Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Meksyk: Święto Zmarłych w Meksyku

Święto Zmarłych w Meksyku

Termin(y):

 • 27.10-11.11.2023 (ostatnie miejsca)

Trasa:

Mexico City, Teotihuacan, Cacaxtla, Puebla, Tonantzintla, Oaxaca, Monte Alban, Teotitlan del Valle, El Tule, San Cristobal de las Casas, San Juan Chamula, San Lorenzo Zinacantan, wodospad Misol Ha, wodospady Aqua Azul, Palenque, Uxmal, Izamal, Chichen Itza, Riviera Maya, Cancun

Kod wyjazdu:

MEX1231027
(0)

Bardzo bogaty program wycieczki do Meksyku obejmujący niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, które zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jest to bardzo wesołe święto, a charakterystyczne są dla niego wesołe „czaszeczki” - calaveritas. Na cmentarzach składane są ofiary, a ludzie się weselą, ucztując w towarzystwie dusz swoich zmarłych, które w tym dniu wracają na ziemski padół.
Wycieczka do Meksyku zawiera też wiele wielkich atrakcji: Teotihuacan, Guadelopue, indiańskie wioski San Juan, Zinacantan i Tonantzintla, majańskie miasta Palenque, Chichen Itza, Uxmal, Monte Alban, plaże Riviera Maya, kolonialne starówki Oaxaca, San Cristobal de las Casas, Puebli i Izamal, wycięczkę nad granice Gwatemali do Bonampak i Yaxchilan, etc...
Na cały czas wycieczki dla Państwwa wygody mamy wynajęty prywatny bus. Nie jeździmy autobusami kursowymi.

BEZ TESTU Meksyk nie wymaga zrobienia jakiegokolwiek testu

Bardzo bogaty program wycieczki do Meksyku obejmujący:

 • Obchody Święta Zmarłych na meksykańskich cmentarzach – w Meksyku to wielka radosna fiesta. Święto jest wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO
 • Meksyk – największa metropolia świata
 • Bazylika Matki Boskiej z Guadelupe – najczęściej odwiedzane sanktuarium maryjne na świecie
 • Teotihuacan – imponujące piramidy
 • Muzeum Antropologiczne – bogate zbiory kultury prekolumbijskiej
 • Ruiny miast z listy UNESCO: Palenque, Chichen Itza, Uxmal, Monte Alban
 • Kolonialne starówki w Oaxaca, San Cristobal de las Casas, Puebli i Izamal
 • Indiańskie wioski w Chiapas i Puebla: Chamula, Zinacantan, Tonantzintla
 • Kąpiele w wodospadach Agua Azul i Misol Ha oraz w cenote – krasowej studni na Jukatanie
 • Freski majańskich bóstw w  Bonampak
 • Warsztaty: mezcalu – wódki z agawy, obróbki obsydianu
 • Zakupy na lokalnych targach, w słynnej na cały świat wiosce tkaczy Teotitlan del Valle
 • Żółte miasto Izamal
 • Meksykańska kuchnia
 • Wypoczynek pod palmami nad Morzem Karaibskim

Jest to unikalna wycieczka do Meksyku, obejmująca niezwykłe obchody Święta Zmarłych, które w Meksyku są wesołą fiestą.

Na cały czas wycieczki dla Państwa wygody mamy wynajęty prywatny bus. Nie jeździmy kursowymi autobusami, aby uniknąc związanych z tym męczących przesiadek, dojazdów i podróży nocnych.

BEZ TESTU Meksyk nie wymaga zrobienia jakiegokolwiek testu

Autorem programu jest Marta Podleśna-Nowak.

Dzień 1 Przylot do Meksyku

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Meksyku z przesiadką w europejskim porcie. Wieczorny przylot, transfer do hotelu.

Dzień 2 Miasto Meksyk i pływające ogrody Xochimilco

Zwiedzanie olbrzymiej metropolii, jaką jest miasto Meksyk, rozpoczniemy od Zocalo – placu głównego, przy którym kiedyś wznosiły się piramidy stolicy Azteków - Tenochtitlan. Obecnie stoi tam najstarsza i największa budowla sakralna Ameryki Łacińskiej - Katedra Metropolitarna. Wizyta w Pałacu Prezydenckim, gdzie znajdują się słynne murale Diego Riviery. Przejazd na południe miasta, do zielonej dzielnicy Xochimilco. Przez chwilę można poczuć się jak prawdziwy Meksykanin podczas rejsu gondolami. Po południu wizyta w Muzeum Antropologicznym, cieszącym się zasłużoną sławą najlepszego na świecie, ze względu na mnogość zbiorów. Zobaczymy m.in. Kalendarz Azteków, oryginalne stele i maski Majów, jak również wielkie kamienne głowy Olmeków. Nocleg w hotelu w Mexico City.

Dzień 3 Teotihuacan i Bazylika Matki Boskiej z Guadelupe

Przejazd do Teotihuacan – wielkiego prekolumbijskiego miasta, którego budowę rozpoczęto już ok. 200 lat przed narodzeniem Chrystusa. Zwiedzanie obiektu a dla chętnych wejście na imponującą Piramidę Słońca. Wizyta w warsztacie obróbki obsydianu (świętego kamienia Azteków, z którego wyrabiali miecze). Po południu zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe, najliczniej odwiedzanego Sanktuarium Maryjnego na świecie (12 mln pielgrzymów rocznie). Powrót do stolicy. Nocleg w hotelu.

Dzień 4 Puebla, mozaiki i niezwykłe indiańskie kościoły

Poranny przejazd w kierunku miasta Puebla (ok. 3h). Zwiedzanie okolic miasta Puebla – niesamowitego kościoła w wiosce Tonantzintla, jednego z najwspanialszych przykładów łączenia sztuki kolonialnej z indiańską – tzw. churrigueryzm. Bogato w złocie zdobione ściany, ołtarz i sufit pokrywają gęsto twarze aniołków indiańskich, motywy kwiatów i świętych katolickich. Ilość zdobień jest nieprawdopodobna – w samej kopule jest ich ponad 6 tys! Przyjazd do Puebla, spacer po zabytkowym centrum tego kolorowego miasta. Możliwość spróbowania mole poblano (kurczaka w sosie czekoladowym z chili), specjalności kuchni meksykańskiej, wywodzącego się właśnie stąd. Nocleg w hotelu.

Dzień 5 Monte Alban, obchody Dnia Wszystkich Świętych

Przejazd do Oaxaca (ok. 5h). Zwiedzanie ruin miasta Monte Alban zbudowanego na szczycie zniwelowanego wzgórza, na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Miasto założone przez Olmeków, potem zasiedlone przez Zapoteków i Misteków cieszy oko nie tylko wspaniałą lokalizacją i widokami ale też dobrze zachowanymi ruinami piramid wokół Placu Głównego czy reliefami w Pałacu Tancerzy. Po zakwaterowaniu w Oaxaca wieczorne wyjście na cmentarz, aby po meksykańsku przeżywać dzień Wszystkich Świętych. Meksykańskie obchody Dnia Zmarłych zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jest to bardzo wesołe święto a charakterystyczne są dla niego wesołe „czaszeczki” - calaveritas. Na cmentarzach składane są ofiary, a ludzie się weselą, ucztując w towarzystwie dusz swoich zmarłych, które w tym dniu wracają na ziemski padół.

Dzień 6 El Tule, fabryka mezcalu, Teotitlan del Valle, obchody Święta Zmarłych

Ten dzień obfitować będzie w wydarzenia. Wycieczka do Teotitlan del Valle – uroczej wsi tkackiej, gdzie zakupić będzie można dywany, pledy czy sarapes – kolorowe poncza. Grupa zobaczy również El Tule – drzewo o największym obwodzie pnia w obu Amerykach (58 m). Wizyta w warsztacie produkującym słynny mezcal – wódkę z agawy z zatopionym robakiem.
Po południu, wieczorem i nocą czas na zatopienie się w obchodach Święta Zmarłych. W kulturze meksykańskiej motyw śmierci jest oswojony, figurki Santa Muerte pojawiają się w domach. Cmentarze są strojne nie tylko w kwiaty ale również w słodycze, owoce, kolorowe wizerunki „nieboszczyków”. Zamiast zadumy i modlitwy spotyka się radość i atmosferę fiesty niczym w popularnym filmie dla dzieci „Coco”. Oaxaca jest miastem, gdzie ten szczególny dzień obchodzi się w sposób wyjątkowy. Nocleg w hotelu.

Dzień 7 Przejazd do San Cristobal de las Casas

Dzień przeznaczony na przejazd do San Cristobal de las Casas (ok 11 godzin jazdy). Wyjazd wcześnie o poranku, w autobusie możliwość snu po obchodach Dnia Zmarłych. Zależnie od chęci grupy i czasu możliwość przystanku w Chiapa del Corzo na rejs w kanionie Sumidero (wycieczka dodatkowo płatna, ok. 15 usd). Dojazd na nocleg do San Cristobal de las Casas. Nocleg w hotelu.

Dzień 8 Chamula i Zinacantan – wioski Indian Tzotzil

Wycieczka do wioski San Juan Chamula zamieszkałej od setek lat przez Indian Majów plemienia Tzotzil. Posługują się swoim językiem, większość z nich nie mówi po hiszpańsku. W kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela kultywują tradycje takie jak rozbijanie jajek, składanie ofiar zawiniętych w gazety czy zarzynanie kogutów. Modlą się na podłodze pokrytej sianem i igliwiem przy świetle ze świec. Dla turysty wizyta w kościele robi niesamowite wrażenie, tak inny jest bowiem od naszych europejskich przyzwyczajeń. Przejazd do wioski San Lorenzo Zinacantan, słynącej z barwnych strojów swoich mieszkańców. Kobiety mają motywy czerwono – purpurowych kwiatów, mężczyźni oryginalne kapelusze. Możliwość obejrzenia lokalnego kościoła, zakupu oryginalnych pamiątek i pysznej tortilli robionej na wklęsłej patelni zwanej comal, znanej już w czasach prekolumbijskich. Po południu czas wolny na zwiedzanie malowniczego San Cristobal de las Casas i zakupy na targu. Nocleg w hotelu.

Dzień 9 Wodospady Agua Azu, Misol Ha, ruiny Palenque

Podróż z San Cristobal do Palenque. Po drodze postoje nad malowniczymi wodospadami Agua Azul i Misol Ha, możliwość orzeźwienia z zimnej wodzie. Po południu zwiedzanie Palenque – majańskich ruin wśród bujnej tropikalnej roślinności. To właśnie tutaj znajduje się Świątynia Inskrypcji z odkrytym 70 lat temu grobowcem Pakala Wielkiego, władcy zmarłego w 683 roku. Jest to pierwszy przykład piramidy majańskiej, której rolą nie były tylko funkcje ceremonialne ale również ochronne nad kryptą władcy. Nocleg w hotelu.

Dzień 10 Wyprawa do ukrytych w lakandońskiej puszczy stanowisk Bonampak i Yaxchilan

Lakandonowie to grupa etniczna zamieszkująca obszar wzdłuż rzeki Usumacinta na pograniczu Meksyku i Gwatemali. Ich populacja wynosi zaledwie 1000 osób. To właśnie na ich terenie położone są ruiny stanowiska archeologicznego Yaxchilan. Tylko łodzią można dostać się do tego niedostępnego majańskiego miasta. Bonampak zaś słynie z malowideł ściennych, których pozostałości można oglądać do dziś. Powrót na nocleg do Palenque.

Dzień 11 Stanowisko archeologiczne Uxmal, Izamal

Poranny wyjazd w kierunku Półwyspu Jukatan - regionu suchego, równinnego, pokrytego roślinnością sawannową, gdzie na wapiennym podłożu zachodzą zjawiska krasowe. Półwysep był we władaniu Majów i na jego terenie odnaleziono liczne piramidy. Jednym z najbardziej znanych miast tamtego okresu jest Uxmal – z licznymi budowlami w stylu Puuc, z charakterystycznymi piramidami o eliptycznej podstawie i rzeźbami masek Chaca – boga deszczu. Po popołudniowym zwiedzaniu ruin przejazd na nocleg do Izamal. Nocleg w hotelu.

Dzień 12 Piramida Słońca w Chichen Itza, kąpiel w cenote

Poranna przejażdżka dorożkami po Izamal – urokliwym mieście, gdzie budynki pomalowano w kolorze żółtym. Jest tylko osiem jednokolorowych miast na świecie a to jedno z nich. Przejazd do ruin Majów i Tolteków: Chichen Itza z charakterystyczną, słynną Piramidą Słońca, Świątynią Wojowników, Obserwatorium i boiskiem do gry w pelotę. Dalsza podróż z kierunku wybrzeża z postojem na kąpiel w cenote – studni krasowej. Wieczór grupa już spędzi na cudownej, piaszczystej plaży na Riviera Maya.

Dzień 13 Wypoczynek pod palmami na Riviera Maya

Zasłużony odpoczynek nad Morzem Karaibskim. Piaszczyste plaże, palmy i ciepła woda w morzu – tak wygląda raj.

Dzień 14 Tulum – piramidy nad Morzem Karaibskim, plażowanie na Riviera Maya

Wycieczka do jedynych majańskich ruin położonych nad morzem – Tulum, zbudowanych na klifowym wybrzeżu. Czas wolny na odpoczynek i regenerację sił w pięknej scenerii plaży i nadmorskich fal na Riviera Maya.

Dzień 15 Przejazd do Cancun, wylot do Polski

W zależności od układu lotów dalsze plażowanie i  w jednej z miejscowości na Riviera Maya, przejazd do Cancun na lot do Europy.

Dzień 16 Powrót do kraju

Przylot do Polski.

Zgłoszenie

Grupa: 8-15 osób + przewodnik

Koszt:  1950usd lub równowartość w zł

Terminarz płatności:

 • Zaliczka 600usd
 • Pozostała kwota - do 40 dni przed wylotem

Koszt obejmuje:

 • pilot polski
 • przejazdy wg programu w Meksyku prywatnym busem z klimatyzacją, łodzie w Yaxchilan, dorożki w Izamal
 • noclegi w pokojach 2-3os. w miłych hotelach turystycznych o lokalnym charakterze (z zasady 2os, wyjątkowo 3os)
 • zwiedzanie według programu
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • składka TFG

Koszt nie obejmuje:

 • przelotu Warszawa – miasto Meksyk - Cancun – Warszawa 
 • pakiet 200usd przekazywany lokalnym usługodawcom na ich niektóre usługi.
 • wyżywienia
 • biletów wstępu
 • napiwków dla kierowcy i lokalnej obsługi (ok. 40 usd)
 • wycieczek fakultatywnych

Bilety lotnicze aranżujemy

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: biuro@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański, torre@torre.pl tel 501-165-123

Numer Imprezy: MEX1231027

Nazwa Imprezy: MEKSYK. Święto Zmarłych w Meksyku

1. Informacje ogólne

Czas trwania Imprezy:  2023/10/27-2023/11/11

Miejsca pobytu: Mexico City, Puebla, Oaxaca, San Cristobal de las Casas, Palenque, Izamal, Riviera Maya,

Trasa: Mexico City, Teotihuacan, Puebla, Tonantzintla, Oaxaca, Monte Alban, Teotitlan del Valle, El Tule, San Cristobal de las Casas, San Juan Chamula, San Lorenzo Zinacantan, wodospad Misol Ha, wodospady Aqua Azul, Palenque, Uxmal, Izamal, Chichen Itza, Riviera Maya, Cancun

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 14

Środki transportu: wynajęty prywatny bus na całą trasę, łodzie w Xochimilco, dorożki w Izamal

Informacje dotyczące przejazdów: Transport wynajętym busem z klimatyzacją. Drogi w Meksyku na trasie wycieczki są w dobrym stanie. Przejazdów jest dużo, warto wziąć dmuchany zagłówek i książkę na długie przejazdy. Poniżej szacowany czas na trasach:

 • Meksyk – Teotihuacan: 50 km (ok. 2h)
 • Meksyk – Puebla: 140 km (ok 3h)
 • Puebla – Oaxaca: 350 km (ok 5h)
 • Oaxaca – San Cristobal de las Casas: 600 km (ok 10-11h)
 • San Cristobal de Las Casas – Palenque: 220 km (ok 5h)
 • Palenque – ruiny Bonampak/ Yaxchilan: 165 km (ok 3h w jedną stronę)
 • Palenque – Uxmal 520 km (ok 8-9h)
 • Uxmal – Izamal: 150 km (ok. 2h)
 • Izamal – Chichen Itza: 120 km (ok. 2h)
 • Chichen Itza – cenote – Riviera Maya: 150 km (ok 3h)
 •  Riviera Maya – Cancun: 130 km (ok 1,5h)

Obiekty zakwaterowania: Noclegi w hotelach klasy turystycznej, czasem 3*, dobrze zlokalizowanych z punktu widzenia realizacji programu. Pokoje 2- osobowe z łazienkami. Na Riviera Maya noclegi w bungalowach (małych domkach) lub hotelach usytuowanych przy piaszczystej plaży, mogą być ze wspólną łazienką.

Posiłki w cenie: wszystkie posiłki poza ceną

Program

Dzień 1 Przylot do Meksyku
Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przelot do Meksyku z przesiadką w europejskim porcie. Wieczorny przylot, transfer do hotelu.

Dzień 2 Miasto Meksyk i pływające ogrody Xochimilco
Zwiedzanie olbrzymiej metropolii, jaką jest miasto Meksyk, rozpoczniemy od Zocalo – placu głównego, przy którym kiedyś wznosiły się piramidy stolicy Azteków - Tenochtitlan. Obecnie stoi tam najstarsza i największa budowla sakralna Ameryki Łacińskiej - Katedra Metropolitarna. Wizyta w Pałacu Prezydenckim, gdzie znajdują się słynne murale Diego Riviery. Przejazd na południe miasta, do zielonej dzielnicy Xochimilco. Przez chwilę można poczuć się jak prawdziwy Meksykanin podczas rejsu gondolami. Po południu wizyta w Muzeum Antropologicznym, cieszącym się zasłużoną sławą najlepszego na świecie, ze względu na mnogość zbiorów. Zobaczymy m.in. Kalendarz Azteków, oryginalne stele i maski Majów, jak również wielkie kamienne głowy Olmeków. Nocleg w hotelu w Mexico City.

Dzień 3 Teotihuacan i Bazylika Matki Boskiej z Guadelupe
Przejazd do Teotihuacan – wielkiego prekolumbijskiego miasta, którego budowę rozpoczęto już ok. 200 lat przed narodzeniem Chrystusa. Zwiedzanie obiektu a dla chętnych wejście na imponującą Piramidę Słońca. Wizyta w warsztacie obróbki obsydianu (świętego kamienia Azteków, z którego wyrabiali miecze). Po południu zwiedzanie Sanktuarium Matki Boskiej z Guadelupe, najliczniej odwiedzanego Sanktuarium Maryjnego na świecie (12 mln pielgrzymów rocznie). Powrót do stolicy. Nocleg w hotelu.

Dzień 4 Puebla, mozaiki i niezwykłe indiańskie kościoły
Poranny przejazd w kierunku miasta Puebla (ok. 3h). Zwiedzanie okolic miasta Puebla – niesamowitego kościoła w wiosce Tonantzintla, jednego z najwspanialszych przykładów łączenia sztuki kolonialnej z indiańską – tzw. churrigueryzm. Bogato w złocie zdobione ściany, ołtarz i sufit pokrywają gęsto twarze aniołków indiańskich, motywy kwiatów i świętych katolickich. Ilość zdobień jest nieprawdopodobna – w samej kopule jest ich ponad 6 tys! Przyjazd do Puebla, spacer po zabytkowym centrum tego kolorowego miasta. Możliwość spróbowania mole poblano (kurczaka w sosie czekoladowym z chili), specjalności kuchni meksykańskiej, wywodzącego się właśnie stąd. Nocleg w hotelu.

Dzień 5 Monte Alban, obchody Dnia Wszystkich Świętych
Przejazd do Oaxaca (ok. 5h). Zwiedzanie ruin miasta Monte Alban zbudowanego na szczycie zniwelowanego wzgórza, na wysokości ok. 2000 m n.p.m. Miasto założone przez Olmeków, potem zasiedlone przez Zapoteków i Misteków cieszy oko nie tylko wspaniałą lokalizacją i widokami ale też dobrze zachowanymi ruinami piramid wokół Placu Głównego czy reliefami w Pałacu Tancerzy. Po zakwaterowaniu w Oaxaca wieczorne wyjście na cmentarz, aby po meksykańsku przeżywać dzień Wszystkich Świętych. Meksykańskie obchody Dnia Zmarłych zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Jest to bardzo wesołe święto a charakterystyczne są dla niego wesołe „czaszeczki” - calaveritas. Na cmentarzach składane są ofiary, a ludzie się weselą, ucztując w towarzystwie dusz swoich zmarłych, które w tym dniu wracają na ziemski padół.

Dzień 6 El Tule, fabryka mezcalu, Teotitlan del Valle, obchody Święta Zmarłych
Ten dzień obfitować będzie w wydarzenia. Wycieczka do Teotitlan del Valle – uroczej wsi tkackiej, gdzie zakupić będzie można dywany, pledy czy sarapes – kolorowe poncza. Grupa zobaczy również El Tule – drzewo o największym obwodzie pnia w obu Amerykach (58 m). Wizyta w warsztacie produkującym słynny mezcal – wódkę z agawy z zatopionym robakiem.
Po południu, wieczorem i nocą czas na zatopienie się w obchodach Święta Zmarłych. W kulturze meksykańskiej motyw śmierci jest oswojony, figurki Santa Muerte pojawiają się w domach. Cmentarze są strojne nie tylko w kwiaty ale również w słodycze, owoce, kolorowe wizerunki „nieboszczyków”. Zamiast zadumy i modlitwy spotyka się radość i atmosferę fiesty niczym w popularnym filmie dla dzieci „Coco”. Oaxaca jest miastem, gdzie ten szczególny dzień obchodzi się w sposób wyjątkowy. Nocleg w hotelu.

Dzień 7 Przejazd do San Cristobal de las Casas
Dzień przeznaczony na przejazd do San Cristobal de las Casas (ok 11 godzin jazdy). Wyjazd wcześnie o poranku, w autobusie możliwość snu po obchodach Dnia Zmarłych. Zależnie od chęci grupy i czasu możliwość przystanku w Chiapa del Corzo na rejs w kanionie Sumidero (wycieczka dodatkowo płatna, ok. 15 usd). Dojazd na nocleg do San Cristobal de las Casas. Nocleg w hotelu.

Dzień 8 Chamula i Zinacantan – wioski Indian Tzotzil
Wycieczka do wioski San Juan Chamula zamieszkałej od setek lat przez Indian Majów plemienia Tzotzil. Posługują się swoim językiem, większość z nich nie mówi po hiszpańsku. W kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela kultywują tradycje takie jak rozbijanie jajek, składanie ofiar zawiniętych w gazety czy zarzynanie kogutów. Modlą się na podłodze pokrytej sianem i igliwiem przy świetle ze świec. Dla turysty wizyta w kościele robi niesamowite wrażenie, tak inny jest bowiem od naszych europejskich przyzwyczajeń. Przejazd do wioski San Lorenzo Zinacantan, słynącej z barwnych strojów swoich mieszkańców. Kobiety mają motywy czerwono – purpurowych kwiatów, mężczyźni oryginalne kapelusze. Możliwość obejrzenia lokalnego kościoła, zakupu oryginalnych pamiątek i pysznej tortilli robionej na wklęsłej patelni zwanej comal, znanej już w czasach prekolumbijskich. Po południu czas wolny na zwiedzanie malowniczego San Cristobal de las Casas i zakupy na targu. Nocleg w hotelu.

Dzień 9 Wodospady Agua Azu, Misol Ha, ruiny Palenque
Podróż z San Cristobal do Palenque. Po drodze postoje nad malowniczymi wodospadami Agua Azul i Misol Ha, możliwość orzeźwienia z zimnej wodzie. Po południu zwiedzanie Palenque – majańskich ruin wśród bujnej tropikalnej roślinności. To właśnie tutaj znajduje się Świątynia Inskrypcji z odkrytym 70 lat temu grobowcem Pakala Wielkiego, władcy zmarłego w 683 roku. Jest to pierwszy przykład piramidy majańskiej, której rolą nie były tylko funkcje ceremonialne ale również ochronne nad kryptą władcy. Nocleg w hotelu.

Dzień 10 Wyprawa do ukrytych w lakandońskiej puszczy stanowisk Bonampak i Yaxchilan
Lakandonowie to grupa etniczna zamieszkująca obszar wzdłuż rzeki Usumacinta na pograniczu Meksyku i Gwatemali. Ich populacja wynosi zaledwie 1000 osób. To właśnie na ich terenie położone są ruiny stanowiska archeologicznego Yaxchilan. Tylko łodzią można dostać się do tego niedostępnego majańskiego miasta. Bonampak zaś słynie z malowideł ściennych, których pozostałości można oglądać do dziś. Powrót na nocleg do Palenque.

Dzień 11 Stanowisko archeologiczne Uxmal, Izamal
Poranny wyjazd w kierunku Półwyspu Jukatan - regionu suchego, równinnego, pokrytego roślinnością sawannową, gdzie na wapiennym podłożu zachodzą zjawiska krasowe. Półwysep był we władaniu Majów i na jego terenie odnaleziono liczne piramidy. Jednym z najbardziej znanych miast tamtego okresu jest Uxmal – z licznymi budowlami w stylu Puuc, z charakterystycznymi piramidami o eliptycznej podstawie i rzeźbami masek Chaca – boga deszczu. Po popołudniowym zwiedzaniu ruin przejazd na nocleg do Izamal. Nocleg w hotelu.

Dzień 12 Piramida Słońca w Chichen Itza, kąpiel w cenote
Poranna przejażdżka dorożkami po Izamal – urokliwym mieście, gdzie budynki pomalowano w kolorze żółtym. Jest tylko osiem jednokolorowych miast na świecie a to jedno z nich. Przejazd do ruin Majów i Tolteków: Chichen Itza z charakterystyczną, słynną Piramidą Słońca, Świątynią Wojowników, Obserwatorium i boiskiem do gry w pelotę. Dalsza podróż z kierunku wybrzeża z postojem na kąpiel w cenote – studni krasowej. Wieczór grupa już spędzi na cudownej, piaszczystej plaży na Riviera Maya.

Dzień 13 Wypoczynek pod palmami na Riviera Maya
Zasłużony odpoczynek nad Morzem Karaibskim. Piaszczyste plaże, palmy i ciepła woda w morzu – tak wygląda raj.

Dzień 14 Tulum – piramidy nad Morzem Karaibskim, plażowanie na Riviera Maya
Wycieczka do jedynych majańskich ruin położonych nad morzem – Tulum, zbudowanych na klifowym wybrzeżu. Czas wolny na odpoczynek i regenerację sił w pięknej scenerii plaży i nadmorskich fal.

Dzień 15 Przejazd do Cancun, wylot do Polski
W zależności od układu lotów dalsze plażowanie i przejazd do Cancun na lot do Europy.

Dzień 16 Powrót do kraju
Przylot do Polski.

Przybliżona liczebność grupy: 7-15 osób

Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach.

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak podano w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak podano w tekście głównym umowy.

Sposób płatności: Przelew bankowy

Kwoty walutowe należy przeliczyć na złotówki według kursu sprzedaży danej waluty ogłoszonego przez NBP w dniu wpłaty. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej banku pod adresem: www.nbp.pl

W przypadku, gdy bank publikuje wiele tabel w ciągu dnia, decyduje pierwsza tabela opublikowana w danym dniu.

Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX BNP Paribas Bank Polska

Świadczenia zawarte w cenie:

 • pilot polski
 • przejazdy wg programu w Meksyku prywatnym busem z klimatyzacją, łodzie w Yaxchilan, dorożki w Izamal
 • noclegi w pokojach 2-3os. w miłych hotelach turystycznych o lokalnym charakterze (z zasady 2os, wyjątkowo 3os)
 • zwiedzanie według programu
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • składka TFG i TFP

Usługi nie zawarte w cenie:

 • przelot Warszawa – miasto Meksyk - Cancun – Warszawa
 • wyżywienie (ok. 400 usd)
 • pakiet 200usd przekazywany lokalnym usługodawcom na usługi przez nich świadczone
 • bilety wstępu (ok. 90 usd)
 • napiwki dla kierowcy i lokalnej obsługi (ok. 40 usd)

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

 • bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu
 • wyżywienie poza ceną, bilety wstępu – gotówka na miejscu
 • aktywności opcjonalne – gotówką na miejscu
 • napiwki – gotówka na miejscu

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 7

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni kwota zaliczki, mniej niz 40 dni - całą kwota za imprezę, pomniejszona o kwoty zaoszczędzone

Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Meksyku

Informacje o przepisach wizowych: Wiza nie jest wymagana.

Informacje o przepisach sanitarnych:  Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane: denga, żółtaczka typu A i B, dur brzuszny. Zalecamy picie tylko butelkowanej wody.

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Nie jest wymagana szczególna sprawnośc fizyczna. Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny:

Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres: ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl

5. Informacje dodatkowe

Charakter wyjazdu

Wyjazd ma charakter wycieczki objazdowej. Podczas objazdu Meksyku przemieszczamy się wynajętym busem, co daje komfort podróżowania. Drogi są w dobrym stanie, na niektórych odcinkach są to drogi górzyste więc czas przejazdu się wydłuża.

Klimat

Od stycznia do połowy kwietnia trwa lato. Od kwietnia do czerwca zaczyna się pora deszczowa, zaś czerwiec – wrzesień/ październik to okres huraganów. Najlepsza pora na zwiedzanie rozpoczyna się w listopadzie i trwa do kwietnia. Jest to przeważnie czas z dużą ilością słońca, chociaż mogą zdarzyć się opady. Na terenach wyżej położonych jak miasto Meksyk (2250 m n.p.m) średnia temperatura w listopadzie w ciągu dnia 17-20°C, nocą spada do 5-8°C. Na Półwyspie Jukatan (druga część wyprawy) średnia dla listopada wynosi 30-33°C nocą ok. 20°C.

Dokumenty, wizy

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach turystycznych do 180 dni. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.

Ubiór

Wersja na upały: krótkie spodenki, T-shirty, sandały (wygodne), czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, klapki pod prysznic i na plażę, kostium kąpielowy/ kąpielówki. Do Tulum można wziąć lekkie sukienki (kobiety). Bawełniana koszula lub cienka bluza z długim rękawem do okrycia przed chłodem porannym i w autobusie.

Wersja na miasto Meksyk, Puebla i przejazdy klimatyzowanym autobusem: polar lub ciepła bluza, długie spodnie (najlepiej bawełniane lub szybkoschnące); t-shirty, cienka kurtka p/deszczowa. Zakryte buty z podeszwą sportową (mogą być adidasy), chustka na szyję.

Wyposażenie

We wszystkich hotelach jest pościel i ręczniki. W części hoteli na wyposażeniu w łazienkach jest małe mydło/ żel pod prysznic i szampon. Nie ma potrzeby zabierania dużej ilości kosmetyków, te które są niezbędne najlepiej zabrać w małych opakowaniach.

Obsługa

Turystom na całej trasie towarzyszy polski pilot i meksykański kierowca, który ma licencję przewodnika lokalnego.

Noclegi

Noclegi w hotelach klasy turystycznej, czasem 3*, dobrze zlokalizowanych z punktu realizacji programu. Pokoje 2- osobowe z łazienkami. Na Riviera Maya noclegi w bungalowach (małych domkach) lub hotelach usytuowanych przy piaszczystej plaży, mogą być ze wspólną łazienką.

Wyżywienie

Grupa będzie miała czas na codzienną obiadokolację ale podczas przejazdów będą przystanki na lunche lub na szybkie przekąski. Oczywiście jest to zależne od programu w danym dniu, o czym na bieżąco będzie informował pilot wycieczki. Możliwe jest wyżywienie w restauracjach meksykańskich ale też będzie okazja do spróbowania tacos czy przekąsek na targu. Kwota niezbędna na wyżywienie to ok. 25-30 usd/ dzień, dodatkowo należy zabezpieczyć środki na wodę, alkohol. Riviera Maya nad Morzem Karaibskim jest drogim miejscem, dostępne jest wyżywienie w miejscu zakwaterowania lub pobliskich restauracjach: śniadania 10 usd, posiłki główne 15-25 usd. Odpowiednio droższe będą też napoje i alkohol.

Bezpieczeństwo

Meksyk obecnie nie należy do bezpiecznych krajów dlatego prosimy o stosowanie się do bieżących wskazówek pilota. W mieście Meksyk nie będzie można samodzielnie wychodzić poza teren hotelu. Natomiast w innych miastach już tak. Odradza się podróżowanie nocą (czego nie robimy), mało uczęszczanymi drogami, samotnego podróżowania po zmroku, noszenia przy sobie gotówki i biżuterii. Zaleca się zachować zdrowy rozsądek, nie obnosić się z biżuterią, drogimi zegarkami, aparatami fotograficznymi, nosić pieniądze i paszport w ukrytych schowkach, pod ubraniami lub pozostawiać je w sejfach hotelowych (zalecane).

Pieniądze

Należy zabrać dolary amerykańskie, tylko te z „dużymi głowami”, z nowych serii. Ważne by nie były zniszczone, naderwane czy sklejone. Warto mieć ze sobą małe nominały (np. 10, 20 -dolarówki) na potrzeby własne. Na dzień 1 maja 2019 przelicznik walut:
10 MXN (meksykańskie peso) = 0,52 USD // 1 USD = 19 MXN

10 MXN = 2 PLN (polski złoty)

Co warto zabrać

Ciepłą odzież, lekką odzież, lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca, okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem, aparat fotograficzny z zapasową baterią, chusteczki nawilżane, przejściówki do wtyczek, apteczka, poncho przeciwdeszczowe.

Apteczka

Apteczka - poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólową i przeciwzapalną, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem UV. Aviomarin – przydatny dla osób z chorobą lokomocyjną.

Gniazdka i wtyczki

W Meksyku obowiązują wtyczki typu A – amerykańskie, para bolców płaskich lub typ B – podobny to typu A, dodatkowo z bolcem uziemienia.

 

 

 

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.