Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

Botswana Zimbabwe Delta Okavango, Victoria Falls, Moremi, Chobe, Makgadikgadi

Makgadikgadi Pans, wycieczka mokoro rozlewiskami Okavango, safari w Moremi, Savuti i Chobe (tu 130 tys słoni!), rejs Chobe i Wodospady Wiktorii

Pakistan Karakorum Highway

NOWOŚĆ Bajeczne krajobrazy Karakorum. Passu - najpiękniejsza góra świata. Dolina Hunzy

Libia Tuareskim Szlakiem + Rzymskie Miasta

NOWOŚĆ Wracamy do najpiękniejszych miejsc na Saharze. Magatgat, Acacuc, jeziora Ubari, Erg Murzuk, Ghadames + rzymskie miasta Leptis Magna i Sabratha

Indie Ludy Orissy

Indie nieoczywiste, czyli grupy etniczne Orissy

Jemen Sokotra. Wyspa Skarbów

Drzewa butelkowe i z krwi smoczej. Bajeczne plaże, krystalicznie czysty Ocean Rejs z jemeńskimi rybakami z pląsającymi delfinami wokół. Idylla i szczęście :)))

Madagaskar Baobaby Lemury Tsigny

W programie min Tsigny de Bemaraha - największa atrakcja Madagaskaru, rzadka w programach ze względu na koszt i trudnośc dotarcia. Wycieczka w dobrym standardzie.

Bhutan Ostatnie wolne królestwo buddyjskie

Niezwykłe festiwale buddyjskie Thimpu Tsechu i Gamgtey Tsechu, Klasztor Takstang

Wybrzeże Kości Słoniowej Serce Afryki Zachodniej

Święte totemy i królestwa plemienne., od kolorowych masek po tańce inicjacyjne, od tradycyjnych wiosek myśliwskich po katedry, od lasów po sawannę, od mostów z lian po Ocean

Ekwador Galapagos i Lagartococha - święta ziemia Indian Secoya

Lagartococha to święta ziemia Indian Secoya. Dziewicza, wspaniała dżungla na granicy z Peru. Do tego Galapagos

Sudan Południowy Afryka prawdziwa. Ludy Sudanu Południowego

Ludy Jie, Toposa, Laarim, Lotuko, Mundari

Papua Nowa Gwinea Ekspedycja rzeką Sepik i festiwal ludów papuaskich Goroka

Wioski Papuasów nad rzeką Sepik. Goroka show - festiwal gromadzący niemal 100 miejscowych ludów

Togo, Benin, Ghana Festiwal VooDoo. Festiwal Akwasidae

Festiwal Akwasidae w Ghanie, Voodoo, Taniec Ognia, maski, ceremonie, rytuały, wróżbici, szamani....

Uganda Rwanda W cieniu Gór Księżycowych

Permity na obserwację goryli i szympansów w cenie!

MJANMA (Birma): Birmańska Mozaika

Pagody Baganu, złoty Szwedagon, plaże Ngapali, turkusowe wody Zatoki Bengalskiej, jezioro Inle, Mandalaj, ludy Intha Pa-o, Pa-dong

Czad: Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Wspaniała wyprawa do najpiękniejszych miejsc w Afryce! Bajeczne krajobrazy Ennedi... labirynt Oyo, guelta Archei, d'Aloba - najwyższy naturalny łuk na świecie, jeziora Ounianga, jeepy 4x4

CZAD: GEREWOL - święto piękności i miłości nomadów Wooddabe

Festiwal piękności ludu Wodaabe w Nigrze i ceremonia Bianou u Tuaregów

Meksyk Święto Zmarłych w Meksyku

Niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, wpisane na listę UNESCO. Bardzo radosna fiesta z wesołymi „czaszeczkami” - calaveritas. Jedyna taka wycieczka w Polsce

RPA, Zimbabwe, Botswana Africa Explorer

Piesze tropienie nosorożców w Matopos, Victoria Falls,delta Okavango, PN Krugera, Blyde RIver Canyon, Midlands w Zimbabwe, rejs po rzece Chobe
PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Niger: Festiwal Gerewol

Festiwal Gerewol

Termin(y):

  • 23.09-2.10.2024
  • 25.09-4.10.2025

Trasa:

Niamey, Agadez, okolice Abalak, Tahoua, Yaama, Dogon Doutchi, Koure, Niamey

Kod wyjazdu:

NER1240923
(0)

Wyprawa na unikalny, słynny festiwal piękności Gerewol ludu Woodabe.

Na dodadek uroczystości i obrzędy Bianou u Tuaregów - w ich saharyjskiej stolicy Agadezie.

Wyprawa na unikalny, słynny festiwal piękności Gerewol ludu Woodabe.

Na dodadek uroczystości i obrzędy Bianou u Tuaregów - w ich saharyjskiej stolicy Agadezie.

Autor programu: Artur Urbański

Dzień 1 Warszawa

Zbiórka na lotnisku i wylot z Warszawy

Dzień 2 Niamey

Przylot do Niamey w Nigrze. Transfer do hotelu  (Hotel Terminus lub podobny klasą). Nocleg.
Posiłki: --

Dzień 3 Agadez

Rano przejazd na lotnisko. Lot wewnętrzny do Agadez. Przeloty wewnętrzne w Nigrze to zagadka – czas odlotu potwierdza się dzień przed a w dniu przelotu linie lotnicze decydują, czy najpierw polecą do Zinder przez Agadez, czy może do Agadezu przez Zinder…. Stąd musimy być elastyczni i przygotowani na odyseję, która może trwać wiele godzin…
Agadez to jedno z największych miast na Saharze, stolica Aïr, znana jako „brama do pustyni”. Został założony około 1300 r. Od 1449 r. jest sułtanatem - jedyny tuareski sułtan rezyduje tu do dziś.  Okoliczne plemiona Tuaregów osiedliły się w mieście, które stało się ich najważniejszym ośrodkiem. Agadez leży na przecięciu szlaków karawanowych i jest miejscem spotkań koczowników Sahary: Tuaregów z Aïr, Tubu z Kaouar a także osiadłych ludów Hausa, którzy kiedyś zajmowali Aïr i obecnie mieszkają na sawannie na południu.

Kolacja w restauracji Pillier (włoska) na koszt uczestników.
Nocleg w hotelu del La Paix lub Tenere lub równoważny klasą
Posiłki: BL

Dzień 4 Agadez  - ceremonia Bianou

Dzisiaj zwiedzamy stare centrum miasta, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachowało swój urok sprzed wieków, z budowlami wykonanymi w całości z cegieł mułowych - w tym Pałacem Sułtana i meczetem ufundowanym przez sułtana Yunusa w XV wieku, z wydłużonym minaretem piramidalnym wysokim na 27 metrów, którego ściany są najeżone dużymi kołkami – to piękny przykład „stylu sudańskiego”.

Na starym mieście wszystkie domy są zbudowane z mieszanki gliny, łajna i słomy, z fasadami czasami zdobionymi geometrycznymi wzorami, czasami malowanymi. Zobaczymy m.in. dom, w którym zatrzymał się Heinrich Barth w 1850 roku – to był pierwszy Europejczyk, który dotarł do Agadezu. W latach 80-tych Agadez był ośrodkiem dla turystów i gości z całego świata: był to czas rajdu Paryż-Dakar, a Bernardo Bertolucci wybrał go, aby nakręcić kilka scen filmu „Herbatka na Saharze”. Teraz Agadez jest punktem przesiadkowym dla imigrantów, którzy dążą dalej do Bilmy i Libii, w swej dalekiej drodze do Europy…

Prócz tego coś specjalnego – zobaczymy ceremonię Bianou – to będzie pokaz tańców tuareskich, wykonywanych przez lokalne zespoły kobiece i młodych mężczyzn przygotowujących się do rytualnych inicjacji. Całość pod okiem Tambari - najważniejszego opiekuna ceremonii tańców Bianou.
Nocleg w hotelu del La Paix lub Tenere lub równoważnym klasą

Posiłki: BL

Dzień 5-6 Gerewol

Po śniadaniu przejazd do miejsca festiwalu Gerewol, pomiędzy Abalak i Agadez. To będzie przejazd ok. 160km początkowo dobrą drogą asfaltową, która dosyć szybko przeobrazi się w drogę o jakości bardzo lokalnej…
Festiwal Gerewol to coroczny konkurs rytuałów zalotów wśród ludu Wodaabe Fula.

Znaczna część ludności Nigru to nomadzi. Jednym z najbardziej charakterystycznych ludów są Wodaabe (co znaczy dosłownie „Ludzie Tabu” bądź „Ludzie Strzegący Tabu”).  To mała grupa etniczna, licząca ok. 100 tys pasterzy wędrujących ze swoimi stadami po pastwiskach Nigru, Czadu, Nigerii, Republiki Środkowoafrykańskiej i Sudanu. Są częścią licznego ludu Fulanów, który ze swoich siedzib w Gwinei i Senegalu rozlał się w XIX wieku po całym Sahelu (Fulanie w różnych częściach Afryki znani są pod nazwami Peul, Mbororo, Fula bądź  Fulbe).
Gerewol odbywa się co roku we wrześniu na koniec pory deszczowej. Woda i obfite pastwiska pozwalają wtedy gromadzić się dużym grupom Wodaabe, cieszących się z obfitości pożywienia. Gerewol potocznie to konkurs piękności mężczyzn, uważających się za najprzystojniejszych na świecie. To także święto płodności.  Wodaabe kultywują piękność na każdym kroku, strojąc się i malując. Nawet przy sprzedaży bydła na cenę wpływa uroda zwierzęcia. A najważniejszym przyborem młodzieży jest lusterko. Mężczyźni uczestniczący w Gerewolu występują przed młodymi dziewczętami, licząc że któraś ich wybierze – na noc. Albo na całe życie. W szranki stają zarówno kawalerowie jak i żonaci. Wyboru mężów bądź kochanków dokonują i panny i mężatki. Ponieważ mężczyzn mogą wybierać mężatki, występuje „podkradanie żon”, które ulegają urokowi tancerzy…

„Lubię makijaż i sukienki, ale najbardziej podoba mi się znalezienie innych kobiet i pójście z nimi do buszu” (cytat). 

Aby odnieść sukces w podbojach, mężczyźni powinni dochowywać obyczajów. By być pięknym, trzeba być wysokim i smukłym, mieć twarz pomalowaną czerwoną ochrą, oczy i usta podkreślone czarnym węglem ze spalonych kości czapli, twarz pomalowaną w żółte i białe wzory, nos z białym paskiem, długie warkocze i koniecznie bielusieńkie zęby… Każdy kolor i każdy detal mają znaczenie. Czerwień to krew, żółć to magia, biel to strata i śmierć, czerń zaś dodaje uroku najbardziej.

Do tego piękny strój, przygotowywany przez cały rok. Czapka ozdobiona piórem strusia, aby być jeszcze wyższym. Przygotowując się do występu mężczyźni trenują taniec naśladujący ruchy czapli i piją herbatę z kory drzew, która pozwala wprowadzić się w ekstazę i zapomnieć o zmęczeniu. Czasem dochodzi do fauli, np. sypania pyłu w oczy konkurenta. Wtedy białka jego oczu zachodzą czerwienią i nie są już piękne… Kulminacją jest pokaz piękności - taniec yaake, w trakcie którego mężczyźni śpiewają pieśni rodowe waanyugo i solowe bara. Towarzyszy temu charakterystyczne brzęczenie warg buutgo. Podskakiwanie, wstrząsy ciałem i pita wcześniej herbatka z kory doprowadzają do ekstazy maagani waylungo. Koniecznie trzeba przewracać oczami, aby pochwalić się nieskazitelną białością białek oczu!

Kto zwycięża i jaka jest nagroda? Czasem nagrodą jest krótki romans, czasem znalezienie nowej żony. Główni zwycięzcy wybrani przez trzy najpiękniejsze dziewczęta z plemienia cieszą się chwałą przez najbliższe lata.

A jeśli ktoś nie został wybrany? No cóż…, zostaje ze swoją żoną….
A kolejny Gerewol jest za rok….
Noclegi w namiotach
Posiłki: BLD

Dzień 7 Tahoua

Opuszczamy naszych przyjaciół Fulani i powoli zaczynamy wracać do cywilizacji. Ok. 5-6h jedziemy do miasta Tahoua. Po drodze będziemy mijać obozowiska nomadów tuareskich i Fulanów. W Tahoua zanocujemy w hotelu Tarka lub Marianne.
Nocleg w hotelu.
Posiłki: BLD

Dzień 8 Yaama  - Dogon Doutchi lub Dosso

Opuszczamy Tahoua przystając w małych wioskach, takich jak np Yaama, zamieszkałych przez lud Hausa, z architekturą w stylu sudańskim. Yaama słynie z niezwykle oryginalnego meczetu, zbudowanego w stylu sahelo-sudańskim ponad 60 lat temu, którego architektura została wyróżniona nagrodą Aghi Khana.

Obiad po drodze w Birni Konni. W zależności od stanu drogi, zanocujemy w Dogon Doutchi, bądź w Dosso. Noc spędzimy w chatach, w czystych pomieszczeniach z prysznicem, a kolację spożyjemy w małej lokalnej restauracji o takowejż atmosferze (z kelnerkami serwującymi piwo togijskie i benińskie).
Posiłki: BLD

Dzień 9 Dosso - Koure – Niamey

W Dosso zobaczymy Pałac Djermakoye. Później udajemy się do stolicy Nigru – Niamey. Po drodze zoczymy delikatnie z drogi, aby zobaczyć ostatnie stada wolnych żyraf żyjących w Afryce Zachodniej - w okolicach Koure. Wieczorem docieramy do Niamey. Odpoczynek w hotelu.
Nocleg: Hotel Terminus lub równoważny klasą.
Posiłki: BL

Dzień 10-11 powrót

Transfer na lotnisko i wylot powrotny z Niamey. Przylot do Polski tego samego dnia, bądź następnego, w zależności od rozkładu lotów.

 

B – śniadanie, L- lunch, D - kolacja

Zgłoszenie

Grupa: 8-15 osób + pilot

Koszt: 3900zł + 2680eur (2024r.)

3900zł + 2790eur (2025r.)

Harmonogram płatności:

  • zaliczka: 3900pln
  • do 40-u dni przed wyloten: kwota w eur

Świadczenia w cenie:

  • zorganizowana na miejscu ekspedycja
  • przelot Niamey - Agadez
  • przewodnik polski
  • przewodnik miejscowy, kierowcy, kucharz – ekipa francuskojęzyczna
  • transport (4x4 i bus)
  • 6 noclegów w hotelach wg opisu, 2 noclegi w namiotach (Gerewol)
  • wyżywienie wg opisu 7 śniadań, 7 lunchów, 5 kolacji (poza ceną kolacje w Niamey i Agadez)
  • ubezpieczenie Uniqa Multitravel KL 100 tys eur + 4 tys eur NW
  • ochrona
  • obowiązkowe składki na TFG i TFP

Usługi nie zawarte w cenie:

  • przelot Warszawa – Niamey – Warszawa
  • wiza Nigru
  • napoje
  • wydatki osobiste (nie ma za bardzo co kupować)
  • tipy dla obsługi (wedle uznania)

Bilety lotnicze aranżujemy.

 

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora:
Artur Urbański, torre@torre.pl, tel 698900885

Numer Imprezy: NER1240923

Nazwa Imprezy: NIGER. Festiwal Gerewol

W trakcie imprezy turystycznej należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, potencjalnym obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

  1. Informacje ogólne

Czas trwania Imprezy: 11 dni

Miejsca pobytu: Niamey, Agadez, okolice Abalak, Tahoua, Yaama, Dogon Doutchi, Koure, Niamey

Trasa: Niamey, Agadez, okolice Abalak, Tahoua, Yaama, Dogon Doutchi, Koure, Niamey

Początek i koniec imprezy turystycznej: lotniska w Niamey, Niger

Program imprezy turystycznej:

Dzień 1 Warszawa

Zbiórka na lotnisku i wylot z Warszawy

Dzień 2 Niamey

Przylot do Niamey w Nigrze. Transfer do hotelu  (Hotel Terminus lub podobny klasą). Nocleg.
Posiłki: --

Dzień 3 Agadez
Rano przejazd na lotnisko. Lot wewnętrzny do Agadez. Przeloty wewnętrzne w Nigrze to zagadka – czas odlotu potwierdza się dzień przed a w dniu przelotu lnie decydują, czy najpierw polecą do Zinder przez Agadez, czy może do Agadezu przez Zinder…. Stąd musimy być elastyczni i przygotowani na odyseję, która może trwać wiele godzin…

Agadez to jedno z największych miast na Saharze, stolica Aïr, znana jako „brama do pustyni”. Został założony około 1300 r. Od 1449 r. jest sułtanatem - jedyny tuareski sułtan rezyduje tu do dziś.  Okoliczne plemiona Tuaregów osiedliły się w mieście, które stało się ich najważniejszym ośrodkiem. Agadez leży na przecięciu szlaków karawanowych i jest miejscem spotkań koczowników Sahary: Tuaregów z Aïr, Tubu z Kaouar a także osiadłych ludów Hausa, którzy kiedyś zajmowali Aïr i obecnie mieszkają na sawannie na południu.
Kolacja w restauracji Pillier (włoska) na koszt uczestników.
Nocleg w hotelu del La Paix lub Tenere lub równoważny klasą
Posiłki: BL

Dzień 4 Agadez  - ceremonia Bianou

Dzisiaj zwiedzamy stare centrum miasta, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachowało swój urok sprzed wieków, z budowlami wykonanymi w całości z cegieł mułowych -w tym Pałacem Sułtana i meczetem ufundowanym przez sułtana Yunusa w XV wieku, z wydłużonym minaretem piramidalnym wysokim na 27 metrów, którego ściany są najeżone dużymi kołkami – to piękny przykład „stylu sudańskiego”.

Na starym mieście wszystkie domy są zbudowane z mieszanki gliny, łajna i słomy, z fasadami czasami zdobionymi geometrycznymi wzorami, czasami malowanymi. Zobaczymy m.in. dom, w którym zatrzymał się Heinrich Barth w 1850 roku – to był pierwszy Europejczyk, który dotarł do Agadezu. W latach 80-tych Agadez był ośrodkiem dla turystów i gości z całego świata: był to czas rajdu Paryż-Dakar, a Bernardo Bertolucci wybrał go, aby nakręcić kilka scen filmu „Herbatka na Saharze”. Teraz Agadez jest punktem przesiadkowym dla imigrantów, którzy dążą dalej do Bilmy i Libii, w swej dalekiej drodze do Europy…

Prócz tego coś specjalnego – zobaczymy ceremonię Bianou – to będzie pokaz tańców tuareskich, wykonywanych przez lokalne zespoły kobiecie, i młodych mężczyzn przygotowujących się do rytualnych inicjacji. Całość pod okiem Tambari - najważniejszego opiekuna ceremonii tańców Bianou.

Nocleg w hotelu del La Paix lub Tenere lub równoważnym klasą
Posiłki: BL

Dzień 5-6 Gerewol

Po śniadaniu przejazd do miejsca festiwalu Gerewol, pomiędzy Abalak i Agadez. To będzie przejazd ok. 160km początkowo dobrą drogą asfaltową, która dosyć szybko przeobrazi się w drogę o jakości bardzo lokalnej…
Festiwal Gerewol to coroczny konkurs rytuałów zalotów wśród ludu Wodaabe Fula.

Znaczna część ludności Nigru to nomadzi. Jednym z najbardziej charakterystycznych ludów są Wodaabe (co znaczy dosłownie „Ludzie Tabu” bądź „Ludzie Strzegący Tabu”).  To mała grupa etniczna, licząca ok. 100 tys pasterzy wędrujących ze swoimi stadami po pastwiskach Nigru, Czadu, Nigerii, Republiki Środkowoafrykańskiej i Sudanu. Są częścią licznego ludu Fulanów, który ze swoich siedzib w Gwinei i Senegalu rozlał się w XIX wieku po całym Sahelu (Fulanie w różnych częściach Afryki znani są pod nazwami Peul, Mbororo, Fula bądź  Fulbe.

Gerewol odbywa się co roku we wrześniu na koniec pory deszczowej. Woda i obfite pastwiska pozwalają wtedy gromadzić się dużym grupom Wodaabe, cieszących się z obfitości pożywienia. Gerewol potocznie to konkurs piękności mężczyzn, uważających się za najprzystojniejszych na świecie. To także święto płodności.  Wodaabe kultywują piękność na każdym kroku, strojąc się i malując. Nawet przy sprzedaży bydła na cenę wpływa uroda zwierzęcia. A najważniejszym przyborem młodzieży jest lusterko. Mężczyźni uczestniczący w Gerewolu występują przed młodymi dziewczętami, licząc że któraś ich wybierze – na noc. Albo na całe życie. W szranki stają zarówno kawalerowie jak i żonaci. Wyboru mężów bądź kochanków dokonują i panny i mężatki. Ponieważ mężczyzn mogą wybierać mężatki, występuje „podkradanie żon”, które ulegają urokowi tancerzy…
„Lubię makijaż i sukienki, ale najbardziej podoba mi się znalezienie innych kobiet i pójście z nimi do buszu” (cytat). 

Aby odnieść sukces w podbojach, mężczyźni powinni dochowywać obyczajów. By być pięknym, trzeba być wysokim i smukłym, mieć twarz pomalowaną czerwoną ochrą, oczy i usta podkreślone czarnym węglem ze spalonych kości czapli, twarz pomalowaną w żółte i białe wzory, nos z białym paskiem, długie warkocze i koniecznie bielusieńkie zęby… Każdy kolor i każdy detal mają znaczenie. Czerwień to krew, żółć to magia, biel to strata i śmierć, czerń zaś dodaje uroku najbardziej.

Do tego piękny strój, przygotowywany przez cały rok. Czapka ozdobiona piórem strusia, aby być jeszcze wyższym. Przygotowując się do występu mężczyźni trenują taniec naśladujący ruchy czapli i piją herbatę z kory drzew, która pozwala wprowadzić się w ekstazę i zapomnieć o zmęczeniu. Czasem dochodzi do fauli, np. sypania pyłu w oczy konkurenta. Wtedy białka jego oczu zachodzą czerwienią i nie są już piękne… Kulminacją jest pokaz piękności - taniec yaake, w trakcie którego mężczyźni śpiewają pieśni rodowe waanyugo i solowe bara. Towarzyszy temu charakterystyczne brzęczenie warg buutgo. Podskakiwanie, wstrząsy ciałem i pita wcześniej herbatka z kory doprowadzają do ekstazy maagani waylungo. Koniecznie trzeba przewracać oczami, aby pochwalić się nieskazitelną białością białek oczu!

Kto zwycięża i jaka jest nagroda? Czasem nagrodą jest krótki romans, czasem znalezienie nowej żony. Główni zwycięzcy wybrani przez trzy najpiękniejsze dziewczęta z plemienia cieszą się chwałą przez najbliższe lata.

A jeśli ktoś nie został wybrany? No cóż…, zostaje ze swoją żoną….
A kolejny Gerewol jest za rok….

Noclegi w namiotach

Posiłki: BLD

Dzień 7 Tahoua

Opuszczamy naszych przyjaciół Fulani i powoli zaczynamy wracać do cywilizacji. Ok. 5-6h jedziemy do miasta Tahoua. Po drodze będziemy mijać obozowiska nomadów tuareskich i Fulanów. W Tahoua zanocujemy w hotelu Tarka lub Marianne.
Nocleg w hotelu.
Posiłki: BLD

Dzień 8 Yaama  - Dogon Doutchi lub Dosso

Opuszczamy Tahoua przystając w małych wioskach, takich jak np Yaama, zamieszkałych przez lud Hausa, z architekturą w stylu sudańskim. Yaama słynie z niezwykle oryginalnego meczetu, zbudowanego w stylu sahelo-sudańskim ponad 60 lat temu, którego architektura została wyróżniona nagrodą Aghi Khana.

Obiad po drodze w Birni Konni. W zależności od stanu drogi, zanocujemy w Dogon Doutchi, bądź w Dosso. Noc spędzimy w chatach, w czystych pomieszczeniach z prysznicem, a kolację spożyjemy w małej lokalnej restauracji o takowejż atmosferze (z kelnerkami serwującymi piwo togijskie i benińskie).

Posiłki: BLD

Dzień 9 Dosso - Koure – Niamey

W Dosso zobaczymy Pałac Djermakoye. Później udajemy się do stolicy Nigru – Niamey. Po drodze zboczymy delikatnie z drogi, aby zobaczyć ostatnie stada wolnych żyraf żyjących w Afryce Zachodniej - w okolicach Koure. Wieczorem docieramy do Niamey. Odpoczynek w hotelu.
Nocleg: Hotel Terminus lub równoważny klasą.

Posiłki: BL

Dzień 10 powrót

Transfer na lotnisko i wylot powrotny z Niamey. Przylot do Polski tego samego dnia, bądź następnego, w zależności od rozkładu lotów.

B – śniadanie, L- lunch, D - kolacja

 

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 8

Środki transportu: wynajęty bus, wynajęte auta 4x4, samolot rejsowy Niamey – Agadez

Informacje dotyczące przejazdów: samolot Niamey – Agadez – Niamey (uwaga - ten przelot czasem jest odwoływany, jesłi tak się zdarzy będziemy musieli na miejsce Gerewolu udać się lądem busem i autami 4x4, co stanowi prawie 2 dni jazdy, ale nie ma innej opcji), pozostałe przejazdy lądem wynajętym busem lub autami 4x4, w autach 4x4 3 Turystów  plus kierowca w aucie

Obiekty zakwaterowania: hotele klasy turystycznej 6 nocy i namioty 2 noce

Posiłki w cenie: w cenie posiłki jak opisane w programie

Przybliżona liczebność grupy: 8 -15osób

Wymagania językowe uczestników: grzeczne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim; na wyprawach Torre sp z o.o. zabronione jest używanie wulgaryzmów i bycie niegrzecznym wobec innych osób – współtowarzyszy podróży, jak i obsługi i napotkanych na trasie ludzi

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

 2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak w tekście głównym umowy. Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy

Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego danej waluty ogłoszonego przez NBP w dniu wpłaty podwyższonego o 3 grosze. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej  pod adresem: www.nbp.pl

Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX  BNP Paribas Bank Polska

Świadczenia zawarte w cenie:

  • zorganizowana na miejscu ekspedycja
  • przelot Niamey - Agadez
  • przewodnik polski
  • przewodnik miejscowy, kierowcy, kucharz – ekipa francuskojęzyczna
  • transport (4x4 i bus)
  • 6 noclegów w hotelach wg opisu, 2 noclegi w namiotach (Gerewol)
  • wyżywienie wg opisu 7 śniadań, 7 lunchów, 5 kolacji (poza ceną kolacje w Niamey i Agadez)
  • ubezpieczenie Uniqa Multitravel KL 100 tys eur + 4 tys eur NW
  • ochrona
  • obowiązkowe składki na TFG i TFP

Usługi nie zawarte w cenie:

  • przelot Warszawa – Niamey – Warszawa
  • wiza Nigru
  • napoje
  • wydatki osobiste (nie ma za bardzo co kupować)
  • tipy dla obsługi (wedle uznania)

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

  • pozostałe niewymienione wyżywienie – gotówką na miejscu
  • wiza Nigru– przelewem na konto Ambasady Nigru w Berlinie
  • bilety lotnicze – przelewem na konto agenta lotniczego
  • wydatki osobiste i tipy - gotówką na miejscu

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 8

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed odlotem – kwota zaliczki; na 39 dni i krócej przed wylotem – cała kwota odpłatności za imprezę, pomniejszona o kwoty zaoszczędzone.

Informacje o przepisach paszportowych: Przy wjeździe do Nigru wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Informacje o przepisach wizowych: Niger - wiza jest wymagana. Aranżujemy ją w Ambasadzie Nigru w Berlinie.

Informacje o przepisach sanitarnych: Obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze. Zalecane szczepienia to: tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B.

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Impreza nie jest dostępna dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Impreza jest trudną ekspedycją saharyjską z noclegami w namiotach podczas Gerewolu, gorącem, kurzem, kąpielami w miskach i prysznicami z butelek po wodzie mineralnej. Będzie bardzo gorąco. To nie jest ekspedycja dla osób liczących na jakikolwiek komfort i wygodę – jest dla osób zahartowanych, którym nie jest straszny trud i znój podróży pustynnej po wertepach.

Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl

5. Informacje dodatkowe

Bezpieczeństwo MSZ odradza wszelkie podróże do Nigru. Podczas podróży omijamy regiony Tillaberi i Tahoua przy granicy z Mali, gdzie występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi.

Lot Niamey-Agadez Loty na tej trasie rządzą się własnymi prawami i właściwie dopiero będą w samolocie, można być jako tako pewnym, że lot się odbędzie. Dlatego jeśli lot zostanie odwołany, nie ma opcji alternatywnych i trzeba drogę do Abalak przebyć autami lądem, co trwa niemal dwa dni.

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.