Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

 • biuro+48 22 3507285
  biuro+48 12 4447880
 • kom.+48 698 900 885
  e-mail  torre@torre.pl
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Grenlandia: Zew Północy

Zew Północy

Termin(y):

 • 12-26.07.2018

Trasa:

Narsarsuaq, fiord Tunulliarfik, lodowiec Qaleraliq, jezioro Tasersuatsiaq, Narsaq, Sarloq, wyspa i gorące źródła Uunartoq, Tasiusaq, jezioro Tasersuaq, rzeka Kuusaq, fiord i lodowiec Tasermiut, góry Ketii, Ulamertorssuaq i Tinitertuup, lodowiec Nalumasortoq, Nanortalik, Qaqortoq, Itilleq, Igaliku, fiord Qoorooq, Qassiarsuk, Brattahlid, fiord Sermilik, "Zatoka Icebergów", Narsarsuaq, Dolina Kwiatowa

Kod wyjazdu:

DG3
(0)

Wyprawa trekkingowo-morska. Większość przemieszczeń odbywa się łodziami typu „zodiac” po wodach nadbrzeżnych fiordów. W programie najwyższe i najładniejsze góry południowej Grenlandii – Ketil i Ulamertorssuaq położone w pięknym fiordzie Tasermiut, rejsy fiordami pośród gór lodowych łodziami typu „zodiac”, noclegi w obozowiskach w grenlandzkim interiorze pośród lodowców i pod granitowymi ścianami Tasermiut (dwa obozowiska: Qaleraliq i Tasermiut są szczególnie spektakularne), trekkingi przez tundrę, trekking po lodowcu, wizyty w miejscowościach Qaqortoq, Narsaq, Nanortalik, Tasiusaq, Igaliku i Qassiarsuk, kąpiel w gorących źródłach Uunartoq, możliwa obserwacja fok i wielorybów, zwiedzanie Brattahlid – stolicy Wikingów

Wyprawa trekkingowo-morska. Większość przemieszczeń odbywa się łodziami typu „zodiac” po wodach nadbrzeżnych fiordów. W programie najwyższe i najładniejsze góry południowej Grenlandii – Ketil i Ulamertorssuaq położone w pięknym fiordzie Tasermiutrejsy fiordami pośród gór lodowych łodziami typu „zodiac”, noclegi w obozowiskach w grenlandzkim interiorze pośród lodowców i pod granitowymi ścianami Tasermiut (dwa obozowiska: Qaleraliq i Tasermiut są szczególnie spektakularne), trekkingi przez tundrętrekking po lodowcu, wizyty w miejscowościach Qaqortoq, Narsaq, NanortalikTasiusaq, Igaliku i Qassiarsuk, kąpiel w gorących źródłach Uunartoqmożliwa obserwacja fok i wielorybów, zwiedzanie Brattahlid – stolicy Wikingów

Pilotem wyprawy będzie Łukasz Supergan 

Dzień 1  Qaleraliq

Przelot Kopenhaga – Narsarsuaq. Powitanie na lotnisku. Przygotowanie sprzętu. Wyruszamy. Rejs fiordem Tunulliarfik do obozu Qaleraliq. Lądujemy na piaszczystej plaży by zaraz rozbić obóz przed trzema ścianami lodowca Qaleraliq. Nocleg w namiotach w pięknie położonym obozie. Cisza będzie przerywana grzmotami pękającego lodu, spadającego w wody fiordu. Nocleg w namiotach.

Dzień 2 Qaleraliq

Podejście do jeziora Tasersuatsiaq, skąd rozciąga się panorama lodowca. Wędrujemy wyglądającą niczym pustynna piaszczystą doliną, która wiedzie nas ku zaskakująco różnorodnym górskim i tundrowym krajobrazom. Po minięciu jeziora wspinamy się na górę (wspinaczka ok. 400m w pionie), z której rozciąga się widok na jezioro, na lodowiec Inlandis i inne lodowce rozciągające ku północy. W tej okolicy można z łatwością spotkać karibu. Po południu zejście do obozu. Nocleg w namiotach.

Dzień 3  Lodowiec Qaleraliq

Na początek rejs do ściany lodowca Qaleraliq. Pierwotnie była to jedna ściana, ale ocieplenie klimatu doprowadziło do jej podziału na 3  części. Język lodowca ma ok. 10km długości i jest jednym z najstarszych fragmentów lodu na Ziemi. Trekking po lodowcu pod okiem jednego z miejscowych górskich przewodników. Eksplorujemy lodowiec, z jego szczelinami, studniami, jaskiniami i innymi lodowymi formacjami. Powrót na nocleg do obozu. Nocleg w namiotach

Dzień 4 Narsaq

Płyniemy łodziami do Narsaq. Płyniemy obszarami, na których możliwe jest napotkanie wielorybów. Narsaq to trzecia co do wielkości osada na południu Grenlandii, zamieszkała przez ok. 1500 mieszkańców. Po południu wolny czas – możliwe zwiedzanie miejscowego muzeum, kościoła, zakupy w jednym z 4 sklepów, bądź integracja z Inuitami w jednym z miejscowych lokali. Nocleg w hostelu.

Dzień 5 Saarloq. Gorące źródła Uunartoq

Płyniemy do malowniczo położonej,  niemal całkowicie wyludnionej, miejscowości Saarloq. Po południu płyniemy przez fiordy do Uunartoq. Okolica przypomina szkockie wybrzeże, aczkolwiek jest wypełniona górami lodowymi. Po drodze odwiedzimy miejscowość Alluitsup Paa, która jest uznawana za wielorybią stolicę południowej Grenlandii. Szansę na obserwację wielorybów będziemy mieli zresztą na całej popołudniowej trasie. Po rejsie relaks w gorących źródłach Uunartoq – jedynych źródłach termalnych, do których można dotrzeć na południowej Grenlandii. A 500m od nas w fiordzie są góry lodowe J. Nocleg w namiotach na wyspie Uunartoq.

Dzień 6 Kuusuaq River Camp

Transfer do Tasiusaq – maleńkiej, pięknie położonej miejscowości zamieszkałej jedynie przez 80 mieszkańców. Wokół spektakularne górskie krajobrazy. Trekking do rzeki Kuusuaq. To łososiowy raj dla wędkarzy. Idziemy szlakiem Saputit do jeziora Tasersuaq. Nocleg w namiotach w Kuusuak River Camp.

Dzień 7 Tasermiut

Płyniemy do lodowca Tasermiut. Płyniemy fiordem o tej samej nazwie. Mijamy trzy imponujące góry - Ketil, Ulamertorssuaq i Tinitertuup. Sam lodowiec zaczyna się na równinie położonej na wysokości ok 1400mnpm I na przestrzeni km wpada do wód fiordu w postaci spektakularnego lodowego wodospadu. Nocleg w obozie u stóp góry Ulamertorssuaq. Jest to jedna z największych na świecie pionowych ścian ulubionych przez wspinaczy, wyższa nawet niż ”Capitan” w Yosemite. Śpimy w namiotach w miejscu, które jest zwyczajowym obozem właśnie dla wspinaczy.

Dzień 8 Nalumasortoq

Łatwy trekking do podnóża lodowca Nalumasortoq. W tle dwie pionowe ściany Tasermiut.  Z punktu widokowego zobaczymy panoramę fiordu z południowym stokiem Ketil i północnym Ulamertorssuaq i szeregiem innych nienazwanych pionowych ścian… Typowe krajobrazy alpejskie. Obóz, w którym zanocujemy oferuje fantastyczną panoramę Ulamertorssuaq w świetle wędrującego tuż nad horyzontem słońca… Nocleg w namiotach.

Dzień 9 Ulamertosuaq

Trekking do bazy pod górą Ulamertorssuaq, jedną z największych ścian wspinaczkowych na Grenlandii i zarazem na świecie. Sama góra ma unikalny, zdumiewający kształt. Wokół lodowce. Nocleg w namiotach w obozie.

Dzień 10 Nanortalik

Płyniemy naszymi łodziami do Nanortalik. To położona najbardziej na południu Grenlandii miejscowość. Zamieszkuje ja ok. 2300 mieszkańców. Przez większą część roku Nanortalik jest odcięty od świata przez pokrywę lodową na Oceanie. Zwiedzanie Museum of Inuit Culture and Traditions, najciekawszego muzeum południowej Grenlandii. Wieczorem czas wolny. Możliwa wizyta na targu myśliwych. W okolicach Nanortalik czasem można spotkać niedźwiedzie polarne, ale jest to rzadkie i mało prawdopodobne. Nocleg w hostelu.

Dzień 11 Alluitsup Paa.  Qaqortoq – stolica południowej Grenlandii

Najpierw płyniemy do Alluitsup Paa – małej miejscowości zamieszkałej przez myśliwych i położonej wprost przy otwartym oceanie. Następnie płyniemy do Qaqortoq. To stolica południowej Grenlandii, założona w 1775 roku, teraz zamieszkała przez ok. 3 tys mieszkańców. Uchodzi za najładniejsze, wypełnione kolorowymi domkami, miasto na Grenlandii. Czas na wypoczynek po dotychczasowych trudach, a dla ciekawych do zobaczenia muzeum, ponad 30 naskalnych rysunków, sklepy, miejscowy tradycyjny klub kajakowy, kościół i jedyna na Grenlandii fontanna J Nocleg w hostelu.

Dzień 12: Igaliku i lodowiec Qoorooq  

Płyniemy do Itilleq, gdzie zostawiamy łodzie i idziemy pieszo do Igaliku. Zobaczymy ruiny arcybiskupstwa ufundowanego przez Wikingów. Po drodze do Qassiarsuk odbędziemy morską wycieczką po fiordzie Qoorooq do lodowca o tej samej nazwie, który jest najprawdopodobniej najładniejszym lodowcem na południowej Grenlandii. Będziemy nawigować pomiędzy blokami lodowej kry, aż do miejsca, gdzie dalsze płynięcie stanie się już niemożliwe  Qassiarsuk jest maleńką miejscowością zamieszkałą przez ok. 40 mieszkańców, przede wszystkim rolników.  Niegdyś nazywało się Brattahlid i było stolicą Wikingów na Grenlandii. Tu w 985 osiadł Eryk Rudowłosy – wikiński odkrywca Grenlandii. Nocleg w hostelu.

Day 13: Tasiusaq i  Sermilik – “Zatoka Icebergów”

Spacer na farmę Tasiusaq, gdzie siedmioro ludzi żyje nad brzegiem fiordu Sermilik, na terenie całkowicie przez cały rok izolowanym przez góry lodowe, odpadające od lodowca Eqaloruutsit. Można tu łowić łososie lub wędrować po okolicy.

Opcjonalnie: wycieczka kajakiem po „Zatoce icebergów”

Dwugodzinna wycieczka kajakiem pośród gór lodowych dla nowicjuszy – w miejscu bardzo bezpiecznym (koszt ok. 70euro/os. Po powrocie spacery wokół Qassiarsuk. Nocleg w hostelu w Tasiusaq lub Qassiarsuk.

Dzień 14 Dolina Kwiatowa i Lodowiec Kiattut

Wracamy łodziami do Narsarsuaq. Następnie idziemy na trekking do Doliny Kwiatowej – Flower Valley. Nigdyś była ona wypełniona przez lodowiec, po którego cofnięciu wzięły go w swoje posiadanie kwiaty. Wędrujemy aż do miejsca, z którego zobaczymy lodowiec Kiattut. Wokół rozciąga się piękna lodowa panorama. Kolacja pożegnalna. Nocleg w hostelu.

Dzień 15 Kopenhaga

Transfer do Narsarsuaq. Czas dla siebie i wizyta w miejscowym muzeum. Lot do Kopenhagi. Koniec wyprawy.

 


Uwaga:

Program powyższy jest zupełnie unikalnym i zarazem wymagającym. Wymaga odporności na trudy, wynikające przede wszystkim z nieprzewidywalnych i zmiennych warunków pogodowych. Zawiera elementy przygodowe i odkrywcze.
Grenlandia jest najdzikszym rejonem półkuli północnej, infrastruktura praktycznie nie istnieje i logistyka jest wielkim wyzwaniem. Z tego powodu rezerwujemy sobie prawo zmiany kolejności realizacji poszczególnych punktów programu, co będzie wynikać z naszej dbałości o dopasowanie programu do warunków pogodowych i morskich. Uprzedzamy, że może się zdarzyć, iż niektóre z aktywności mogą być odwołane lub ich kolejność zmieniona z przyczyn od nas całkowicie niezależnych -  ze względu na warunki pogodowe i lodowe.
“The weather is Boss in Greenland –Pogoda jest szefem na Grenlandii” – tak brzmi miejscowe przysłowie.

Ilość uczestników: 11 + pilot

Koszt: 15450zł

Terminarz wpłat:

Zaliczka 5000zł
Pozostała część – 65 dni przed rozpoczęciem wyprawy

Koszt zawiera:

 • Lot Kopenhaga – Narsarsuaq – Kopenhaga
 • Pilot polski
 • Pilot grenlandzki
 • Transfery na Grenlandii wymienione w programie
 • 3 posiłki dziennie (za wyjątkiem kolacji w miasteczkach i lunchu ostatniego dnia)
 • Noclegi jak opisane w programie
 • Wstęp do Museum of Inuit Culture and Traditions w Nanortalik
 • Wstęp do Brattahlid
 • Wyposażenie campingowe
 • Łodzie typu “zodiac”z wyposażeniem
 • Ubezpieczenie KL + NNW
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie zawiera:

 • Dolotu do/z  Kopenhagi
 • Ewentualnych noclegów w Kopenhadze
 • Opcjonalnej wycieczki kajakowej w „Zatoce Icebergów”
 • Kolacji w Nanortalik, Qaqortoq and Narsaq
 • Lunchu ostatniego dnia
 • Tipów

 

Sugerujemy potwierdzenie udziału w opcjonalnym rejsie kajakowym przed rozpoczęciem wyprawy

Piloci

Wyprawie towarzyszą dwaj piloci – polski i inuicki. Ponadto na niektórych odcinkach będa Państwu towarzyszyć inni lokalni piloci. Piloci dbają o realizację programu i czuwają nad bezpieczeństwem. W ich gestii są potencjalne zmiany w kolejności realizacji punktów programu. Stawianie namiotów i przygotowanie lunchu jest wspólnym działaniem wszystkich uczestników wyprawy, łącznie z pilotami.

Rozpoczęcie i zakończenie wyprawy

Wyprawa rozpoczyna się i kończy na lotnisku w Kopenhadze. Dla klientów aranżujemy bilety dolotowe do Kopenhagi według indywidualnych życzeń.

Trudność wyprawy

Wyprawa jest fizycznie wymagająca, ale zaprogramowana tak, aby każda osoba, która uwielbia aktywność w naturze, lubi trekking I nie jest dla niej niczym nowym spanie w namiotach dała sobie bez problemu radę. Najdłuższy trekking trwa ok 5-6h marszu w łatwym terenie i z małym plecakiem. Maksymalna skumulowana wysokość to jest ok. 600m. Pozostałe trekkingi są łatwiejsze, z reguły trwające ok 3-4h marszu. Trekkingi są opcjonalne. Osoby, które chcą zostać w obozach bądź w hostelach, mogą to zrobić.

Wyposażenie dostarczone przez Torre

wyposażenie campingowe:  namioty, akcesoria kuchenne, kubki, talerze, zestaw pierwszej pomocy

transport i komunikacja: łodzie, telefony Iridium,  Delorme Satellite Messenger, kompas, mapy

wyposażenie osobiste: polar jacket, kamizelka ratunkowa (do użytkowania podczas podróży „zodiakami”), worek wodoszczelny (90l), raki na trekking po lodowcu

Rekomendujemy do zabrania na wyprawę

Czapka zimowa, okulary przeciwsłoneczne (lodowcowe), krem przeciwsłoneczny, siatka przeciwko moskitom z kapeluszem, kurtka przeciwdeszczowa, spodnie wodoodporne, czapka/kapelusz od deszczu, ciepła kurtka, tshirty termalne, spodnie termalne, spodnie wygodne do trekkingu, stój kąpielowy, wodoodporne rękawiczki, ciepłe rękawiczki, buty trekkingowe wodoodporne, 4 pary skarpet, sandały do hosteli, śpiwór (do -10ºC), latarkę, manierkę, kubek, zestaw toaletowy, sztućce, plecak (zostanie zostawiony w Narsarsuaq na czas wyprawy – przepakujemy się do 90l dostarczonego worka), mały plecaczek, kijki do nordic walking (opcjonalnie)

Uwaga: To nie jest pełna lista potrzebnych rzeczy. Prosimy pamiętać o przyborach toaletowych, ręczniku, ubraniach i innych rzeczach, których Państwo używacie. Przy pakowaniu, proszę pamiętać, aby bagaż nie był zbyt wielki – miejsce na łodzi nie jest nieograniczone i dostarczany przez nas worek ma pojemność 90l. Proszę zabrać jak najlżejszy i najmniejszy bagaż.

Informacje o trekkingach

Wyprawa jest przygodą na spektakularnym obszarze Grenlandii, na obszarach dzikich i prawie niezamieszkałych, czasami w trudnych warunkach, które wymagają hartu. Jednakże trekkingi są łatwe, odpowiednie dla każdego. Wycieczka po lodowcu odbywa się z wykorzystaniem raków i też jest odpowiednia dla każdej osoby aktywnej fizycznie.

 Trekking

Długość (km)

Czas trwania (h)

Przewyższenie (m)

Max. wysokość (m)

Rodzaj terenu

 

Jezioro Tasersuatsiaq

15

5

500

410

Sand/Tundra

Nalumasortoq

10,6

6

425

400

Path

Ulamertorsuaq

7,2

4,5

450

450

Path/Rock

Rzeka Kuusuaq

11

4

175

100

Path

King’s way

9,2

3

200

100

Way

Tasiusaq

13,2

4,5

375

200

Path

Flower Valley

13,8

6,5

550

300

Path/Rock

Trekking po lodowcu

5

3,5-4,5

200

50

Ice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Pozostałe trekkingi –na przykład Flower Valley – są krótsze

Obozy

Qaleraliq Adventure Glacier Camp

Qaleraliq Glacier camp jest miejscem gdzie najlepiej „czuje się” dotyk grenlandzkiego interioru i dzikość natury. Obóz jest prosty, ale zlokalizowany w jednym z ładniejszych miejsc na południowej Grenlandii. Jest wyposażony w namioty typu Domo: jadalnię (ze stołami i krzesłami), kuchnię i namioty mieszkalne. Namioty mieszkalne są 4-osobowe, łóżka piętrowe. Toaleta wspólna w oddzielnym namiocie

Tasermiut Camp

Tasermiut Camp jest najprostszym z wszystkich obozów. Zlokalizowany spektakularnie u podnóży pionowych zboczy gór Ulamertorssuaq, Nalumasortoq i Ketil. Składa się z 2 namiotów typu Domo: kuchnia i jadalnia plus rozstawiane 2osobowe namioty turystyczne z matami do spania

Uunartoq Camp

Namioty 2osobowe, bez namiotów typu Domo.

Kuusuaq Camp

Namioty 2osobowe, bez namiotów typu Domo.

Hostele

W Qassiarsuk nocujemy w Hostelu Leif Eriksson. Czysty i miły hostel z przestronnym tarasem z panoramą fiordu u stóp. Pokoje, toalety i prysznice wspólne. Potrzebne własne śpiwory. Ewentualnie zamiennie inny lokalny hostel o podobnym standardzie.
W Tasiusaq spanie w hostelu zlokalizowanym na lokalnej farmie. Pokoje 4os (potrzebne własne śpiwory), łazienki wspólne. Mile urządzona wspólna część użytkowa. Spektakularne widoki. Toaleta – wiaderko. Hostele w Narsaq, Qaqortoq and Nanortalik sa podobnego standardu.

Pogoda

Pogoda na Grenlandii jest bardzo zmienna. Zwykle jest ładna, ale należy wziąć ze sobą ubrania odpowiednie dla pogody deszczowej. Temperatury w lipcu są często powyżej 15ºC, w sierpniu pomiędzy 5-10ºC. Po 10-ym sierpnia noce mogą zrobić się chłodne. We wrześniu w ciągu dnia można spodziewać się 5-8ºC  a w nocy minus 5ºC.

Warunki lodowe

Prądy morskie u wybrzeży wschodniej Grenlandii niosą wielkie masy gór lodowych i kry z Oceanu Arktycznego. Przede wszystkim płyną one w okresie maja-czerwca. Z dużą ilością lodu można spotkać się także w lipcu, ale jest to rzadkie. Jeśli tak się zdarzy, nie będziemy mogli dopłynąć do Nanortalik. W sierpniu nie ma specjalnych problemów żeglugowych, a ocean jest pełen gór lodowych.

Kajaki w „Zatoce Icebergów” – wycieczka opcjonalna

Dwugodzinna wycieczka morska po wodach fiordu. Dla nowicjuszy. Wokół góry lodowe. Miejsce bezpieczne. Czas 2 godziny (około), grupa: minimum 2os, cena: 521,50 dkk (70 €) od osoby

Komunikacja

W miastach i na części wybrzeża dostępne sieci komórkowe. Obozy są wyposażone w telefony system Iridium I radio. Łodzia mają radio. Mamy łączność radiową z bazą w Qassiarsuk.

Łodzie „zodiac” Rigid Inflatable Boat (RIB boat)

W trakcie wyprawy używamy łodzi typu “zodiac”. To są łodzie otwarte, zwrotne i szybkie. Łodzie te umożliwiają dotarcie i lądowanie na terenach niedostępnych dla innych typów łodzi. Są jednocześnie bezpieczne. Na niektórych krótszych odcinkach będziemy używać innych typów łodzi. Wszystkie z nich są zarejestrowane i poddawane regularnym kontrolom zgodnie z prawami i przepisami morskimi Królestwa Danii.
Na czas rejsu każdy uczestnik otrzyma specjalną kurtkę.

Wyżywienie

Śniadania: kawa, herbata, mleko w proszku, ciastka, dżem, musli, płatki zbożowe

Lunch: chleb, ser, salami, szynka, wołowina, czekolada, orzechy, ciastka, zupa, gorąca herbata.

Kolacja: posiłki przygotowywane w obozowej kuchni, ryż, makaron, ryby, ziemniaki, mięso, sosy, boczek, steki, tuńczyk, ośmiornice…

Wyprawa zakończy się specjalną grenlandzka kolacją z lokalnymi produktami I potrawami: gotowane I grillowane mięso foki, mięso wielorybów, karibu, wędzone dorsze i niespodzianki…

Zorza Polarna

Ponieważ w trakcie naszego pobytu dzień będzie wyjątkowo długi, jej obserwacja będzie bardzo trudna. Dobrze widoczna staje się dopiero we wrześniu (praktycznie codziennie), a mniej więcej od połowy sierpnia można ja obserwować okresowo.

Wędkowanie

Jezioro Tasersuatsiaq, fiord Tunulliarfik i Qassiarsuk są dobrymi miejscami do łowienia węgorzy i dorszy. Nie dostarczamy wyposażenia wędkarskiego.

Waluta i pieniądze

DKK: korona duńska. Kurs ok 1 € = 7,4508 DKK. (w Danii i Grenlandii). Wymiany możliwe w Leif Eriksson hostel po przylocie na Grenlandię. Grenlandia jest jednym z najdroższych regionów świata. Prosimy o tym pamiętać, zabierając ze sobą zapas gotówki.

Paszport, wiza

Paszport musi być ważny przynajmniej przez 3 miesiące od daty powrotu z Grenlandii. Wiza niepotrzebna

Szczepienia

Nie ma żadnych wymaganych

Język

Głównym językiem, którym posługują się miejscowi jest Kalaallisut. Używa go ok. 40 tys ludzi, przez co jest on najważniejszym językiem inuickim na świecie. Język Inuhumiutut występuje na północy Grenlandii I na wschodnim jej wybrzeżu. Większość mieszkańców posługuje się językiem duńskim. Znaczna część zna także język angielski – szczególnie ludzie młodzi. Języki grenlandzkie mają strukturę aglutynacyjną i należą do rodziny językowej inuicko-aleuckiej, obejmującej swym zasięgiem cały obszar północy od Aleutów po wschodnie wybrzeża Grenlandii. Rodzina ta ma pochodzenie azjatyckie.

Kraj

Grenlandia jest największą wyspą na świecie – ma ponad 2mln km kwadratowych. Wokół okolona jest górami. Klimat arktyczny, przez co mróz panuje tam przez większą część roku.  Liczba mieszkańców – 57 tys. Zajęcia ludności: rybołówstwo, rolnictwo I łowiectwo. Grenlandia jest terytorium duńskim, z duża dozą samodzielności. Stolica – Nuuk (ok. 15 tys mieszkańców). Północna I wschodnia Grenlandia są praktycznie niezamieszkałe.

Transport

Dróg brak, poza tymi w miastach. Środkami transport są przede wszystkim łodzie, samoloty i helikoptery.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: 
KL z assistance - 30 tys euro, 
NNW - 4 tys euro, 
bagaż podręczny - 400 euro, 
koszty ratownictwa - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia). 
Ubezpieczenie nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych. Aby zabezpieczyć się przed nimi, należy zgłosić nam chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia – jego stawka to 5zł/dzień.

Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej:
1. koszt ubezpieczenia – 2,5% wartości imprezy –zwrot 80 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 7,5% wartości imprezy)
2. koszt ubezpieczenia - 2,8% wartości imprezy –zwrot 100 % poniesionych kosztów (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 8,4% wartości imprezy)
Umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży może być zawarta w terminie najpóźniej 5 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej lub wpłaty całości lub części zaliczki, o ile ma to miejsce później niż zawarcie umowy uczestnictwa. W przypadku gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej lub wylotu jest mniej niż 30 dni, umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży można zawrzeć jedynie w dniu zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Prosimy o zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia: czytaj...

Warunki ubezpieczenia kosztów rezygnacji obejmują paragraf 27 i następne

 

Proponuję w ramach przestrogi: nie jedź, bo nie będziesz chciał wyjechać ;)  Było bosko! 

Katarzyna Wilkowiecka

 

Wyjazd niepowtarzalny, jeden z najlepszych na jakich byłam. Jeśli ktoś lubi przestrzeń i piękne krajobrazy to będzie się czuł jak ryba, a może nawet jak wieloryb w wodzie ;-) Grenlandia zaskoczyła mnie zielenią poprzeplataną plamami kwitnących na żółto - jaskrów i różowej - wierzbówki kiprzycy. Na tle tego kolorowego dywanu góry lodowe zanurzone w lazurowej wodzie wyglądają nierealnie. Wyjazd obfituje w duże porcje różnego rodzaju aktywności od trekkingów poprzez wędkowanie, pływanie na kajakach czy nawet wędrówkę po lodowcu. Odwiedzając pięknie usytuowane miejscowości z kolorowymi domkami  jest sporo okazji do obserwowania mieszkańców Grenlandi -Inuitów. Wróciłam pełna pozytywnych wrażeń i wiem że często będę wracać pamięcią do zielonego lądu.

Danusia Pasieka

 

Czym pachnie Grenlandia?
Jest bezzapachowa, jest rześka, świeża, ale całkiem sterylna. Są jednak kwiaty, np. żółte maki…, są trawy w pośpiechu wegetujące i zbierane z wielką starannością.

Jaki kolor ma Grenlandia?
Zależy gdzie jesteś? Jeśli w mieście (raczej w „mieście”), to ma kolory jaskrawo pomalowanych różnokolorowo domków, co ma zastąpić kwiecistość w zielonej tundrze i lodowca, morza (fiordów) i skał. To też tak nie jest, że skały, lodowiec czy tundra czy morze nie mają kolorów. Tak mają, nawet wiele. Są odcienie zieleni, modrości, seledyn (to lodowiec) i wiele odcieni industrial grey (to skały).

Czym smakuje Grenlandia?
Rybą - ugaluk arctic fish (z łososiowatych). Przynajmniej nasza grupa ma ten smak w ustach, a to za sprawą trzech naszych hobbystów -wędkarzy, którzy przez popołudnia byli w stanie wyciągnąć towaru na dwa dni dla całej grupy. Są i inne smaki, żywności przywiezionej na początku sezonu w kontenerze z Hiszpanii. Bo jakie by te smaki nie były, to na miejscu bardzo są one drogie.

Jak się opić na Grenlandii?
Jak na Grenlandii, to tylko drinki z tysiącletnim lodem. Lód za darmo, ale alkohol patrz wyżej.

Jak przemieszczać się ?
Łódką.

Jakie nazwy geograficzne pamiętam stamtąd?
Żadnych, sorry, to nie do zapamiętania, podobnie jak język inuicki, który z innego świata.

Czy Grenlandia nas potrzebuje?
Nie wiem, ale ja potrzebowałem Grenlandii, bo niebo, bo woda, bo słońce, bo zieleń.

Przy okazji : wielkie dzięki wszystkim uczestnikom wyprawy z Torre Grenlandia 2016 , za ten czas, rozmowy, posiłki i za to, że po prostu tam-TAM! Byliśmy.

Jan Kasprzyk

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.