Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Peru Boliwia Chile: W Królestwie Złotych Łez

W Królestwie Złotych Łez

Termin(y):

 • 6.10-29.10.2016

Trasa:

Peru: Lima, Arequipa, kanion Colca, Cuzco, dolina Urubamby, Pisac, ollantaytambo, Aguas Calientes, Machu Picchu, Puno, jezioro Titicaca, wyspa Amantani, wyspa Taquile,  Boliwia: La Paz, Rorrenebaque, pampa, Uyuni, Salar de Uyuni, Aleja Wulkanów, Laguna Colorada, Laguna Verde, Chile: San Pedro de Atacama, El Tatio, Valle de La Luna, Santiago

Kod wyjazdu:

PB2
(0)

Machu Picchu. Tajemnicze miasto, które sto lat temu odkrył dla nowożytności Hiram Bingham. Jedno z najpiękniejszych miejsc Ameryki Południowej. Bajecznie położone na przełęczy otoczonej z trzech stron doliną świętej rzeki Urubamby. 

Salary Uyuni. Największe solne jezioro na świecie. Idealnie równe, z wyspami porośniętymi wielkimi kaktusami (do 12m!). Obok Aleja Wulkanów, Laguna Colorada z flamingami i krajobrazy jak z Dzikiego Zachodu. 

Wyspa Amantani na jeziorze Titicaca z górującymi szczytami Pachamama (Matka Ziemia) i Pachatata. Zamieszkała przez 800 rodzin, żyjących według rytmu i zasad sprzed stuleci. Każdy z nas zamieszka z jedną z rodzin. To doprawdy unikalna możliwość poznania codziennego życia tubylców.

Pampa raj dla zwierząt: anakondy, delfiny słodkowodne, piranie, ptaki, etc... 

 

Machu Picchu. Tajemnicze miasto, które bez mała sto lat temu odkrył dla nowożytności Hiram Bingham. Jeden z nowożytnych cudów świata. Bezapelacyjnie jedno z najpiękniejszych miejsc Ameryki Południowej. Bajecznie położone na przełęczy otoczonej z trzech stron doliną świętej rzeki Urubamby. Pokonani przez Hiszpanów Inkowie przez Machu Picchu wycofywali się do swej ostatniej stolicy – Vilcabamby.

Salary UyuniNajwiększe solne jezioro na świecie – 10,5 tys km kw. Idealnie równe, z wyspami porośniętymi gigantycznymi kaktusami (do 12m!). Doskonały plener fotograficzny. A do tego w okolicy Aleja Wulkanów, Laguna Coloroda z jej flamingami i krajobrazy niczym z Dzikiego Zachodu…

Wyspa Amantani. Piękna wyspa na jeziorze Titicaca z górującymi szczytami Pachamama (Matka Ziemia) i Pachatata. Zamieszkała przez 800 rodzin, żyjących według rytmu i zasad sprzed stuleci. Każdy z nas zamieszka z jedną z rodzin. To doprawdy unikalna możliwość poznania codziennego życia tubylców.

Święta Dolina Urubamby. Serce imperium Inków. Żyzna, przepiękna dolina z górującymi nad nią fortecami Pisac i Ollantaytambo i dziesiątkami innych inkaskich miejscowości,

La Paz i okolice. Miejsce niedoceniane, a wszak La Paz jest jednym z najpiękniej położonych miast na świecie – we wnętrzu Diabelskiego Kanionu, u stóp wielkich wulkanów: Illimani, Iliampu i Chacaltaya. To stolica najbardziej indiańskiego z państw Ameryki, w którym było więcej zamachów stanu (ponad 200) niż lat istnieje, w którym aktualnie o władzę rywalizują 3 partie – wszystkie marksistowskie. A nad samym La Paz góruje wielki pomnik Che Guevary zmontowany z części samochodowych i czołgowych – widok zaiste surrealistyczny…

Pampa raj dla zwierząt: anakondy, delfiny słodkowodne, piranie, ptaki, etc... - na wyciągnięcie ręki

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku i wylot z Warszawy. Przylot do Limy. Transfer do hotelu i nocleg.

Dzień 2 Lima

Rano zwiedzanie Limy – kolonialne centrum miasta, katedra, kościół franciszkanów, klasztor dominikanów. Przelot do Arequipy. Transfer do hotelu. Nocleg

Dzień 3 Arequipa

Arequipa to piękne kolonialne miasto położonego u stóp wulkanu Misti. Zwiedzamy miejscowe kościoły i katedrę a przede wszystkim "miasto w mieście", czyli wielki klasztor świętej Katarzyny – najważniejszy klasztor Ameryki Płd, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dla chętnych po południu rafting na rzece Chili (fakultatywnie, łatwy, b.przyjemny). Nocleg w Arequipie.

Dzień 4-5 kanion Colca

Dwudniowa wycieczka do kanionu Colca (opcjonalnie) - jednego z najgłębszych kanionów na świecie. Kanion był niegdyś zamieszkały przez ludy Cabanas i Collaguas (wciąż jest zamieszkały przez ich potomków), które stworzyły kultury na bardzo wysokim poziomie rozwoju. Kanion pokryty jest imponującymi tarasami. Poznamy życie miejscowych indiańskich społeczności w Cabanaconde, Pinchollo i Maca, a w Cruz del Condor będziemy obserwować kondory szybujące majestatycznie tuż obok nas. Cruz del Condor jest miejscem ze specyficznym układem wiatrów, pozwalającym kondorom swobodnie latać – stąd można je tam spotkać niemal codziennie, nierzadko po kilkanaście. Po południu 5 dnia przyjazd do Arequipy. Przejazd nocny do Cuzco

Dzień 6 Cuzco

Przyjazd rano do Cuzco (ok 8h). To przepiękne klimatyczne miasto, niegdyś stolica Imperium Inków - do dziś budynki zdobią jego sztandary. Jest pełne kolonialnych i indiańskich budowli.
Zobaczymy największe atrakcje miasta: Plaza de Armas, katedrę, kościół Jesus y Maria, kościół El Triunfo, kościół La Compania, niesamowite ruiny Coricanchy - najświętszego sanktuarium Inków, którego dachy i ściany były za czasów świetności pokryte złotymi blachami. Zwiedzimy okoliczne zabytki: gigantyczną twierdzę Sacsayhuaman i miejsce składania ofiar Qenko.

Dzień 7 Święta dolina Urubamby

Dzień spędzimy w świętej dla Inków dolinie rzeki Urubamby. Zwiedzimy ruiny miast Pisac i Ollantaytambo. Pisac strzegło niegdyś serca państwa Inków przed atakami ludów z Amazonii i dotąd imponująco wyglądają jego forty i świątynie położone wysoko w górach nad doliną Urubamby. Ollantaytambo to przeurocze miasteczko przepięknie położone w przełomie Urubamby. Wokół rozpościerają się doskonale zachowane tarasy inkaskie, na szczycie których położone są świątynie i fortece. Samo Ollantaytambo było miejscem decydującej, przegranej bitwy wojsk inkaskich Manco Inki z hiszpańskimi konkwistadorami. W jej wyniku resztki Inków opuściło swoje rdzenne ziemie i utworzyło kadłubowe państwo w dżungli wokół swej ostatniej stolicy - Vilcabamby. Wieczorem przejeżdżamy pociągiem do Aguas Calientes. Tam nocleg.

Dzień 8 Machu Picchu

Machu Picchu leży dokładnie NAD Aguas Calientes, dokładnie 600m ponad, a jedzie się doń krętą drogą, wijąca się stromym górskim zboczem. Całodzienna wycieczka do Machu Picchu, najpiękniejszego miejsca Ameryki Południowej. Ruiny tego ukrytego w górach inkaskiego miasta zostały odkryte dopiero przed 100 laty. Dla chętnych wejście na szczyt Huayna Picchu (ok 2-2,5h tam i z powrotem), górujący nad Machu Picchu. Rozpościera się z niego niesamowity widok na miasto, dolinę Urubamby i księżycowe pasma górskie wokół… Rząd peruwiański sukcesywnie ogranicza liczbę odwiedzających, ponieważ pod miastem rozszerza się skalne pęknięcie i kwestią czasu jest kiedy Machu Picchu osunie się ze zbocza… Wieczorem przejazd pociągiem do Ollantaytambo i powrót busem do Cusco.

Dzień 9 Puno

Przejazd do położonego nad jeziorem Titicaca Puno.  Nocleg w hotelu w Puno.

Dzień 10/11 Wyspy na jeziorze Titicaca: Amantani i Taquile

Wycieczka łódkami na pływające wyspy Uros oraz na wyspy Amantani i Taquile. Szczególnie Amantani jest interesująca - jest zamieszkana przez ok. 2 tys ludzi, którzy wytworzyli charakterystyczną, zamkniętą kulturę i obyczajowość. Zamieszkamy przez jeden dzień z miejscowymi rodzinami i będziemy mogli obserwować ich życie i pracę, a także w nich uczestniczyć. Nocleg na wyspie Amantani.  11-ego dnia płyniemy z Amantani na Taquile – przepiękną wyspę z której rozpościera się panoramą całego Titicaca. Tam lunch, zwiedzanie wyspy i później powrót do Puno.

Dzień 12 przejazd do La Paz

Rano wyjeżdżamy kursowym autobusem do La Paz. Przekraczamy granicę Boliwii i jedziemy wzdłuż brzegów jeziora Titicaca. W Copacabanie zobaczymy słynną katedrę z posągiem Matki Boskiej Świecznikowej. Wieczorem przyjazd do La Paz.

Dzień 13/14/15/16 Pampa

Lecimy i jedziemy na pampę. 13ego dnia lecimy do Rurrenabaque, gdzie przesiadamy się na jeepy a następnie do łódek. Płyniemy na pampę, gdzie przez najbliższe dni będziemy łowić piranie, podchodzić anakondy, obserwować delfiny słodkowodne i ptactwo. To wielka gratka dla miłośników przyrody. 16 dnia wracamy do Rurrenabaque, gdzie nocujemy.

Dzień 17 La Paz

Rano przelot do La Paz. La Paz jest bajecznie położone w przepięknym Diabelskim Kanionie, u stóp wulkanów: Chacaltaya, Iliampu, Illimani.  Zwiedzanie kolonialnego centrum miasta: kościół św. Franciszka, katedra, Targ Czarownic. Pojedziemy też do położonej na obrzeżach miasta Doliny Księżycowej. To piękny plener fotograficzny - niewielki obszar pełen przedziwnych skalnych iglic. Wieczorem wyjazd do Uyuni. Przejazd nocny.

Dzień 18/19/20 Salar de Uyuni, Aleja Wulkanów

Wyruszamy jeepami w trzydniową wyprawę do Uyuni w Boliwii. Jedziemy jeepami 4x4. 18ego dnia wjeżdżamy na Salar de Uyuni. To liczące 12 tys km kw wyschnięte jezioro wypełnione całkowicie warstwą soli mierzącą do kilkunastu metrów głębokości. Widok jest zjawiskowy – bezkresna biel we wszystkich kierunkach - a pośród niej dwie wyspy: Incahuasi i Isla de Pescadogęsto porośnięte wysokimi na kilka metrów kaktusami. Mijamy jeszcze Muzeum Figur Solnych w okolicach Chachani i po południu docieramy do San Juan, gdzie śpimy w hotelu z soli.  Rano 18-ego dnia aleją wulkanów jedziemy na południe. Mijamy formacje skalne na Pustyni Siloli, a także jeziora Honda, Chiarcota i Canapa. Na nocleg zatrzymujemy się w okolicach przepięknego jeziora Laguna Colorada - mieszkają nad nim stada flamingów, których liczba okresami dochodzi do kilkunastu tysięcy sztuk. Boliwia próbowała przeforsować jezioro w konkursie o miano jednego z 7 cudów natury nowożytnego świata. 18 dnia mijamy gejzery i małe błotne wulkany Sol de Manana i dojeżdżamy w okolice majestatycznego wulkanu Licancabur. U jego stóp oglądamy Zielone Jezioro Laguna Verde i Białe Jezioro Laguna Blanca, które nazwy wzięły od charakterystycznego koloru swoich wód. Przekraczamy granicę Chile i jedziemy już busem do San Pedro de Atacama

Dzień 21 San Pedro de Atacama

Bardzo wcześnie rano jedziemy do gejzerów El Tatio. Poźniej powrót do San Pedro. Po południu wycieczka do Doliny Księżycowej Valle de La Luna. Nocleg w San Pedro

Dzień 22 Santiago de Chile

Przejazd na lotnisko do miejscowości Calama, wylot do Santiago de Chile. Transfer do hotelu. Krótkie zwiedzanie Santiago: Plaza de Armas, katedra, Pałac prezydencki. Nocleg w Santiago

Dzień 23

Wylot z Santiago do Europy

Dzień 24

Przylot do Warszawy

 

UWAGA! Biuro zastrzega sobie możliwość realizacji programu w wersji od Santiago do Limy,oczywiście z realizacją wszystkich opisanych punktów programu. 

 

Opinie z poprzednich wyjazdów

W wielu miejscach świata jest interesująco i pięknie, ale Salar de Uyuni w Boliwii to miejsce zupełnie zjawiskowe. Cienie zachodzącego słońca na bieli wielkiej solnej przestrzeni , nie dają się z niczym porównać.  Wyjątkowe miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć!
A organizator z torre zawsze się sprawdza!
Grażyna Krzyminiewska 

Zgłoszenie

Cena:  9900pln + 990usd

Liczba uczestników: 8-15 osób + przewodnik

Terminarz płatności:

 • Zaliczka  2000 zł
 • 7900 zł płatne do 30 dni przed wyjazdem
 • 990 usd przekazywane przewodnikowi po dotarciu do celu

Cena złotówkowa obejmuje obejmuje:

 • Transport: przeloty: W-wa- Lima, Lima-Arequipa, Calama-Santiago, Santiago-Warszawa
 • Opiekę przewodnika,
 • Koszta organizacyjne biura
 • Ubezpieczenie: NW i KL,
 • Podatek VAT
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt walutowy obejmuje:

 • Transport lokalny: busy, autobusy kursowe, taksówki, łodzie, pociąg do Machu Picchu
 • Zakwaterowanie: hotele turystyczne pokoje 2-3 osobowe, podczas wycieczki na salary Uyuni będziemy nocować w skromnych warunkach, podobnie na pampie
 • Zorganizowane przez miejscowe agencje wycieczki: na salary Uyuni i na pampę
 • Wycieczki łodziami na pływające wyspy Uros, wyspy Amantani i Taquile na jez. Titicaca,

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza wycieczką na salary w Uyuni i na pampę (ok. 250 USD),
 • Wstępów do zwiedzanych obiektów (ok. 200 USD)
 • Wycieczki do kanionu Colca (ok 100usd)
 • Tipów dla miejscowych przewodników.

Charakter wyprawy

Wyjazd ma charakter wybitnie krajoznawczy z elementami przygody. Poznajemy bardzo bogatą kulturę Indian Keczua (potomków niegdysiejszych Inków) i Ajmara. Poznajemy życie Indian (Wyspa Amantani) i docieramy do szeregu spektakularnych  atrakcji (salary Uyuni, Machu Picchu, etc…). Nocujemy w hotelach turystycznych, czystych, zadbanych, wygodnych, aczkolwiek bez komfortu. Poruszamy się busami, lokalnymi busami, łodziami, samolotem – dla każdego coś miłego…

Klimat i pogoda

Duża część wyjazdu przebiega na dużych wysokościach – powyżej 3 tys mnpm, a w najwyższym punkcie (okolice wulkanu Licancabur) nawet ok. 5 tys mnpm. Dlatego prosimy spodziewać się temperatur charakterystycznych dla gór – w ciągu dnia i w słońcu wysokich (do powyżej 30 stopni), zaś w cieniu i w nocy niskich. W nocy w okolicach zera stopni, a w czasie wyjazdu na salary Uyuni temperatura może spaść do -20 stopni (nocleg w schronisku). Na wybrzeżu (Lima) zachmurzenie  i możliwe opady. W Andach prawdopodobieństwo opadów mniejsze. Prosimy dostosować ubiór do spodziewanych temperatur – uczulamy szczególnie na zabranie rzeczy ciepłych i bardzo ciepłych.

Dokumenty, wizy

Wymagany paszport ważny przez 6 miesięcy od daty wjazdu do Boliwii. Wizy nie są wymagane

Ubiór

Buty – wygodne buty turystyczne (nie musza być górskie) + klapki pod prysznic.
Ze względu na temperatury konieczne ciepłe rzeczy: kurtka, czapka, szalik, rękawiczki polar/swetry, ciepła bielizna. Najlepszy sposób ubierania – na „cebulkę” ze względu na wysokie temperatury, które mogą wystąpić w ciągu dnia. Tshirty się przydadzą, krótkie spodnie – tylko na pampie. Na pampę typowe ubrania jak do tropików.
Przy pakowaniu się, można posiłkować się wskazówkami o packliście na www.koniecswiata.net – to bardzo rzetelne źródło informacji.

Transport

 • Samolot: W-wa- Lima, Lima-Arequipa, Calama-Santiago, Santiago-Warszawa
 • Autobusy kursowe:, Arequipa-Cuzco (10h), Cuzco-Puno (8h), Puno-La Paz (9h), La Paz-Uyuni (11h),
 • Wynajęte busy: Cuzco-Pisac-Ollantaytambo (całodzienna wycieczka)
 • Łodzie: na wyspy Amantani i Taquile, na pampie
 • W miastach: wynajęte busy i taksówki.
 • Po salarach Uyuni – wynajęte jeepy (3dniowa wycieczka), podobnie dojazd na pampę

Noclegi

Nocujemy w hotelach, w pokojach 2-3osobowych. Są to hotele klasy turystycznej, schludne,  wygodne. W czasie wycieczki na salary jeden nocleg w hotelu zbudowanym z bloków z soli i jeden w schronisku (pokoje wieloosobowe)

Wyżywienie

Poza ceną (wyjąwszy wycieczkę na salary Uyuni i na pampę, gdzie wyżywienie jest w cenie). Prosimy przeznaczyć na nie ok. 250USD.

Szczepienia

Ze względu na pobyt na pampie prosimy zaszczepić się na żółtą febrę. Zalecane szczepienia: tężec, żółtaczka typu A i B. Wszelkie sprawy dotyczące szczepień i profilaktyki antymalarycznej należy oczywiście skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punkcie Szczepień Sanepidu lub w  Wojewódzkich Stacjach Sanepidu.

Pieniądze

 • 990usd – do przekazania przewodnikowi na miejscu.
 • Ok. 200usd – wstępy 
 • wyżywienie - ok. 250usd
 • wycieczka do kanionu Colca – ok. 100usd
 • Ponadto pieniądze na własne wydatki, pamiątki, rozrywki, alkohol etc…

Banknoty muszą być nowe i nie zniszczone (wyłącznie z nowych emisji, tzw. „duże głowy” wydrukowane po 2004 roku).
Dane co do wydatków według stanu na dzień 27.08.2014r.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA:

KL z assistance - 30 tys euro, NNW - 4 tys euro, bagaż podręczny - 400 euro, koszty ratownictwa  - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia).

Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt wynosi 2,5% wartości wyjazdu. Chęć takiego ubezpieczenia należy zgłaszać najpóźniej do 5 dni po podpisaniu umowy (w wypadku jeśli umowa jest podpisana wcześniej niż na 30 dni przed wyjazdem) lub w dniu podpisania umowy (jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni).

Pliki do pobrania:

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.