Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Nikaragua, Kostaryka, Panama: Pura Vida

Pura Vida

Termin(y):

 • 20.02-8.03.2018

Trasa:

Managua, Leon, wulkan Masaya, Granada, jezioro Nikaragua, wyspa Ometepe, San Juan del Sur, Monte Verde, La Fortuna, wulkan Arenal, rafting na rzece Arenal, Puerto Viejo, Cahuita NP, Bocas del Toro, Panama City

Kod wyjazdu:

DAS2
(0)

Pura Vida znaczy Czyste Życie. To potoczne określenie najbardziej ekologicznego kraju na świecie, czyli Kostaryki. Jej obszar to tylko 0,1% lądów, ale występuje na jej terenie 5% wszystkich gatunków roślin i zwierząt żyjących na świecie, a 25% obszaru to parki narodowe! Będziemy w lesie chmurnym Monte Verde, pod wulkanem Arenal i na karaibskich plażach. Do tego raftingi i canopy tours. W Nikaragui wulkany, kolonialne miasta Leon i Granada i wyspa Ometepe. Na deser zaś idylliczne Bocas del Toro w Panamie.


Pura Vida znaczy Czyste Życie. To potoczne określenie najbardziej ekologicznego kraju na świecie, czyli Kostaryki. Jej obszar to tylko 0,1% lądów, ale występuje na jej terenie 5% wszystkich gatunków roślin i zwierząt żyjących na świecie, a 25% obszaru to parki narodowe. Będziemy w lesie chmurnym Monte Verde, pod wulkanem Arenal i na karaibskich plażach. Do tego raftingi i canopy tours. W Nikaragui wulkany, kolonialne miasta Leon i Granada oraz wyspa Ometepe. Na deser zaś idylliczne Bocas del Toro Panamie.


1 dzień NIKARGAUA: Managua

Wylot. Przylot do Managui transfer i nocleg w hotelu.

dzień Managua, Leon

Rano zwiedzanie stolicy Nikaragui. Zobaczymy Plac Rewolucji, położone wokół ruiny katedry, zniszczonej podczas tragicznego trzęsienia ziemi w 1972 roku, Casa Presidencial i Palacio de La Cultura. Łącznie to ok 1h spacer. Następnie przejazd do Leon. To ładne kolonialne miasto. Po zakwaterowaniu w hotelu zwiedzanie katedry z ogrodem i spacerem po dachu, z którego roztacza się widok na miasto oraz wulkany znajdujące się w okolicy. Katedra jest największą świątynią w Ameryce Środkowej i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół La Merced. Po południu dla chętnych fakultatywna wycieczka na wulkan Telica (czas ok. 7h – jazda jeepami + 3-4h trekking, zachód słońca na wulkanie, ok. 45usd).

dzień Leon, Masaya, Granada

Poranek spędzimy w Leon a w godzinach przedpołudniowych pojedziemy na wulkan Masaya, który jest nadal aktywny. Spacer około 1- 1,5 godziny w okolicy kaldery oraz na wygasłą kalderę San Fernando.Zobaczymy także małe muzeum poświęcone wulkanom oraz pozostałości po poprzednich erupcjach wulkanu. Później jedziemy do pięknej Granady – leżącej nad jeziorem NikaraguaSpacer po mieście będącym perłą architektury kolonialnej w Ameryce Środkowej. Wizyta w słynnejmanufakturze cygar Mombacho (ok 30min).

dzień Granada

Rano krótki rejs po jeziorze Nikaragua podczas którego zobaczymy słynne Isletas - malutkie wysepki które są pozostałością aktywności wulkanicznej, niektóre są zamieszkałe. Po południu zwiedzanie Granady. Zobaczymy katedrę, Parque Central, kościoły la Merced oraz Guadalupe. Spróbujemy wyśmienitej nikaraguańskiej kawy i czekolady.

dzień wyspa Ometepe

Rano jedziemy do miejscowości San Jorge położonej na brzegu jeziora Nikaragua, a następnie promem (ok 1,5h) popłyniemy do miasteczka Moyogalpa na wyspie Ometepe. Wyspa to dwa wulkany Concepción i Maderas które stworzyły jedno z najpiękniejszych widokowo i przyrodniczo miejsc w Ameryce Środkowej. Wyspa posiada niepowtarzalny klimat i jest przyrodniczą perła Nikaragui. Ometepe to także miejsce gdzie różne narody i kultury pozostawiły ślady swojej obecności. Po południu spacer po wyspie i plaża (kamienista). Nocleg na wyspie nad laguną Charco Verde.

dzień Pacyfik

Rano relaks i zwiedzanie najważniejszych atrakcji wyspy. Oglądamy petroglify – pozostałości po różnych prekolumbijskich kulturach. Plaża Santo Domingo położona na przesmyku pomiędzy wulkanami. Po południu rejs powrotny do San Jorge, a następnie przejazd doSan Juan del Sur – miasta położonego na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Wieczorny relaks na plaży i uczta złożona z ryb i owoców morza w jednej z restauracji w pobliżu plaży.

dzień KOSTARYKA: Monte Verde

Po śniadaniu wyjazd do granicy z Kostaryką. Następnie przejazd do miasteczka Monte Verde. Miasteczko jest położone w bardzo malowniczej okolicy. Wieczorem dla chętnych nocna wycieczka do lasu mglistego (fakultatywna, ok. 2-2,5h, koszt ok. 25usd).

dzień Las Chmurny

Rano udamy się do jednego z najciekawszych przyrodniczo miejsc w Ameryce Środkowej - Rezerwatu Monte VerdeJest to unikalne siedlisko lasu mglistego i lasu chmurnego. Popołudnie wolne do własnej dyspozycji. Do wyboru fakultatywnie: wycieczka konna po okolicach Monte Verde (3-4h, łatwa, koszt ok. 30usd), wizyta na tradycyjnej plantacji kawy (ok. 2h, koszt 15usd) lub wizyta w jednym z centrów ochrony motyli i żab (ok. 1h, koszt 10-15usd).

dzień Canopy Tour

Rano wyjątkowe doświadczenie jakim będzie Canopy Tour(fakultatywne, koszt pakietu podstawowego ok. 50usd). Jedyna w swoim rodzaju możliwość poszybowania między wzgórzami i platformami w malowniczej okolicy Monte Verde. Po południu przejazd do miejscowości La Fortuna. Dla chętnych możliwość kąpieli wraz z kolacją w jednym z ośrodków na terenie którego znajdują się gorące źródła (fakultatywnie, ok. 45usd z kolacją).

10 dzień La Fortuna

Okolice miasta La Fortuna obfitują w wiele atrakcji. Rano udamy się na rafting na rzece Arenal a popołudnie do wyboru: krótki trekking na wulkan Arenal (jeszcze kilka lat temu jeden z najbardziej aktywnych wulkanów Kostaryki), wycieczka rowerowa po malowniczej okolicy wulkanu Arenal (ok. 55usd) lub wycieczka kajakowa po jeziorze (ok. 60usd). Nocleg w La Fortuna.

11 dzień Przejazd do Puerto Viejo

Rano wyjazd w kierunku wybrzeża karaibskiego. Dla chętnych tego dnia możliwość raftingu na rzece Pacuare - ten rafting jest uważany za jeden z najatrakcyjniejszych i emocjonujących w całej Ameryce Środkowej (opcjonalnie, koszt ok. 100usd). Popołudniu przyjazd do Puerto Viejo, leżącego na wybrzeżu Morza Karaibskiego i relaks na karaibskiej plaży.

12 dzień Park Narodowy Cahuita

Rano wycieczka do Parku Narodowego Cahuita. Spacer po parku podczas którego zobaczymy unikalną formację leśną lasów tropikalnych na wybrzeżu karaibskim. Kąpieli na rafie koralowej. Po południu czas wolny lub wizyta w centrum rehabilitacji Jaguarów (koszt ok. 25usd).

13 dzień PANAMA: Bocas del Toro

Transfer do Bocas del Toro. Rano wyjazd na granicę panamską. Przekroczenie granicy. Transfer do portu (ok. 1h) i przepłynięcie na wyspy. Ok 14ej będziemy będziemy na wyspie. Relaks na karaibskich plażach oraz możliwość skosztowania dań kuchni karaibskiej. Nocleg w urokliwym miasteczku nad morzem Karaibskim

14 dzień Bocas Del Toro

Rejs na jedną z wysp gdzie występują unikalne malutkie czerwone żaby. Dla chętnych snorkeling, nurkowanie lub inne wodne atrakcje (opcjonalnie).

15 dzień Panama, Kanał Panamski

Przelot do Panama City. Zwiedzanie Casco Viejo - Starej Panamy - Miasta zbudowanego w XVII na zgliszczach pierwszej Panamy spalonej przez Hiszpanów uciekających przed jednym z najsłynniejszych piratów w dziejach - Henry Morganem. Casco Viejo jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oglądanie nowoczesnej część Panama City – jednego z finansowych centrów Ameryki Łacińskiej. Nocleg w Panama City.

16 dzień Powrót

Rano oglądamy Kanał Panamski i Miraflores Locks – miejsce poświęcone historii budowy kanału. W tle słynna Punta Paitilla, dzielnica zamieszkana przez miejscowych bogaczy. Ok 11ej wjazd na wzgórze Nacon, z którego rozpościera się panorama miasta. Powrót do hotelu i wyjazd na lotnisko. Wylot powrotny do Europy.

17 dzień

Przylot

Zgłoszenie

Ilość uczestników: 9-14 + pilot

Koszt: 4300zł + 990usd

Terminarz wpłat:

 • zaliczka 2000zł

 • pozostała część złotówkowa – 40 dni przed rozpoczęciem wyprawy

 • 990usd – płatna pilotowi w Nikaragui na wydatki na miejscu

Koszt zawiera:

 • noclegi w pokojach 2os w hotelach o standardzie 4*,3* i bungalowach

 • pilot polski

 • przejazdy wymienione w programie: wynajętymi busami, busami liniowymi, taxi i promami

 • przelot Bocas del Toro – Panama City

 • rafting na rzece Arenal

 • rejs na wyspę Ometepe i rejs po wyspach Bocas del Toro

 • ubezpieczenie KL + NNW

 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie zawiera:

 • przelotów Warszawa-Managua i Panama City -Warszawa (ok.3400zł)

 • wstępów do Parków Narodowych, obiektów zabytkowych i opłat wjazdowych i wyjazdowych do poszczególnych krajów (łącznie ok. 100usd)

 • aktywności opisanych w programie jako fakultatywne

 • wyżywienia (niektóre hotele śniadanie mają w cenie)

 • tipów

Charakter wyjazdu

Wyjazd ma wycieczki objazdowej z elementami turystyki przyrodniczej. Celem wycieczki jest jak najlepsze przybliżenie bogactwa przyrodniczego i kulturowego trzech krajów Ameryki środkowej. Przemieszczamy się wynajętymi busami ze względu na komfort i efektywność przemieszania się. Ponadto w trakcie naszego wyjazdu będziemy mieli jeden przelot wewnętrzny Bocas Del Torro – Miasto Panama. W programie przewidziane są krótkie trekkingi w okolicy Monte Verde – Kostaryka oraz wulkan Masaya - Nikaragua. W trakcie naszego wyjazdu będziemy korzystali z promów oraz łodzi motorowych (Wyspa Ometepe – Nikaragua, Bocas del Torro - Panama)

Początek i koniec wyprawy

Początek wyprawy - Managua, koniec wyprawy - Panama City.

Termin

Pogoda w Ameryce Środkowej jest zasadniczo bardzo stabilna co umożliwia wyjazdy praktycznie przez cały rok . Przełom lutego i marca jest jednym z najbardziej optymalnych terminów na wyprawę do Nikaragui Kostaryki i Panamy.

Klimat

Pomimo niewielkiego obszaru jaki zajmują odwiedzanie państwa, regionalne równice klimatyczne bywają bardzo duże. W Nikaragui będziemy poruszali się w obszarze wyżynnym oraz na wybrzeżu Pacyfiku. Okres od grudnia do kwietnia charakteryzuje się tam niskimi opadami i ciepłą słoneczna pogodą. W Kostaryce obszar Monte Verde to miejsce gdzie praktycznie przez cały rok jest deszczowo i wietrznie. Należy się spodziewać deszczu praktycznie codziennie z niewielkimi przejaśnieniami. Ponadto na obszarach górskich Kostaryki temperatury są niższe a wilgotność powietrza bardzo duża. Karaibskie wybrzeże Kostaryki i Panamy to rejony gdzie od grudnia do maja jest przeważnie słonecznie i gorąco, mimo to zdarzają się dni z opadami deszczu i burzami. Ostatnim punktem naszej wyprawy jest miasto Panama, gdzie praktycznie przez cały rok pogoda jest upalna a w ciągu dnia występuje duża wilgotność powietrza i silne promieniowanie słoneczne.

Dokumenty, wizy

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach turystycznych do 90 dni w Nikaragui Kostaryce i Panamie. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Panamy. Przy wjeździe do Panamy należy okazać wydruk z biletu lotniczego potwierdzający datę opuszczenia Panamy.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach o standardzie 3-4* a także w bungalowach. Pokoje 2os z osobnymi łazienkami. Wyjątkiem jest wyspa Ometepe w Nikaragui, gdzie noclegi o powyższym standardzie nie są dostępne.

Transport

Transport wynajętym busem, łodzią motorową, oraz jeden przelot wewnętrzny. Jest dużo przejazdów. Czasy przejazdów:
Managua - Leon 3,5h
Leon -
wulkan Masaya - Granada 5,5h
Granada - port San Jorge 1,5h
rejs promem Port San Jorge - Moyogalpa (Wyspa Ometepe) 1-2h
port San Jorge – San Juan del Sur 1h
San Juan del Sur – Monte Verde 8h
Monte Verde – La Fortuna 6h
La Fortuna – Puerto Viejo 6,5h
Puerto Viejo – Bocas del Toro 4h
Przelot wewnętrzny Bocas del Toro - Panama 1h
Ze względu na bardzo zły stan dróg w górskich rejonach Kostaryki czasy są orientacyjne. Góry w Kostaryce są bardzo spektakularne i widokowe, ale przez to drogi są tam bardzo kręte. Może wystąpić nieprzejezdność niektórych odcinków z powodów naturalnych (np lawiny błotne) - wtedy występuje konieczność objazdów, bądź zmiany trasy wycieczki, o czym pragnęlibyśmy uprzedzić.

Wyżywienie

Wyżywienie we własnym zakresie. Śniadania w niektórych hotelach mamy w cenie noclegu. Obiady lub kolacje w lokalnych restauracjach czy małych barach na lokalnych targach. W trakcie niektórych wycieczek przewidziany jest posiłek w cenie wycieczki. Ceny posiłków są bardzo zróżnicowane w zależności od odwiedzanego kraju. Najtaniej jest w Nikaragui gdzie na wyżywienie należy przeznaczyć ok. 30 USD na dzień. Kostaryka i Panama to znacznie droższe kraje - na jedzenie przeciętnie wydamy 40-50 USD na dzień.

Koszty atrakcji fakultatywnych

Leonwulkan Telica – ok. 45 usd

Monteverdewycieczka do lasu mglistego – ok. 25usd, wycieczka konna – ok. 30usd, plantacja kawy – ok. 15usd, centrum motyli i żab – ok. 10-15usd, canopy tours – ok. 50usd (wersja standarowa)

La Fortunagorące źródła – ok. 45usd

Arenalwycieczka rowerowa – ok. 55usd, kajaki – ok. 60usd

Pacuarerafting – ok. 100usd

Cahuitacentrum rehabilitacji jaguarów – ok. 25usd, nurkowanie – ok. 60usd

Obsługa

Turystom na całej trasie towarzyszy polski pilot, w niektórych miejscach będą nam towarzyszyć lokalnie przewodnicy.

Szczepienia i zdrowie

Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane: tężec, żółtaczka typu A i B, polio,błonica. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punktach Szczepień Sanepid lub w Wojewódzkich Stacjach Sanepidu. Wszelkie sprawy dotyczące zdrowia, szczepień należy skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny.

Pieniądze

Należy zabrać dolary amerykańskie, tylko te z „dużymi głowami”. Na miejscu będzie wymiana na nikaraguańskie cordoby oraz colony w Kostaryce. W Panamie walutą jest dolar USA. Ponadto w większości miejsc w Nikaragui i Kostaryce można płacić dolarami amerykańskimi, należy jednak ustalić wcześniej kurs wymiany z lokalną walutą. W wielu miejscach można płacić kartami płatniczymi ponadto w są dostępne bankomaty gdzie można wypłacić lokalną walutę jak również dolary USA.
Na dzień 1 czerwca 2016 przelicznik walut:
1 USD = 28 NIO (Nikaragua Cordoba Oro)
1 USD = 530 CRC Kostaryka Colon)
Warto mieć ze sobą małe nominały (do 20 -dolarówek). Duże nominały wzbudzają podejrzenie, czasami jest problem z ich wymianą.

Co warto zabrać

W większości miejsc noclegowych są pościel i ręczniki. Należy jednak wziąć ze sobą mały szybkoschnący ręcznik. Śpiwór nie jest konieczny. Należy zabrać zarówno ubrania letnie, jak i również kilka cieplejszych rzeczy oraz ubrania chroniące przed deszczem – Monte Verde Kostaryka . Warto także pamiętać o „zapasowej” odzieży oraz obuwiu na zmianę. Kilka przydatnych drobiazgów:

 • wygodne buty chodzenia po mieście jak również w parkach narodowych i podczas trekkingów

 • jedna para butów trekingowych z dobra antypoślizgową podeszwą (nie muszą być za kostkę)

 • wygodny mały plecak przydatny podczas całodniowego zwiedzania miast oraz krótkich trekkingów

 • wygodne spodnie.

 • t-shirty,

 • kurtka od wiatru i deszczu

 • lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca

 • wygodne letnie ubranie przydatne podczas zwiedzania

 • okulary przeciwsłoneczne

 • kremy z wysokim filtrem

 • latarka

 • turystyczny scyzoryk

 • aparat fotograficzny z zapasową baterią

 • lornetka,

 • chusteczki nawilżane

Apteczka

apteczka - poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, , witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem.

Gniazdka i wtyczki

W Nikaragui Kostaryce i Panamie mają standard taki jak w USA. Napięcie w gniazdkach 110V / 60Hz Koniecznie należy zabrać przejściówkę. Istniej możliwość zakupu na miejscu.

Bezpieczeństwo

Nikaragua jest stosunkowo bezpiecznym krajem. Zagrożenie przestępczością pospolitą (napady rabunkowe, kradzieże kieszonkowe) występuje w dużych miastach. Odradza się podróżowanie nocą (czego nie robimy) mało uczęszczanymi drogami, samotnego podróżowania po zmroku, noszenia przy sobie gotówki i biżuterii. Kostaryka jest bezpiecznym krajem, mimo to należy zachować zdrowy rozsądek i unikać odludnych miejsc szczególnie po zmroku. W Panamie wysokie zagrożenie przestępczością występuje na przedmieściach miasta Panama. Ponadto nie należy samotnie poruszać się po mieście nocą w mało uczesanych rejonach centrum miasta oraz w starej części – Casco Viejo. Podczas całego wyjazdu należy zachować zdrowy rozsądek, nie obnosić się z biżuterią, drogimi zegarkami, aparatami fotograficznymi, nosić pieniądze i paszport w ukrytych schowkach, pod ubraniem.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: 
KL z assistance - 30 tys euro, 
NNW - 4 tys euro, 
bagaż podręczny - 400 euro, 
koszty ratownictwa - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia). 
Ubezpieczenie nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych. Aby zabezpieczyć się przed nimi, należy zgłosić nam chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia – jego stawka to 5zł/dzień.

Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej:
1. koszt ubezpieczenia – 2,5% wartości imprezy –zwrot 80 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 7,5% wartości imprezy)
2. koszt ubezpieczenia - 2,8% wartości imprezy –zwrot 100 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 8,4% wartości imprezy)
Umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży może być zawarta w terminie najpóźniej 5 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej lub wpłaty całości lub części zaliczki, o ile ma to miejsce później niż zawarcie umowy uczestnictwa. W przypadku gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej lub wylotu jest mniej niż 30 dni, umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży można zawrzeć jedynie w dniu zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia: czytaj...

Warunki ubezpieczenia kosztów rezygnacji obejmują paragraf 27 i następne

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.