Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

PROSIMY O PRZECZYTANIE ORAZ AKCEPTACJĘ POLITYKI OCHRONY DANYCH TORRE POPRZEZ ZAZNACZENIE POWYŻSZEGO OKIENKA (CHECKBOXU)
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Botswana, Zimbabwe: Delta Okavango, safari i Victoria Falls

Delta Okavango, safari i Victoria Falls

Termin(y):

 • 5-17.05.2018

Trasa:

Maun, rejs po delcie Okavango, Maun, Moremi, Savuti, Chobe, Kasane, Victoria Falls, Kasane

Kod wyjazdu:

BZ2
(0)

Północna Botswana i Zimbabwe - ikoniczna Afryka.
Delta Okawango - kwintesencja idyllicznej Afryki... Stada dzikich zwierząt, kanały, laguny, busz. Wespół z Moremi, Savuti i Chobe jeden z najciekawszych obszarów kontynentu i najlepszych terenów safari. W samym Chobe jest 120 tys słoni! 
Wodospady Wiktorii – największa trakcja południowej Afryki. Dwukilometrowy wodospad. Megaatrakcja!

Wyprawę można łaczyć z wyprawą do Namibii "Najpiękniejsze Twarze Afryki" zobacz... 

 

Delta Okawango – trzecia co do wielkości rzeka w Afryce- Okavango – nie uchodzi do morza, tylko „wsiąka” w pustynię Kalahari. Ale nim wsiąknie rozlewa się szeroko i na obszarze wielkości Szwajcarii tworzy deltę pełną kanałów, lagun, dzikich zwierząt – prawdziwą oazę nieskażonej afrykańskiej natury. Po delcie będziemy pływać łodziami motorowymi i mokoro – murzyńskimi dłubankami.

Safari w północnej Botswanie (Moremi, Savuti, Chobe) - jedno z najlepszych miejsc na safari w Afryce. Prawdziwa oaza dzikiej natury ożywająca dzięki wodom Okavango i rzeki Chobe. Zamieszkała przez „Wielką Piątkę”: słonie, nosorożce, bawoły, lwy, lamparty i kilkaset innych gatunków zwierząt. To idealne miejsce na safari.

Victoria Falls - największa atrakcja południowej Afryki. Dwukilometrowy wodospad, który plemię Matabele nazwało „Dym, który grzmi”. Przy najwyższym poziomie wody huk jej spadających mas słychać na dziesiątki kilometrów, a słup wody unosi się nad nimi na wysokość 400m! W kanionie Zambezi pod Wodospadami pływa się najsłynniejszy na świecie rafting. Megatrakcja! 

Wyprawę można łaczyć z wyprawą do Namibii "Najpiękniejsze Twarze Afryki" zobacz... . Zainteresowanych prosimy o kontakt z biurem. 

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku w Warszawie/Berlinie. Wylot

Dzień 2 Maun

przylot do Maun w Botswanie. Transfer do naszego BandB. Nocleg. Tego dnia po południu można polecieć nad deltą Okavango. Czas ok 50min, koszt ok. 90usd *).

Dzień 3 Delta Okavango – rejs

Wyjeżdżamy z Maun o 9.00 łodzią motorową i przez ok.4h będziemy oglądać zwierzęta i ptaki charakterystyczne dla tego obszaru Afryki. Docieramy do obozowiska w Xaxaba na lekki lunch. Po południu wyruszymy na 2-godzinne piesze tropienie zwierzyny pod okiem doświadczonego przewodnika. Po powrocie będziemy podziwiać zachód słońca w lagunie Xaxaba. Powrót do obozowiska, gdzie można się umyć, a następnie zasiąść do wspólnej kolacji przy ognisku. Noc w namiotach na rozkładanych łózkach.

Dzień 4 Delta Okavango – rejs mokoro

Pobudka o 5.30.Po lekkim śniadaniu wyruszamy łodzią ok. 15 min. do wioski Xaxaba. Tam spotykamy się z naszymi przewodnikami mokoro, z którymi udamy się na ok. 4- godzinną podróż; częściowo pieszo, częściowo mokoro -czółnami ciosanymi z jednego pnia drzewa,(obecnie wypierane przez łodzie z wersje z tworzywa sztucznego), aby podziwiać tutejszą faunę i florę. Wracamy ok.10.30 na drugie śniadanie. Ok 12.00 udamy się łodziami na dalsze podglądanie przyrody w Jugujugu, jednym z najpiękniejszych zakątków Delty Okavango. Powrót do obozowiska w Xaxaba. Prysznic i kolacja przy ognisku.

Dzień 5 Delta Okavango – rejs, Maun

Wstajemy o 5.30.Po porannej kawie lub herbacie wyruszamy na 3-godzinne tropienie zwierząt pod opieką przewodnika. Wracamy o 8.30 na śniadanie. Ok. 11.00 powoli wyruszymy z powrotem w kierunku Maun, gdzie po drodze będziemy mieć piknik. Powrót na miejsce przewidziany ok 17.00. Nocleg w pensjonacie w Maun.

Dzień 6 Moremi Game Reserve - safari

Przyjazd do Moremi South Gate ok 10.30. Następne 5-6 godzin spędzimy podglądając zwierzęta w zachodniej części Rezerwatu Moremi. Zatrzymamy się w zacienionym miejscu na lunch w formie pikniku. Dotrzemy na kemping, gdzie nasze obozowisko będzie już przygotowane. Można zrelaksować się, wziąć prysznic, lub jechać na ok 1-1.30h przejażdżkę po okolicy między 2nd i 3rd Brigde. Powrót na kemping, toaleta oraz dwudaniowa obiadokolacja.

Dzień 7 Moremi Game Reserve - safari

W tym dniu możemy wybrać poranne i popołudniowe samochodowe safari w Moremi z powrotem na posiłek do obozowiska, lub udać się na całodzienne zwiedzanie z przerwą na posiłek w formie pikniku.

Dzień 8 Savuti – safari

Pobudka o 5.30 .Po wczesnym śniadaniu udamy się do Savuti na samochodowe safari przez północne tereny Moremi oraz właśnie w Savuti. Piknik. Nocleg w obozie w rejonie Savuti.

Dzień 9 PN Chobe - Ihaha

Pobudka o dowolnej godzinie rano, śniadanie i czas do własnej dyspozycji w obozowisku. Wyjazd do PN Chobe (rejon Ihaha)- przejazd ok 4-5h. Tereny są położone bardzo blisko granicznej rzeki Chobe. Rejon ten jest pełen stad słoni i bawołów. Obozowisko będzie już dla nas przygotowane. 3-godzinne samochodowe safari po południu wokół Ihaha. Powrót do obozowiska, prysznic oraz dwudaniowa obiadokolacja.

Dzień 10 Victoria Falls

Pobudka ok 7h00. Po śniadaniu przejazd do Victoria Falls w Zimbabwe (ok. 4h, 80km, ale przejście graniczne). Transfer do domków na campingu i natychmiast udajemy się do PN Victoria Falls, aby zobaczyć gigantyczne wodospady – największą atrakcję Afryki Płd. W maju poziom wody w Wodospadach jest jednym z najwyższych i kipiel jest imponująca. Nocleg w domkach na campingu w Victoria Falls.

Dzień 11 Victoria Falls

Dzień do własnej dyspozycji. W Victoria Falls można w tym okresie do wyboru: iść na lions walk - spacer po buszu z młodymi lwami, lecieć helikopterem nad wodospadami tzw Flight with Angels, skakać na bungee z mostu nad kanionem Zambezi, płynąć diner cruise i sunset cruise (to rejsy o zmierzchu po górnym biegu Zambezi), pływać kajakami po górnej Zambezi, jechać na safari na słoniach lub na koniach *)
Wizyta na jednym z najsłynniejszych w Afryce targów pamiątek. Możliwość zakupów wyrobów m.in. z hebanu i „kamienia mydlanego” – ulubionego materiału Pabla Picassa (występującego wyłącznie w Zimbabwe i Mozambiku. Nocleg w domkach na campingu w Victoria Falls.

Dzień 12/13 powrót

Przejazd z Victoria Falls na lotnisko Kasane w Botswanie (ok. 80km). Wylot do Europy. 13 dnia przylot do Warszawy.

 

UWAGA! W wypadku wysokiego poziomu wody w delcie Okavango i niemożności dotarcia do ww w programie miejsc, odwiedzane miejsca mogą byc inne, ale zachowany zostanie charakter i spektakularność wyprawy.

 

*) atrakcje opcjonalne

Zgłoszenie

Grupa: 9-15 osób + pilot

Koszt:

Terminarz płatności:

 • zaliczka 3000 pln

 • pozostała część – do 40 dni przed wylotem

Koszt obejmuje:

 • zorganizowana na miejscu wyprawa

 • przewodnik polski

 • przewodnik miejscowy, kierowcy, kucharz

 • transport (4x4)

 • wyżywienie – 3 posiłki dziennie w trakcie pobytu w delcie Okavango i w czasie safari po Moremi, Savuti i PN Chobe

 • ubezpieczenie KL + NNW

 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje:

 • przeloty Warszawa – Maun i Kasane/Victoria Falls – Warszawa (koszt ok. 4200-4400zł)

 • wyżywienie w Maun i Victoria Falls (ok. 150usd)

 • atrakcji opcjonalnych: activities w Victoria Falls i lotu nad deltą Okavango

 • wydatki osobiste

 • tipy (wedle uznania)

 

Bilety lotnicze aranżujemy dla klientów.

Charakter wyjazdu

Wycieczka krajoznawcza. Wyjazd składa się z trzech części. Pierwsza to rejs po delcie Okavango, połączony z pieszą eksploracją suchych terenów delty. Druga to namiotowe safari po terenach Moremi Game Reserve, Savuti i Parku Narodowe Chobe. Trzecia to pobyt w Victoria Falls -tuz obok gigantycznych wodospadów.
Są to tereny jedne z najgęściej zamieszkałych przez dzikie zwierzęta w Afryce. Dość powiedzieć, że w Chobe żyje na wolności 120 tys słoni! Życie obozowe, towarzyszący kucharz, 3 posiłki dzienne (wczesne śniadanie, brunch i obiadokolacja). Namioty rozkładają uczestnicy, którzy pomagają także przy pakowaniu i rozpakowwywaniu sprzetu. Spanie na łózkach w namiotach. Romantyczne kolacje pod rozgwieżdżonym niebem przy odgłosach dochodzących z buszu…
Dostarczone pełne wyposażenie campingowe (trzeba zabrać ze sob tylko śpiwór).

Początek i koniec wyprawy

Początek wyprawy: Maun w Botswanie. Koniec wyprawy: Kasane w Botswanie bądź Victoria Falls w Zimbabwe.

Transport

W delcie Okavango łodzie motorowe, + krótkie przepłynięcia mokoro – miejscowymi dłubankami (z miejscowymi wioślarzami – polersami). W czasie safari auta przygotwane do fotograficznego safari. Victoria Falls jest malutkie, więc tu większość pieszo, czasem krótkie transfery taxi.

Noclegi

Maun – pensjonat BandB, standard turystyczny. Delta i safari po Moremi, Savuti, Chobe – namioty, spanie na łóżkach. Victoria Falls – domki na campingu, pokoje 2os. W trakcie safari po delcie, Moremi i Savuti toaleta w oddzielnym namiocie, prysznic również w oddzielnym namiocie.

Klimat

Pora sucha, bez opadów. Temperatury za dnia ok. 25-30 stopni. W nocy kilkanaście, ale mogą byc też zimne noce.

Dokumenty i wizy

Potrzebny paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Botswana wiz nie wymaga. Wiza Zimbabwe na granicy – koszt 30usd.Na granicy Botswany trzeba wykupic tzw. "Tourizm Development Levy", któy kosztuje 30USD

Co zabrać

śpiwór, chustka na głowę (lub kaszkiet lub bandana), okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV, pastylki lub proszek do rozpuszczania w wodzie uzupełniający minerały tracone przez pot, pomadka do ust, latarka czołówka, worek ochronny na plecak/torbę, mokre chusteczki dla niemowląt, żel antybakteryjny do rąk, leki, wygodne buty trekkingowe, ale nie górskie, dezodorant w sztyfcie, t-shirty, długie spodnie, przegryzki, batony energetyczne, polar.

Atrakcje opcjonalne do wyboru

Orientacyjne koszta:
Maun:
lot nad deltą – ok. 90usd
Victoria Falls:
bilet do PN Victoria Falls – 30usd
sunset cruise – 48usd
diner cruise – 60usd
helikopter 12min – 150usd
helikopter 25min – 284usd
safari na słoniach – 150usd
skok na bungee w głąb kanionu – 160usd
Activities w Victoria Falls można łączyć po 3 – wtedy uzyskuje się zniżki. W maju poziom wody w kanionie Zambezi jest na tyle wysoki, że nie można pływać raftingu.

Szczepienia

Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane są szczepienia: BTP - błonica, tężec, polio WZW A - wirusowe zapalenie wątroby typu A WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B. Zagrożenie malaryczne – bardzo małe, najmniejsze z możliwych na tym obszarze, ze względu na porę suchą. Kwestię profilaktyki antymalarycznej należy skonsultować z lekarzem.
UWAGA: Wszelkie sprawy dotyczące szczepień i profilaktyki malarycznej należy skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny. Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30, tel.: 335 53 51, 335 53 32 albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u na ul. Żelaznej, tel. 620 90 01, wew. 116,124), w innych miastach pytać w Wojewódzkich Stacjach Sanepidu

Bagaż

Zdecydowanie polecamy spakowanie się do jednej miękkiej torby – ze względu na wygodę podróżowania i ilość miejsca przeznaczonego na bagaże. W trakcie safari prosimy aby bagaż nie przekraczał 15kg. Prosimy zapakować go w dodatkowy worek w celu zabezpieczenia przed zniszczeniem i kurzem. Dodatkowo na pewno przyda się mały, podręczny plecak na dzienne wypady i pas-skrytka na pieniądze i dokumenty. Pieniądze: Z walut preferowane na miejscu dolary – wyłącznie „duże głowy” z serii nie starszych niż 2006.

Bezpieczeństwo

Bardzo bezpiecznie. Kraje stabilne politycznie bez większych zagrożeń za strony kieszonkowców bądź bandytów.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA:
KL z assistance -30 tys euro,
NNW -4 tys euro,
bagaż podręczny - 400 euro,
koszty ratownictwa - 5 tys euro (podlimit kosztów leczenia)
Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt – 2,5% wartości imprezy. Konieczna decyzja do 5 dni po podpisaniu umowy (lub w wypadku zgłoszenia na krócej niż 30 dni przed imprezą w momencie podpisania).

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.