Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Grenlandia: Fiordy i Góry Grenlandii

Fiordy i Góry Grenlandii

Termin(y):

 • 28.08-2.09.2021

Trasa:

Reykjavik, Kulusk, Sun Gate, jezioro Trout. Fiord Sermilik, Paarnakajiit, fiord Amitsivarriva, wioska Tiniteqilaaq, Kulusuk, Reykjavi

Kod wyjazdu:

GRL1210828
(0)

Głębokie fiordy wschodniej Grenlandii są niezwykłe. Niebiesko-lazurowe morze, strome granitowe góry z ostrymi szczytami, arktyczna roślinność wokół potoków, jezior i lodu. Dużo lodu! Fiord Sermilik inaczej Fiord Lodowy jest pełen gór lodowych wszelakich rozmiarów. Lodowiec Helheim  jest najszybciej poruszającym się lodowcem na świecie i jednym z 5 największych lodowców Grenlandii. A w tle masyw czapy lodowej Grenlandii, drugiego co do wielkości pola lodowego na świecie. 

Wyprawa to niezwykły trekking po najpiękniejszych terenach Grenlandii

Pilotem wyprawy będzie Łukasz Supergan.

 

Głębokie fiordy wschodniej Grenlandii są niezwykłe. Niebiesko-lazurowe morze, strome granitowe góry z ostrymi szczytami, arktyczna roślinność wokół potoków, jezior i lodu. Dużo lodu! Fiord Sermilik inaczej Fiord Lodowy jest pełen gór lodowych wszelakich rozmiarów. Lodowiec Helheim jest najszybciej poruszającym się lodowcem na świecie i jednym z 5 największych lodowców Grenlandii. A w tle masyw czapy lodowej Grenlandii, drugiego co do wielkości pola lodowego na świecie.

Wyprawa to niezwykły trekking po najpiękniejszych terenach Grenlandii

Pilotem wyprawy będzie Łukasz Supergan.

Autorem programu jest Artur Urbański.

Przez 6 dni i 5 nocy będziecie podziwiać jedne z najbardziej niezykłych widoków, jakie kiedykolwiek było dane zobaczyć Wam w życiu. Będziecie obozować pośród spektakularnych górskich krajobrazów i wędrować wzdłuż słynnych lodowych fiordów Grenlandii. Czeka Was wyjątkowa przygoda podczas wędrówki przez obszary dziewiczej natury z wizytą w małej, ale kolorowej wiosce myśliwych Tiniteqilaaq. Podróż ta da Wam spokój ducha, gdy w obliczu czapy lodowej Grenlandii, ogromnych pól lodowych, nie usłyszycie nic prócz chrzęstu własnych butów i wiatru. Odurzy Was najczystsze na świecie powietrze. Poznacie historie o tej ziemi i jej mieszkańcach. 

Głębokie fiordy wschodniej Grenlandii są niezwykłe. Niebiesko-lazurowe morze, strome granitowe góry z ostrymi szczytami, arktyczna roślinność wokół potoków, jezior i lodu. Dużo lodu! Fiord Sermilik lub Fiord Lodowy w miejscowym języku z pewnością zasługują na swoją nazwę, są pełne gór lodowych wszystkich rozmiarów. Kilka lodowców cofa się do fiordu, a jeden z nich, lodowiec Helheim, jest uważany za jeden z najszybciej poruszających się lodowców na świecie i jeden z 5 największych lodowców Grenlandii. Po drugiej stronie fiordu będziemy widzieć krawędź masywu czapy lodowej Grenlandii, drugiego co do wielkości pola lodowego na świecie. Będziemy wędrować pośród imponujących alpejskich granitowych gór, spróbujemy złapać pstrąga w morzu, będziemy cieszyć się ciszą i spokojem, podziwiać góry lodowe, opowiadać historie i słuchać opowieści. Wyjątkowa przygoda w zapierającej dech w piersiach naturze.

Typ wyprawy: wędrówka z noclegami w namiotach

Zgłoszenia przyjmujemy najpóźniej do 25 czerwca 2021r.

Walory wyprawy:

 • spektakularne krajobrazy górskie i lodowcowe Grenlandii
 • góry lodowe w fiordach
 • jedne z najrzadziej odwiedzanych terenów na Ziemi
 • pilotem będzie Łukasz Supergan – znany podróżnik i eksplorator gór i wszelkich niegościnnych, a pięknych terenów na Ziemi http://lukaszsupergan.com/

Dzień 1 Reykjavík- Kulusuk

Rano spotkanie na lotnisku domestic w Reykjaviku (to nie jest lotnisko międzynarodowe Keflavik!). Przelot na Grenlandię. Do Kulusuk przybywamy późnym rankiem. Idziemy z lotniska do Kulusuk (3 km) - wioski liczącej około 300 mieszkańców i odwiedzamy lokalny sklep oraz małe rodzinne muzeum. Późnym popołudniem płyniemy łodzią motorową do fiordu Qinertivaq, mijając po drodze piękne góry lodowe. Na nocleg obóz rozbijamy w głebi fiordu, we wspaniałym otoczeniu, w okolicy wysokich, granitowych gór o wysokości 1600 mnpm.

Trekking: 1h. Łódź: 1,5h Posiłki: LD

Dzień 2. Góra Sun Gate, Jezioro Trout i Fiord Sermilik

Po śniadaniu wędrujemy w kierunku góry Sun Gate nad jeziorem Trout. Podziwiamy odbicie wysokich gór w jeziorze i wędrujemy dalej do jego południowego końca. Po przepłynięciu rzeczki wędrujemy wąską doliną otoczoną wysokimi granitowymi górami. Po drodze widzimy bogatą roślinność arktyczną, wierzby, arktyczne karłowate krzaczki jagód i jeżyn oraz arktyczne kwiaty wszelkiego rodzaju. Popołudniu wyłania nam się na zachodzie ogromny fiord lodowy Sermilik, wypełniony górami lodowymi wszelakich rozmiarów. Widok gór i gór lodowych za którymi rozciąga wielki grenlandzki lądolód zapiera dech w piersiach! Obóz rozbijamy nad fiordem.
Trekking 17 km, 7h . Przewyższenie: ok. 300m BLD

Dzień 3 Wzdłuż fiordu Sermilik do Paarnakajiit

Zaczynamy trekking wzdłuż imponującego fiordu lodowego Sermilik. Ścieżka wiedzie przez strome kamieniste zbocze w dół do małej piaszczystej plaży pokrytej małymi górami lodowymi. Na kolejnej plaży jest jeszcze więcej gór lodowych. Przechodzimy przez Plażę Gór Lodowych i po drodze przekraczamy małą rzeczkę. Kontynuujemy trekking  przez granitowe góry „Whale Backs” i arktyczne tundrowe mokradła, a na koniec docieramy na niewielki półwysep Paarnakajiit, gdzie rozbijemy obóz.

Trekking 14 km, 6-7h Przewyższenie: 200 m BLD

Dzień 4. Od Paarnakajiit do fiordu Amitsivarriva.

Od półwyspu Paarnakajiit idziemy wzdłuż wąskiego jeziora, po czym docieramy do małego i płytkiego fiordu z imponującą ilością gór lodowych. Kontynuujemy trekking wzdłuż fiordu, a na jego końcu przekraczamy stosunkowo płaskie wrzosowiska, wzdłuż pięknej rzeki, aż do większego jeziora. Proszę się nie dziwić, że nie pada żadna nazwa - są to tereny tak dziwicze, że część gór, rzek, jezior potoków, nie ma nadanej nazwy... Po południu docieramy do wąskiego fiordu - Amitsivarriva, gdzie rozbijamy obóz.

Trekking 12 km, 6h. Przewyższenie: 150m. BLD

Dzień 5. Od fiordu Amitsivartiva do wioski Tiniteqilaaq i Kulusuk

Dzień zaczniemy od wspinaczki wzdłuż grzbietu górskiego nad fiordem lodowym Sermilik. Wspinamy się do fantastycznego punktu widokowego i podziwiamy rozległy widok na fiord na zachodzie i góry wyglądające niczym „Matterhorn” na wschodzie. Trekking grzbietem z pięknym widokiem z obu stron. Następnie zejdziemy do Tiniteqilaaq, małej wioski myśliwych, która ma mniej niż 200 mieszkańców. Po krótkiej wizycie w wiosce płyniemy statkiem do Kulusuk. Noc w hostelu.
Trekking 14 km, 7h. Przewyższenie: 500 m. Łódź: 2 godziny BLD

Dzień 6. Kulusuk - Reykjavik

Ostatnie chwile w Kulusuk, następnie idziemy na lotnisko, skąd odlatujemy do Reykjaviku. B


UWAGA. Nasz program obejmuje czas od wylotu z Islandii do powrotu na Islandię, ale nasze biuro załatwia również przeloty z Polski na Islandię i z powrotem, a także noclegi dla grupy na Islandii. Przez cały ten czas będą Państwo razem z pilotem.

Zgłoszenie

Wielkość grupy: 9-13 osób

Koszt: 14400zł

 • Zaliczka 3000zł
 • Pozostała część płatna do 40 dni przed wylotem na Grenlandię

Świadczenia w cenie:

 • przewodnik polski od wylotu z Islandii do powrotu z Islandii,
 • przewodnik lokalny,
 • przelot Reykjavik–Kulusuk-Reykjavik,
 • namioty i wyposażenie campingowe,
 • śniadania (8), lunche (5), kolacje (5)
 • niezbędny transport łodziami na miejscu + przewożenie bagażu,
 • 1 noc w hostelu w Kulusuk, 
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • składka na TFG

Świadczenia nie zawarte w cenie:

 • dolot do Islandii i noclegi na Islandii przed i po wyprawie,
 • wydatki osobiste,
 • tip dla lokalnego przewodnika

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański biuro@torre.pl , tel 698900885

Numer Imprezy: GRL1210828

Nazwa Imprezy: GRENLANDIA. Fiordy i góry Grenlandii

1. Informacje ogólne

Czas trwania imprezy: 2021/08/28 - 2021/09/02

Miejsca pobytu: Kulusuk, tereny nad Fiordem Lodowym i Sermilik

Trasa: Reykjavik, Kulusk, Sun Gate, jezioro Trout. Fiord Sermilik, Paarnakajiit, fiord Amitsivarriva, wioska Tiniteqilaaq, Kulusuk, Reykjavik

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 5

Środki transportu: samolot Reykjavik-Kulusuk-Reykjavik, łódź, piesza wędrówka

Przejazdy i czasy przejazdów: podane w programie

Obiekty zakwaterowania: podane w programie

Posiłki: w cenie: 5 śniadań, 5lunchów,  5 kolacji

Szczegółowy program zwiedzania:

 

Dzień 1 Reykjavík- Kulusuk
Rano spotkanie na lotnisku domestic w Reykjaviku (to nie jest lotnisko międzynarodowe Keflavik!). Przelot na Grenlandię. Do Kulusuk przybywamy późnym rankiem. Idziemy z lotniska do Kulusuk (3 km) - wioski liczącej około 300 mieszkańców i odwiedzamy lokalny sklep oraz małe rodzinne muzeum. Późnym popołudniem płyniemy łodzią motorową do fiordu Qinertivaq, mijając po drodze piękne góry lodowe. Na nocleg obóz rozbijamy w głebi fiordu, we wspaniałym otoczeniu, w okolicy wysokich, granitowych gór o wysokości 1600 mnpm.

Trekking: 1h. Łódź: 1,5h Posiłki: LD

Dzień 2. Góra Sun Gate, Jezioro Trout i Fiord Sermilik
Po śniadaniu wędrujemy w kierunku góry Sun Gate nad jeziorem Trout. Podziwiamy odbicie wysokich gór w jeziorze i wędrujemy dalej do jego południowego końca. Po przepłynięciu rzeczki wędrujemy wąską doliną otoczoną wysokimi granitowymi górami. Po drodze widzimy bogatą roślinność arktyczną, wierzby, arktyczne karłowate krzaczki jagód i jeżyn oraz arktyczne kwiaty wszelkiego rodzaju. Popołudniu wyłania nam się na zachodzie ogromny fiord lodowy Sermilik, wypełniony górami lodowymi wszelakich rozmiarów. Widok gór i gór lodowych za którymi rozciąga wielki grenlandzki lądolód zapiera dech w piersiach! Obóz rozbijamy nad fiordem.
Trekking 17 km, 7h . Przewyższenie: ok. 300m BLD

Dzień 3 Wzdłuż fiordu Sermilik do Paarnakajiit
Zaczynamy trekking wzdłuż imponującego fiordu lodowego Sermilik. Ścieżka wiedzie przez strome kamieniste zbocze w dół do małej piaszczystej plaży pokrytej małymi górami lodowymi. Na kolejnej plaży jest jeszcze więcej gór lodowych. Przechodzimy przez Plażę Gór Lodowych i po drodze przekraczamy małą rzeczkę. Kontynuujemy trekking  przez granitowe góry „Whale Backs” i arktyczne tundrowe mokradła, a na koniec docieramy na niewielki półwysep Paarnakajiit, gdzie rozbijemy obóz.

Trekking 14 km, 6-7h Przewyższenie: 200 m BLD

Dzień 4. Od Paarnakajiit do fiordu Amitsivarriva.
Od półwyspu Paarnakajiit idziemy wzdłuż wąskiego jeziora, po czym docieramy do małego i płytkiego fiordu z imponującą ilością gór lodowych. Kontynuujemy trekking wzdłuż fiordu, a na jego końcu przekraczamy stosunkowo płaskie wrzosowiska, wzdłuż pięknej rzeki, aż do większego jeziora. Proszę się nie dziwić, że nie pada żadna nazwa - są to tereny tak dziwicze, że część gór, rzek, jezior potoków, nie ma nadanej nazwy... Po południu docieramy do wąskiego fiordu - Amitsivarriva, gdzie rozbijamy obóz.

Trekking 12 km, 6h. Przewyższenie: 150m. BLD

Dzień 5. Od fiordu Amitsivartiva do wioski Tiniteqilaaq i Kulusuk
Dzień zaczniemy od wspinaczki wzdłuż grzbietu górskiego nad fiordem lodowym Sermilik. Wspinamy się do fantastycznego punktu widokowego i podziwiamy rozległy widok na fiord na zachodzie i góry wyglądające niczym „Matterhorn” na wschodzie. Trekking grzbietem z pięknym widokiem z obu stron. Następnie zejdziemy do Tiniteqilaaq, małej wioski myśliwych, która ma mniej niż 200 mieszkańców. Po krótkiej wizycie w wiosce płyniemy statkiem do Kulusuk. Noc w hostelu.
Trekking 14 km, 7h. Przewyższenie: 500 m. Łódź: 2 godziny BLD

Dzień 6. Kulusuk - Reykjavik
Ostatnie chwile w Kulusuk, następnie idziemy na lotnisko, skąd odlatujemy do Reykjaviku. B

B – śniadanie L – lunch D – kolacja *) atrakcje opcjonalne

 

Przybliżona liczebność grupy: 9-13 osób

Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim, pomocny jest angielski, ale nie jest wymagany

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Wyprawa jest wymagająca fizycznie i zawiera wielogodzinne trekkingi w terenie fiordów, gór i lodu

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak w tekście głównym umowy

Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy. Jeśli w cenie imprezy turystycznej występują kwoty walutowe - należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego NBP w dniu wpłaty, podwyższonego o 3 grosze. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej www.nbp.pl . Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

kod SWIFT banku: PPABPLPKXXX Bank: Bank BNP Paribas Polska

Świadczenia zawarte w cenie:

 • przewodnik polski od wylotu z Islandii do powrotu z Islandii,
 • przewodnik lokalny,
 • przelot Reykjavik–Kulusuk-Reykjavik,
 • namioty i wyposażenie campingowe,
 • śniadania (5), lunche (5), kolacje (5)
 • niezbędny transport łodziami na miejscu + przewożenie bagażu,
 • 1 noc w hostelu w Kulusuk, u
 • ubezpieczenie UNIQA KL 100.000eur + NW 4000eur
 • składka na TFG

Usługi nie zawarte w cenie:

 • dolot do Islandii i noclegi na Islandii przed i po wyprawie,
 • wydatki osobiste,
 • tip dla lokalnego przewodnika
 • Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:
 • bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź kartą płatniczą
 • tipy – gotówką

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 9

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: 9900pln

Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny na czas pobytu na Islandii.

Informacje o przepisach wizowych: Wizy nie są wymagane

Informacje o przepisach sanitarnych: Szczegółowych informacji mozna zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych  albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji publikowanych w sekcji „Wypoczynek – zdrowie w podróży” strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl )

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest dobra kondycja fizyczna pozwalająca na wielogodzinnne trekkingi w górach.

Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny:

Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres: ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 599 95 22 www.uniqa.pl

5. Informacje dodatkowe

Informacje ogólne

Wschodnia Grenlandia lub inaczej Angmassalik po raz pierwszy była eksplorowana w 1885 roku, kiedy Gustav Holm dopłynął doń podczas swojej wyprawy. Jest to jeden z najbardziej odizolowanych obszarów Grenlandii, często nazywany „zadkiem” lub „Tunu” w języku grenlandzkim, Cały olbrzymi obszar zamieszkuje około 3000 mieszkańców w 5 osadach. Obszar jest piękny, stworzony do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, turystyki pieszej, kajakarstwa, wspinaczki i jazdy na nartach w zimę. Ponieważ jesteśmy w Arktyce, zarówno wielkość tego obszaru jak i niewielka populacja powodują, że podróżowanie tutaj musi być dobrze zaplanowane.

Podróż na Grenlandię

 Podczas podróży na Grenlandię należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim o tym, że program może ulec zmianie. Jest to możliwe z powodu nieprzewidywalnej pogody i faktu, że obszary te są wielkie i pozbawione jakiejkolwiek infrastruktury. Najczęściej nie ma żadnych opcji rezerwowych. Oczywiście robimy wszystko, aby całość przebiegła zgodnie z planem i przeważnie tak jest. Ważne jest jednak, aby o tym pamiętać i być przygotowanym na ewentualne zmiany.

Najważniejszą rzeczą, która może się zmienić, są loty. W przypadku anulowania połączenia Air Iceland Connect, macie Państwo prawo do zorganizowanego przez linie zakwaterowania. Dotyczy to przelotu w obie strony. Nasz przewodnik załatwi to za Państwa. Na wszelki wypadek numer linii lotniczych to +354570 3000.
Prosimy tak pakowac się przy locie na Islandię, aby najbardziej niezbędne wyposażenie mieć na wszelki wypadek w bagażu podręcznym (śpiwór, trochę rzeczy na zmianę, lekarstwa), a na nogach buty trekkingowe. 

Przylot na Islandię

Wycieczka zaczyna się odlotem z Islandii na Grenlandię, ale wcześniej przylatuje na Islandię nasz pilot. Zaaranżujemy dla Państwa przelot na Islandię i noclegi w Reykjaviku zarówno przed rozpoczęciem wycieczki, jak i po jej zakończeniu. Przez cały ten czas możecie Państwo być z naszym pilotem.

Wszystkie loty międzynarodowe przylatują na lotnisko Keflavik, które znajduje się ok. 45 minut jazdy od Reykjaviku. Z lotniska są bezpośrednie autobusy do większości miejsc noclegowych w Reykjaviku. Bilet na autobus nabywa się w hali przylotów.

Pamiętać należy, że jest to inne lotnisko niż lotnisko na lot na Grenlandię! Lot na Grenlandię odbywa się z lotniska Domestic.
Zalecamy przyjazd na Islandię co najmniej 24 godziny przed wylotem na Grenlandię, na wypadek np. opóźnienia lub zagubienia bagażu. To samo dotyczy lotu powrotnego.

Dojazd do lotniska Reykjavík Domestic Airport

Odlot na Grenlandię odbywa się z Reykjavík Domestic Airport. Z miasta najlepiej jest dojechać doń taksówką, bądź busami o numerach 12 lub 15. www.bus.is . Rezrwacje na lot otrzymacie Państwo wcześniej. Bilety nie są potrzebne – Air Iceland Connect ma wszystkie bilety w systemie i wystarczy okazać paszport. Check in wykonuje nasz pilot dla całej grupy - prosimy nie robić tego samodzielnie.

Noclegi

Jednym z uroków wycieczki jest to, że w dużej części śpimy w namiotach. Nie tylko jesteśmy daleko od innych ludzi, ale także przybliża nas to do spokojnej natury, którą jesteśmy otoczeni. Ogólna zasada jest taka, że dwie osoby dzielą namiot trzyosobowy, aby było wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich.

Dodatkowo grupa ma wspólny namiot, gdzie przygotowywany jest obiad i spożywa się posiłki, a wieczorem można tam spędzać wolny czas.
Zakładanie obozu pod koniec dnia odbywa się wspólnym wysiłkiem całej grupy. Podobnie składanie sprzętu następnego dnia. Po przybyciu do Kulusuk na koniec trekkingu, czeka na Państwa przytulny duży salon w hostelu, kuchnia i ciepły prysznic. Nocleg w hostelu jest w dormitorium na materacacach.
Na Grenlandii energię elektryczną znajdziemy tylko w hostelu w Kulusuk. Dlatego zalecamy aby mieć załadowane baterie, zabrać ze sobą ich dodatkowy zapas, power bank lub słoneczną ładowarkę do telefonu, aparatu i tym podobne.
Prosimy pamiętać! Normalne toalety znajdziemy tylko na lotnisku Kulusuk. Reszta trasy, w której się znajdujemy to natura, w której musimy dbać o środowisko i nie pozostawiać śladu. Przewodnik wyjaśnie Państwu gdzie można się udać i jak się zachowywać, Zapewniamy, że nie ma się czym stresować :)

Posiłki, wyżywienie

Jedzenie jest dla nas ważne, zarówno dobre jak i pożywne posiłki czynią dobrą podróż jeszcze lepszą. Zapewniamy posiłki od lunchu 1 dnia do śniadania 6 dnia. Na śniadanie przygotowywana jest owsianka, klasyczne nordyckie śniadanie, sycące i dające długotrwałą energię. Ale wiemy, że to posiłek nie dla wszystkich i dlatego jest również chleb, masło, ser i dżem. I oczywiście herbata i kawa.
Rano grupa robi lunch boxy: chleb, pasty, szynki i sery. I nikt nie powinien iść na trekking bez ciastek i batonów energetycznych. Sugerujemy zabrać ze sobą batony energetyczne lub ulubione suszone owoce. Pod koniec dnia przygotowywana jest kolacja (pomoc w siekaniu produktów i przygotowaniu posiłku jest oczekiwania). Każdy posiłek składa się z trzech dań: przystawki, dania głównego i deseru. Staramy się mieć różnorodnemenu. Dla przykładu jeden z zestawów: zupa, kuskus z chorizo, bułki z masłem na deser.
Na trasie nie ma sklepów ani możliwości zakupu napojów czy przekąsek - z wyjątkiem ostatniego wieczoru.
Nasi lokalni kooperanci z Kulusuk zapewniają, że kupowane artykuły są przede wszystkim nabywane w Kulusuk. Czego nie można kupić w Kulusuk, sprowadzane jest z Islandii, np. owoce i warzywa, które nie zawsze są dostępne we wschodniej Grenlandii. Naszym celem jest, aby jedzenie było tak świeże i pożywne, jak to tylko możliwe.
Ponieważ jesteśmy w Arktyce, to ryby są podstawą diety,

Pieniądze

Wszystkie wydatki na Grenlandii są wliczone w koszt wyprawy (jedzenie + transport + zakwaterowanie), po prostu nie można tu nic kupić. Gotówka przyda się jedynie, jeśli w Kulusuk będziecie chcieli kupić napoje, pamiątki lub na tipa dla lokalnego przwodnika. Korona duńska (DKK) to lokalna waluta na Grenlandii a korona islandzka (ISK) na Islandii. Na Islandii większość supermarketów akceptuje międzynarodowe karty kredytowe. Podobnie z restauracjami.
Podczas trekkingu nie będzie można robić zakupów. Nie ma sklepów ani restauracji.

Bagaż

Zalecamy podróżowanie z workiem marynarskim o pojemności około 60 l i plecakiem dziennym o pojemności 25-40 l. Państwa bagaż będzie przewożony łodziami i w ciągu dnia nie będzie do niego dostępu, dopiero wieczorem w obozie. Nie należy zabierać ze sobą twardych walizek, ponieważ ładowanie ich na łódź jest naprawdę bardzo niewygodne.
W przypadku lotów na Grenlandię bagaż rejestrowy wynosi maksymalnie 15 kg (dodatkowe 5kg jest przeznaczone na wyżywienie, które zabieramy z Islandii), a bagaż podręczny może wynosić maksymalnie 6 kg. Ten limit wagi jest ważny przez resztę podróży, ponieważ musimy codziennie ładować łodzie.
Przechowalnia bagażu: W razie potrzeby można przechować dodatkowy bagaż na głównym dworcu autobusowym BSI w Reykjaviku


Lista wyposażenia

Dla własnego dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa zdecydowanie zalecamy postępowanie zgodnie z sugestiami z listy. Najważniejsze jest posiadanie dobrej jakości ubioru przeciwdeszczowego: kurtek i spodni! Bawełniana odzież nie nadaje się na tę wyprawę - dotyczy to również dżinsów i t-shirtów. Nowoczesna odzież outdorowa jest zdecydowanie bardziej niezawodna i znacznie poprawi komfort codziennej wędrówki.
Uczestnicy będą musieli przekraczać rzeki każdego dnia. Poziom wody w rzekach zmienia się okresowo. W niektórych przypadkach będziemy mogli przejść rzeki po kamieniach. W innych przypadkach będziemy musieli zdjąć buty i skarpetki, założyć buty zabrane z myślą o przekraczaniu rzek i brodzić. Przewodnik udzieli porad przy przekraczania rzek
jak również, w razie potrzeby, przyjdzie z pomocą. Kijki trekkingowe przydadzą się podczas przeprawy, czasem konieczna jest pomoc partnera.
Prosimy jeszcze raz aby mieć wszystko, co najważniejsze, w bagażu podręcznym. Nigdy nie wiadomo, kiedy bagaż się zgubi, a w takim wypadku będziemy mieć ze sobą najważniejsze rzeczy.

Buty i ubrania:

 • Solidne buty turystyczne - najlepiej wodoodporne z usztywnioną kostką.
 • Koszule z długim rękawem (bielizna termiczna) - wełniana lub syntetyczna.
 • T-shirty (bielizna termiczna) - wełniane lub syntetyczne.
 • Lekki sweter z wełny lub polaru (2 warstwy).
 • Kurtka puchowa
 • Spodnie - mocny i lekki materiał, który szybko schnie.
 • Kurtka lub Anorak z dobrym kapturem - wiatroodporna, wodoodporna i oddychająca.
 • Spodnie przeciwdeszczowe - wiatroodporne, wodoodporne i oddychające. Prosimy pamiętać, że pełny zestaw ubrań chroniących przed deszczem jest obowiązkowy!
 • Rękawiczki - wełniane lub syntetyczne.
 • Skarpetki - wełniane lub syntetyczne. Dwie lub trzy pary.
 • Ciepła czapka - wełniana lub syntetyczna

Inne wyposażenie:

 • Worek podróżny/plecak do transportu sprzętu między obozami. Proszę nie zabierać walizki!
 • Plecak na dodatkowe ubrania i jedzenie w ciągu dnia. Opakowanie 30-45L powinno wystarczyć.
 • Buty do przekraczania rzek - sandały do chodzenia lub stare buty do biegania z dobrą przyczepnością są dobrym wyborem, wraz z parą ciepłych skarpet lub skarpet neoprenowych. Otwarte sandały lub japonki są nieprzydatne
 • Kijki trekkingowe.
 • Śpiwór - poziom komfortu co najmniej 0 stopni Celsjusza, znacznie lepiej minus 5 stopni Celsjusza - prozę pamiętać, że kobiety znacznie mocniej odczuwają zimno
 • Ręcznik - lekki i pakowalny
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Pojemnik na wodę - termos lub butelka na wodę 0,5 – 1L
 • Pudełko/pojemnik na codzienne obiady
 • Latarka
 • Odzież na zmianę do noszenia w obozie.
 • Osobista apteczka - w tym specyfiki do leczenia pęcherzy
 • Leki na receptę i inne osobiste przedmioty zdrowotne.
 • Przybory toaletowe; szczoteczka do zębów, pasta do zębów, mydło itp.
 • Zatyczki do uszu
 • Ochrona przed muchami (komarami); np. kapelusz z siatką, repelenty itp.

Opcjonalne wyposażenie

 • Stuptuty
 • Skarpety neoprenowe - wysoce zalecane na przeprawy przez rzekę
 • Scyzoryk
 • Kapelusz lub czapka przeciwsłoneczna /przeciwdeszczowa
 • Aparat, zapasowe baterie i karta pamięci lub filmy
 • Suche torby na elektronikę i dodatkową odzież
 • Aperitif lub inne trunki dodające otuchy

Dostarczamy

 • Namioty z karimatami
 • Wyposażenie kuchenne, przybory, talerze i kubki

Dla Państwa dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa zdecydowanie zalecamy kompletowanie wyposażenia zgodnie z radami z naszej listy, w tym posiadanie dobrej jakości ubrań przeciwdeszczowych! Prosimy też wziąć pod uwagę, że odzież bawełniana nie jest odpowiednia do intensywnej aktywności na świeżym powietrzu. Nowoczesna odzież outdoorowa jest zdecydowanie wygodniejsza i znacznie poprawi Państwa wygodę. Transport sprzętu na Grenlandii odbywa się na łodziach o ograniczonej pojemności - zarówno pod względem objętości jak i wagi – prosimy ograniczyć swoje wyposażenie osobiste do 15 kg. i zapakować je w miękki worek (najlepiej wodoodporny) lub coś porównywalnego.

Informacje praktyczne o Grenlandii

Ważne numery

+299 70 14 48 ratownictwo, policja, straż, pomoc medyczna

+299 981 211 Tasiilaq szpital

+299 98 14 48 Tasiilaq - policja

+354 522 4948 telefon ratunkowy Greenland Adventures IMG

Elektryczność

Napięcie na Grenlandii to 220 – 240 voltów.

Woda pitna

Grenlandia ma mnóstwo czystej wody, a woda z kranu jest świeża i czysta. W naturze znajdziemy również słodką wodę z czystych źródeł.

Psy

We wszystkich wioskach są psy zaprzegowe, uwiązane. Nie trzeba się ich bać, ale proszę pamiętać, że to psy do pracy, surowo chowane - nie zwierzęta domowe. Prosimy nie zbliżać się do nich. Zatyczki do uszu mogą być przydatne w Kulusk dla wrażliwych śpiochów.

Geografia

Grenlandia to największa wyspa nie będąca kontynentem na świecie. Najbardziej wysunięty na północ punkt Grenlandii leży nieco ponad 700 kilometrów od bieguna północnego. Grenlandia obejmuje oszałamiający obszar 2.166.086 km2. Obszar bez lodu to tylko 410.449 km2, co oznacza, że tylko 18,9% Grenlandii jest wolne od lodu.

Klimat

Ponieważ Grenlandia jest dużym krajem, temperatury potrafią być bardzo różne. W Kulusuk i na obszarach wschodniej Grenlandii, średnia temperatura w sierpniu wynosi 6 ° C . Ogólna średnia temperatura w lecie zwykle nie przekracza 8 ° C. Klimat arktyczny lub subarktyczny. Najlepsza witryna do sprawdzania pogody to: www.dmi.dk – niestety dostępna po duńsku.

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.