Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

 • biuro+48 22 3507285
  biuro+48 12 4447880
 • kom.+48 698 900 885
  e-mail  torre@torre.pl
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Czad: Z baśni 1000 i jednej nocy.... Tibesti, Ennedi, Ounianga

Z baśni 1000 i jednej nocy.... Tibesti, Ennedi, Ounianga

Termin(y):

 • 21.11-16.12.2017

Trasa:

Ndjamena, Moussoro, Kouba Olanga, Faya Largeau, Sherda, Ehi Atroun, Zouar, wąwozy Zouarke, "Sodowa Dziura" Trou au Natron, kanion d'Oudingeur, Gonoa, Bardai, Enneri Zoumri, oaza Yebbi Bou, Aderke, Yebbi Souma, przełęcz Oursouge, Goumeur, Gouro, Ouniaga Kebir, jezioro Yoa, Ounianga Serir, Teggueddei, oaza Demi, góry noa, Fada, Archei, Tobodo, labirynt Oyo, las skalny Habeiki, Butelke Wina, bachikele, Łuk d'Aloba, Oum Chalouba, Abeche, Mongo,  Ndjamena

Kod wyjazdu:

CZ_EKSPEDYCJA
(0)

Największa z naszych wypraw. Trzy niesamowicie piękne regiony, które Bóg był łaskaw umieścić w jednej części Czadu. Tibesti to monumentalne wulkaniczne góry, Ennedi to plątanina niesamowitych kanionów, lasów skalnych iglic i łuków w nadzwyczajnej ilości a Ounianga to największe saharyjskie pojezierze (tak! tak!) - 19 jezior w jednym miejscu. Całość niewiarygodna.

Wszystkie nasze ekspedycje saharyjskie przygotowuje Artur Urbański, który jest najbardziej doświadczonym Polakiem organizującym wyprawy na Saharę. Dotąd zorganizował 19 ekspedycji (Libia-3, Czad-5, Algieria-9, Mauretania-1, Sudan - 1) z których 16 osobiście poprowadził. Do Czadu jako jedyny, jak dotąd, Polak.

Tibesti– Jeden z najbardziej niedostępnych rejonów Sahary i Ziemi. Wielkie wulkaniczne pasmo górskie, liczące ok. 100 tys km, które przez miliony lat wietrzenia przybrał niesamowity kształt wąwozów, skalnych lasów, iglic, pól lawowych a to wszystko pośród dominujących stożków wulkanów. Absolutna rewelacja. Krajobrazy Tibestisą niewiarygodne.

Ennedi – Absolutna rewelacja. Krajobrazy Ennedi są niewiarygodne. Najsłynniejszym miejscem Ennedi jest guelta Archei. Guelta znajduje się w wielkim kanionie, od którego ścian odbija się niesamowitym echem ryk pojonych wielbłądów. W guelcie mieszkają ostatnie z żyjących okazów krokodyli-liliputów (do 1,5m długości). Niesamowite są najwyższy na świecie naturalny łuk – d’Aloba, guelta Bachikele, las skalny Kerchevi z jego „Cytadelą”, labirynt skalny d’Oyo, skalne iglice Tokou. Wszystkie te nazwy są nieznane, ale tylko dlatego, że mało kto do Ennedi docierał. Z Polski jak dotąd tylko 4 nasze grupy. Ennedi ma obszar ponad 60 tys km kw i na jego dokładne poznanie potrzeba ok 2 tygodniu czasu. Siłą rzeczy skupimy się na jego części z najbardziej imponującymi krajobrazami.

Plemię Toubou – liczące ok. 400 tys osób najbardziej wojownicze i niezależne plemię Sahary. Ich przywódca – derdre, jest de facto władcą Tibesti i Ennedi. Słyną z tego, że ich kobiety są również wojownikami. Aktualnie prowadzą spokojne życie nomadów. W trakcie wyprawy, spotkamy karawany i ich osiedla rozsiane pośród kanionów Ennedi i saharyjskich studni i oaz.

Wszystkie nasze ekspedycje saharyjskie przygotowuje Artur Urbański, który jest najbardziej doświadczonym Polakiem organizującym wyprawy na Saharę. Dotąd zorganizował 19 ekspedycji (Libia-3, Czad-5, Algieria-9, Mauretania-1, Sudan - 1) z których 16 osobiście poprowadził. Do Czadu jako jedyny, jak dotąd, Polak.

 

Dzień 1 wylot

Zbiórka na lotnisku, wylot do Afryki

Dzień 2 Ndjamena

Przylot do Ndjameny, zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 3 Moussoro

Rozpoczynamy ekspedycję. Wyruszamy na północ Czadu. Dojeżdżamy do miejscowości Masakory (150km), w której na ponad 2 tygodnie żegnamy się z asfaltem. Wjeżdżamy do Sahelu, a konkretnie w koryto wyschniętej rzeki Bahr el Ghazal i jedziemy do Moussoro. Obóz na nocleg rozbijamy za Moussoro

Dzień 4 Kouba Olanga

Wyjeżdżamy z Sahelu i wjeżdżamy na Saharę. Wjeżdżamy zarazem na obszary plemienia Toubou. Dojeżdżamy do miejscowości Kouba Olanga, gdzie uzupełniamy zapasy. Obóz rozbijamy na północ od Kouba Olanga.

Dzień 5 Faya Largeau

Całodzienna jazda jednym z najgorszych saharyjskich szlaków. Przecinamy diuny ergu Djourab. Na nocleg dojeżdżamy do wielkiej oazy Faya Largeau. Faya Largeau to jedna z największych oaz na Saharze, zamieszkana przez niemal 40 tys Toubou. Wygląda niczym żywcem przeniesiona z baśni o Sindbadzie Żeglarzu: targi, palmy meczety, ogrody, tysiące Toubou pracujących i załatwiających swoje małe interesy. Faya jest tez wielkim centrum transsaharyjskiego handlu i szmuglu. Stąd stare mercedesy – wielkie ciężarówki, które potrafią zabrać „na pakę” setkę ludzi – jeżdżą regularnie do Libii (Sebha – tydzień jazdy), Nigru (Bilma – też tydzień) czy też na południe Czadu (Ndjamena – 3-5 dni).

Dzień 6 Rondo de Gaulle’a

Pustynną pistą wyruszamy na Zachód – w kierunku gór Tibesti. Kwintesencja Sahary: wielkie przestrzenie, kamienista pustka po horyzont. Słońce, szum wiatru, żar, spiekota, karawany Toubou, napakowane do granic możliwości mercedesy, czasem studnie, rzadko oazy. Jedziemy przez serce prowincji Borkou. Nocleg in the middle of nowhere.

Dzień 7-8 Tibesti: Ehi Atroun, Zouarke

Mijamy wioski Toubou (Sherda). Przejeżdżamy obok skały Ehi Atroun – saharyjskiego odpowiednik australijskiego Uluru i nocujemy w jego okolicy. Następnego dnia po południu dojeżdżamy do b. ładnej doliny/oazy/wioski Zouar. To jedna ze stolic Toubou, w której rezyduje derdre – naczelnik wszystkich czadyjskich Toubou. Eksploracja wioski i oglądanie znajdujących się w okolicy licznych neolitycznych rysunków i rytów naskalnych. Biwak w okolicy Zouar.

Dzień 9 Tibesti: Trou au Natron

Szlak wspina się na wyżyny Tibesti wspaniałymi wąwozami Zouarké. Mijamy oazy, izolowane wioski Toubou, wydmy u podnóży wulkanów, prehistoryczne rysunki – krainę bajecznych krajobrazów. Kierujemy się do Trou au Natron – gigantycznej kaldery ze stożkiem wulkanu w środku. Jedziemy coraz trudniejszą trasą przez pola lawowe i wyryte w nich uedy. Krawędź Trou au Natron znajduje się na wysokości ponad 2 tys mnpm, a wokół rozpościerają się szczyty Tibesti z górującym Pic Tousside (3315mnpm). Krajobraz zaiste księżycowy!

Dzień 10  Tibesti: Bardai

Kanionami Tibesti jedziemy do kolejnej ze stołecznych miejscowości – Bardai. Jedziemy przez kanion d’Oudingeur. Zatrzymujemy się przy kolejnych rytach naskalnych, których tu – w sercu Sahary – jest mnóstwo. Oglądamy rysunki naskalne w wadis wokół Bardai. Tu szczególnie dobrze zachowane wizerunki słoni, żyraf i ludzi. Najsłynniejszym miejscem jest Gonoa, która jest uważana za jedno z najlepiej zachowanych i najbardziej spektakularnych miejsc na Saharze. Po południu dojeżdżamy do Bardai. Instalujemy w jednym z obejść Toubou. Pierwsza od kilku dni okazja do wzięcia prysznica J. Nocleg w Bardai. Bardai jest bramą do terenu Aouzou, na którym znajdują się najbogatsze złoża uranu w Afryce. M.in. dlatego Muammar Kaddafi chciał te tereny zaanektować do Libii i przez całe lata 80-e ubiegłego wieku toczyły się nieustanne libijsko-czadyjskie wojny.

Dzień 11 Tibesti: Yebbi Souma, Yebbi Bou

Ouedami i płaskowyżami Tibesti kierujemy się na wschód do górskiej oazy Yebbi Bou, leżącej u stóp wulkanu Tarso Tieroko. Mijamy kolejne wioski Toubou – Aderke i Yebbi Souma. Na noc obozy rozbijamy w uedach.

Dni 12 Tibesti: Goumeur

Piękny dzień! Naszymi jeepami przejedziemy szlakiem wiodącym skalistymi kanionami. Przekroczymy przełęcz  Oursougé i labiryntami skalnymi docieramy do maleńkiej wioski Goumeur. Biwak w okolicy.

Dzień 13 Gouro

Zjeżdżamy wschodnimi zboczami Tibesi . Krajobraz zmienia się diametralnie. Zielone akacje mieszają się z żółcią wydm opierających się na ścianach skalnych w kolorze ochry. W oddali dominujący szczyt Emi Kousi (3415mnpm) – najwyższej góry na Saharze. Nocleg pośród piaskowcowych klifów przykrytych wydmami.

Dzień 14 Pojezierze Ounianga Kebir

Kolejna niezwykła atrakcja Sahary – pojezierze Ounianga Kebir. W północnym Czadzie istniało niegdyś wielkie jezioro o powierzchni ok 550km kw., które stopniowo wyparowywało i na jego miejscu ostało się 19-e mniejszych jezior. Mniejszych to chyba nie jest dobre słowo skoro największe z nich – jezioro Yoa ma 30 km kw! Wielkie jeziora pośród palm, wydm i wiosek Toubou – niezwykłe!

Dzień 15 Ounianga Serir

Eksploracja okolic jezior. Jezioro Katam i najładniejsze Ounianga Serir z jego wyspami. Kąpiel  w jeziorze Boukou a później jedziemy na wschód w kierunku oazy Demi. Nocleg in the middle of nowhere.

Dzień 16 jezioro Teggueddei, równina Mourdi

Mijamy położoną u stóp czerwonych wzgórz oazę Demi. Za nią znajduje się najbardziej fotogeniczne jezioro rejonu Ouniaga – Tegguedei. Jezioro to solanka. Wciąż wydobywa się z niego i jego okolic sól rozprowadzaną po Saharze. Z klifów skalnych nad jeziorem rozpościerają się piękne panoramy. Za Teggueddei wjeżdżamy na równinę Mourdi, gdzie nocujemy pośród niewysokich diun

Dzień 17 Fada, las skalny Habeiki

Dzień prawdziwego camel trophy. Na początek wertepy gór Anoa. Później jazda piaszczysta równiną położona u stóp masywu Bichagara. Na horyzoncie czernią się iglice Arga – brama Ennedi. Dojeżdżamy w okolice oazy Fada, gdzie uzupełniamy zapasy i jedziemy do las skalny Habeiki, gdzie rozbijamy obóz pośród fantastycznie ukształtowanych skalnych iglic, grzybów, łuków, lamp, moai, piramid, etc…

Dzień 18 Ennedi: Aspara, Tobodo, Archei, Oyo

Wjeżdżamy od zachodu w labirynty kanionów masywu Ennedi. Przez 4 dni eksplorujemy jeden z najbardziej dziewiczych obszarów na Ziemi. Na początek  Aspara – „Cytadela Ennedi” z monumentalnymi iglicami i grzyby skalne Tobodo -  gdzie okiem sięgnąć skalne kolumny. Na nocleg stajemy w labiryncie skalnym Oyo – wyobraźcie sobie kilkaset Maczug Herkulesa (tych z Pieskowej Skały) stojących tuz obok siebie – takie jest Oyo.

Dzień 19 Ennedi: guelta Archei

Na dzień dobry spacer po labiryncie Oyo. Później creme de la creme wyprawy - guelta Archei – położone w kanionie o imponującej akustyce jezioro, w którym każdego ranka pojone są wielbłądy; jezioro zamieszkują krokodyle karłowate – to jedyne takie miejsce na Saharze.  Tuż obok cirque znajduje się monumentalny Łuk Słoniowy. Później jedziemy zobaczyć cały kompleks fantastycznie zerodowanych skał, ze znaną Butelką Wina.  Dojedziemy do jednej z głównych studni Ennedi – Nohi, przy której nieustannie koczują Toubou, pojący swe wielkie stada wielbłądów. Nocleg obok Łuku Słoniowego bądź w cirque.

Dzień 20 Ennedi: d’Aloba, Toukou

Dzień będzie jednak stał pod znakiem niezwykłych łuków. W okolicy lunchu dojedziemy do Łuku Delikatnego, który ma niemożliwy kształt harfy. Po południu zobaczymy d’Aloba – drugim najwyższym łuku na świecie, w którym mieszczą się dwie katedry Notre Dame! Na nocleg stajemy pośród iglic Toukou.

Dzień 21 Oum Chalouba

Opuszczamy Ennedi kierując się na południe. Wjeżdżamy w równinną część Sahary. Mijając kolejne Uedy dojeżdżamy do miejscowości Oum Chalouba, zwanej inaczej Kalait. Kwintesencja rubieży francuskiego imperium kolonialnego i naszego wyobrażenia o czymś co może znajdować się na końcu świata. Nocujemy w okolicy Kalait.

Dzień 22 Abeche

Powrotu ciąg dalszy. Po południu dojedziemy do Abeche – drugiego co do znaczenia miasta Czadu. I tu wjeżdżamy na asfalt – po niemal 3 tygodniach! Skręcamy na zachód w kierunku miasta Mongo. Nocleg w interiorze

Dzień 23 Mongo

Typowy dzień przejazdowy – aczkolwiek w całości po asfalcie. Mijamy Mongo, mijamy przedziwne góry pod Ab Touyour. Nocleg w interiorze

Dzień 24 NDjamena

Przyjazd po południu do Ndjameny. Hotel, kąpiel, piwo, lody…, WOW! Miasto, które na starcie ekspedycji było zaściankiem, teraz jest niewyobrażalną metropolią.

Dzień 25/26 powrót

Lot powrotny do Europy. Nocleg w jednym z europejskich miast przesiadkowych. Lot powrotny do Warszawy.

Grupa: 8-14 osób + przewodnik

Koszt: 3850pln + 2790eur

Terminarz płatności:

 • zaliczka 1500 pln
 • pozostała część złotówkowa – do 40 dni przed wylotem
 • płatność w eur – w Ndjamenie

Koszt obejmuje:

 • zorganizowana na miejscu ekspedycja
 • przewodnik polski
 • przewodnik miejscowy, kierowcy, kucharz – ekipa tylko francuskojęzyczna
 • transport (4x4)
 • wiza Czadu
 • wyżywienie – 3 posiłki dziennie w Czadzie w trakcie ekspedycji jeepami
 • ubezpieczenie KL + NNW
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje:

 • przelotu Warszawa – Ndjamena – Warszawa (koszt ok. 3200-4000zł, z Berlina ok. 2700zł)
 • napoje/woda (ok 30euro)
 • posiłki w Ndjamenie (2 kolacje, 1 lunch)
 • wydatki osobiste (nie ma za bardzo co kupować)
 • tipy dla obsługi czadyjskiej (wedle uznania)

UWAGA! Niezbędna żółta książeczka szczepień ochronnych z potwierdzonym szczepieniem przeciwko żółtej febrze! 

Charakter wyprawy

Wyjazd ma charakter ekspedycji saharyjskiej. Jest to największa z aktualnie możliwych do odbycia wypraw na Saharę. Do przejechania jest ok. 5200km, z tego 900km asfaltem, a pozostała część bezdrożami. Przejazdy przez Tibesti, Ounianga i Ennedi sa niezwykle spektakularne – to bez dwóch zdań jedne z najpiękniejszych części Afryki. Przejazdy autami z napędem na 4 koła. Noclegi pod chmurką - dostarczone materace. Istnieje możliwość wynajęcia namiotów. Całe wyposażenie wieziemy ze sobą. Opiekują się nami miejscowi kierowcy, przewodnik i kucharz. Ekipa francuskojęzyczna. Posiłki przygotowywane w kuchni obozowej (3 posiłki dziennie).

Wiza czadyjska

Wiza jest wyrabiana w ambasadzie Czadu w Berlinie. Prosimy o dostarczenie do 30 dni przed wylotem poniższych dokumentów: ważny paszport, 3 zdjęcia kolorowe z napisanym imieniem i nazwiskiem na odwrocie, wypełniony formularz wizowy w 3 egzemplarzach (dwa egzemplarze to może być ksero); prosimy o wypełnienie go w językach niemieckim lub francuskim (angielskiego w ambasadzie nie rozumieją). Wzór prawidłowego wypełnienia wniosku dostarczymy mailem

Zakwaterowanie

Noclegi w Czadzie w interiorze. Spanie na dostarczonych materacach w namiotach. Trzeba zabrać swój śpiwór. W Ndjamenie hotel, pokoje 2-3os.

Wyżywienie

Wyżywienie w Czadzie w kuchni obozowej podczas ekspedycji jest w cenie. 3 posiłki dziennie. Poza ceną sa posiłki w restauracjach w Ndjamenie

Transport

Auta z napędem 4x4. Z reguły Toyota Landcruiser bądź Nissan Patrol. Trasa, którą przejeżdżamy jest jednym z najtrudniejszych saharyjskich szlaków zupełnie bez żadnej infrastruktury. Maksymalnie 4 osoby + kierowca w aucie. Wyjątkiem sytuacja, gdy z przodu siedzi kierowca + kucharz + jego pomocnik. Ponieważ w Czadzie do dyspozycji są dosyć zużyte auta uprzedzamy, że przestoje związane z naprawą uszkodzeń mogą nastąpić.

Wyposażenie – co zabrać?

Noce na Saharze w Czadzie są jak na tę pustynię ciepłe – temperatury z reguły powyżej 10 stopni (na wszelki wypadek prosimy jednak zabrać ciepły śpiwór – strzeżonego Pan Bóg strzeże). Wyjątek stanowi wnętrze Tibesti, gdzie ze względu na wysokość nad poziomem morza (ok 2 tys mnpm) będzie zimno – do ok. 0 stopni. Za dnia jest gorąco i bardzo gorąco, więc jeśli idzie o ubrania trzeba być przygotowanym na bardzo różne temperatury Do zabrania bezwzględnie:
paszport,  książeczka szczepień ochronnych z aktualnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze,
2 zdjęcia kolorowe, śpiwór ciepły, pieniądze, polar/sweter, czapka, alumata (materace są, ale chodzi o izolację i czystość), kremy do opalania z wysokim faktorem,  nakrycie głowy,  okulary przeciwsłoneczne, zapas baterii do aparatu fotograficznego (jeśli macie ładowarkę samochodową to się przyda), wygodne buty (nie górskie, lekkie trekkingowe wystarczą), saszetka na pieniądze i dokumenty, chusteczki wilgotne dla niemowląt, dezodorant, papier toaletowy, szampon do bezwodnego mycia włosów, ręcznik, pasta do zębów, szczoteczka do zębów, kubek, latarka (najlepiej czołówka), mały plecaczek, opakowanie na plecak (żeby uniknąć zabrudzenia), tshirty, krótkie, długie spodnie

Informacje zdrowotne

Jest obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej febrze. Trzeba KONIECZNIE zabrać ze sobą żółtą książeczkę szczepień ochronnych z tym wbitym szczepieniem. Zalecane: to tężec + błonica, WZW („żółtaczka”) A i B i meningokoki. Szczegółowych informacji trzeba zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych  albo w Punkcie Szczepień Sanepid-u.

Pogoda

Za dnia temperatury są rzędu 25-35ºC, zaś nocami w okolicach 0-15 stopni. Deszcz raczej  wykluczony. Możliwe silne wiatry niosące piasek.

Bezpieczeństwo

Od czasu zawarcia układu pokojowego z Sudanem Czad jest jednym z bezpieczniejszych krajów saharyjskich. Rządy prezydenta Deby’ego opierają się na francuskiej pomocy wojskowej (stacjonuje francuskie lotnictwo i Legia Cudzoziemska) i są dzięki temu - jak na ten rejon świata - stabilne. Czad jest uważany za kraj muzułmański, ale w rzeczywistości muzułmanów jest ok. 40%, a np. chrześcijan ok. 30%! 
Teren który jest celemwyprawy - czyli Tibesti - jest spokojny i przez cały czas wyruszają doń wyprawy.
W czerwcu 2015 roku doszło jednego dnia do 2 zamachów Boko Haram na posterunek policji i szkołę policji w Ndjamenie. Zginęło ponad 40 Czadyjczyków i ponad 100 zostało rannych.
W rejonie jeziora Czad (gdzie nie jedziemy) miały miejsce cztery zamachy zorganizowane przez Boko Haram. 
Od 2010 roku żadnemu turyście nic się w Czadzie nie stało. Tereny po których jedziemy są bardzo odległe od płn-zach Nigerii, będącej siedzibą Boko Haram.
Należy pamiętać, ze wyprawa odbywa się na jednym z najbardziej niedostępnych terenów na Ziemi i możliwości szybkiej ewakuacji de facto NIE MA. Na trasie nie ma żadnych dobrych punktów medycznych, które mogą udzielić pomocy.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: KL z assistance -30 tys euro,  NNW -4 tys euro, bagaż podręczny -  400 euro, koszty ratownictwa  - 5 tys euro (podlimit kosztów leczenia). Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt – 2,5% wartości imprezy. Konieczna decyzja do 5 dni po podpisaniu umowy (lub w wypadku zgłoszenia na krócej niż 30 dni przed imprezą w momencie podpisania).

Fotografowanie w Czadzie

Na fotografowanie na terenie Czadu jest potrzebna zgoda rządu Czadu. Zdobycie zgody jest czasochłonne i nie jest możliwe ponieważ wydaje się ją tylko w Ndjamenie. Ale z fotografowaniem nie ma problemów w interiorze, po uprzednim uzyskaniu zgody fotografowanych osób. W oazach Fada i Faya Largeau fotografować można tylko po uzyskaniu wyraźnej zgody fotografowanych osób – bez niej można spodziewać się zachowań agresywnych. Nie wolno fotografować obiektów militarnych, ludzi w mundurach, wszystkiego co kojarzy się z władzą i może mieć znaczenie strategiczne (np. dworce autobusowe).

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.