Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

 • biuro+48 22 3507285
  biuro+48 12 4447880
 • kom.+48 698 900 885
  e-mail  torre@torre.pl
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Chiny: Z dala od wielkiego miasta

Z dala od wielkiego miasta

Termin(y):

 • 10-25.10.2017

Trasa:

Hongkong, Guilin, Longsheng, wioski Yao, Yangshuo, Zhaoxing, plemię Dongów, Tang'An, Xijang, wioski grupy etnicznej Miao, Langde, Fenghauang, Zhangjiajie, góry Tianmen, PN Zhangjiajie, Hongkong

Kod wyjazdu:

CHA
(0)

Chiny. Z dala od wielkiego miasta to idealna kombinacja najciekawszych miejsc na południu Chin. Hongkong - buzujący tygiel kulturowy,  absolutnie wyjątkowe krajobrazy: krasowe ostańce nad rzeką Li, Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu i spektakularny Park Narodowy Zhangjiajie.
Jednak kwintesencję wyprawy będą stanowić spotkania z ludźmi i etniczna różnorodność Państwa Środka. Poznamy więc
Yao, kobiety o rekordowo długich włosach, Dongów z wiosek o unikatowej, drewnianej architekturze i Miao - słynnych z ceremonii powitań i biżuterii ważącej kilkanaście kilogramów. 
Pilotem wyprawy jest Ania Jaklewicz, która program przygotowała na podstawie swojej książki "NiebKolorze IndygoChindalowielkiegmiasta"

 

Chiny. Z dala od wielkiego miasta to idealna kombinacja najciekawszych miejsc na południu Chin. Na początek Azja z domieszką Europy czyli Hongkong - nowoczesna metropolia i buzujący tygiel kulturowy. Stąd ruszymy do Chin kontynentalnych, by zobaczyć absolutnie wyjątkowe krajobrazy: krasowe ostańce nad rzeką Li, Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu i spektakularny Park Narodowy Zhangjiajie - inspiracja dla Pandory, niezwykłej krainy z filmu „Avatar”. Jednak kwintesencję naszego wyjazdu będą stanowić spotkania z ludźmi i etniczna różnorodność Państwa Środka. Poznamy więc Yao, kobiety o rekordowo długich włosach, Dongów z wiosek o unikatowej, drewnianej architekturze i Miao - słynnych z ceremonii powitań i biżuterii ważącej kilkanaście kilogramów. 

Dzień 1/2 Warszawa – Hongkong

Przelot na trasie Warszawa – Hongkong. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie na półwyspie Kowloon. Wieczorny spacer po nadbrzeżnej promenadzie i udział w plenerowym spektaklu „Symfonia Świateł” – w którym główna rolę odgrywają wieżowce biznesowej części wyspy Hongkong. Nocleg w hotelu w Hongkongu. Po mieście poruszamy się metrem- łatwo i przyjemnie.

Dzień 3 Hongkong – Guilin B

Przejazd do przejścia granicznego z Chinami w Shenzen. Po stronie chińskiej transfer prywatnym busem na stację kolejową w Shenzhen South. Przejazd tzw. bullet train czyli pociągiem szybkiej kolei do Guilin, stolicy prowincji Guangxi. Miasto położone jest w sercu malowniczego rejonu krasowych gór o bajecznych kształtach. Spacer wzdłuż rzeki Li, nad którą wznosi się słynne Wzgórze Słoniowe i bliźniacze pagody Słońca i Księżyca. Nocleg w hotelu w Guilin.

Dzień 4 Guilin – Longsheng B

Poranny transfer (prywatny bus około 2 h i shuttle bus około 30 minut) do Longsheng – górskiego rejonu słynącego z tarasów ryżowych Smoczego Grzbietu. Tutejsze poletka ryżowe na zboczach gór powstały ok. 500 lat temu, a dziś zajmują obszar około 70 km2. Popołudniowa wędrówka na dwa punkty widokowe i po wiosce zamieszkałej przez grupę etniczną Yao. Kobiety z tej mniejszości narodowej słyną z długich włosów, sięgających często 1,5 metra. Włosy obcinają tylko raz w życiu, gdy skończą 18 lat. Nocleg w guesthousie w wiosce PingAn.

Dzień 5 Longsheng – Yangshuo B

Poranek w wiosce wśród tarasów ryżowych. Wczesnym popołudniem przejazd do Yangshuo (shuttle bus ok. 30 minut i prywatny bus ok. 3 h) miasteczka w samym sercu krasowego krajobrazu. Wieczorny spacer po West Street – tętniącej życiem głównej ulicy miasteczka, pełnej straganów z ulicznymi przekąskami, salonów masażu i klubów karaoke. Opcjonalnie: Liu San Jie - plenerowe przedstawienie z kilkusetosobową obsadą odgrywane na rzece Li, a wyreżyserowane przez Zhanga Yimou, odpowiedzialnego również za przygotowanie otwarcia olimpiady w Pekinie w 2008 roku. Nocleg w hotelu na przedmieściach Yangshuo.

Dzień 6 Yangshuo, B

Przedpołudniowa wycieczka rowerowa. Trasa wiedzie przez malownicze wioski, pola ryżowe, sady i wzdłuż rzek meandrujących między górami. Po południu spływ bambusowymi tratwami po rzece Li (lub Yulong – trasa rejsu zależna od poziomu wody w rzekach). Nocleg w hotelu na przedmieściach Yangshuo.

Dzień 7 Yangshuo - Zhaoxing, B

Przedpołudniowa lekcja gotowania w szkole ulokowanej na przedmieściach Yangshuo (fakultatywnie). Nauczymy się przygotowywać trzy chińskie potrawy, w tym pierożki na parze. Lunch przygotujemy więc dziś sami. Popołudniu transfer na stację kolejową w Guilin (ok 1,5h). Przejazd szybkim pociągiem (ok.3,5 h) do Zhaoxing – wioski zamieszkałej przez grupę etniczną Dongów. Nocleg w guesthousie w Zhaoxing.

Dzień 8 Zhaoxing - Xijiang, B

Przedpołudniowe zwiedzanie Zhaoxing - z doskonałymi przykładami architektury Dongów: drewnianymi Mostami Wiatru i Deszczu i Wieżami Bębnów. Ok. dwugodzinny trekking do sąsiedniej wioski Tang’An. Po południu przejazd prywatnym busem do Xijiang (ok 5 h). Nocleg w guesthousie w Xijiang.

Dzień 9, Xijiang, Langde

Dzień we wioskach Miao – ludności słynącej z ceremonii powitalnej złożonej z kilkunastu etapów i z kobiecych strojów oraz biżuterii, która ważyć może kilkanaście kilogramów. Z największej wioski Miao – Xijiang, udamy się na wycieczkę do spokojniejszego Langde. Nocleg w guesthousie w Xijiang.

Dzień 10, B

Poranek w Xijiang. Transfer na stację kolejową i przejazd pociągiem do Huaihua. Dalszy transfer (80 km) prywatnym busem do Fenghuang – zabytkowego miasteczka zwanego czasem chińską Wenecją lub miastem feniksów. Nocleg w hotelu w Fenghuang.

Dzień 11, B

Fenghuang czaruje drewnianymi domami ciągnącymi się wzdłuż brzegów rzeki Tuo Jiang, zabytkowymi mostami pamiętającymi czasy dynastii Ming (1368 – 1644) i zapachem lokalnego przysmaku – imbirowych cukierków. Podczas spaceru po mieście przejdziemy się zabytkowym mostem Hongqiao, wejdziemy na wieżę strażniczą w miejscu, w którym zachowały się mury otaczające miasto i przepłyniemy łódką po rzece Tuo Jiang. Odwiedzimy także zabytkową rezydencję wzniesioną w lokalnym stylu architektonicznym. Popołudniu przejazd do Zhangjiajie (ok. 4 godz.). Nocleg w hotelu w Zhangjiajie.

Dzień 12 Tianmen, B

Całodniowa wycieczka w góry Tianmen (Brama Niebios). Na szczyt wjedziemy najdłuższą na świecie (7,5 km) kolejką linowa, która biegnie pod kątem 37 stopni! (Uwaga! To jedna z najpopularniejszych atrakcji wśród chińskich turystów. Czas oczekiwania w kolejce do gondolek może wynieść do 2 godzin). Wokół szczytu wędrować będziemy trasą ‘przyklejoną’ do pionowych zboczy, której część zbudowana jest z tafli szkła! Wędrówkę zakończymy przy Grocie Tianmen – wysokiej na 30 metrów szczelinie skalnej, od której wzięła się nazwa gór. Nocleg w hotelu w Zhangjiajie.

Dzień 13 Zhangjiajie, B

Całodniowe zwiedzanie Parku Narodowego Zhangjiajie, którego krajobraz stanowił inspirację dla twórców „Avatara” do stworzenia niezwykłej scenerii Pandory. Udamy się do Huangshizhai, części parku z jednymi z najbardziej spektakularnych widoków, a następnie do podnóży gór, na około dwugodzinny trekking wzdłuż strumienia Golden Whip (Złoty Bicz).Nocleg w hotelu w Zhangjiajie.

Dzień 14 Zhangjiajie – Hongkong, B

Przedpołudnie w Parku Narodowym Zhangjiajie, w rejonach Yuanjiajie, którego największą atrakcją, oprócz niezwykłych krasowych gór, jest najwyższa (330 m.) na świecie przeszklona winda. Zwiedzanie zakończymy w rejonie gór Tianzi. Przejazd do na dworzec kolejowy w Changsha i całonocny przejazd pociągiem do Shenzhen. Nocleg w pociągu sypialnym, klasa I (wagony z przedziałami czteroosobowymi).  

Dzień 15 Hongkong

Przejście przez odprawę graniczną z Hongkongiem. Transfer do centrum miasta. Zwiedzanie Hongkongu: Wzgórze Wiktorii na które dostaniemy się zabytkowym tramwajem, jadącym pod kątem 45 stopni. Ze szczytu wzgórza roztacza się fantastyczny widok na okolicę. Nocleg w hotelu w Hongkongu.  

Dzień 16 Hongkong

Wylot do Polski

B - śniadania
 

Grupa: 10-15 osób + przewodnik

Koszt: 10250pln

Terminarz płatności:

 • zaliczka: 2500pln
 • pozostała kwota: do 40 dni przed wylotem

Cena zawiera:

 • noclegi w pokojach 2os w hotelach turystycznych i guesthouse'ach
 • opisane w programie przejazdy (pociągi 2kl, wynajęte busy, shuttle busy)
 • opiekę polskiego pilota - ANNA JAKLEWICZ
 • ubezpieczenie KL i NW
 • śniadania opisane w programie
 • lokalni przewodnicy
 • wstępy
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego Warszawa-Hongkong
 • wizy chińskiej (ale przeprowadzamy wizowanie dla klientów)
 • pozostałych posiłków
 • kosztów transportu w Hongkongu - ok. 35usd
 • przejazdów i wstępów w Hongkongu
 • przedstawienie Liu San Je w Yangshuo
 • lekcja gotowania w Yangshuo

 

Pilot - Anna Jaklewicz

wykształcenia archeologz zamiłowanipodróżniczki antropologMiłość dAzji zaowocowała wyprawamdo Wietnamu, LaosuKambodży,Indiksiążką "NiebKolorze IndygoChindalowielkiegmiasta", któreopisała niezwykłe tradycjmniejszości etnicznych południChin. W Indonezjstudiowałbatiw Yogyakarciepoteruszyła w samotną podróż dnajbardziej odległyczakątkókraju. Na Sulawesigdzisdzniemal pół rokurealizowałprojekt "Piątpłeć dla NationaGeographiTraveler nagrodzony podczaVIedycjTravelerów, dokumentowałceremonipogrzebowToradżów, dzieliłżycina morzmorskich cyganów Bajo i wwspółpracy z miejscową NGO uczyła angielskiego dzieci górskich wioseplemienia Wana.   

Początek i koniec wyjazdu

Hongkong.

Na co się nastawiać

To wyjazd dla tych, którzy nie boją się kontaktu z ludźmi z innych kręgów kulturowych, przeciwnie – są ich ciekawi i łatwo nawiązują kontakt. To nie jest wyjazd dla tych, którzy szukają ciszy jaką można odnaleźć na europejskiej prowincji. Będziemy odwiedzać miasteczka i wioski, ale w Chinach, a Chińczycy lubią głośną zabawę, uwielbiają wspólne biesiady i dudniące muzyką kluby karaoke. To jest więc wyjazd dla tych, którzy mają ochotę przyłączyć się do wspólnej zabawy i płynąć z rytmem miejscowego życia. To wyjazd dla wszystkich którzy chcą poznać Państwo Środka z dala od Wielkiego Muru, Pekinu, życia w wielkich miastach. Nasz wyjazd umożliwi Wam wgląd w wielobarwny świat grup etnicznych zamieszkujących południowe prowincje. Mimo, że będziemy ‘z dala od wielkiego miasta’ - będzie tłoczno! Musimy pamiętać, że Chiny to kraj zamieszkały przez miliard trzysta milionów mieszkańców, którzy w dodatku nie są przywiązani do sfery osobistej tak jak Europejczycy i sami tłumnie ruszyli na zwiedzania swojej ojczyzny. 

Noclegi

Hotele klasy turystycznej plus lokalne pensjonaty, które jednak w większości mają wszelkie zachodnie udogodnienia: ciepła woda, zachodnia toaleta, czysta pościel, czasem nawet klimatyzacja. Po dwie osoby w pokoju. Pensjonaty mają lokalny klimat. Śniadania lokalne.

Pieniądze 

Najlepiej zabrać nowe, niezniszczone banknoty USD. Proszę unikać zwłaszcza banknotów popisanych długopisem. Walutę będziemy mogli wymieniać we wskazanych bankach. Polecam zabranie także kart płatniczych. Czasem łatwiej i szybciej znaleźć bankomat niż bank, który wymienia waluty obcokrajowcom. Aktualny, średni kurs juana (waluty chińskiej) do złotego: 1 CNY = 0,5847 PLN

Wyżywienie 

To zdecydowanie wyjazd dla tych, którzy nie boją się kulinarnych eksperymentów, mięsa z kością i ryby serwowanej w całości. Posiłki (oprócz śniadań i jednego lunchu) nie są wliczone w cenę wyjazdu, dlatego musimy przygotować ok 5 - 7 USD za posiłek (plus napoje). Potraw nie zamawia się indywidualnie, ale dla całej grupy tak, aby każdy mógł skosztować wszystkiego. Centralna część stołu obraca się więc łatwo sięgnąć po każde danie. Część naszej trasy wiedzie przez prowincję Hunan, słynąca z najostrzejszej w całych Chinach kuchni!

Pogoda, ubrania 

Nasz wyjazd będzie miał miejsce wczesną jesienią. Należy przygotować się zarówno na ciepłe i słoneczne dni (temperatura ok. 25 stopni w dzień), jak i chłodniejsze dni oraz noce (od. 10 stopni wzwyż). Konieczny będzie zestaw ciepłych ubrań, także przeciwdeszczowych i nieprzemakalne buty trekkingowe. Dużej wilgotności i niższych temperatur możemy spodziewać się zwłaszcza w prowincji Hunan.

Gniazdka elektryczne

W większości hoteli i hosteli zainstalowane są gniazdka takie jak w Polsce. Mogą się jednak zdarzyć miejsca, wyposażone tylko w chińskie gniazdka, takie jak na zdjęciu poniżej. Polecam więc zabrać przejściówkę.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA:KL z assistance - 30 tys euro, NNW - 4 tys euro, bagaż podręczny - 400 euro, koszty ratownictwa- 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia). Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt wynosi 2,5% wartości wyjazdu. Chęć takiego ubezpieczenia należy zgłaszać najpóźniej do 5 dni po podpisaniu umowy (w wypadku jeśli umowa jest podpisana wcześniej niż na 30 dni przed wyjazdem) lub w dniu podpisania umowy (jeśli do wyjazdu jest mniej niż 30 dni)

 

 


 

Wiosną 2016 roku brałam udział w wycieczce objazdowej „Z dala od wielkiego miasta” prowadzonej przez Anię Jaklewicz.
Ten interesujący program, choć urzeka przede wszystkim pięknem przyrody, daje również sposobność obejrzenia zapierającej dech w piersiach starej chińskiej architektury i poznania elementów kultury plemion zamieszkujących zwiedzane tereny.
Z Anią na wyjeździe byłam dwukrotnie – co już mówi samo za siebie. Trudno o drugiego pilota równie zaangażowanego w pracę, oddanego grupie i całkowicie skupionego na spełnianiu życzeń, nawet tych niewypowiedzianych.
Obok profesjonalizmu, Ania jest niezwykle ciepłą i kontaktową osobą, co czyni wyjazd prawdziwą przyjemnością.

Barbara Wnęk


Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.