Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

 • biuro+48 22 3507285
  biuro+48 12 4447880
 • kom.+48 698 900 885
  e-mail  torre@torre.pl
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Namibia: Himba, Buszmeni, diuny, wodospady, safari

Himba, Buszmeni, diuny, wodospady, safari

Termin(y):

 • 14-30.11.2017

Trasa:

Windhoek, Sesriem, Deathvlei, Sossusvlei, Swakopmund, Cape Cross, Spitzkoppe, Damaraland, Otijtotongwe, Kaokoland, Opuwo, wodospad Epupa, wodospad Ruacana, Etosha, Buszmeni, PN Khaudom, Waterberg, Windhoek.

Kod wyjazdu:

N1
(0)

 Namibia w swojej najpiękniejszej odsłonie. Plemiona: Buszmeni, Himba, Herero, Damara, wodospady Epupa i Ruacana, pustynie Namib i Kalahari, safari w Etoshy i w Erindi Game Reserve - w sercu afrykańskiego buszu... 

z

Wyprawę poprowadzi Slawomir Bieniek. To znakomity pilot z charyzmą, znany podróżnik i fotograf. 

Plemię Himba – jedno z ostatnich plemion w Afryce, żyjących jak przed wiekami, w chatach, strzechach, boso. Tak, jak mieszkali, zanim biały człowiek przyniósł swoją cywilizację i zniszczył wszystko na zawsze. Himba mieszkają w pięknym, górzystym regionie Kaokolandu. Dotrzemy do ich wiosek.

Pustynia Namiblicząca ponad 1,5 miliarda lat najstarsza pustynia świata. Obłędnie piękna, jak z innego świata. Macie pewnie w głowie wyobrażenie jednej z afrykańskich pocztówek – uschłe drzewa na tle wysokich, niemal białych diun. To właśnie tu. Zobaczymy obszary najwyższych i najbardziej fotogenicznych wydm świata - Deadvlei i Sossusvlei. A na deser „Pik Bobby” – najwyższa ze zmierzonych diuna na ziemi.

Park Narodowy Etoshajeden z dziesięciu najwspanialszych parków Afryki. Prawdziwa oaza dzikiej natury ożywająca dzięki Etosha Pan - czasem bagnisku, czasem jezioru. Zamieszkała przez prawie całą „Wielką Piątkę” oraz przez kilkaset innych gatunków zwierząt, w tym elandy – największe antylopy Afryki. Klasyczne, ikoniczne safari w najlepszym wydaniu.

Wodospady na rzece Kunene – W całej Namibii są właściwie tylko trzy rzeki – wszystkie na granicach z RPA i Angolą (Kunene i Okavango). Zobaczymy dwa fotogeniczne wodospady: Epupa i Ruacana. 

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Afryki.

Dzień 2 Windhoek

Przylot do stolicy Namibii – Windhoek. Formalności na lotnisku. Poznawanie miasta, nocleg w Windhoek.

Dzień 3 Namib Naukluft NP

Wjeżdżamy w pustynię - przejazd do parku narodowego Namib Naukluft. Przejazd 350 km po szutrze (ok. 6 godzin). Zobaczycie dlaczego słowo „namib” oznacza „ pusta” – wielkie, niezamieszkałe przestrzenie rozciągające się po horyzont. Miejscami sawanna, miejscami pustynia, miejscami malownicze góry… Typowe połączenie tak charakterystyczne dla tego pięknego kraju. Po południu oglądamy święte miejsce Buszmenów – kanion Sesriem. Nocleg w Sesriem przy bramie parku narodowego.  

Dzień 4 Deadvlei, Sossusvlai, Swakopmund

Przed nami najpiękniejsze diuny świata. Sossusvlei, słynące z czerwonych wydm. Deadvlei to najbardziej klasyczny landszaft Namibii – gigantyczne diuny (wśród nich Pik Bobby uznawana za najwyższą wydmę na świecie – 362m wysokości względnej), a pośród nich białe doliny z lasem uschniętych drzew… Absolutnie bajkowy pejzaż.
Wracamy do Sesriem i wyruszamy w drogę do Swakopmund. Jedziemy ok. 370 km mijając po drodze punkty widokowe na przełęczach Gaub, Kuiseb i mijając Zwrotnik Koziorożca.
Swakopmund zostało założone przez niemieckich kolonistów i bardziej przypomina bawarskie  niż afrykańskie miasto. Surrealistyczne wrażenie. W Swakopmund jest do zobaczenia bardzo ciekawe muzeum miejskie (ilustrujące życie pierwszych niemieckich kolonistów, naprawdę warto!) i Park Węży. W Swakopmund śpimy w hotelu.

Dzień 5 Cape Cross, Spitzkoppe

Jedziemy wciąż na północ - tym razem wzdłuż Wybrzeża Szkieletowego w kierunku DamaralanduJedziemy zatrzymując się przy kolorowej osadzie Wlotzkasbaken gdzie na stałe mieszka... 2,5 mieszkańca oraz przy wraku statku, a których WYbrzeże Szkieletowe słynie. W Cape Cross odwiedzimy kolonię fok otari (100 tys. sztuk na kilku kilometrach kwadratowych!). Doprawdy nikt nie wie dlaczego na szerokości geograficznej odpowiadającej na półkuli północnej Sudanowi żyje już przynajmniej od kilkuset lat tak wielkie stado ewidentnie zimnolubnych zwierząt… Później jedziemy do słynnej skały Spitzkoppe, przypominającej Materhorn i górującej nad równinnym pustkowiem wokół. Nocleg na campingu (jedyny camping na trasie, gdzie nie ma bieżącej wody).

 

Dzień 6 Damaraland, farma gepardów Otijtotongwe

Serce najbardziej oryginalnego obszaru Namibii. Pagórki i wzgórza – doskonały teren fotograficzny. Jedziemy jeszcze dalej na północ do Otjitotongwe. Jedziemy przez wioski zamieszkałe przez plemię Herero, w którym kobiety noszą charakterystyczne wiktoriańskie suknie i zaplatają na głowach chusty w kształt krowich rogów. Otjitotongwe - farma gepardów. W Namibii mieszka największa na świecie populacja tych dzikich kotów. Farma Otjitotongwe stara się odtwarzać ich populację. Będziemy uczestniczyć w karmieniu gepardów. Kilka zwierząt jest na wpół oswojonych, więc jest szansa na podejście dosłownie na odległość ramienia.

Dzień 7 Kaokoland, Himba, Wodospad Epupa

Ku rzece Kunene, granicy Angoli. Im bliżej Opuwo, tym więcej pojawi się członków plemienia Himba (a w samym mieście połowa ludzi na ulicach to Herero albo Himba, wszyscy w charakterystycznych strojach, czyli Himba bardziej odsłonięci, niż zasłonięci skrawkami skór). Zakupy, tankowanie i w drogę do pięknego wodospadu Epupa, obok którego rozbijemy obóz. Wizyta w jednej z wiosek Himba.

Dzień 8 Himba, wodospad Ruacana

Kolejny idylliczny dzień - rankiem podziwiamy tęczę nad wodospadem Epupa, potem wyruszamy na eksplorację ziem Himba.. Przejazd nad kolejny wodospad – Ruacana. Trasa z Epupa do Ruacana jest bardzo malownicza. Znów rozbijamy obóz w jego pobliżu. Nocleg nad rzeką na campie z basenem, w miejscu, które rankiem lubią odwiedzać koczkodany. WIeczorem możliwy opcjonalnie *) sunset cruise (koszt 365NS) lub pływanie kajakami (220NS). 

Dni 9-10-11 Park Narodowy Etosha

Etoshajest rozległą, białą piaszczystą niecką w porze suchej i gigantycznym, płytkim jeziorem z tysiącami flamingów w porze deszczowej. Park zamieszkują setki gatunków zwierząt, które przez dwa dni będziemy podglądać w ich naturalnym środowisku. Można tu zobaczyć największego latającego ptaka - dropa olbrzymiego, a park zamieszkują: 114 gatunków ssaków, 340 gatunków ptaków, 110 rodzajów gadów, 16 rodzajów płazów a nawet 1 gatunek ryb. Obóz rozbijemy na campach - jeden będzie tuż przy wodopoju, dzięki czemu będziemy mieli jak na dłoni słonie, nosorożce i wielkie drapieżniki.  Noclegi w namiotach.

Dzień 12  Buszmeni

Jedziemy na wschód - na tereny pustyni Kalahari zamieszkałe przez rdzenne plemiona San, czyli Buszmenów. Po drodze oglądamy meteoryt Hoba – największy meteoryt jaki odnaleziono na Ziemi. Buszmenów żyje niecałe 80 tys, z tego ok. 25 tys w Namibii. Genetyczne badania wykazały, że ich kod DNA ma najstarsze ludzkie chromosomy. Obóz rozbijemy na campie w pobliżu wioski buszmeńskiej.

Dzień 13 Waterberg Plateau

Przejazd na płaskowyż Waterberg, dominujący nad równianami Namibii. Eksploracja Waterberg. Koło Waterberg przejeżdżał Kazimierz Nowak i można zrobić sobie zdjęcie przy tabliczce upamiętniającą obecność słynnego polskiego podróżnika. Nocleg na campie, gdzie spodziewajcie się gości: regularnie przychodzą tu guźce, pawiany i mangusty.

 

Dzień 14-15 Erindi Game Reserve

Jedziemy na południe. Erindi stało się słynne dzięki Angeline Jolie. To największy na świecie prywatny rezerwat przyrody o obszarze dochodzącym do 80tys. ha, zamieszkały przez ok. 20 tys szt dzikich zwierząt. W parku prowadzi się szereg programów naukowych: Erindi, Africat, Trust Rhino, w ramach których bada się genetykę gatunków, diagnozuje choroby i jak adaptować się do skrajnych warunków naturalnych. Safari w parku. Nocleg - mieszka się w pięknych domkach z łazienkami i klimatyzacją oraz z widokiem na najpiękniejsze oczko wodne w Namibii, którego oglądanie jest niczym film przyrodniczy na żywo.

 

Dzień 16 Windhoek - powrót

Przejazd do Windhoek na lotnisko. Pożegnanie Afryki. Wylot do Europy.

Dzień 17

Przylot do Polski.

Liczba uczestników: 9-15 + pilot

Koszt: 2600zł + 1490eur

 • Zaliczka 2000zł
 • 600zł + 1490eur płatne do 40-u dni przed wyprawą

Koszt obejmuje:

 • noclegi w pokojach 2os (2x), domkach w Erindi (2x) bądź w namiotach z łóżkami i pościelą (11x)
 • ubezpieczenie KL + NW
 • opieka polskojęzycznego przewodnika na miejscu w Namibii
 • przejazdy pojazdami 4x4
 • safari w Parku Narodowym Etosha i Erindi Game Reserve
 • wyżywienie (2 posiłki dziennie: śniadania i obiadokolacje + kanapki na lunch robione przy śniadaniu)
 • wstępy do parków
 • gepardy w Otijtotognwe
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

 Koszt nie obejmuje:

 • wiza Namibii (80euro)
 • bilety lotnicze Warszawa-Windhoek-Warszawa (ok. 3500-4200zł)
 • kosztu oglądania rysunków naskalnych w Spitzkoppe
 • wydatków o charakterze osobistym, tipów

Bilety lotnicze aranżujemy dla klientów.

Charakter wyjazdu

Wyjazd ma charakter wycieczki krajoznawczej. Przełożywszy go na nasze wyobrażenia to taki obóz wędrowny po Afryce z wykorzystaniem samochodowego transportu. Transport autem/autami 4x4. Noclegi: 2 x pokoje w hotelu, 2 noclegi w pięknych domkach w Erindi i 11x namioty. Przez cały czas pobytu blisko obcujemy z dziewiczą afrykańska przyrodą w jej różnych odcieniach: pustynia, busz, rzeka Kunene. Miejscowi kierowcy i polskojęzyczny przewodnik. 

Początek i koniec wyprawy

Windhoek

Klimat

Listopad to na południu Afryki okres wiosny. W ciągu dnia należy spodziewać się temperatur rzędu ponad 30 stopni. Chłodniej na wybrzeżu. Nocami temperatura powyżej 10-15 stopni, za wyjątkiem Sesriem, gdzie z reguły bywa zimno. To czas tuz przed porą deszczową, która i tak w Namibii w listopadzie praktycznie nie występuje. 

Dokumenty, wizy

Paszport ważny pół roku od daty końca ważności wizy wjazdowej. Wiza Namibii jest wyrabiana w ambasadzie w Berlinie (potrzebne 3 zdjęcia paszportowe i wypełniony wniosek wizowy + 2 jego kopie). Koszt 45 euro nie jest w cenie wyprawy. Żółta książeczka szczepień ochronnych nie jest wymagana.

Ubiór

Typowy ubiór na upały + ciepłe rzeczy na noce w PN Namib-Naukluft

Transport

Auta 4x4 z kierowcami. Do przejechania łącznie ok. 3500 km, z tego ok. 2tys km szutrowymi drogami w Namibii (bardzo dobrze utrzymane i równe, bez dziur).

Obsługa

Turystom towarzyszą kierowca/kierowcy a także polskojęzyczny przewodnik.

Noclegi

2 noclegi w hotelach w pokojach 2os i 13 noclegów w namiotach 2os (z łóżkami i pościelą bądź dostarczonymi śpiworami). W Erindi możliwa zamiana na pokoje 4os w ładnych domkach.

Wyżywienie

2 posiłki dziennie. Przysniadaniu robimy sobie kanapki na lunch. DOdatkowo w cenie 1 butelka wody niegazowanej dziennie.

Bezpieczeństwo

Nie ma większych zagrożeń

Szczepienia i zdrowie

Szczepienia nie są wymagane. Zalecane: tężec, żółtaczka typu A i B, polio, błonica. Zalecana profilaktyka antymalaryczna. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punktach Szczepień Sanepid lub w Wojewódzkich Stacjach Sanepidu. Wszelkie sprawy dotyczące zdrowia, szczepień i profilaktyki antymalarycznej należy skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny.

Pieniądze

Namibia – dolar namibijski;  1 usd = 14 NMD. Dolar namibijski i rand południowoafrykański mają sztywny kurs 1:1; w Namibii rand jest także oficjalnym środkiem płatniczym. Na tipy dla miejscowej obsługi prosimy przeznaczyć kwotę rzędu ok 40usd. Najtańsze pamiątki i w największym wyborze można zakupić na open air market w Swakopmund. W Swakopmund jest tez najlepszy w całej Afryce sklep z maskami. Przestrzegamy przed kupowaniem wyrobów z kości słoniowej i skór zwierzęcych (np. krokodylej). Zakupywanie tych wyrobów jest dozwolone w certyfikowanych sklepach, ale zabroniony jest ich wwóz do Polski (zagrożone kara do 2 lat więzienia).

Co warto zabrać

Lekką odzież, czapkę i jakieś lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca, okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem, koniecznie silne repelenty przeciw komarom – np. MUGGA , latarka, turystyczny scyzoryk, aparat fotograficzny z zapasową baterią, lornetka, chusteczki nawilżane, przejściówki do wtyczek brytyjskich, apteczka.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: KL z assistance - 30 tys euro, NNW - 4 tys euro, bagaż podręczny - 400 euro, koszty ratownictwa  - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia).  Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt wynosi 2,5% wartości wyjazdu. Chęć takiego ubezpieczenia należy zgłaszać najpóźniej do 5 dni po podpisaniu umowy (w wypadku jeśli umowa jest podpisana wcześniej niż na 30 dni przed wyjazdem) lub w dniu podpisania umowy (jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni).

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.