Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

Grenlandia Fiordy i Góry Grenlandii

Fiord Lodowy, Fiord Sermilik, Lodowiec Helheim. Trekking po najpiękniejszych obszarach Grenlandii. Pilot - Łukasz Supergan

Chiny Tybet

Najpełniejszy program po Tybecie. Świetna pilotka

Sri Lanka Zapachy Rajskiej Wyspy

Góry, pola herbaciane, lankijskie wioski, buddyjskie świątynie, PLAŻA, wieloryby - na wyciągnięcie ręki :)

USA Alaska

Denali, złoto, fiordy, rejsy, lodowce....

RPA, eSwatini, Zimbabwe, Botswana Africa Explorer

Piesze tropienie nosorożców w Matopos, Victoria Falls,delta Okavango, wioski w eSwatini, PN Krugera, Blyde RIver Canyon, Midlands w Zimbabwe, rejs po rzece Chobe

Togo, Ghana, Benin Afryka 2

Voodoo, Taniec Ognia, Ashanti Funeral, Festiwal Akwasidae... fot. Carlo Natali

Etiopia Lud Surma i plemiona zachodniego i południowego Omo

Rzadko odwiedzane zachodnie Omo: Surma, Nyangatom a także południe Omo: Hamerowie, Banna, Konso

NAMIBIA Najpiękniejsze Twarze Afryki

NAMIBIA Najbardziej fotogeniczny kraj Afryki

MJANMA (Birma): Birmańska Mozaika 2

Pagody Baganu, złoty Szwedagon, plaże Ngapali, turkusowe wody Zatoki Bengalskiej,Inle, Loikaw, Mandalaj, Złota Skała Kyaikhtiyo, ludy Intha Pa-o, Pa-dong

Mongolia WIelki Błękit

Gobi, bezkresne stepy, jezioro Chubsuguł, wydmy Khongoryn, buddyjskie klasztory....

Meksyk Święto Zmarłych w Meksyku

Niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, wpisane na listę UNESCO. Bardzo radosna fiesta z wesołymi „czaszeczkami” - calaveritas. Jedyna taka wycieczka w Polsce

Oman: Arabia Felix

Wyprawa autami 4x4. Najpiękniejsze góry i kanion Arabii, ponad 1500-letnia stolica Omanu i pustynia Khaluf
PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Sudan: Kopalnie złota i piramidy

Kopalnie złota i piramidy

Termin(y):

 • 15-25.10.2020

Trasa:

Chartum, Stara Dongola, Soleb, kopalnie złota Soleb i Sesibi, 3 katarakta, Tumbus, Messaida, Kerma, Karima, Nuri, El Kurru, Jebel Barkal, Meroe, Port Sudan, Suakin, Meroe, Naqa, Mussawarat es Sufra, Chartum

Kod wyjazdu:

SDN1201015
(0)

W Sudanie jest wciąż czynnych 22 kopalnie złota, w których kruszec ten wydobywa się jak za faraońskich czasów. Zobaczymy dwie z nich: Soleb i Sesibi.
Do tego kilka tysięcy lat dziejów i ci niezwykli, gościnni i przyjacielscy ludzie... . Jak nigdzie indziej jesteśmy wciąż blisko nich. 
Nil, setki piramid, tańczący derwisze w Omdurmanie, plemiona, noclegi na pustyni (w tym wśród dziesiątków piramid Meroe)

 

W Sudanie jest wciąż czynnych 22 kopalnie złota, w których kruszec ten wydobywa się jak za faraońskich czasów. Zobaczymy dwie z nich: Soleb i Sesibi.
Do tego kilka tysięcy lat dziejów i ci niezwykli, gościnni i przyjacielscy ludzie... . Jak nigdzie indziej jesteśmy wciąż blisko nich. 
Nil, setki piramid, tańczący derwisze w Omdurmanie, plemiona, noclegi na pustyni (w tym wśród dziesiątków piramid Meroe)

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Chartumu z przesiadką.

Dzień 2  Chartum

Przylot do Chartumu w nocy. Transfer z lotniska do hotelu i odpoczynek po podróży. Po śniadaniu zwiedzanie Chartumu i Omdurmanu. Chartum leży u zbiegu Nilu Białego i Nilu Błękitnego i od swego bliźniaczego miasta – Omdurmanu, jest oddzielony właśnie wodami tego drugiego. Zobaczymy Grób Mahdiego (tego z „Pustyni i w puszczy”), który dla Sudańczyków jest bohaterem narodowym, dom kalifa Abdullaha – następcy Mahdiego. Suk (targ) w Omdurmanie. Główną atrakcją tego dnia będą tańce derwiszów, które każdego piątkowego wieczora można oglądać przy grobie szejka Hameda al-Nila w Omdurmanie. Nocleg w hotelu w Chartumie.

Dzień 3  Stara Dongola

Opuszczamy Chartum i jedziemy na północ – w kierunku Dongoli. Mijamy Wadi Milk i dojeżdżamy do Starej Dongoli. Stara Dongola przez ok 800 lat (do XIVw) była stolicą chrześcijańskiego Królestwa Nubii. Po tych czasach zostały ruiny pałaców, klasztoru i kościołów. Zwiedzamy Starą Dongolę i jedziemy wzdłuż zachodniego brzegu Nilu w kierunku Nowej Dongoli. Nocujemy po drodze na campie. Tego dnia przejeżdżamy ok. 450km (5h jazdy). Nocleg w namiotach.

Dzień 4  Soleb

Wciąż jedziemy wzdłuż Nilu na północ. Mijamy Sesibi, w którym pozostały ruiny budowli faraona Echantona i dojeżdżamy do Soleb. W Soleb znajduje się najlepiej zachowana w Sudanie egipska świątynia Amona, ładnie położona nad Nilem. Sudan przez długie wieki był częścią starożytnego Nowego Państwa egipskiego i północna część Sudanu jest przez to upstrzona zabytkami egipskimi. Dość powiedzieć, że w Sudanie jest więcej piramid niż w Egipcie J. W okolicy Soleb nocujemy w nubijskim domu. Tego dnia przejeżdżamy ok. 300km (4h jazdy).

Dzień 5 kopalnie złota

W Sudanie można bez pozwolenia kopać złoto. Dlatego w szczerej pustyni powstało 22 kopalnie, w których górnicy wydobywają go ręcznie metodami jak za faraonów a później kruszą i wypłukują by mieć szczęście zarobienia kilkuset dolarów. Wokół kopalń powstały całe osiedla namiotów ze sklepami, warsztatami, hotelami, klubami fitness (sic!) Po prostu Klondike! Widok tyleż fascynujący co przerażający. Zobaczymy dwie takie kopalnie – w Soleb i Sesibi. A później wracamy na południe wzdłuż Nilu, który pokonujemy promem. Pojedziemy na 3-ą kataraktę i przez Tumbus i Messaidę dojeżdżamy do Kermy. Nocleg w domu nubijskim. Przejazd ok. 200km (4h)

Dzień 6 Kerma, Jebel Barkal

Kerma jakieś 4 tys lat temu była stolicą wielkiego imperium. Pozostały po nim ruiny stolicy i przedziwne budowle zwane daffufa. Jedziemy do Karimy, która leży w centrum starożytnego Drugiego Królestwa Kuszytów (znane tez jako Napata bądź Meroe). Gdy Egipt chylił się ku upadkowi w I tysiącleciu przed naszą erą centrum jego kultury przesunęło się właśnie  tu. Królowie Kusz podbili Egipt i stworzyli  XXV dynastię faraonów. Tu były budowane ostatnie egipskie piramidy, których w Sudanie jest grubo ponad 150! Wejdziemy na górę Jebel Barkal (wejście ok. 30min), z której rozciąga się panorama Nilu i położonych u stóp góry kuszyckich świątyń Amona i Mut. Jebel Barkal jest wciąż święta górą dla Nubijczyków. Nocleg w hotelu w okolicach Karimy (tego dnia – 300km, ok 4h jazdy).

Dzień 7 El Kurru, Nuri, Meroe

Zwiedzanie jednego z najważniejszych miast Królestwa Kusz - El Kurru (tu w piramidach złożono większość faraonów XXV dynastii, łącznie prawie 20 piramid). Zobaczymy królewską nekropolię w Nuri (ok. 20 piramid w tym najsłynniejszego faraona Kuszytów – Taharki, który zbudował imperium sięgające Libanu).  Przejazd przez Pustynię Bayuda i Atbarę do Meroe. To kolejna stolica Królestwa Kusz (Meroe) z imponująca ilością ponad 100-u piramid!  Zobaczymy je wieczorem - 70 piramid na Południowym Cmentarzysku i 30 piramid na Północnym Cmentarzysku i to w świetle zachodzącego słońca – klasyczny sudański landszaft fotograficzny. Nocleg w namiotach. (400km, 4h jazdy)

Dzień 8  Port Sudan

Całodzienny przejazd na wybrzeże Morza Czerwonego do Port Sudan. Nocleg w hotelu (550km, ok.8h jazdy)

Dzień 9 Port Sudan 

Eksploracja Port Sudan. Wizyta na targu rybnym. Wycieczka na rafę koralową (snorkeling). Nocleg w hotelu w Port Sudan.

Dzień 10 Suakin, Meroe

Odwiedzamy odjechane zrujnowane miasto Suakin, które było w większości zbudowane z koralowca. Kiedyś służyło jako główny port niewolniczy i port dla pielgrzymów udających się do Mekki. Jest teraz sukcesywnie odbudowywane. Nocleg w namiotach koło piramid w Meroe w Kassali. (550km, ok 8h jazdy)

Dzień 11 Naqa, Mussawarat es Sufra

Zwiedzanie położonych w okolicach Meroe pozostałości kuszyckich: Naqa i Mussawarat es Sufra. Naqa to najlepiej zachowane w całym Sudanie ruiny kuszyckie. Nocleg -hotel w Chartumie. (ok. 300km jazdy).  Transfer na lotnisko i wylot powrotny.

Dzień 12

Przylot do Warszawy

Zgłoszenie

Grupa: 10-14 osób + pilot

Koszt:  3200pln

Terminarz płatności:

 • zaliczka 1000pln
 • pozostała część w pln - na 40 dni przed wylotem

Świadczenia zawarte w cenie:

 • koszta organizacyjne biura w Polsce
 • ubezpieczenie KL + NW
 • opiekę przewodnika polskiego
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • hotel w Chartumie 3* 2 noce
 • przejazdy I transfery w Chartumie

Usługi nie zawarte w cenie:

 • 1170eur pakiet dewizowy przekazywany przez Uczestnika w Sudanie bezpośrednio lokalnemu touroperatorowi z przeznaczeniem na noclegi whotelach 3* (Karima), hotelach turystycznych (Port Sudan -2), domach nubijskich (3), namiotach (3), przejazdy wynajętymi jeepami 4x4, posiłki - 3 posiłki dziennie, foto permit i travel permit (wymagane w Sudanie)
 • przelot Warszawa-Chartum-Warszawa (koszt ok. 2300-2700zł)
 • wydatków o charakterze osobistym, tipów, opłat fotograficznych
 • wstępy (ok. 120usd)
 • wiza (100usd płatna na granicy)
 • koszt uzyskania wizy - 50 eur

 

 

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698-900885

Numer Imprezy: SDN1201015

Nazwa Imprezy: SUDAN. Kopalnie złota i piramidy

 1. Informacje ogólne

  Czas trwania Imprezy: 2020/10/15 - 2020/10/25

Miejsca pobytu: Chartum, Stara Dongola, Soleb, kopalnie złota, 3 katarakta, Tumbus, Kerma, Karima, Nuri, El Kurru, Jebel Barkal, Atbara, Port Sudan, Suakin, Meroe, Naqa, Mussawarat es Sufra, Chartum

Trasa: Chartum, Stara Dongola, Soleb, kopalnie złota, 3 katarakta, Tumbus, Kerma, Karima, Nuri, El Kurru, Jebel Barkal, Atbara, Port Sudan, Suakin, Meroe, Naqa, Mussawarat es Sufra, Chartum

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 11

Środki transportu: auta 4x4, 3 klientów w aucie, łódka – wycieczka na rafę koralową, po Chartumie przejazdy wynajętym busem

Informacje dotyczące przejazdów: transfer lotnisku-hotel-lotnisko w Chartumie, przejazdy po Chartumie busem, Chartum-Stara Dongola ok. 550km (5h jazdy), Stara Dongola-Soleb ok. 300km (4h jazdy), Soleb-Tumbus ok. 200km (4h), Tumbus-Kerma-Karima 300km, ok 4h jazdy, Karima-El Kurru-Nuri-Atbara 400km, 4h jazdy, Atbara-Suakin-Port Sudan 550km, ok.8h jazdy, Port Sudan-Meroe 600km, ok 8h czystej jazdy, Meroe-Naqa-Mussawarat es Sufra-Chartum ok. 300km jazdy

Obiekty zakwaterowania: noclegi w hotelu 3* (Chartum -2, Karima), hotelach turystycznych (Port Sudan - 2), domach nubijskich (3), namiotach (3)

Posiłki w cenie: 10 sniadań, 10 lunchów, 10 kolacji

Przybliżona liczebność grupy: 10-15osób

Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak w treść głównej umowy

Terminy płatności: jak w treść głównej umowy

Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy

Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu sprzedaży danej waluty ogłoszonego przez Raiffeisen Bank Polska S.A. w dniu wpłaty. Tabele kursów walut Raiffeisen Bank Polska S.A. są publikowane na stronie internetowej banku pod adresem: https://raiffeisenpolbank.com/kursy-walut W przypadku, gdy bank publikuje wiele tabel w ciągu dnia, decyduje pierwsza tabela opublikowana w danym dniu. Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

kod SWIFT banku: RCBWPLPW Bank: Raiffeisen Bank Polska

Świadczenia zawarte w cenie:

 • koszta organizacyjne biura w Polsce
 • ubezpieczenie KL + NW
 • opiekę przewodnika polskiego
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • hotel w Chartumie 3* 2 noce
 • przejazdy I transfery w Chartumie


Usługi nie zawarte w cenie:

 • 1170eur pakiet dewizowy przekazywany przez Uczestnika w Sudanie bezpośrednio lokalnemu touroperatorowi z przeznaczeniem na noclegi whotelach 3* (Karima), hotelach turystycznych (Port Sudan -2), domach nubijskich (3), namiotach (3), przejazdy wynajętymi jeepami 4x4, posiłki - 3 posiłki dziennie, foto permit i travel permit (wymagane w Sudanie)
 • przelot Warszawa-Chartum-Warszawa (koszt ok. 2300-2700zł)
 • wydatków o charakterze osobistym, tipów, opłat fotograficznych
 • wstępy (ok. 120usd)
 • wiza (100usd płatna na granicy)
 • koszt uzyskania wizy - 50 eur


Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu
Wiza 100usd – gotówką na granicy
pośrenictwo wizowe sudańskiego kooperanta – 50eur –gotówką w Sudanie pośrednikowi sudańskiemu
soft drinki – gotówką sprzedawcom w sklepach
wstępy – dolarami lud SDG gotówką w miejscach archeologicznych
tipy – gotówką

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 10

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: 3200pln

Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty aplikowania o wizę. Paszport winien nie mieć śladów pobytu w Izraelu.

Informacje o przepisach wizowych: Wiza jest wymagana. Wize aranżuje się w Chartumie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych (potrzebny skan paszportu). Przy przekraczaniu granicy jest wbijana wiza za pobraniem opłaty 100usd. Opłata za pośrednictwo wizowe dla sudańskiego kooperanta wynosi 50eur, płatna na miejscu w Sudanie bezpośednio kooperantowi.

Informacje o przepisach sanitarnych:
Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane szczepienia to: tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B, żółta febra. Na terenie Sudanu wystepuje nieduże zagrożenie malaryczne, w związku z tym WHO zaleca stosowanie prewencyjnych działań – odpowiedni strój (długie rękawy, długie nogawki, kołnierze, kolory oliwkowopochodne, stosowanie repelentów, tabletki profilaktyczne)

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest jedynie ogólna sprawność ruchowa. Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.
Profilaktyka przed zatruciami pokarmowymi:
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczeniowa kosztów leczenia (KL): 30 000 euro

Suma ubezpieczeniowa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny:

Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 555 00 00 Fax: +48 22 555 05 00 www.axa.pl

5. Informacje dodatkowe

Przepisy celne Nie wolno mieć/kupować kości słoniowej. Na terenie Sudanu obowiązuje prohibicja - nie wolno wwozić, posiadać i spożywać alkoholu. Grozi za to kara więzienia. Podobnie rzecz się ma z narkotykami, za posiadanie których grozi kara śmierci.

Wyposażenie – co zabrać? Sudan jest krajem gorącym,  więc trzeba wziąć rzeczy dostosowane do wysokich temperatur. Jest krajem muzułmańskim, więc należy zadbac o odpowiedni ubiór szanujący miejscowe zwyczaje (długie spodnie, zasłonięte ramiona, kobiety najlepiej jakiś szal narzucany na włosy)

Do zabrania: paszport, śpiwór, pieniądze, kremy do opalania z wysokim faktorem,  nakrycie głowy,  okulary przeciwsłoneczne, zapas baterii do aparatu fotograficznego, wygodne buty (nie górskie, lekkie trekkingowe wystarczą), śpiwór z komfortem 10 stopni Celsjusa, saszetka na pieniądze i dokumenty, papier toaletowy, mydło, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, kubek, latarka (najlepiej czołówka), mały plecaczek, opakowanie na plecak (żeby uniknąć zabrudzenia), tshirty, krótkie, długie spodnie, koszule z długimi rękawami
Limit bagażu do samolotu 20 kg

Pogoda Bardzo gorąco. Temperatury za dnia rzędu 35 stopni. Najgoręcej będzie w okolicy Meroe. Nocami możliwe temperatury w przedziale 10-20 stopni.

Fotografowanie Na fotografowanie na terenie Sudanu jest potrzebny tzw photo permit. Taki permit dostarczamy i dotyczy on miejsc historycznych i archeologicznych. Fotografowanie ludzi - po uprzednim uzyskaniu zgody fotografowanych osób. Nie wolno fotografować targów, obiektów militarnych, ludzi w mundurach, wszystkiego co kojarzy się z władzą i może mieć znaczenie strategiczne (np. dworce autobusowe)

 

Co do ankiety, widzę że muszę się powtarzać .
Arturze, nie chcę Ci schlebiać, w skali 1 - 6, wszystko 6+.
Nic nie poprawiaj, bo tylko sp…... . Pamiętaj, lepsze jest wrogiem dobrego.
Tym plusem po szóstce, jest to, co żegnając się ze mną na lotnisku, powiedziała Renata: "Jesteście wszyscy nieprawdopodobnie kapitalni". 
Urbańscy - tak trzymać !

Tadeusz Jezierski

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.