Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

Sri Lanka Zapachy Rajskiej Wyspy - SYLWESTER

Góry, pola herbaciane, lankijskie wioski, buddyjskie świątynie, PLAŻA, wieloryby - na wyciągnięcie ręki :)

USA Alaska

Denali, złoto, fiordy, rejsy, lodowce....

Rosja Kamczatka zimą

Aktywna wyprawa na Kamczatkę zimą. Zachwycające krajobrazy, skutery snieżne, psie zaprzęgi. Wulkany.

Togo, Ghana, Benin Afryka 2

Voodoo, Taniec Ognia, Ashanti Funeral, Festiwal Akwasidae... fot. Carlo Natali

Etiopia Lud Surma i plemiona zachodniego i południowego Omo

Rzadko odwiedzane zachodnie Omo: Surma, Nyangatom a także południe Omo: Hamerowie, Banna, Konso

NAMIBIA Najpiękniejsze Twarze Afryki

PROMOCJA! ZNIŻKA na Namibię 2019 !!

MJANMA (Birma): Birmańska Mozaika 2

Pagody Baganu, złoty Szwedagon, plaże Ngapali, turkusowe wody Zatoki Bengalskiej,Inle, Loikaw, Mandalaj, Złota Skała Kyaikhtiyo, ludy Intha Pa-o, Pa-dong

Czad: Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Bajeczne krajobrazy Ennedi... labirynt Oyo, guelta Archei, d'Aloba - najwyższy naturalny łuk na świecie, jeziora Ounianga, jeepy 4x4

Mongolia WIelki Błękit

Gobi, bezkresne stepy, jezioro Chubsuguł, wydmy Khongoryn, buddyjskie klasztory....

Meksyk Święto Zmarłych w Meksyku

Niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, wpisane na listę UNESCO. Bardzo radosna fiesta z wesołymi „czaszeczkami” - calaveritas. Jedyna taka wycieczka w Polsce

Oman: Arabia Felix

Wyprawa autami 4x4. Najpiękniejsze góry i kanion Arabii, ponad 1500-letnia stolica Omanu i pustynia Khaluf
PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Togo, Benin, Ghana: Afryka. Festiwal Voodoo

Afryka. Festiwal Voodoo

Termin(y):

 • 8-20.01.2020 (ostatnie miejsca)

Trasa:

Lome, Ouidah, Ganvie, Dassa, Abomey, Taneka, Natitingou, Somba, Tamberma, Sokode, Atakpame, Kpalime, Koforidua, Kumasi, Elmina, Anomabu, Accra

Kod wyjazdu:

TGO1200108
(0)

Wyprawa do najbardziej odległych regionów Ghany, Togo i Beninu.
Główną atrakcją jest Festiwal Voodoo w Beninie - najsłynniejszy festiwal w Afryce Zachodniej
Prawdziwe życie, spotkania z tradycyjnymi wodzami i starożytnymi duchami.
Wzdłuż wybrzeża, w sercu regionów gdzie powstało voodoo, zobaczymy praktykujących transowe tańce i dowiemy się jak wielki jest duchowy wpływ lokalnych kultów na ludzi. Kierując się w głąb lądu – ku sawannie, odkryjemy lud Taneka, żyjący w skalistych górach, potem lud Tamberma z ich bajkowymi domami z gliny i wreszcie wkroczymy do królestwa Aszanti w rejonie Kumasi. Złote Wybrzeże z największymi europejskimi zamkami w Afryce; pozostałości po wiekach złota i handlu niewolnikami.

 

Wyprawa do najbardziej odległych regionów Ghany, Togo i Beninu.
Główną atrakcją jest Festiwal Voodoo w Beninie - najsłynniejszy festiwal w Afryce Zachodniej
Prawdziwe życie, spotkania z tradycyjnymi wodzami i starożytnymi duchami.
Wzdłuż wybrzeża, w sercu regionów gdzie powstało voodoo, zobaczymy praktykujących transowe tańce i dowiemy się jak wielki jest duchowy wpływ lokalnych kultów na ludzi. Kierując się w głąb lądu – ku sawannie, odkryjemy lud Taneka, żyjący w skalistych górach, potem lud Tamberma z ich bajkowymi domami z gliny i wreszcie wkroczymy do królestwa Aszanti w rejonie Kumasi. Złote Wybrzeże z największymi europejskimi zamkami w Afryce; pozostałości po wiekach złota i handlu niewolnikami.

Wyprawę poprowadzi Elżbieta Wiejaczka

Dzień 1 Lome, Zatoka Gwinejska -Togo

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Lome w Togo. Transfer do hotelu. Nocleg.

Posiłki nie ma w cenie

Nocleg Hotel Napoleon Lagoon 3* lub podobny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 2 Lome - Ouidah (150 km – 4,5 h) - Togo i Benin

Lomé, stolica Togo, jest jedynym afrykańskim miastem, które było kolonią niemiecką, brytyjską I francuką. Jest to jedna z niewielu stolic, która leży tuz przy granicy innego państwa. Elementy te wpływają na jego unikalną tożsamość, odzwierciedloną w stylu życia jego mieszkańców i architekturze miasta: w Lome spotykają się ludzie różnych nacji, trwa ożywiony handel, mieszają się różne kultury, tworząc kosmopolityczne miasto, pomimo jego niewielkich rozmiarów. Zwiedzimy: główny market ze słynnymi kobietami “Nana Benz”, które kontroluja handel drogimi “pagne” (=ubraniami) przywożonymi z Europy i rozprowadzanymi do calej Afryce Zachodniej, kolonialne budynki w dzielnicy administracyjnej, gdzie wciąż czuje sie kolonialna atmosferę, fetish market gdzie można znaleźć wszystko co potrebne na miłość i nie tylko. Później przejeżdżamy do Beninu i wkraczamy do świata voodoo. Spotkanie z tradycyjnym uzdrowicielem - tradycyjni uzdrowiciele leczą swoich pacjentów łącząc obrzędy voodoo z ich głęboką znajomością działania ziół. Uważa się, że zabiegi są skuteczne w przypadku prawie wszystkich chorób, zwłaszcza w przypadku szaleństwa!

Posiłki B – L – D

Nocleg Hotel Djegba lub podobny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 3 Festival Voodoo - Ouidah BENIN

Każdego 10 stycznia w Beninie odbywają się uroczystości, honorujące tradycyjną religię i wszystkie związane z nią kulty. W szczególności Ouidah jest miejscem, gdzie odbywają się dziesiątki ceremonii voodoo, gromadzące tysiące adeptów kultu, tradycyjnych wodzów i kapłanów fetyszy.

Ouidah zostało zdobyte w XVIIIw przez Królestwo Dahomelu I stało się jednym z głównych portów niewolniczych. Dzisiaj Ouidah to afro-brazylijska architektura. Tutaj Świątynia Pytonów stoi twarza w twarz z katolicką katedrą. Wyluzowany styl życia mieszkańców mieszkańców harmonizuje z grzmotem odległych fal i rytmem bębnów - ponadczasową atmosferą Bruce'a Chatwina opisaną w jego książce „Wicekról Ouidah”. Zajrzymy do Świątyni Pytonów i Fortu Portugalskiego (obecnie to małe, ale interesujące muzeum dotyczące historii Ouidah i transatlantyckiego handlu niewolnikami). Kończymy wizytę idąc „drogą niewolniczą” na plażę, z której niewolnicy byli wysyłani do „nowego świata”.

Do obejrzenia Festiwalu Voodoo wybierzemy najlepsze miejscowości - festiwal odbywa się w całym regionie wokół Ouidah.

Posiłki B – L - D

Nocleg: Hotel Djegba lub podobny klasą (pokoje z łazienkami I klimatyzacją)

Dzień 4 Afrykańskie Królestwa - od Ouidah do Dassa (250 km – tczas jazdy 5 h) - BENIN

Przepływamy łodziami motorowymi jezioro Nokwe i dopływamy do Ganvié, największei i najładniejszej w Afryce miejscowości zbudowanej na palach na jeziorze. Około 25000 mieskańców z grupy etnicznej Tofinou zbudowało tu swoje swoje domy na tekowych palach. . Trudnia się głównie rybołówstwem. Życie codzienne spędzają po dużej części w łodziach wiosłując swoimi kolorowymi wiosłami. W tych łodziach mężczyźni łowią ryby, kobiety handlują na wodnym targu a dzieci płyna do szkoły.

Wróciwszy na ląd jedziemy do Abomey gdzie zobaczymy Pałac Królewski. Ściany pałacu sa udekorowane reliefami symboalmi dawnych królów Dahomeju. W szczycie swej potęgi król miał w swoim haremie 4 tys żon. Teraz nzajduje sie tu muzeum wpisane na liste UNESCO, gdzie można zobaczyć należących do dawnych królów: trony, ołtarze, posągi, stroje i broń.

Wielkość i siła Dahomeju bazowały na handlu niewolnikami – Dahppmeej był w ciągłym sttanie wojny z sąsiadami i król zdobywał tysiące jeńców, których sprzedawał jako niewolników. W skład armii królewskiej wchodził żeński batalion, który słynął ze swej odwagi i okrutneści. W centrum królewskiego dziedzińca jest świątynia, zbudowana z mieszanki gliny i złotego pyłu ugniecionego z krwią tysięcy ludzkich ofiar.

Posiłki B – L - D

Nocleg: Hotel Jeko lub podobny (wszystkie pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 5 Fetish hills - z Dassa do Natitingou (350 km – czas jazy 8 hr) – BENIN

Wcześnie rano wyjazd. Przed nami dzień długi I intensywny. Pierwszy przystanek to Dankoli Fetish, unikalna świątynia poświęcona dawnym kultom animistycznym, które wciąż sa praktykowane – świadczą o tym tysiące krótkich kijków wbitych wokół fetyszu jako vota w prośbach o dobre zbiory, szczęśliwe małżeństwo czy w jakiejkolwiek innej ofierze. Świeże ślady ofiar, olej palmowy i oliwa, którą pokryty jest fetysz, są śladami niedawnych modłów..

Po południu zwiedzamy stare wioski Taneka położone na górze o tej samej nazwie. Wsie składają się z okrągłych ceglanych chat, pokrytych stożkowym dachem. Górna część wioski jest zamieszkana przez młodzież o okresie inicjacji i przez szmanów, chodzących okrystych kozimi skórami i z nieodłaczną fajką. Ta grupa etniczna zmiaszkuje na miejscu, którego oryginalni mieszkańcy (pochodzący z plemienia Kabye) wywędrowali w góry w IX wieku. Od tego czasu przywędrowały tu kolejne ludy, tworząc kulturowy tygiel -każda grupa zachowała swoje własne kulty i obrzędy inicjacyjne, a także własne instytucje religijne i polityczne.

Będziemy wędrować pośród wiosek, ścieżkami wytyczonymi wokół skał I tajemniczych rzeźbionych znaków. Możemy spotkać młodych ubranych jedynie w przepaski I amulety lub starszych kapłanów ubranych w skóry. Taneka wierzą, że aby stać się mężczyzną, potrzeba czasu, cierpliwości I wielu poświęceń. Inicjacja jest procesem życiowym rozciągniętym w czasie, a nie ponktem dzielącym życie na “przed” I “po”.

Posiłki B – L - D

Nocleg: Hotel Kaba lub podobny (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

DAY 6 Taniec Ognia - z Natitingou do Sokode (180 km – czzas jazdy 4h) – BENIN & TOGO

Somba & Tamberma - są to małe średniowieczne zamki - jeden z najpiękniejszych przykładów tradycyjnej architektury afrykańskiej. Ich styl zachwycił awangardowego architekta Le Corbusiera, który nazwał je „rzeżbiona architekturą”. Domy są ręcznie budowane, glina warstwa po warstwie z dodatkami w postaciodaje okrągłych kule mułu
O ich silnych wierzeniach animistycznych mieszkańców świadczą duże kapliczki - o formie fallicznej - przy wejściu do domów. Za zgodą starszych wchodzimy do ich domów, aby lepiej zrozumieć ich styl życia. W rzeczywistości ich domy są projekcją ich kosmologii - parter, z jego ciemnością, reprezentuje śmierć i jest miejscem przodków; drugie piętro, otwarte na niebo, reprezentuje życie i jest miejscem, w którym babcie opiekuja się noworodkami, dopóki „nie dowiedzą się”, który przodek powrócił pod jego postacią do nowego życia - tylko wtedy dziecko będzie mogło zejść z tarasu. Rodzina, zapasy żywności i różne rzeczy - trzymane są w ufortyfikowanym domu, dla bezpieczeństwa i przetrwania w przypadku ataku wrogów. Przez wieki populacje te szukały schronienia w górach Atakor, aby uciec przed muzułmańskimi handlarzami niewolników z północy.

Granica Togo

Wieczorem przyjeżdżamy do wioski ludu Tem aby zobaczyć Taniec Ognia. W centrum wioski wielki ogień oświetla uczestników. Oni tańczą do hipnotycznego rytmu a później chodzą po żarzących się węglach, podnoszą żarzące się węgle, przesuwając je nad ciałem i wkładają do ust – wszystko bez oznak paniki, lęku I bólu. Odwaga? Autosugestia? Magia? Czy może fetysze chronią ich przed bólem?

Posiłłki B – L - D

Nocleg Hotel Aleheri lub podobny ( pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 7 Las deszczowy – z Sokode do Kloto (290 km – czas jazdy 5 hr) – TOGO

Kierujemy sie na południe. Przystajemy w Atakpame, typowym afrykańskim miasteczku, położonym na wzgórzach, w którym można znaleźć I zakupić wszelkie produkty pochodzące z nieodległych lasów.

Dzięki zręcznej pracy na małych krosnach tkackich, mężczyźni z tego regionu tworzą duże tkaniny o jasnych kolorach zwaną „Kente”. Z Atakpame przenosimy się do lasów tropikalnych otaczających Kpalime, miasto o bogatej przeszłości kolonialnej, które jest obecnie ważnym centrum handlu kakao i kawą. Nocny spacer po lesie tropikalnym. Pod okiem lokalnego entomologa poznamy endemiczne motyle i kolorowe owady.

Posiłki B – L - D

Nocleg: Hotel Gess lub podobny (pokoje z lazienkami I klimatyzacją)

Dzień 8 Szklane paciorki - z Kloto do Koforidua (220 km – czas jazdy5 hr) – GHANA

Przejście graniczna z Ghaną – przejazd do regionu Volta

Plemię Krobo jest znane ze swoich szkalnych paciorków. Krobo wyrabiają I zakładają szklane paciorki dla celów ceremonialnych i estetycznych. Odwiedzimy społeczność lokalnych artystów-rzemieślników i poznamy proces tworzenia przez nich biżuterii. Rzemieślnicy od wieku wyrabiają ją z ten sam sposób. Używają złomu szklanego, który jest zmielony na drobny proszek. Proszek szklany jest następnie drobiazgowo formowany w wzory i umieszczany w ręcznie wykonanych glinianych formach pokrytych kaolinem. Koraliki są gotowane, a następnie dekorowane, myte i ostatecznie nawleczone. Docieramy do Koforidua, aby odwiedzić cotygodniowy rynek koralików, znany na całym świecie przez kolekcjonerów tych misternych kulek. Świetna okazja na zakupy, szczególnie dla Pań :)

Posiłki B – L - D

Nocleg New Capital View lub podobny hotel (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 9: Ashanti - z Koforidua do Kumasi (200 km – czas jazdy 5 hr) – GHANA

Kumasi jest historyczną i duchową stolicą starego Królestwa Ashanti. Ashanti było jednym z najpotężniejszych królestw w Afryce niemal do końca XIXw, kiedy zostało anektowane przez Brytyjczyków i przyłączone do ich kolonii Żłote Wybrzeże. Danna płacona do dzisiaj Asantehene (=Król) jest najlepszym dowodem, jakim niegdyś cieszył się splendorem i jaką dysponował siłą i władzą. Kumasi z blisko milionem mieszkańców jest rozległym miastem z unikalnym głównym targiem – jednym z największych w Afryce. Można tu znaleźć każdy typ wyrobów Ashanti (wyroby ze skóry, ceramika, tkaniny Kente), pomieszane z tropikalnymi owocami i warzywami.

Zwiedzamy Ashanti Cultural Centre: z bogatą kolekcją artefaktów Ashanti znajdującą się w pięknej reprodukcji domu Aszanti. Po południu uczestniczymy - jeśli to możliwe - w tradycyjnym pogrzebie Aszanti, w którym uczestniczą żałobnicy w pięknych czerwonych lub czarnych togach. Mówimy „pogrzeby”, ale oznacza to „świąteczną” uroczystość. Dzięki tej ceremonii zmarły powróci jako przodek i będzie chronić swoją rodzinę. Krewni i przyjaciele zbierają się towarzysko i świętują jego pamięć.

Posiłki: B – L - D

Nocleg: Miklin Hotel lub podobny (pokoje z łazienkami I klimatyzacją)

Dzień 10 Złote Królestwa - z Kumasi do Anomabu (250 km – czas jazy 4h) – GHANA

Rano kontynuujemy tour po Kumasi – wizyta w Royal Palace Museum, gdzie znajduje się unikalna kolekscja złotej biżuterii, noszonej na dworze Ashanti. Po południu jedziemy na wybrzeże.

Posiłki: B – L - D

Nocleg: Coconut Groove Beach Resort lub podobny (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 11 Zamki niewolnicze - – z Anomabu do Accry (180 km – czas jazdy 3 hr)

Zamek Elmina – najstarsza europejska budowla europejska w Afryce, wzniesiona przez Portugalczykóww XV wieku. Zamek był używany jako magazyn handlowy dla złota, kości słoniowej i w końcu niewolników. Zamek jest odnowiony I wpisany na listę UNESCO. Znajduje sie tu także stary cmentarz holenderski, datujący się na 1806 rok. Obok zamku jest spektakularna wioska rybacka, pełna kolorowych łodzi – każdego dnia te wielkie drewniane pirogi kierowane przez utalentowanych rybaków przedzierają się przez oceaniczne fale i prądy - zmagających się z nimi aby zarobić na życie. Na starym mieście zobaczymy Posuban, świątynie starożytnych “Asafo” - wojowników, którzy zwykli składac ofiary w posatci wielkich kolorowych posągów.

Po południu przejazd do Accry. Wieczorem ocpjonalnie muzyka na żywo *)

Posiłki B – L - D

Nocleg Hotel Roots lub podobny (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Day 12 Metropolis - Accra – GHANA

Accra, stolica Ghany, zachowała swoją unikalną tożsamość pomimo szybkiego rozwoju tego intrygującegomiasta. Program obejmuje wizytę w Muzeum Narodowym (jeśli będzie otwarte – tu nikt nic nie wie często), jednym z pierwszych dzieł niezależnej Ghany - ideą inspirującą powstanie Muzeum było pokazanie związków sztuki Ghany ze sztuką reszty Afryki i udowodnienie istnienia afrykańskiej historii jako części ogólnej historii ludzkości. Zwiedzamy starą dzielnicę James Town, zamieszkaną przez miejscową ludność zwaną Ga. Nasza wycieczka kończy się wizytą w warsztacie, w którym specjalizują się w budowaniu fantazyjnych trumien. Te specjalne ręcznie wykonane trumny mogą odzwierciedlać dowolny kształt: owoce, zwierzęta, ryby, samochody, samoloty…. jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Te ekstrawaganckie trumny, których wyrób zapoczątkowano w Afryce, są obecnie kolekcjonowane na całym świecie i eksponowane w muzeach.
Wieczorem transfer na lotnisko. Lot powrotny do Europy.

Posiłki B – L

Day-use Pokoje day-use do godziny maksymalnie 18ej (pokoje z łazienkami I klimatyzacją)

Dzień 13 Warszawa

Przylot do domu

Zgłoszenie

Grupa: 10-14 osób + pilot

Koszt: 12300zł

 • Zaliczka : 3000zł
 • Pozostała część – 40 dni przed wylotem

W cenie

 • pilot polski
 • transfer z/na lotnisko w Lome i w Accra
 • przejazdy mikrobusem Toyota Coaster
 • lokalny przewodnik
 • wycieczki i zwiedzanie jak w programie
 • noclegi w pokojach 2os z łazienkami w hotelach
 • wszystkie posiłki opisane w programie
 • woda mineralna w busie
 • wstępy
 • lokalne podatki
 • ubezpieczenie AXA KONTYNENTY KL 30 tys euro, NNW 4 tys euro

Usługi poza ceną

 • lot międzynardowy (ok. 4000zł z Warszawy, ok. 3000zł z Berlina)
 • wizy – łącznie ok. 190eur
 • woda mineralna i drinki podczas posiłków
 • usługi tragarzy
 • opłaty za fotografowanie
 • tipy

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.
Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Darisz Firszt darek.firszt@torre.pl, tel 501165123

Numer Imprezy: TGO1200108

Nazwa Imprezy: TOGO BENIN GHANA. Afryka. Festiwal Voodoo

1. Informacje ogólne

Czas trwania Imprezy: 2020/01/08– 2020/01/20

Miejsca pobytu: Lome, Ouidah, Ganvie, Dassa, Abomej, Taneka, Natitingou, Somba, Tamberma, Sokode, Atakpame, Kpalime, Koforidua, Kumasi, Elmina, Anomabu, Accra

Trasa: Lome, Ouidah, Ganvie, Dassa, Abomej, Taneka, Natitingou, Somba, Tamberma, Sokode, Atakpame, Kpalime, Koforidua, Kumasi, Elmina, Anomabu, Accra

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 11

Środki transportu: mikrobus Toyota Coaster lub Toyota Hiace

Przejazdy i czasy przejazdów: podane w programie

Obiekty zakwaterowania: podane w programie

Posiłki: w cenie: 11 śniadań, 11 lunchów, 10 kolacji

Szczegółowy program zwiedzania:

Dzień 1 Lome, Zatoka Gwinejska -Togo
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Lome w Togo. Transfer do hotelu. Nocleg.
Posiłki nie ma w cenie
Nocleg Hotel Napoleon Lagoon 3* lub podobny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 2 Lome - Ouidah (150 km – 4,5 h) - Togo i Benin
Lomé, stolica Togo, jest jedynym afrykańskim miastem, które było kolonią niemiecką, brytyjską I francuką. Jest to jedna z niewielu stolic, która leży tuz przy granicy innego państwa. Elementy te wpływają na jego unikalną tożsamość, odzwierciedloną w stylu życia jego mieszkańców i architekturze miasta: w Lome spotykają się ludzie różnych nacji, trwa ożywiony handel, mieszają się różne kultury, tworząc kosmopolityczne miasto, pomimo jego niewielkich rozmiarów. Zwiedzimy: główny market ze słynnymi kobietami “Nana Benz”, które kontroluja handel drogimi “pagne” (=ubraniami) przywożonymi z Europy i rozprowadzanymi do calej Afryce Zachodniej, kolonialne budynki w dzielnicy administracyjnej, gdzie wciąż czuje sie kolonialna atmosferę, fetish market gdzie można znaleźć wszystko co potrebne na miłość i nie tylko. Później przejeżdżamy do Beninu i wkraczamy do świata voodoo. Spotkanie z tradycyjnym uzdrowicielem - tradycyjni uzdrowiciele leczą swoich pacjentów łącząc obrzędy voodoo z ich głęboką znajomością działania ziół. Uważa się, że zabiegi są skuteczne w przypadku prawie wszystkich chorób, zwłaszcza w przypadku szaleństwa!
Posiłki B – L – D
Nocleg Hotel Djegba lub podobny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 3 Festival Voodoo - Ouidah BENIN
Każdego 10 stycznia w Beninie odbywają się uroczystości, honorujące tradycyjną religię i wszystkie związane z nią kulty. W szczególności Ouidah jest miejscem, gdzie odbywają się dziesiątki ceremonii voodoo, gromadzące tysiące adeptów kultu, tradycyjnych wodzów i kapłanów fetyszy.
Ouidah zostało zdobyte w XVIIIw przez Królestwo Dahomelu I stało się jednym z głównych portów niewolniczych. Dzisiaj Ouidah to afro-brazylijska architektura. Tutaj Świątynia Pytonów stoi twarza w twarz z katolicką katedrą. Wyluzowany styl życia mieszkańców mieszkańców harmonizuje z grzmotem odległych fal i rytmem bębnów - ponadczasową atmosferą Bruce'a Chatwina opisaną w jego książce „Wicekról Ouidah”. Zajrzymy do Świątyni Pytonów i Fortu Portugalskiego (obecnie to małe, ale interesujące muzeum dotyczące historii Ouidah i transatlantyckiego handlu niewolnikami). Kończymy wizytę idąc „drogą niewolniczą” na plażę, z której niewolnicy byli wysyłani do „nowego świata”.
Do obejrzenia Festiwalu Voodoo wybierzemy najlepsze miejscowości - festiwal odbywa się w całym regionie wokół Ouidah.
Posiłki B – L - D
Nocleg: Hotel Djegba lub podobny klasą (pokoje z łazienkami I klimatyzacją)

Dzień 4 Afrykańskie Królestwa - od Ouidah do Dassa (250 km – tczas jazdy 5 h) - BENIN
Przepływamy łodziami motorowymi jezioro Nokwe i dopływamy do Ganvié, największei i najładniejszej w Afryce miejscowości zbudowanej na palach na jeziorze. Około 25000 mieskańców z grupy etnicznej Tofinou zbudowało tu swoje swoje domy na tekowych palach. . Trudnia się głównie rybołówstwem. Życie codzienne spędzają po dużej części w łodziach wiosłując swoimi kolorowymi wiosłami. W tych łodziach mężczyźni łowią ryby, kobiety handlują na wodnym targu a dzieci płyna do szkoły.
Wróciwszy na ląd jedziemy do Abomey gdzie zobaczymy Pałac Królewski. Ściany pałacu sa udekorowane reliefami symboalmi dawnych królów Dahomeju. W szczycie swej potęgi król miał w swoim haremie 4 tys żon. Teraz nzajduje sie tu muzeum wpisane na liste UNESCO, gdzie można zobaczyć należących do dawnych królów: trony, ołtarze, posągi, stroje i broń.
Wielkość i siła Dahomeju bazowały na handlu niewolnikami – Dahppmeej był w ciągłym sttanie wojny z sąsiadami i król zdobywał tysiące jeńców, których sprzedawał jako niewolników. W skład armii królewskiej wchodził żeński batalion, który słynął ze swej odwagi i okrutneści. W centrum królewskiego dziedzińca jest świątynia, zbudowana z mieszanki gliny i złotego pyłu ugniecionego z krwią tysięcy ludzkich ofiar.
Posiłki B – L - D
Nocleg: Hotel Jeko lub podobny (wszystkie pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 5 Fetish hills - z Dassa do Natitingou (350 km – czas jazy 8 hr) – BENIN
Wcześnie rano wyjazd. Przed nami dzień długi I intensywny. Pierwszy przystanek to Dankoli Fetish, unikalna świątynia poświęcona dawnym kultom animistycznym, które wciąż sa praktykowane – świadczą o tym tysiące krótkich kijków wbitych wokół fetyszu jako vota w prośbach o dobre zbiory, szczęśliwe małżeństwo czy w jakiejkolwiek innej ofierze. Świeże ślady ofiar, olej palmowy i oliwa, którą pokryty jest fetysz, są śladami niedawnych modłów.
Po południu zwiedzamy stare wioski Taneka położone na górze o tej samej nazwie. Wsie składają się z okrągłych ceglanych chat, pokrytych stożkowym dachem. Górna część wioski jest zamieszkana przez młodzież o okresie inicjacji i przez szmanów, chodzących okrystych kozimi skórami i z nieodłaczną fajką. Ta grupa etniczna zmiaszkuje na miejscu, którego oryginalni mieszkańcy (pochodzący z plemienia Kabye) wywędrowali w góry w IX wieku. Od tego czasu przywędrowały tu kolejne ludy, tworząc kulturowy tygiel -każda grupa zachowała swoje własne kulty i obrzędy inicjacyjne, a także własne instytucje religijne i polityczne.
Będziemy wędrować pośród wiosek, ścieżkami wytyczonymi wokół skał I tajemniczych rzeźbionych znaków. Możemy spotkać młodych ubranych jedynie w przepaski I amulety lub starszych kapłanów ubranych w skóry. Taneka wierzą, że aby stać się mężczyzną, potrzeba czasu, cierpliwości I wielu poświęceń. Inicjacja jest procesem życiowym rozciągniętym w czasie, a nie ponktem dzielącym życie na “przed” I “po”.
Posiłki B – L - D
Nocleg: Hotel Kaba lub podobny (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

DAY 6 Taniec Ognia - z Natitingou do Sokode (180 km – czzas jazdy 4h) – BENIN & TOGO
Somba & Tamberma - są to małe średniowieczne zamki - jeden z najpiękniejszych przykładów tradycyjnej architektury afrykańskiej. Ich styl zachwycił awangardowego architekta Le Corbusiera, który nazwał je „rzeżbiona architekturą”. Domy są ręcznie budowane, glina warstwa po warstwie z dodatkami w postaciodaje okrągłych kule mułu
O ich silnych wierzeniach animistycznych mieszkańców świadczą duże kapliczki - o formie fallicznej - przy wejściu do domów. Za zgodą starszych wchodzimy do ich domów, aby lepiej zrozumieć ich styl życia. W rzeczywistości ich domy są projekcją ich kosmologii - parter, z jego ciemnością, reprezentuje śmierć i jest miejscem przodków; drugie piętro, otwarte na niebo, reprezentuje życie i jest miejscem, w którym babcie opiekuja się noworodkami, dopóki „nie dowiedzą się”, który przodek powrócił pod jego postacią do nowego życia - tylko wtedy dziecko będzie mogło zejść z tarasu. Rodzina, zapasy żywności i różne rzeczy - trzymane są w ufortyfikowanym domu, dla bezpieczeństwa i przetrwania w przypadku ataku wrogów. Przez wieki populacje te szukały schronienia w górach Atakor, aby uciec przed muzułmańskimi handlarzami niewolników z północy.
Granica Togo.
Wieczorem przyjeżdżamy do wioski ludu Tem aby zobaczyć Taniec Ognia. W centrum wioski wielki ogień oświetla uczestników. Oni tańczą do hipnotycznego rytmu a później chodzą po żarzących się węglach, podnoszą żarzące się węgle, przesuwając je nad ciałem i wkładają do ust – wszystko bez oznak paniki, lęku I bólu. Odwaga? Autosugestia? Magia? Czy może fetysze chronią ich przed bólem?
Posiłłki B – L - D
Nocleg Hotel Aleheri lub podobny ( pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 7 Las deszczowy – z Sokode do Kloto (290 km – czas jazdy 5 hr) – TOGO
Kierujemy sie na południe. Przystajemy w Atakpame, typowym afrykańskim miasteczku, położonym na wzgórzach, w którym można znaleźć I zakupić wszelkie produkty pochodzące z nieodległych lasów.
Dzięki zręcznej pracy na małych krosnach tkackich, mężczyźni z tego regionu tworzą duże tkaniny o jasnych kolorach zwaną „Kente”. Z Atakpame przenosimy się do lasów tropikalnych otaczających Kpalime, miasto o bogatej przeszłości kolonialnej, które jest obecnie ważnym centrum handlu kakao i kawą. Nocny spacer po lesie tropikalnym. Pod okiem lokalnego entomologa poznamy endemiczne motyle i kolorowe owady.
Posiłki B – L - D
Nocleg: Hotel Gess lub podobny (pokoje z lazienkami I klimatyzacją)

Dzień 8 Szklane paciorki - z Kloto do Koforidua (220 km – czas jazdy5 hr) – GHANA
Przejście graniczna z Ghaną – przejazd do regionu Volta
Plemię Krobo jest znane ze swoich szkalnych paciorków. Krobo wyrabiają I zakładają szklane paciorki dla celów ceremonialnych i estetycznych. Odwiedzimy społeczność lokalnych artystów-rzemieślników i poznamy proces tworzenia przez nich biżuterii. Rzemieślnicy od wieku wyrabiają ją z ten sam sposób. Używają złomu szklanego, który jest zmielony na drobny proszek. Proszek szklany jest następnie drobiazgowo formowany w wzory i umieszczany w ręcznie wykonanych glinianych formach pokrytych kaolinem. Koraliki są gotowane, a następnie dekorowane, myte i ostatecznie nawleczone. Docieramy do Koforidua, aby odwiedzić cotygodniowy rynek koralików, znany na całym świecie przez kolekcjonerów tych misternych kulek. Świetna okazja na zakupy, szczególnie dla Pań :)
Posiłki B – L - D
Nocleg New Capital View lub podobny hotel (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 9: Ashanti - z Koforidua do Kumasi (200 km – czas jazdy 5 hr) – GHANA
Kumasi jest historyczną i duchową stolicą starego Królestwa Ashanti. Ashanti było jednym z najpotężniejszych królestw w Afryce niemal do końca XIXw, kiedy zostało anektowane przez Brytyjczyków i przyłączone do ich kolonii Żłote Wybrzeże. Danna płacona do dzisiaj Asantehene (=Król) jest najlepszym dowodem, jakim niegdyś cieszył się splendorem i jaką dysponował siłą i władzą. Kumasi z blisko milionem mieszkańców jest rozległym miastem z unikalnym głównym targiem – jednym z największych w Afryce. Można tu znaleźć każdy typ wyrobów Ashanti (wyroby ze skóry, ceramika, tkaniny Kente), pomieszane z tropikalnymi owocami i warzywami.
Zwiedzamy Ashanti Cultural Centre: z bogatą kolekcją artefaktów Ashanti znajdującą się w pięknej reprodukcji domu Aszanti. Po południu uczestniczymy - jeśli to możliwe - w tradycyjnym pogrzebie Aszanti, w którym uczestniczą żałobnicy w pięknych czerwonych lub czarnych togach. Mówimy „pogrzeby”, ale oznacza to „świąteczną” uroczystość. Dzięki tej ceremonii zmarły powróci jako przodek i będzie chronić swoją rodzinę. Krewni i przyjaciele zbierają się towarzysko i świętują jego pamięć.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Miklin Hotel lub podobny (pokoje z łazienkami I klimatyzacją)

Dzień 10 Złote Królestwa - z Kumasi do Anomabu (250 km – czas jazy 4h) – GHANA
Rano kontynuujemy tour po Kumasi – wizyta w Royal Palace Museum, gdzie znajduje się unikalna kolekscja złotej biżuterii, noszonej na dworze Ashanti. Po południu jedziemy na wybrzeże.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Coconut Groove Beach Resort lub podobny (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 11 Zamki niewolnicze - z Anomabu do Accry (180 km – czas jazdy 3 hr)
Zamek Elmina – najstarsza europejska budowla europejska w Afryce, wzniesiona przez Portugalczykóww XV wieku. Zamek był używany jako magazyn handlowy dla złota, kości słoniowej i w końcu niewolników. Zamek jest odnowiony I wpisany na listę UNESCO. Znajduje sie tu także stary cmentarz holenderski, datujący się na 1806 rok. Obok zamku jest spektakularna wioska rybacka, pełna kolorowych łodzi – każdego dnia te wielkie drewniane pirogi kierowane przez utalentowanych rybaków przedzierają się przez oceaniczne fale i prądy - zmagających się z nimi aby zarobić na życie. Na starym mieście zobaczymy Posuban, świątynie starożytnych “Asafo” - wojowników, którzy zwykli składac ofiary w posatci wielkich kolorowych posągów.
Po południu przejazd do Accry. Wieczorem ocpjonalnie muzyka na żywo *)
Posiłki B – L - D
Nocleg Hotel Roots lub podobny (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Day 12 Metropolis - Accra – GHANA
Accra, stolica Ghany, zachowała swoją unikalną tożsamość pomimo szybkiego rozwoju tego intrygującegomiasta. Program obejmuje wizytę w Muzeum Narodowym (jeśli będzie otwarte – tu nikt nic nie wie często), jednym z pierwszych dzieł niezależnej Ghany - ideą inspirującą powstanie Muzeum było pokazanie związków sztuki Ghany ze sztuką reszty Afryki i udowodnienie istnienia afrykańskiej historii jako części ogólnej historii ludzkości. Zwiedzamy starą dzielnicę James Town, zamieszkaną przez miejscową ludność zwaną Ga. Nasza wycieczka kończy się wizytą w warsztacie, w którym specjalizują się w budowaniu fantazyjnych trumien. Te specjalne ręcznie wykonane trumny mogą odzwierciedlać dowolny kształt: owoce, zwierzęta, ryby, samochody, samoloty…. jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Te ekstrawaganckie trumny, których wyrób zapoczątkowano w Afryce, są obecnie kolekcjonowane na całym świecie i eksponowane w muzeach.
Wieczorem transfer na lotnisko. Lot powrotny do Europy.
Posiłki B – L
Day-use Pokoje day-use do godziny maksymalnie 18ej (pokoje z łazienkami I klimatyzacją)

Dzień 13 Warszawa
Przylot do domu


B – śniadanie L – lunch D – kolacja *) atrakcje opcjonalne

Przybliżona liczebność grupy: 9-14 osób

Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak w tekście głównym umowy

Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy. Jeśli w cenie imprezy turystycznej występują kwoty walutowe - należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego NBP w dniu wpłaty.. Tabele kursów walut NBP . są publikowane na stronie internetowej www.nbp.pl . Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578

Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): 89 1750 0012 0000 0000 3984 6586

Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): 67 1750 0012 0000 0000 3984 6594

kod SWIFT banku: RCBWPLPW Bank: Bank BNP Paribas Polska

Świadczenia zawarte w cenie:

 • pilot polski
 • transfer z/na lotnisko w Lome i w Accra
 • przejazdy mikrobusem Toyota Coaster
 • lokalny przewodnik
 • wycieczki i zwiedzanie jak w programie
 • noclegi w pokojach 2os z łazienkami w hotelach
 • wszystkie posiłki opisane w programie
 • woda mineralna w busie
 • wstępy
 • lokalne podatki
 • ubezpieczenie AXA KONTYNENTY KL 30 tys euro, NNW 4 tys euro

Usługi nie zawarte w cenie:

 • lot międzynardowy (ok. 4000zł z Warszawy, ok. 3000zł z Berlina)
 • wizy – łącznie ok. 190eur
 • woda mineralna i drinki podczas posiłków
 • usługi tragarzy
 • opłaty za fotografowanie
 • tipy

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

 • bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź kartą płatniczą
 • woda, napoje – gotówką sprzedawcom w sklepach i restauracjach
 • wizy – gotówką bądź kartą kredytową bądź przelewem
 • tipy – gotówką

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 9

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: 9900pln

Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 1 rok od daty powrotu. Powinien mieć co najmniej 7 wolnych stron

Informacje o przepisach wizowych: Togo – wiza na dwa wjazy; Ghana i Benin - single entry wiza; łaczny koszt wiz ok. 190eur. Na uzyskanie wiz potrzeba co najmniej ok. 1,5 miesiąca czasu

Informacje o przepisach sanitarnych: Obowiązkowe szczepienie przeciwko żłółtej febrze. Trzeba wziąć ze soba żółta książeczkę szczepień ochronnych. Konieczna profilaktyka antymalaryczna. Zalecane szczepienei przeciwko tężcowi i żółtaczkom typu „A” i „B” Szczegółowych informacji mozna zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych  albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji publikowanych w sekcji „Wypoczynek – zdrowie w podróży” strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl )

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest jedynie ogólna sprawność ruchowa.

Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczeniowa kosztów leczenia (KL): 30 000 euro

Suma ubezpieczeniowa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.

Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 555 00 00 Fax: +48 22 555 05 00 www.axa.pl

5. Informacje dodatkowe

Wizy: Togo – wiza na dwa wjazy; Ghana i Benin - single entry wiza; łaczny koszt ok. 190eur

Szczepienia: żółta febra - obowiązkowa; malaria – rekomendowana profilaktyka.

Posiłki: lunch,piknik lub w lokalnych restauracjach (tourist menu); kolacje w restauracjach hotelowych (tourist menu)

Bagaż: max 20 kg w miękkich torbach

Transport: mikrobus

Czasy przejazdów: podane w programie czasy dotyczą czystej jazdy – nie sa wpliczone przystanki czy zwiedzanie.

W zależności od pogody trasa może być modyfikowana

W trakcie wyjazdy na miejscu granice lądowe są przekraczane wielokrotnie. Zważywszy na charakter afrykańskich granic, mogą wystąpić opóźnienia – prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość.

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.