jedna duża walizka/plecak i jeden mały plecak na bagaż podręczny. W przypadku lotów wewnętrznych dozwolona jest jedna sztuka bagażu o wadze 20 kg na osobę.

Zabieranie prezentów na Madagaskar
Jeśli chcecie Państwo zabrać ze sobą coś jako podarunek, zalecamy zabranie ze sobą przedmiotów przydatnych w szkołach. Mogą być zeszyty, papier, długopisy, ołówki, pocztówki oraz książki do czytania po angielsku. Innymi bardzo cenionymi prezentami są piłki nożne. Unikajmy, proszę, dawania słodyczy lub pieniędzy miejscowej ludności.

Prąd elektryczny i wtyczki
Zasilanie elektryczne 220V/50Hz, a wtyczki mają dwa okrągłe styki, jak większość krajów europejskich.

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi podlegają wysokiej karze więzienia i karze grzywny. Surowym karom podlega także handel i wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei). (www.msz.gov.pl)

 

 

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.