Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Iran: Szachinszach

Szachinszach

Termin(y):

 • 12-26.09.2018

Trasa:

Teheran, Kashan, Isfahan, Yazd, Chak Chak, Kerman, Rayen, Mayhan, pustynia Lut, Shiraz, Persepolis, Naksh-e Rostam, wyspa Qeshm, Teheran

Kod wyjazdu:

ID2
(0)

Iran, kraj z jedną najstarszych kultur i przebogatą historią. Kraj gościnnych mieszkańców i przepychu Orientu.
W programie zabytki Shirazu, Isfahanu i Persepolis, elegancki Kashan, Yazd i jego Wieże Wiatrów, pustynia Lut, cytadela Rayen i położona w Zatoce Perskiej wyspa Queshm.

 

 

Iran, kraj z jedną najstarszych kultur i przebogata historią. Kraj gościnnych mieszkańców i przepychu Orientu.
W programie zabytki Shirazu, Isfahanu i Persepolis, elegancki Kashan, Yazd i jego Wieże Wiatrów, pustynia Lut, cytadela Rayen i położona w Zatoce Perskiej wyspa Queshm.


1 dzień

Wylot. Przesiadka

2 dzień Teheran

Przylot do Teheranu. Transfer do hotelu, zakwaterowanie i krótki odpoczynek. Tego dnia zobaczymy najważniejsze atrakcje stolicy Iranu- Pałac Golestan– dawną siedzibę szachów perskich. Jedziemy w górzysty rejon północnego Teheranu, gdzie znajduje się kompleks pałacowo-parkowy ostatnich władców Iranu - Saad Abad. Saad Abad budowali szachowie z dynastii Qajari z ostatniej dynastii irańskiej – Pahlavi– obalonej przez islamską rewolucję Ajatollaha Chomeiniego. Nocleg w hotelu w Teheranie.

3 dzień Kashan, Isfahan

Rano wyjazd do Kashan. Przejazd 250km, ok. 3,5h.Zwiedzanie starego, urokliwego miasta pełnego zabytków, zbudowanego w charakterystycznym dla czasów dynastii Qajar stylu. Legenda głosi, że z niego mieli wyruszyć do Betlejem Trzej Królowie. Ogród Fin– jeden z najbardziej charakterystycznych przykładów irańskiej architektury ogrodowej. Po krótkim odpoczynku wyjazd do Isfahanu(ok. 220km, 3h). Nocleg w Isfahanie

4 dzień Isfahan

Od rana zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Iranu. Zobaczymy jego największe atrakcje: największy plac miejski w Iranie pochodzący z XVII wieku Plac Imama – Majdan-e Imam zbudowany przez Szachinszacha Abbasa I Wielkiego, a także zabytki znajdujące się w jego okolicy: dawny pałac szachów z dynastii Safawidów- Pałac Ali Kapuoraz Meczet szejka Lutf Allahaw tymże meczecie znajdują się unikalne dekoracje mozaikowe. Podczas zwiedzania Isfahanu odwiedzimy także Pałac Czterdziestu Kolumn - Czehel Sotun. Kolejnym punktem zwiedzanie będzie ciekawostka architektoniczna czyliMeczet Trzęsących Się Minaretów. Wieczór spędzimy w okolicy ruin dawnej świątyni wyznawców pierwotnej religii Iranu, której kanon stworzył prorok Zoroaster - i od jego imienia nazwanej zoroastryzmem.

5 dzień Isfahan

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie dawnej stolicy Persji. Jego świetność przypada na XVII w., kiedy to za panowania dynastii Safawidówbyło jednym z największych miast świata, zamieszkanym przez ponad milion osób. Tego dnia zobaczymy kilka symboli miasta jakimi są wspaniałe mosty na rzece Zajande Rud: Most Trzydziestu Trzech Łukówz XVII w., most Chadżu orazjeden z największych w Iranie Meczet Jameh. Po południu udamy się do Dzielnicy Ormiańskiejgdzie znajduje się wiele kościołów, wśród których najważniejszym jest katedra Vank. Zakupy na bazarze Qeysariye oraz wiele innych atrakcji. W Isfahanie w czasie II wojny światowej przebywało ok 20 tys polskich dzieci, które przywędrowały tu z armią gen. W.Andersa. Niektóre z nich są pochowane na Cmentarzu Ormiańskim.

6 dzień Yazd

Rano udamy się w pustynne okolice Yazdu (ok. 350km, 5h jazdy). Po drodze zatrzymamy się w Varzaneh, gdzie będziemy mogli zobaczyć jedne z najładniejszych wydm w Iranie. Zatrzymamy się również w Meybod, gdzie zobaczymy twierdzę i wieżę lodową. Yazd leży na skraju Wielkiej Pustyni Słonej i ma prawie 3000 lat. Miasto stało się centrum religijnym zoroastrian, którzy chronili się w jego okolicach po podboju Iranu przez Arabów w VIIw. Ze względu na swe pustynne położenie tu powstał tzw qanat– czyli starożytny perski system wodociągowy, a w architekturze występują wieże badgiry- „łapacze wiatru” - niosące ulgę podczas nieznośnych upałów. Z nowszych dziejów urodził się tu Mosze Kacaw – prezydent Izraela. Po drodze Zwiedzanie najstarszej części miasta: Meczet Piątkowy, budynek dawnej Medresy - więzienia Aleksandra Wielkiego.

7 dzień Yazd

W Yazd odwiedzimy świątynię ogniaa następnie pojedziemy do sanktuarium zoroastryjskiego Chak Chak. Na koniec wizyta w twierdzy Narin. Powrót do Yazd, a w drodze powrotnej wizyta w jednej z dwóch opuszczonych Wież Milczenia (Dakhma) z XVIII w. Zachód słońca z widokiem na góry, pustynię i miasto. Powrót do hotelu.

8 dzień Kerman

Rano wyjazd do Kermanu (około 6h, 400km) zakwaterowanie w hotelu, następnie zwiedzanie najważniejszych atrakcji miasta: kompleks Gandż Ali Chan, gdzie znajdują się pochodzące z XVII wieku łaźnie, karczma oraz bazar. Później wizyta w Meczecie Jomeh. Wieczorem przejazd do Mayhan, gdzie nocujemy.

9 dzień Rayen, Mayhan, Pustynia Lut

Przed świtem wyjeżdżamy na pustynię Dasht e Lut, gdzie przywitamy dzień. Wizyta we wsi Rayen z Cytadelą Rayen, będącą miniaturową wersją Arg-e Bam, zniszczonej w 2003 roku w czasie trzęsienia ziemi. Następnie mauzoleum Szaha Nematollaha Vali, wielkiego XIV-wiecznego mistyka i poety. Obecnie jest to miejsce pielgrzymek bractwa sufich.

10 dzień Shiraz

Całodzieny przejazd do Shiraz. Wieczorem zwiedzanie Mauzoleum Shah Cheragh - Króla Światła- jest to święty przybytek irańskich szyitów. Nocleg w Shiraz.

11 dzień Shiraz

Całodzienne zwiedzanie zabytków Shirazu, nazywanego„miastem róż i słowików”. Spacer Wizyta w XIX-wiecznym Meczecie Nasir-ol-Molkz wyjątkową posadzką i przepięknymi witrażami, Meczet Vakiloraz bazar Vakil, wierdza Kharim Khan. Wizyta w Ogrodzie Eramoraz wizyta w otoczonym ogrodem mauzoleum wielkiego poety Hafiza. Nocleg w Szirazie

12 dzień Persepolis

Całodniowa wycieczka do Persepolis. Wizyta w ruinach starożytnego miasta, spalonego przez Aleksandra Wielkiego w czasie jednej z jego libacji. Zwiedzanie ruin antycznej stolicy władców perskich z dynastii Achemenidów: Pałac Dariusza Wielkiego, Pałac Kserksesa. Następnie wizyta w Naksz-e Rostam, gdzie znajdują się Królewskie Grobowce Achemenidóworaz wykute w skale reliefy wykonane w epoce państwa sasanidzkiego kiedy to władca Persji Szapur I prowadził wojny z rzymskim cesarzem Walerianem. Po południu powrót do Shirazu i przelot na wyspę Qeshm, gdzie nocujemy (przelot możliwy także następnego dnia rano - w tym wypadku nocleg w Shirazie).

13 dzień Wyspa Qeshm

Tego dnia udamy się do wsi Laft gdzie w najpełniejszy sposób można zobaczyć zanikającą kulturę Bandari. Rejs po morskim lesie Harara- unikatowy obszar lasów namorzynowych znajdujących się w okolicy Laft. Następnie odwiedzimy Geopark Queshmz fantastycznymi formami skalnymi. Nocleg na wyspie.

14 dzień Wyspa Qeshm

Rano rejs po Zatoce Perskiej w stronę wyspy Hengam. Później wizyta w Dolinie Gwiazd i wąwozie Chahkooh. Wieczorem wylot do Teheranu, tam zmiana lotniska i wylot powrotny do Europy.

15 dzień Przylot

Przylot

 

 

Zgłoszenie

Cena:

Grupa: 8-14 osób + przewodnik

Cena zawiera:

 • przewodnik polski

 • noclegi w hotelach 3* (wyspa Qeshm - 2*) w pokojach 2os wg programu

 • przejazdy wg programu w Iranie wynajętym klimatyzowanym busem

 • 2 przeloty wewnętrzne: Sziraz-Qeshm i Qeshm-Teheran

 • transfery z/na lotniska

 • wycieczka na pustynię

 • rejsy na wyspie Qeshm

 • podatek VAT

 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • biletu lotniczego – ok. 1500-1800zł

 • wyżywienia

 • wizy Iranu (75eur) wyrabianej na lotnisku w Teheranie

 • dodatkowych atrakcji np. nurkowanie

 • wstępów do odwiedzanych obiektów (około 300 usd)

Charakter wyjazdu

Wyjazd ma charakter wycieczki objazdowej. Ma charakter krajoznawczy i wymaga znajomości specyfiki kraju do którego się udajemy. Celem jej jest poznanie Iranu, jego mieszkańców, kultury, historii i tradycji. Podczas pobytu w Iranie będziemy podróżować przede wszystkim wynajetym busem klimatyzowanym. W programie są także 2 przeloty, które znacznie skracają czas długich przejazdów.  Noclegi w hotelach 3*, wygodnych o orientalnym charakterze (wyspa Qeshm - 2* - nie ma tam lepszych hoteli). Pokoje 2os z łazienkami. W niektórych hotelach śniadania (wyżywienie jest generalnie poza ceną, ale w niektóre hotele oferują śniadanie w cenie noclegu). Podczas wyjazdu będziemy także korzystali z łodzi motorowych (wyspa Queshm). Zwiedzanie zabytków oraz innych interesujących miejsc jest związane z sporą ilością czasu jaki spędzimy na pieszych wycieczkach - dlatego ważne jest zaopatrzenie się w wygodne obuwie oraz wygodne ubranie zgodne z prawem i tradycją jakie obowiązują w Iranie. Piesze zwiedzanie umożliwia jak najlepsze poznania zwiedzanych miejsc oraz ludzi zamieszkujących ten wyjątkowy kraj.

Uwaga! Na obszar Iranu nie wolno wwozić alkoholu, wieprzowiny materiału pornograficznych o charakterze antyislamskim.

Początek i koniec wyprawy

Teheran

Termin

Przełom kwietnia i maja jest najbardziej optymalnym terminem ze względu na klimat panujący na przeważającym obszarze Iranu.

Klimat

Iran jest rozległym krajem. Na jego terytorium występują różnice w klimacie – szczególnie ze względu na różnice w wysokości npm. Na przełomie kwietnia i maja temperatury nie są jeszcze tak wysokie jak latem (czerwiec – sierpień) a nie jest już zimno (listopad – kwiecień) W niektórych rejonach Iranu jak Kerman, Wyspa Queshm, w kwietnia i maja temperatury nadal oscylują w granicach +30 stopni oraz występuje wysoka wilgotność powietrza. Jednocześnie warto pamiętać o zabezpieczeniu przed silnym promieniowaniem słonecznym które jest bardzo intensywne - szczególnie na południu Iranu.

Ubiór

W Iranie ze względu na panujące przepisy prawne kobiety przebywające w miejscach publicznych są zobowiązane do nakładanie chust na głowę oraz noszenie luźnych ubrań zakrywających kobiece kształty. Mężczyźni nie mogą przebywać w miejscach publicznych w krótkich spodenki i szortach. Nie ma problemu z chodzeniem w otwartym obuwiu (sandały) Warto ze sobą zabrać strój kąpielowy o ile pozwolą na to warunki będzie możliwa kąpiel w Zatoce Perskiej.

Dokumenty, wizy

Paszport ważny pół roku od daty wyjazdu do Iranu. Obywatele polscy muszą posiadać wizę turystyczną do Iranu. Wiza do Iranu jest wyrabiana na lotnisku w Teheranie po przylocie.

Zakwaterowanie

W większości miejsc będziemy nocowali w hotelach 3*j. Pokoje 2os zazwyczaj z osobnymi łazienkami. Jedynie na wyspie Qeshm standard noclegów może być niższy ze względu na brak odpowiedniej bazy noclegowej. Nie ma konieczności zabierania za sobą śpiwora.

Przejazdy

Teheran – Kashan 250 km, 3,5h

Kashan – Isfahan 220 km, 3,5h

Isfahan – Yazd 350 km, 5-5,5h

Yazd – Kerman 400km 6h

Kerman - Sziraz 600km, 8-9h

Shiraz - Qeshm samolot

Qeshm-Teheran samolot

Wyżywienie

Wyżywienie we własnym zakresie. Śniadania w niektórych hotelach mamy w cenie noclegu. Obiady lub kolacje w lokalnych restauracjach, jadłodajniach, na targu. W trakcie niektórych wycieczek przewidziany jest posiłek w cenie wycieczki. Iran należy do stosunkowo tanich krajów należy przeznaczyć 15-25 USD na codzienne wyżywienie.

Obsługa

Turystom na całej trasie towarzyszy polski pilot i w zwiazku z nowymi regulacjami prawnymi w Iranie przezwiększość czasu również przewodnik irański.

Szczepienia i zdrowie

Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane: tężec, żółtaczka typu A i B, polio, błonica. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punktach Szczepień Sanepid lub w Wojewódzkich Stacjach Sanepidu. Wszelkie sprawy dotyczące zdrowia, szczepień należy skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny i konieczne jest ich pogłębienie w wyspecjalizowanych placówkach służby zdrowia.

Pieniądze

Należy zabrać dolary amerykańskie, tylko te z „dużymi głowami”. Na miejscu będzie wymiana na riale irańskie . Na dzień 1 czerwca 2016 przelicznik walut: 1usd = 30.000IRR. Nie ma możliwości korzystania z europejskich kart płatniczych oraz wypłat gotówki z bankomatów! Jest możliwość założenia tymczasowej karty irańskiej, dzięki czemu nie trzeba nosić wielkich pęków banknotów. To łatwe i wygodne.

Co warto zabrać

W większości miejsc noclegowych jest pościel i ręczniki. Należy jednak wziąć ze sobą mały szybkoschnący ręcznik. Śpiwór nie jest konieczny. Należy zabrać zarówno ubrania letnie, jak i również kilka cieplejszych rzeczy. Warto także pamiętać o „zapasowej” odzieży oraz obuwiu na zmianę.

Kilka przydatnych drobiazgów:

 • wygodne buty chodzenia po mięście

 • wygodny mały plecak przydatny podczas całodniowego zwiedzania miast oraz wycieczek na pustynie

 • wygodne spodnie.

 • t-shirty,

 • kurtka od wiatru i deszczu

 • lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca

 • wygodne letnie ubranie przydatne podczas zwiedzania

 • okulary przeciwsłoneczne

 • kremy z wysokim filtrem

 • latarka

 • turystyczny scyzoryk

 • aparat fotograficzny z zapasową baterią

 • lornetka,

 • chusteczki nawilżane

Apteczka

Poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, , witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólową i przeciwzapalną, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, aviomarin.

Gniazdka i wtyczki

W Iranie gniazdka są takie same jak w Polsce i nie ma konieczności zabielania przejściówki.

Bezpieczeństwo

Iran to wbrew obiegowej medialnej opinii bardzo bezpieczny kraj. Warto jednak pamiętać o lokalnej specyfice kulturowej i prawnej. Ważne jest przestrzeganie przepisów prawa odnośnie zakazu spożywania napojów alkoholowych, zasad ubioru oraz fotografowania niektórych obiektów. W miastach szczególnie na bazarach i większych skupiskach ludzi istnieje zagrożenie kradzieżami kieszonkowymi oraz napadami rabunkowymi. Zaleca się zachować zdrowy rozsądek, nie obnosić się z biżuterią, drogimi zegarkami, aparatami fotograficznymi.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: 

KL z assistance - 30 tys euro, 
NNW - 4 tys euro, 
bagaż podręczny - 400 euro, 
koszty ratownictwa - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia). 
Ubezpieczenie nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych. Aby zabezpieczyć się przed nimi, należy zgłosić nam chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia – jego stawka to 5zł/dzień.

Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej:

1. koszt ubezpieczenia – 2,5% wartości imprezy –zwrot 80 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 7,5% wartości imprezy)
2. koszt ubezpieczenia - 2,8% wartości imprezy –zwrot 100 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 8,4% wartości imprezy)
Umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży może być zawarta w terminie najpóźniej 5 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej lub wpłaty całości lub części zaliczki, o ile ma to miejsce później niż zawarcie umowy uczestnictwa. W przypadku gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej lub wylotu jest mniej niż 30 dni, umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży można zawrzeć jedynie w dniu zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia: czytaj...

Warunki ubezpieczenia kosztów rezygnacji obejmują paragraf 27 i następne

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.