PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Sudan: Kopalnie złota i piramidy

Kopalnie złota i piramidy

Termin(y):

 • 8-19.11. (brak miejsc)

Trasa:

Chartum, Stara Dongola, Soleb, kopalnie złota Soleb i Sesibi, 3 katarakta, Tumbus, Messaida, Kerma, Karima, Nuri, El Kurru, Jebel Barkal, Meroe, Port Sudan, Suakin, Meroe, Naqa, Mussawarat es Sufra, Chartum

Kod wyjazdu:

SU
(0)

W Sudanie jest wciąż czynnych 22 kopalnie złota, w których kruszec ten wydobywa się jak za faraońskich czasów. Zobaczymy dwie z nich: Soleb i Sesibi.
Do tego kilka tysięcy lat dziejów i ci niezwykli, gościnni i przyjacielscy ludzie... . Jak nigdzie indziej jesteśmy wciąż blisko nich. 
Nil, setki piramid, tańczący derwisze w Omdurmanie, plemiona, noclegi na pustyni (w tym wśród dziesiątków piramid Meroe)

 

W Sudanie jest wciąż czynnych 22 kopalnie złota, w których kruszec ten wydobywa się jak za faraońskich czasów. Zobaczymy dwie z nich: Soleb i Sesibi.
Do tego kilka tysięcy lat dziejów i ci niezwykli, gościnni i przyjacielscy ludzie... . Jak nigdzie indziej jesteśmy wciąż blisko nich. 
Nil, setki piramid, tańczący derwisze w Omdurmanie, plemiona, noclegi na pustyni (w tym wśród dziesiątków piramid Meroe)

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Wylot do Chartumu z przesiadką.

Dzień 2  Chartum

Przylot do Chartumu w nocy. Transfer z lotniska do hotelu i odpoczynek po podróży. Po śniadaniu zwiedzanie Chartumu i Omdurmanu. Chartum leży u zbiegu Nilu Białego i Nilu Błękitnego i od swego bliźniaczego miasta – Omdurmanu, jest oddzielony właśnie wodami tego drugiego. Zobaczymy Grób Mahdiego (tego z „Pustyni i w puszczy”), który dla Sudańczyków jest bohaterem narodowym, dom kalifa Abdullaha – następcy Mahdiego. Suk (targ) w Omdurmanie. Główną atrakcją tego dnia będą tańce derwiszów, które każdego piątkowego wieczora można oglądać przy grobie szejka Hameda al-Nila w Omdurmanie. Nocleg w hotelu w Chartumie.

Dzień 3  Stara Dongola

Opuszczamy Chartum i jedziemy na północ – w kierunku Dongoli. Mijamy Wadi Milk i dojeżdżamy do Starej Dongoli. Stara Dongola przez ok 800 lat (do XIVw) była stolicą chrześcijańskiego Królestwa Nubii. Po tych czasach zostały ruiny pałaców, klasztoru i kościołów. Zwiedzamy Starą Dongolę i jedziemy wzdłuż zachodniego brzegu Nilu w kierunku Nowej Dongoli. Nocujemy po drodze na campie. Tego dnia przejeżdżamy ok. 450km (5h jazdy). Nocleg w namiotach.

Dzień 4  Soleb

Wciąż jedziemy wzdłuż Nilu na północ. Mijamy Sesibi, w którym pozostały ruiny budowli faraona Echantona i dojeżdżamy do Soleb. W Soleb znajduje się najlepiej zachowana w Sudanie egipska świątynia Amona, ładnie położona nad Nilem. Sudan przez długie wieki był częścią starożytnego Nowego Państwa egipskiego i północna część Sudanu jest przez to upstrzona zabytkami egipskimi. Dość powiedzieć, że w Sudanie jest więcej piramid niż w Egipcie J. W okolicy Soleb nocujemy w nubijskim domu. Tego dnia przejeżdżamy ok. 300km (4h jazdy).

Dzień 5 kopalnie złota

W Sudanie można bez pozwolenia kopać złoto. Dlatego w szczerej pustyni powstało 22 kopalnie, w których górnicy wydobywają go ręcznie metodami jak za faraonów a później kruszą i wypłukują by mieć szczęście zarobienia kilkuset dolarów. Wokół kopalń powstały całe osiedla namiotów ze sklepami, warsztatami, hotelami, klubami fitness (sic!) Po prostu Klondike! Widok tyleż fascynujący co przerażający. Zobaczymy dwie takie kopalnie – w Soleb i Sesibi. A później wracamy na południe wzdłuż Nilu, który pokonujemy promem. Pojedziemy na 3-ą kataraktę i przez Tumbus i Messaidę dojeżdżamy do Kermy. Nocleg w domu nubijskim. Przejazd ok. 200km (4h)

Dzień 6 Kerma, Jebel Barkal

Kerma jakieś 4 tys lat temu była stolicą wielkiego imperium. Pozostały po nim ruiny stolicy i przedziwne budowle zwane daffufa. Jedziemy do Karimy, która leży w centrum starożytnego Drugiego Królestwa Kuszytów (znane tez jako Napata bądź Meroe). Gdy Egipt chylił się ku upadkowi w I tysiącleciu przed naszą erą centrum jego kultury przesunęło się właśnie  tu. Królowie Kusz podbili Egipt i stworzyli  XXV dynastię faraonów. Tu były budowane ostatnie egipskie piramidy, których w Sudanie jest grubo ponad 150! Wejdziemy na górę Jebel Barkal (wejście ok. 30min), z której rozciąga się panorama Nilu i położonych u stóp góry kuszyckich świątyń Amona i Mut. Jebel Barkal jest wciąż święta górą dla Nubijczyków. Nocleg w hotelu w okolicach Karimy (tego dnia – 300km, ok 4h jazdy).

Dzień 7 El Kurru, Nuri, Meroe

Zwiedzanie jednego z najważniejszych miast Królestwa Kusz - El Kurru (tu w piramidach złożono większość faraonów XXV dynastii, łącznie prawie 20 piramid). Zobaczymy królewską nekropolię w Nuri (ok. 20 piramid w tym najsłynniejszego faraona Kuszytów – Taharki, który zbudował imperium sięgające Libanu).  Przejazd przez Pustynię Bayuda i Atbarę do Meroe. To kolejna stolica Królestwa Kusz (Meroe) z imponująca ilością ponad 100-u piramid!  Zobaczymy je wieczorem - 70 piramid na Południowym Cmentarzysku i 30 piramid na Północnym Cmentarzysku i to w świetle zachodzącego słońca – klasyczny sudański landszaft fotograficzny. Nocleg w namiotach. (400km, 4h jazdy)

Dzień 8  Port Sudan

Całodzienny przejazd na wybrzeże Morza Czerwonego do Port Sudan. Nocleg w hotelu (550km, ok.8h jazdy)

Dzień 9 Port Sudan 

Eksploracja Port Sudan. Wizyta na targu rybnym. Wycieczka na rafę koralową (snorkeling). Nocleg w hotelu w Port Sudan.

Dzień 10 Suakin, Meroe

Odwiedzamy odjechane zrujnowane miasto Suakin, które było w większości zbudowane z koralowca. Kiedyś służyło jako główny port niewolniczy i port dla pielgrzymów udających się do Mekki. Jest teraz sukcesywnie odbudowywane. Nocleg w namiotach koło piramid w Meroe w Kassali. (550km, ok 8h jazdy)

Dzień 11 Naqa, Mussawarat es Sufra

Zwiedzanie położonych w okolicach Meroe pozostałości kuszyckich: Naqa i Mussawarat es Sufra. Naqa to najlepiej zachowane w całym Sudanie ruiny kuszyckie. Nocleg -hotel w Chartumie. (ok. 300km jazdy).  Transfer na lotnisko i wylot powrotny.

Dzień 12

Przylot do Warszawy

Zgłoszenie

Grupa: 7-14 osób + pilot

Koszt:  3200pln+1045eur (dewizy w Sudanie)

Terminarz płatności:

 • zaliczka 1000pln
 • pozostała część w pln - na 40 dni przed wylotem
 • kwota w euro - przekazywana na miejscu na organizację wyprawy na miejscu

Koszt obejmuje:

 • ubezpieczenie KL + NW
 • opiekę przewodnika polskiego i przewodnika anglojęzycznego
 • noclegi w hotelu 3* (Chartum), hotelach turystycznych (Port Sudan), domach nubijskich (3), namiotach (3)
 • przejazdy wynajętymi jeepami 4x4
 • posiłki - 3 posiłki dziennie
 • foto permit i travel permit (wymagane w Sudanie)
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 Koszt nie obejmuje:

 • przelot Warszawa-Chartum-Warszawa (ok. 2350pln)
 • wydatków o charakterze osobistym, tipów, opłat fotograficznych
 • wstępy (ok. 120 euro)
 • wizy (60euro)

 

Początek i koniec wyprawy

Chartum.

Wyżywienie

W cenie pełne wyżywienie.

Transport, obsługa

Auta z napędem 4x4 typu pick up (czyli oprócz przedziału pasażerskiego maja pakę na wyposażenie i bagaże). Na podróżowanie po Sudanie wymagany jest tzw travel permit, który dla nas zorganizują sudańscy organizatorzy.

Noclegi

W Chartumie hotel 3*. Soleb, Thumbus, Karima - domy nubijskie. Port Sudan - hotel turystyczny. Stara Dongola, Meroe - namioty (W Meroe tuż obok kilkudziesięciu piramid!)

Przepisy celne, alkohol

Nie wolno mieć/kupować kości słoniowej. Na terenie Sudanu obowiązuje prohibicja - nie wolno wwozić, posiadać i spożywać alkoholu. Grozi za to kara więzienia. Podobnie rzecz się ma z narkotykami.

Wyposażenie – co zabrać?

Sudan jest krajem gorącym,  więc trzeba wziąć rzeczy dostosowane do wysokich temperatur. Jest krajem muzułmańskim, więc należy zadbac o odpowiedni ubiór szanujący miejscowe zwyczaje (długie spodnie, zasłonięte ramiona, kobiety najlepiej jakiś szal narzucany na włosy)

Do zabrania:
paszport,  prześcieradło,  pieniądze, kremy do opalania z wysokim faktorem,  nakrycie głowy,  okulary przeciwsłoneczne, zapas baterii do aparatu fotograficznego, wygodne buty (nie górskie, lekkie trekkingowe wystarczą), śpiwór z komfortem 10 stopni Celsjusa, saszetka na pieniądze i dokumenty, papier toaletowy, mydło, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, kubek, latarka (najlepiej czołówka), mały plecaczek, opakowanie na plecak (żeby uniknąć zabrudzenia), tshirty, krótkie, długie spodnie, koszule z długimi rękawami
Limit bagażu do samolotu 20 kg

Informacje zdrowotne

Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane szczepienia to: tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B, żółta febra. Na terenie Sudanu wystepuje nieduże zagrożenie malaryczne, w związku z tym WHO zaleca stosowanie prewencyjnych działań – odpowiedni strój (długie rękawy, długie nogawki, kołnierze, kolory oliwkowopochodne, stosowanie repelentów, tabletki profilaktyczne) Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych  albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Profilaktyka przed zatruciami pokarmowymi:
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.

Pogoda

Bardzo gorąco. Temperatury za dnia rzędu 35 stopni. Najgoręcej będzie w okolicy Meroe.

Bezpieczeństwo

Sudan jest bardzo bezpieczny. Nie ma zagrożeń politycznych (poza Darfurem, gdzie nie jedziemy), a ludzie są wyjątkowo gościnni.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: 
KL z assistance - 30 tys euro, 
NNW - 4 tys euro, 
bagaż podręczny - 400 euro, 
koszty ratownictwa - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia). 
Ubezpieczenie nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych. Aby zabezpieczyć się przed nimi, należy zgłosić nam chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia – jego stawka to 5zł/dzień.

Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej:
1. koszt ubezpieczenia – 2,5% wartości imprezy –zwrot 80 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 7,5% wartości imprezy)
2. koszt ubezpieczenia - 2,8% wartości imprezy –zwrot 100 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 8,4% wartości imprezy)
Umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży może być zawarta w terminie najpóźniej 5 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej lub wpłaty całości lub części zaliczki, o ile ma to miejsce później niż zawarcie umowy uczestnictwa. W przypadku gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej lub wylotu jest mniej niż 30 dni, umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży można zawrzeć jedynie w dniu zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia: czytaj...

Warunki ubezpieczenia kosztów rezygnacji obejmują paragraf 27 i następne

Fotografowanie

Na fotografowanie na terenie Sudanu jest potrzebny tzw photo permit. Taki permit dostarczamy i dotyczy on miejsc historycznych i archeologicznych. Fotografowanie ludzi - po uprzednim uzyskaniu zgody fotografowanych osób. Nie wolno fotografować targów, obiektów militarnych, ludzi w mundurach, wszystkiego co kojarzy się z władzą i może mieć znaczenie strategiczne (np. dworce autobusowe)

Co do ankiety, widzę że muszę się powtarzać .
Arturze, nie chcę Ci schlebiać, w skali 1 - 6, wszystko 6+.
Nic nie poprawiaj, bo tylko sp…... . Pamiętaj, lepsze jest wrogiem dobrego.
Tym plusem po szóstce, jest to, co żegnając się ze mną na lotnisku, powiedziała Renata: "Jesteście wszyscy nieprawdopodobnie kapitalni". 
Urbańscy - tak trzymać !

Tadeusz Jezierski

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.