Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

Pakistan Karakorum Highway

NOWOŚĆ Bajeczne krajobrazy Karakorum. Passu - najpiękniejsza góra świata. Dolina Hunzy

Libia Tuareskim Szlakiem + Rzymskie Miasta

NOWOŚĆ Wracamy do najpiękniejszych miejsc na Saharze. Magatgat, Acacuc, jeziora Ubari, Erg Murzuk, Ghadames + rzymskie miasta Leptis Magna i Sabratha

Kostaryka NOWOŚĆ Od Morza Karaibskiego do Oceanu Spokojnego

Najbardziej ekologiczny kraj świata. Królestwo nieskażonej przyrody

Indie Ludy Orissy

Indie nieoczywiste, czyli grupy etniczne Orissy

Gwinea Sierra Leone Liberia Maski. Rytuały. DIamenty

Ludzie-Ptaki. Przodkowie zaklęci w szymapsach. Kultura Krio. Diamenty. Fouta Djalon. Szamani, Rytuały, Maski

Jemen Sokotra. Wyspa Skarbów

Drzewa butelkowe i z krwi smoczej. Bajeczne plaże, krystalicznie czysty Ocean Rejs z jemeńskimi rybakami z pląsającymi delfinami wokół. Idylla i szczęście :)))

Madagaskar Baobaby Lemury Tsigny

W programie min Tsigny de Bemaraha - największa atrakcja Madagaskaru, rzadka w programach ze względu na koszt i trudnośc dotarcia. Wycieczka w dobrym standardzie.

Arabia Saudyjska Arabia Felix

PROMOCJA! Rabat 180 usd przy zgłoszniach do dnia 30 czerwca 2023 rokuajobrazy. Królestwo w pełnej krasie

Bhutan Ostatnie wolne królestwo buddyjskie

Niezwykłe festiwale buddyjskie Thimpu Tsechu i Gamgtey Tsechu, Klasztor Takstang

Antarktyda Antarktyda

Rejs na Biały Kontynent - oferta w cenach statku

Ghana Złote Królestwo

Afrykańskie Złote Wybrzeże. Wioska wiedźm, voodoo, PN Mola, zamki niewolnicze, Królestwo Aszantów

Wybrzeże Kości Słoniowej Serce Afryki Zachodniej

Święte totemy i królestwa plemienne., od kolorowych masek po tańce inicjacyjne, od tradycyjnych wiosek myśliwskich po katedry, od lasów po sawannę, od mostów z lian po Ocean

Ekwador Galapagos i Lagartococha - święta ziemia Indian Secoya

Lagartococha to święta ziemia Indian Secoya. Dziewicza, wspaniała dżungla na granicy z Peru. Do tego Galapagos

Sudan Południowy Afryka prawdziwa. Ludy Sudanu Południowego

Ludy Jie, Toposa, Laarim, Lotuko, Mundari

Papua Nowa Gwinea Ekspedycja rzeką Sepik i festiwal ludów papuaskich Goroka

Wioski Papuasów nad rzeką Sepik. Goroka show - festiwal gromadzący niemal 100 miejscowych ludów

Togo, Benin, Ghana Festiwal VooDoo. Festiwal Akwasidae

Festiwal Akwasidae w Ghanie, Voodoo, Taniec Ognia, maski, ceremonie, rytuały, wróżbici, szamani....

Uganda Rwanda W cieniu Gór Księżycowych

Permity na obserwację goryli i szympansów w cenie!

MJANMA (Birma): Birmańska Mozaika

Pagody Baganu, złoty Szwedagon, plaże Ngapali, turkusowe wody Zatoki Bengalskiej, jezioro Inle, Mandalaj, ludy Intha Pa-o, Pa-dong

Czad: Za horyzontem. Toubou, Ennedi, Ounianga. Ekspedycja saharyjska

Wspaniała wyprawa do najpiękniejszych miejsc w Afryce! Bajeczne krajobrazy Ennedi... labirynt Oyo, guelta Archei, d'Aloba - najwyższy naturalny łuk na świecie, jeziora Ounianga, jeepy 4x4

Meksyk Święto Zmarłych w Meksyku

Niezwykłe obchody Dnia Zmarłych, wpisane na listę UNESCO. Bardzo radosna fiesta z wesołymi „czaszeczkami” - calaveritas. Jedyna taka wycieczka w Polsce

RPA, Zimbabwe, Botswana Africa Explorer

Piesze tropienie nosorożców w Matopos, Victoria Falls,delta Okavango, PN Krugera, Blyde RIver Canyon, Midlands w Zimbabwe, rejs po rzece Chobe
PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Ghana: Złote Królestwo

Złote Królestwo

Termin(y):

 • 17-30.01.2024

Trasa:

Accra, Kakum, Anomabu, Elmina, Kumasi, Techiman, Mole NP., Yendi, Nkwanta, Wli, Akosombo, Accra

Kod wyjazdu:

GHA1240117
(0)

Wycieczka po Ghanie, kraju bogatym w tradycje, a jednocześnie doświadczającym coraz większej nowoczesności. Wycieczka dla podróżników zakochanych w ponadczasowej Afryce Zachodniej, różnorodności krajobrazów i ludów, lokalnych targowiskach bogatych w kolory, przyprawy i zapachy, szalone, a zarazem delikatne rytmy, rytuały i tańce, zainteresowanych wyjątkowością tradycyjnych ceremonii Aszanti. Zwiedzamy zamki niewolnicze, odwiedzimy wioskę w całości zamieszkaną przez czarownice! Wydarzenia specjalne - intrygująca ceremonia voodoo.

Wycieczka po Ghanie, kraju niezwykle bogatym w tradycje, a jednocześnie doświadczającym coraz większej nowoczesności. Wycieczka dla podróżników zakochanych w ponadczasowej Afryce Zachodniej, różnorodności krajobrazów i ludów, lokalnych targowiskach bogatych w kolory, przyprawy i zapachy, szalone, a zarazem delikatne rytmy, rytuały i tańce. zainteresowanych wyjątkowością tradycyjnych ceremonii Aszanti. Zwiedzamy zamki, które służyły handlowi niewolnikami. Zaspokoimy naszą ukrytą ciekawość - odwiedzimy wioskę w całości zamieszkaną przez czarownice! Wydarzenia specjalne - intrygująca ceremonia voodoo. Na północy przespacerujemy się po jednym z niewielu parków narodowych w Afryce Zachodniej, który zasługuje na odwiedzenie - Parku Mola. Wycieczka łącząca ludzi i przyrodę; historię i teraźniejszość.

autor programu: Artur Urbański

Dzień 1: Accra Zatoka Gwinejska

Przylot do Accry. Transfer do hotelu. Nocleg.
Posiłki: --
Nocleg: La Villa Boutique lub równoważny klasą  (wszystkie pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 2: Afrykańskie Metropolis, z Accra do Anomabu (160 km – czas jazdy 4 hr)

Akra, stolica Ghany, zachowała swoją wyjątkową tożsamość pomimo szybkiego tempa rozwoju tego intrygującego afrykańskiego miasta. Bogata dzielnica administracyjna, usiana eleganckimi willami zbudowanymi w pierwszej połowie XIX wieku, przypomina nam, że Ghana była jedną z najlepiej prosperujących kolonii brytyjskich w Afryce Zachodniej. Zwiedzamy historyczną dzielnicę James Town, zamieszkaną przez Ga. Miejsce specyficzne - przy oceanie -  ma wiejski charakter, a jest otoczona stołecznym miastem! Tutaj wszystko dzieje się inaczej, niż obok -  „w mieście”, oddalonym zaledwie o kilkaset metrów. Zobaczymy warsztat specjalizujący się w wyrobie niezwykłych trumien. Te unikalne ręcznie wykonane trumny mogą odzwierciedlać dowolny kształt: owoce, zwierzęta, ryby, samochody, samoloty…. jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Te ekstrawaganckie projekty trumien, zapoczątkowane w Akrze, są obecnie gromadzone na całym świecie i eksponowane w muzeach.
Przejazd do Anomabo.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 3: Zamki handlarzy niewolników z Anomabu do Kakum - Elmina – Anomabu (170 km – czas jazdy 3 h)

Rano przeżyjemy dreszczyk emocji podczas spacru wiszącymi mostami w lesie Parku Narodowego Kakum: jeden z najwyższych na świecie podwieszanych mostów linowych utrzymywanych na stalowych linach. Usytuowany 37 metrów (120 stóp) nad ziemią. Będziecie mogli podziwiać wspaniały las deszczowy. Zamiast odsłaniać pnie, drzewa odsłaniają swe korony! Po południu wizyta na zamku Elmina, najstarszej europejskiej budowli w Afryce, wzniesionej przez Portugalczyków w XV wieku. W różnych okresach zamek był używany jako magazyn do handlu złotem, kością słoniową i ostatecznie niewolnikami. Zamek, który dzisiaj zwiedzamy, powstał w wyniku kolejnych rozbudów i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Stary cmentarz holenderski w Elminie sięga 1806 roku.
Za zamkiem wspaniała wioska rybacka z mnóstwem dużych kolorowych łodzi rybackich - na co dzień te kajaki prowadzone są przez wykwalifikowanych rybaków przez silne fale i prądy oceanu, „walcząc” o utrzymanie na wodzie.
Spacer alejkami na starym mieście przeniesie nas do czasów, gdy Elmina była ruchliwym miastem kolonialnym.
W sąsiednim miasteczku odkryjemy Posuban, świątynie kompanii wojowników Asafo, gdzie wojownicy wciąż się spotykają i składają ofiary bogom.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą  (wszystkie pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 4: Ashanti, z  Anomabu do Kumasi (250 km – czas jazdy 5h)

Późnym rankiem przyjazd do Kumasi, historycznej i duchowej stolicy starego Królestwa Aszanti. Lud Aszanti był jednym z najpotężniejszych narodów w Afryce aż do końca XIX wieku, kiedy Brytyjczycy zaanektowali kraj Aszanti do swojej kolonii w Złotym Wybrzeżu. Hołd złożony dzisiaj Asantehene (=królowi) jest najlepszym dowodem ich dawnej świetności i siły. Kumasi, liczące prawie trzy miliony mieszkańców, to rozległe miasto z fantastycznym rynkiem centralnym, jednym z największych w Afryce. Można tu znaleźć każdy rodzaj rękodzieła Aszanti (wyroby skórzane, ceramika, tkaniny kente), a także prawie każdy rodzaj tropikalnych owoców i warzyw. W programie wizyta w Centrum Kultury Aszanti: bogata kolekcja artefaktów Aszanti umieszczona we wspaniałej reprodukcji domu Aszanti.

Po południu bierzemy udział – jeśli to możliwe – w tradycyjnym pogrzebie Aszanti, w którym biorą udział żałobnicy ubrani w piękne czerwone lub czarne togi. Mówimy „pogrzeby”, ale oznacza to „uroczystość”: w rzeczywistości uważa się, że zmarły nadal przebywa ze swoją rodziną i poprzez tę ceremonię staje się przodkiem. Krewni i przyjaciele spotykają się, nawiązują kontakty towarzyskie i świętują jego pamięć.
Wódz przybywa otoczony dworem w cieniu wielkich parasoli, podczas gdy bębny nadają rytm tancerzom, których zawiłe ruchy mają wielce symboliczne znaczenie.
Swinging Africa: opcjonalne nocne zwiedzanie miasta, występy zespołów na żywo, muzyka high-life i lokalna muzyka współczesna.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Noble Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 5: Złote Królestwo, z Kumasi do Techiman (130 km – czas jazdy 3h)

Nie można odwiedzić Kumasi i królestwa Złotego Aszanti bez spotkania z jednym z wielu tradycyjnych królów! Będziemy zaszczyceni, że pozwolono nam wejść na dziedziniec wielkiego wodza Aszanti. Owinięty w tradycyjny materiał i ozdobiony zabytkowymi klejnotami z litego złota, usiądzie pod dużym kolorowym parasolem i porozmawiamy o jego rolę jako tradycyjnego wodza we współczesnej Ghanie.
Odwiedzimy także Muzeum Pałacu Królewskiego, w którym znajduje się wyjątkowa kolekcja złotych klejnotów noszonych przez dwór Aszanti.
Po południu transfer do Techiman
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Encom Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 6: Sawanna z Techiman do Mole (330 km – czas jazdy 6h)

Długa jazda do  Mole Reserve. Po drodze zatrzymamy się, aby odwiedzić przyjazne wioski i kolorowe targi.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Mole Motel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 7: Dzika przyroda, safari w Mole

Mole: największy, najstarszy i najbardziej rozwinięty park w Ghanie. Zajmuje powierzchnię 4912 km2. Roślinność to lasy sawanny z lasem galeryjnym wzdłuż cieków wodnych. Na terenie parku odnotowano 734 gatunki roślin kwiatowych, 90 gatunków ssaków, w tym słonie, bawoły, antylopy roan, koby, bawolce, kozły wodne, kozły trzcinowe i inne antylopy. Wśród około 500 słoni znalezionych w Parku Narodowym Mole znajdują się trzy stosunkowo „oswojone” osobniki. Ze względu na dobrą ochronę zwierząt w parku, słonie przyzwyczaiły się do gości i pozwalają im zbliżyć się podczas wycieczek z przewodnikiem po parku.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Mole Motel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 8: Dachy kryte strzechą, z Mole do Yendi (250 km – czas jazdy 5h)

Dalej na północny wschód, na sawannie, spotykamy Dagomba, lud który stanowi jedną ósmą całej populacji Ghany. Są to głównie rolnicy, którzy zawsze dzielili swoje terytorium z innymi plemionami, takimi jak Konkomba. Budują okrągłe gliniane chaty kryte strzechą. Dom Naczelnika, w którym zbiera się rada starszych, jest łatwo rozpoznawalny dzięki większym rozmiarom i stylowi: ma centralny słup podtrzymujący dach, a wejście obramowane jest kawałkami wypalonej gliny.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Kamil Legacy Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i wiatrakami) hotel basic

Dzień 9: Czarownice, z Yendi do Nkwanta (180 km – czas jazdy 4h)

Spotykamy bardzo dużą osadę… czarownic! Wszyscy wygnani ze swoich wiosek, uznani za winnych strasznych wydarzeń, takich jak śmierć nastolatka, tajemnicza choroba czy złe zbiory… teraz wszyscy razem mieszkają w tym jednym szczególnym miejscu. Porozmawiamy z nimi o ich życiu i o szczególnym sanktuarium, które ich chroni, „oczyszczając” ich ducha ze złej woli. Ich ciepłe powitanie dramatycznie kontrastuje z powagą historii, które zmusiły ich do przybycia tutaj.
Posiłki: B – L - D
Noclegi: Gateway Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 10: Wodospady, z Nkwanta do Wli (180 km – czas jazdy 4h)

Region Volta: od sawanny po las tropikalny. Wizyty na plantacjach kawy i kakao w bujnym regionie; zatrzymujemy się w małych wioskach zamieszkałych przez bardzo przyjazną ludność, chętnie witającą nielicznych gości. Odkryjemy piękne wodospady Wli, na granicy z Togo, gdzie woda spada z wysokości 60-80 metrów. Spacer do wodospadów trwa około 45 minut (ładna płaska ścieżka) i pozwoli nam zobaczyć niektóre z 200 gatunków ptaków i 400 gatunków motyli, które zidentyfikowano w regionie.
Posiłki: B – L - D
NoclegL Wli Water Heighs Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją lub wiatrakiem)

Dzień 11: Zielony Kraj, z Wli do Akosombo (140 km – czas jazdy 4h)  

Jedziemy do regionu Volta. Monkey Sanctuary Tafi Atome utworzono w 1993 roku w celu ochrony społeczności świętych małp żyjących w lesie. Według wielowiekowej tradycji w tej wiosce naczelne i żółwie uważane są za gatunki święte, wymagające szacunku i ochrony. Naczelne są „rzecznikiem” żółwi.
Wybierzemy się na piękny spacer po lesie prowadzony przez lokalnego przewodnika, aby spotkać tę wspaniałą społeczność koczkodanów i kolobusów.
Amedzope: najwyżej położona wioska w Ghanie (756 m n.p.m.). Do wsi docieramy krętą drogą biegnącą przez zielony las, z pięknym widokiem na leżącą u stóp dolinę.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Afrikiko Resort lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 12: Voodoo:  Akosombo

Uczestniczymy w ceremonii voodoo: szalony rytm bębnów i śpiewy adeptów pomagają przywołać ducha voodoo, który następnie opętuje niektórych tancerzy. Wpadają w głęboki trans: wywracanie oczu, grymasy, drgawki, niewrażliwość na ogień i ból. Sakpata, Heviesso, Mami Water to tylko niektóre z bóstw voodoo, które mogą się pojawić. W tej niedużej wiosce, otoczonej magiczną atmosferą uroczystości, wreszcie zrozumiemy, co mają na myśli ludzie, gdy mówią: „W waszych Kościołach modlicie się do Boga; w naszym sanktuarium voodoo stajemy się Bogiem!”
Voodoo to religia przekazana przez przodków i nadal żarliwie praktykowana. Choć dla wielu Europejczyków voodoo jest jedynie wulgarną formą czarnej magii, tak naprawdę voodoo jest prawdziwą religią, o wiele bogatszą i bardziej złożoną, niż się często sądzi.
Okolice Krobo słyną na całym świecie ze swoich koralików. Tutaj są produkowane i wykorzystywane do celów kultowych i estetycznych. Odwiedzimy fabrykę specjalizującą się w produkcji tych koralików, a nawet prześledzimy proces tworzenia własnego koralika! Rzemieślnicy od wieków wytwarzają koraliki, stosując tę samą, trwałą, tradycyjną technikę. Używają złomu szklanego, który mielą na drobny proszek. Następnie z proszku szklanego precyzyjnie formuje się wzory i umieszcza w ręcznie robionych glinianych foremkach pokrytych kaolinem. Koraliki są gotowane, następnie dekorowane, myte i na końcu nawleczone.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Afrikiko Resort lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 13: Accra – wylot powrotny, z Akosombo do Accra (100 km – czas jazdy 3h)

Przejazd do Akry. Dziś skupiamy się na bardzo nowoczesnej duszy Akry. Transfer na lotnisko na wylot.
Posiłki: B - L
Day-use: Pokoje day use do godziny 18h00

Dzień 14: Warszawa

Przylot

 

B – sniadania   L-lunch   D-kolacja
Podany czas jazdy nie zawiera czasu zwiedzania i przystanków.

UWAGA! Ze względu na trwający ponad 1 miesiąc proces wizowania do Ghany zgłoszenia możemy przyjmować do 10 grudnia 2023r.

Zgłoszenie

Grupa: 10-14 osób

Koszt: 3900zł + 2520eur

Terminarz płatności:

 • zaliczka 3900zł
 • pozostała kwota - do 40 dni przed wylotem

Świadczenia zawarte w cenie:

 • noclegi w pokojach 2os w hotelach z łazienkami
 • wyżywienie opisane w programie (poza ceną wyżywienie 1 dnia w Akrze)
 • opieka polskojęzycznego pilota
 • opieka anglojęzycznego przewodnika lokalnego
 • przejazdy wynajętym busem na całej trasie
 • transfery z / do lotniska
 • ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL KL 100tys euro + NW 4 tys euro
 • wycieczki i zwiedzanie wg programu
 • bilety wstępu do objętych ochroną miejsc, obiektów, zabytków
 • obowiązkowa składka na TFG i TFP
 • woda mineralna w busie
 • lokalne podatki

Usługi nie zawarte w cenie:

 • wiza do Ghany – 250 euro
 • bilety lotnicze Warszawa-Accra - Warszawa
 • wydatków o charakterze osobistym
 • dodatkowa woda mineralna i drinki podczas posiłków
 • napiwki dla obsługi grupy (50 eur) + napiwki za lokalne usługi ( dla szamanów, tragarzy itp)

Bilety lotnicze aranżujemy

Informacje o Imprezie dla Klienta i Podróżnego

Niniejszy dokument realizuje obowiązki Organizatora wynikające z art. 40 Ustawy z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Nazwa handlowa Organizatora: Torre Sp. z o.o.

Adres Organizatora: ul.Szlak 77/222, 31-153 Kraków
Numery telefonów Organizatora: +48 12 444 78 80 ; +48 22 350 72 85
Adres poczty elektronicznej Organizatora: torre@torre.pl
Dane kontaktowe osoby reprezentującej Organizatora: Artur Urbański, biuro@torre.pl tel 698900885

Numer Imprezy: GHA1240117

Nazwa Imprezy: Ghana. Złote Wybrzeże

1.       Informacje ogólne

Czas trwania Imprezy: 2024/01/17 – 2024/01/30

Miejsca pobytu: Accra, Kakum, Anomabu, Elmina, Kumasi, Techiman, Mole NP., Yendi, Nkwanta, Wli, Akosombo,  Accra

Trasa: Accra, Kakum, Anomabu, Elmina, Kumasi, Techiman, Mole NP., Yendi, Nkwanta, Wli, Akosombo,  Accra

Liczba noclegów zapewnianych w trakcie Imprezy: 12

Środki transportu: wynajęty na cała trasę minibus lub bus

Obiekty zakwaterowania: podane w programie

Posiłki: w cenie: 12 śniadań, 12 lunchów, 11 kolacji

Szczegółowy program zwiedzania:

Dzień 1: Accra Zatoka Gwinejska
Przylot do Accry. Transfer do hotelu. Nocleg.
Posiłki: --
Nocleg: La Villa Boutique lub równoważny klasą  (wszystkie pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 2: Afrykańskie Metropolis, z Accra do Anomabu (160 km – czas jazdy 4 hr)
Akra, stolica Ghany, zachowała swoją wyjątkową tożsamość pomimo szybkiego tempa rozwoju tego intrygującego afrykańskiego miasta. Bogata dzielnica administracyjna, usiana eleganckimi willami zbudowanymi w pierwszej połowie XIX wieku, przypomina nam, że Ghana była jedną z najlepiej prosperujących kolonii brytyjskich w Afryce Zachodniej. Zwiedzamy historyczną dzielnicę James Town, zamieszkaną przez Ga. Miejsce specyficzne - przy oceanie -  ma wiejski charakter, a jest otoczona stołecznym miastem! Tutaj wszystko dzieje się inaczej, niż obok -  „w mieście”, oddalonym zaledwie o kilkaset metrów. Zobaczymy warsztat specjalizujący się w wyrobie niezwykłych trumien. Te unikalne ręcznie wykonane trumny mogą odzwierciedlać dowolny kształt: owoce, zwierzęta, ryby, samochody, samoloty…. jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia! Te ekstrawaganckie projekty trumien, zapoczątkowane w Akrze, są obecnie gromadzone na całym świecie i eksponowane w muzeach.
Przejazd do Anomabo.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą (wszystkie pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 3: Zamki handlarzy niewolników z Anomabu do Kakum - Elmina – Anomabu (170 km – czas jazdy 3 h)
Rano przeżyjemy dreszczyk emocji podczas spacru wiszącymi mostami w lesie Parku Narodowego Kakum: jeden z najwyższych na świecie podwieszanych mostów linowych utrzymywanych na stalowych linach. Usytuowany 37 metrów (120 stóp) nad ziemią. Będziecie mogli podziwiać wspaniały las deszczowy. Zamiast odsłaniać pnie, drzewa odsłaniają swe korony! Po południu wizyta na zamku Elmina, najstarszej europejskiej budowli w Afryce, wzniesionej przez Portugalczyków w XV wieku. W różnych okresach zamek był używany jako magazyn do handlu złotem, kością słoniową i ostatecznie niewolnikami. Zamek, który dzisiaj zwiedzamy, powstał w wyniku kolejnych rozbudów i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Stary cmentarz holenderski w Elminie sięga 1806 roku.
Za zamkiem wspaniała wioska rybacka z mnóstwem dużych kolorowych łodzi rybackich - na co dzień te kajaki prowadzone są przez wykwalifikowanych rybaków przez silne fale i prądy oceanu, „walcząc” o utrzymanie na wodzie.
Spacer alejkami na starym mieście przeniesie nas do czasów, gdy Elmina była ruchliwym miastem kolonialnym.
W sąsiednim miasteczku odkryjemy Posuban, świątynie kompanii wojowników Asafo, gdzie wojownicy wciąż się spotykają i składają ofiary bogom.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Anomabu Beach Resort lub równoważny klasą  (wszystkie pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 4: Ashanti, z  Anomabu do Kumasi (250 km – czas jazdy 5h)
Późnym rankiem przyjazd do Kumasi, historycznej i duchowej stolicy starego Królestwa Aszanti. Lud Aszanti był jednym z najpotężniejszych narodów w Afryce aż do końca XIX wieku, kiedy Brytyjczycy zaanektowali kraj Aszanti do swojej kolonii w Złotym Wybrzeżu. Hołd złożony dzisiaj Asantehene (=królowi) jest najlepszym dowodem ich dawnej świetności i siły. Kumasi, liczące prawie trzy miliony mieszkańców, to rozległe miasto z fantastycznym rynkiem centralnym, jednym z największych w Afryce. Można tu znaleźć każdy rodzaj rękodzieła Aszanti (wyroby skórzane, ceramika, tkaniny kente), a także prawie każdy rodzaj tropikalnych owoców i warzyw. W programie wizyta w Centrum Kultury Aszanti: bogata kolekcja artefaktów Aszanti umieszczona we wspaniałej reprodukcji domu Aszanti.

Po południu bierzemy udział – jeśli to możliwe – w tradycyjnym pogrzebie Aszanti, w którym biorą udział żałobnicy ubrani w piękne czerwone lub czarne togi. Mówimy „pogrzeby”, ale oznacza to „uroczystość”: w rzeczywistości uważa się, że zmarły nadal przebywa ze swoją rodziną i poprzez tę ceremonię staje się przodkiem. Krewni i przyjaciele spotykają się, nawiązują kontakty towarzyskie i świętują jego pamięć.
Wódz przybywa otoczony dworem w cieniu wielkich parasoli, podczas gdy bębny nadają rytm tancerzom, których zawiłe ruchy mają wielce symboliczne znaczenie.
Swinging Africa: opcjonalne nocne zwiedzanie miasta, występy zespołów na żywo, muzyka high-life i lokalna muzyka współczesna.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Noble Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 5: Złote Królestwo, z Kumasi do Techiman (130 km – czas jazdy 3h)
Nie można odwiedzić Kumasi i królestwa Złotego Aszanti bez spotkania z jednym z wielu tradycyjnych królów! Będziemy zaszczyceni, że pozwolono nam wejść na dziedziniec wielkiego wodza Aszanti. Owinięty w tradycyjny materiał i ozdobiony zabytkowymi klejnotami z litego złota, usiądzie pod dużym kolorowym parasolem i porozmawiamy o jego rolę jako tradycyjnego wodza we współczesnej Ghanie.
Odwiedzimy także Muzeum Pałacu Królewskiego, w którym znajduje się wyjątkowa kolekcja złotych klejnotów noszonych przez dwór Aszanti.
Po południu transfer do Techiman
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Encom Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 6: Sawanna z Techiman do Mole (330 km – czas jazdy 6h)
Długa jazda do  Mole Reserve. Po drodze zatrzymamy się, aby odwiedzić przyjazne wioski i kolorowe targi.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Mole Motel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 7: Dzika przyroda, safari w Mole
Mole: największy, najstarszy i najbardziej rozwinięty park w Ghanie. Zajmuje powierzchnię 4912 km2. Roślinność to lasy sawanny z lasem galeryjnym wzdłuż cieków wodnych. Na terenie parku odnotowano 734 gatunki roślin kwiatowych, 90 gatunków ssaków, w tym słonie, bawoły, antylopy roan, koby, bawolce, kozły wodne, kozły trzcinowe i inne antylopy. Wśród około 500 słoni znalezionych w Parku Narodowym Mole znajdują się trzy stosunkowo „oswojone” osobniki. Ze względu na dobrą ochronę zwierząt w parku, słonie przyzwyczaiły się do gości i pozwalają im zbliżyć się podczas wycieczek z przewodnikiem po parku.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Mole Motel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 8: Dachy kryte strzechą, z Mole do Yendi (250 km – czas jazdy 5h)
Dalej na północny wschód, na sawannie, spotykamy Dagomba, lud który stanowi jedną ósmą całej populacji Ghany. Są to głównie rolnicy, którzy zawsze dzielili swoje terytorium z innymi plemionami, takimi jak Konkomba. Budują okrągłe gliniane chaty kryte strzechą. Dom Naczelnika, w którym zbiera się rada starszych, jest łatwo rozpoznawalny dzięki większym rozmiarom i stylowi: ma centralny słup podtrzymujący dach, a wejście obramowane jest kawałkami wypalonej gliny.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Kamil Legacy Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i wiatrakami) hotel basic

Dzień 9: Czarownice, z Yendi do Nkwanta (180 km – czas jazdy 4h)
Spotykamy bardzo dużą osadę… czarownic! Wszyscy wygnani ze swoich wiosek, uznani za winnych strasznych wydarzeń, takich jak śmierć nastolatka, tajemnicza choroba czy złe zbiory… teraz wszyscy razem mieszkają w tym jednym szczególnym miejscu. Porozmawiamy z nimi o ich życiu i o szczególnym sanktuarium, które ich chroni, „oczyszczając” ich ducha ze złej woli. Ich ciepłe powitanie dramatycznie kontrastuje z powagą historii, które zmusiły ich do przybycia tutaj.
Posiłki: B – L - D
Noclegi: Gateway Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 10: Wodospady, z Nkwanta do Wli (180 km – czas jazdy 4h)
Region Volta: od sawanny po las tropikalny. Wizyty na plantacjach kawy i kakao w bujnym regionie; zatrzymujemy się w małych wioskach zamieszkałych przez bardzo przyjazną ludność, chętnie witającą nielicznych gości. Odkryjemy piękne wodospady Wli, na granicy z Togo, gdzie woda spada z wysokości 60-80 metrów. Spacer do wodospadów trwa około 45 minut (ładna płaska ścieżka) i pozwoli nam zobaczyć niektóre z 200 gatunków ptaków i 400 gatunków motyli, które zidentyfikowano w regionie.
Posiłki: B – L - D
NoclegL Wli Water Heighs Hotel lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją lub wiatrakiem)

Dzień 11: Zielony Kraj, z Wli do Akosombo (140 km – czas jazdy 4h)  
Jedziemy do regionu Volta. Monkey Sanctuary Tafi Atome utworzono w 1993 roku w celu ochrony społeczności świętych małp żyjących w lesie. Według wielowiekowej tradycji w tej wiosce naczelne i żółwie uważane są za gatunki święte, wymagające szacunku i ochrony. Naczelne są „rzecznikiem” żółwi.
Wybierzemy się na piękny spacer po lesie prowadzony przez lokalnego przewodnika, aby spotkać tę wspaniałą społeczność koczkodanów i kolobusów.
Amedzope: najwyżej położona wioska w Ghanie (756 m n.p.m.). Do wsi docieramy krętą drogą biegnącą przez zielony las, z pięknym widokiem na leżącą u stóp dolinę.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Afrikiko Resort lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 12: Voodoo:  Akosombo
Uczestniczymy w ceremonii voodoo: szalony rytm bębnów i śpiewy adeptów pomagają przywołać ducha voodoo, który następnie opętuje niektórych tancerzy. Wpadają w głęboki trans: wywracanie oczu, grymasy, drgawki, niewrażliwość na ogień i ból. Sakpata, Heviesso, Mami Water to tylko niektóre z bóstw voodoo, które mogą się pojawić. W tej niedużej wiosce, otoczonej magiczną atmosferą uroczystości, wreszcie zrozumiemy, co mają na myśli ludzie, gdy mówią: „W waszych Kościołach modlicie się do Boga; w naszym sanktuarium voodoo stajemy się Bogiem!”
Voodoo to religia przekazana przez przodków i nadal żarliwie praktykowana. Choć dla wielu Europejczyków voodoo jest jedynie wulgarną formą czarnej magii, tak naprawdę voodoo jest prawdziwą religią, o wiele bogatszą i bardziej złożoną, niż się często sądzi.
Okolice Krobo słyną na całym świecie ze swoich koralików. Tutaj są produkowane i wykorzystywane do celów kultowych i estetycznych. Odwiedzimy fabrykę specjalizującą się w produkcji tych koralików, a nawet prześledzimy proces tworzenia własnego koralika! Rzemieślnicy od wieków wytwarzają koraliki, stosując tę samą, trwałą, tradycyjną technikę. Używają złomu szklanego, który mielą na drobny proszek. Następnie z proszku szklanego precyzyjnie formuje się wzory i umieszcza w ręcznie robionych glinianych foremkach pokrytych kaolinem. Koraliki są gotowane, następnie dekorowane, myte i na końcu nawleczone.
Posiłki: B – L - D
Nocleg: Afrikiko Resort lub równoważny klasą (pokoje z łazienkami i klimatyzacją)

Dzień 13: Accra – wylot powrotny, z Akosombo do Accra (100 km – czas jazdy 3h)
Przejazd do Akry. Dziś skupiamy się na bardzo nowoczesnej duszy Akry. Transfer na lotnisko na wylot.
Posiłki: B - L
Day-use: Pokoje day use do godziny 18h00

Dzień 14: Warszawa
Przylot

B – śniadania   L-lunch   D-kolacja
Podany czas jazdy nie zawiera czasu zwiedzania i przystanków.

Przybliżona liczebność grupy: 10-14 osób

Wymagania językowe uczestników: poprawne i kulturalne posługiwanie się językiem polskim

Informacja o dostępności usług turystycznych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej: Impreza nie jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach

2. Informacje na temat ceny i sposobu płatności

Cena Imprezy: jak w tekście głównym umowy

Terminy płatności: jak w tekście głównym umowy

Decyduje data uznania rachunku bankowego Organizatora. W przypadku zgłoszenia w terminie późniejszym niż terminy wpłat poszczególnych rat, należy jednorazowo wpłacić łączną sumę rat zapadających przed terminem zgłoszenia.

Sposób płatności: Przelew bankowy. Jeśli w cenie imprezy turystycznej występują kwoty walutowe - należy przeliczyć na złotówki według kursu średniego NBP w dniu wpłaty, podwyższonego o 3 grosze. Tabele kursów walut NBP są publikowane na stronie internetowej www.nbp.pl

Kwoty wyrażone w EURO (EUR) oraz w dolarach USA (USD) można również wpłacać bezpośrednio na poniższe rachunki walutowe

Numery rachunków bankowych Organizatora:

 • Numer rachunku dla wpłat złotówkowych (PLN): 14 1750 0012 0000 0000 3984 6578
 • Numer rachunku dla wpłat w EUR (Euro): PL89 1750 0012 0000 0000 3984 6586
 • Numer rachunku dla wpłat w USD (dolarach USA): PL67 1750 0012 0000 0000 3984 6594
 • Bank: BNP Paribas Bank Polska S.A. kod swift: PPABPLPKXXX

Usługi w cenie:

 • noclegi w pokojach 2os w hotelach z łazienkami
 • wyżywienie opisane w programie (poza ceną wyżywienie 1 dnia w Akrze)
 • opieka polskojęzycznego pilota
 • opieka anglojęzycznego przewodnika lokalnego
 • przejazdy wynajętym busem na całej trasie
 • transfery z / do lotniska
 • ubezpieczenie UNIQA MULTITRAVEL KL 100tys euro + NW 4 tys euro
 • wycieczki i zwiedzanie wg programu
 • bilety wstępu do objętych ochroną miejsc, obiektów, zabytków
 • obowiązkowa składka na TFG i TFP
 • woda mineralna w busie
 • lokalne podatki

Usługi poza ceną:

 • przelot Warszawa – Accra - Warszawa
 • wizy Ghana – 250eur
 • posiłki inne niż wymienione;
 • napoje i woda do posiłków
 • usługi tragarzy
 • tipy dla kierowców, przewodników i obsługi hotelowej

Sposób płatności za usługi nie zawarte w cenie:

 • bilet lotniczy – przelewem agentowi lotniczemu bądź karta płatniczą
 • woda, napoje – gotówką sprzedawcom w sklepach i restauracjach
 • wizy – gotówką bądź kartą kredytową bądź przelewem
 • tipy – gotówką

W przypadku, gdy płatność w walucie obcej następuje gotówką w kraju docelowym, Podróżny powinien przekazać gotówkę w określonej wyżej walucie lokalnym usługodawcom za usługi przez nich świadczone.

Realizacja Imprezy jest uzależniona od liczby zgłoszeń

Minimalna liczba osób wymaganych, aby Impreza się odbyła: 10

Termin powiadomienia podróżnego na piśmie o ewentualnym odwołaniu Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń:

a) 20 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej ponad 6 dni,

b) 7 dni przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej 2–6 dni,

c) 48 godzin przed rozpoczęciem imprezy turystycznej trwającej krócej niż 2 dni.

W przypadku odwołania Imprezy z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń Organizator pisemnie zawiadamia Klienta oraz Podróżnego o fakcie odwołania Imprezy poprzez wysłanie wiadomości na adres poczty elektronicznej lub listownie.

Podróżny posiada prawo do rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej w każdym momencie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Wysokość opłaty za rozwiązanie przez Podróżnego Umowy: do 40 dni przed wylotem - kwota zaliczki; na 39 dni przed wylotem i krócej - całą kwota odpłatności za imprezę, pomniejszona o kwoty zaoszczędzone

Informacje o przepisach paszportowych: Paszport ważny minimum 1 rok od daty powrotu.

Informacje o przepisach wizowych:  Wyrobienie wizy Ghany zajmuje ok 1 miesiąca. Wyrabiamy promesę wizy w Accra – nie jest wymagane udostępnianie nam oryginalnego paszportu Wizowanie trwa ok. 25 dni roboczych, dlatego konieczne jest odpowiednio wczesne zgłoszenie.

Informacje o przepisach sanitarnych: Obowiązkowe szczepienie przeciwko żłółtej febrze. Trzeba wziąć ze sobą żółtą książeczkę szczepień ochronnych. Konieczna profilaktyka antymalaryczna. Zalecane szczepienia przeciwko tężcowi i żółtaczkom typu „A” i „B”, błonicy, tyfusowi, cholerze i meningokokom. Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych  albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u. Zalecamy sprawdzenie aktualnych informacji publikowanych w sekcji „Wypoczynek – zdrowie w podróży” strony internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (www.gis.gov.pl )

Wymagania zdrowotne dotyczące udziału w Imprezie: Wymagana jest jedynie ogólna sprawność ruchowa. Informacje praktyczne w zakresie ochrony zdrowia przed i w czasie podróży, w tym zalecenia dotyczące szczepionek można sprawdzić na stronach internetowych Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni ( www.ucmmit.gdynia.pl). Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkową opcję ubezpieczenia uwzględniającą ten fakt.

3. Informacje o ubezpieczeniach

Nazwa Ubezpieczyciela: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres Ubezpieczyciela: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Informacje o ubezpieczeniach obowiązkowych, zapewnianych przez Organizatora: Na mocy umowy generalnej ubezpieczenia nr 5142270 z dnia 28.05.2018 roku, zawartej pomiędzy UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji SA a Organizatorem, każdy Podróżny jest zgłoszony do Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA, zgodnie z postanowieniami umowy generalnej i objęty jest ubezpieczeniem od kosztów leczenia (KL) oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zaistniałych w czasie trwania Imprezy.

Suma ubezpieczeniowa kosztów leczenia (KL): 100 000 euro

Suma ubezpieczeniowa następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW): 4 000 euro

Informacje o ubezpieczeniach dobrowolnych, które może wykupić Podróżny: Jeśli Podróżny choruje na choroby przewlekłe lub zamierza (we własnym zakresie) uprawiać sporty ekstremalne, to aby ubezpieczenie było skuteczne Podróżny powinien wykupić dodatkowe opcje obejmujące powyższe ryzyka. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy. Ogólne warunki tego ubezpieczenia stanowią załącznik nr 4 do Umowy

4. Podmiot zapewniający ochronę na wypadek niewypłacalności

Nazwa: Uniqa Towarzystwo Ubezpieczeń SA

Adres: 00-867 Warszawa, ul. Chłodna 51

Numer rejestrowy: KRS 271543

Dane kontaktowe: Telefon: +48 22 555 00 00 Fax: +48 22 555 05 00 www.axa.pl

5. Informacje praktyczne dodatkowe

 • wiza Ghany – wyrabiana przez nas w centrali Ghana Immigration w Accra – koszt 250eur
 • szczepienia: zółta febra - obowiązkowa; profilaktyka antymalaryczna - konieczna
 • posiłki: śniadanie w hotelu, lunch - piknik lub w lokalnych restauracjach (wcześniej wybrane menu); kolacja w restauracji hotelowej (wcześniej wybrane menu)
 • bagaż: do 20kg, najlepiej miękkie torby
 • transport: mikrobus lub minibus
 • noclegi: ilość pokojów dwuosobowych (z dwoma oddzielnymi łózkami) jest ograniczona.
 • Wszystkie nasze wyjazdy są zaprojektowane tak, aby były elastyczne, abyśmy mogli dostosować się do warunków pogodowych, skupić się na zainteresowaniach grupy i wykorzystać pojawiające się na miejscu możliwości.
 • Ze względu na specyfikę wycieczki i ternu po którym sie poruszamy, niektóre jej części mogą ulec zmianie z przyczyn nieprzewidywalnych - o których to zmianach decyduje pilot Torre. Oczywiście przewodnik dołoży wszelkich starań, aby trzymać się pierwotnego programu.
   

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.