Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

 • biuro+48 22 3507285
  biuro+48 12 4447880
 • kom.+48 698 900 885
  e-mail  torre@torre.pl
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Bhutan: Ostatnie wolne królestwo buddyjskie

Ostatnie wolne królestwo buddyjskie

Termin(y):

 • 23.09-3.10.2017

Trasa:

Indie: Delhi, Bagdogra, Jaigaon, Bhutan: Thimpu, Przełęcz 108 Czortenów, Chimi Lakhang, Punakha, Wangdue, Gangtey, Punakha, Thimpu, Paro, Takstang, Paro, Indie: Bagdogra, Delhi

Kod wyjazdu:

ABI4
(0)

Thimpu Tsechu, Wangdue Tsechu Podczas jednej bytności w Bhutanie będziemy uczestniczyć w co najmniej dwóch buddyjskich festiwalach. I to jakich! Thimpu Tsechu to najważniejsze śwęto państwowe, w którym uczestniczy rodzina królewska. Wangdue Tsechu jest kameralny i rzadko nawiedzany przez turystów. Trzeciemu - Gangtey Tsechu przewodniczy przełożony klasztoru Gangtey - najświętsza osoba w Bhutanie. I to wszystko w jednym z najpiękniejszych krajów świata....

Bhutan  Bhutan to zamknięta himalajska monarchia, której król wprowadził restrykcyjne prawa, chcąc ocalić unikalną kulturę swojego kraju. Wspaniale położony w Himalajach pierwszego turystę wpuścił w 1974 roku, a teraz przyjeżdża ich maksymalnie 20 tys! Kraj otworzył się dopiero w latach 70-ych XX wieku. Rządzi nim król, który wprowadził dekretem w 2008 roku demokrację. Bhutan to kraj w którym:
* celem polityki króla jest nie zwiększanie produktu narodowego brutto, ale „Narodowego Szczęścia Brutto” (miarą rozwoju kraju jest szczęście duchowe i dobre samopoczucie obywateli – wg króla)
* 90% mieszkańców chodzi na co dzień w pięknych narodowych strojach
* jedyne światła uliczne zlikwidowano w narodowym referendum, bo powodowały korki
* ulubioną rozrywką mężczyzn jest strzelanie z łuku, które wygląda tak, że dwie drużyny najpierw konsumują alkohol, a następnie stają naprzeciwko siebie i z odległości 140m strzelają do tarczy stojącej wśród zawodników drużyny przeciwnej…

Thimpu Tsechu Bhutan jest wyznaniowym państwem buddyjskim. Więc wszystkie uroczystości religijne są wielkimi przedsięwzięciami państwowymi. Spośród 24 głównych festiwali religijnych najważniejszy jest Thimpu Tsechu, który gromadzi rodzinę królewską, rząd, Je Kenpo (zwierzchnik buddyjskiej szkoły drukpa dominującej w Bhutanie), mnichów i wiele tysięcy miejscowych widzów. To cztery dni tańców religijnych, przedstawień, feeria barw, mistyczne rytuały, kolorowe stroje, maski… Jeden dzień spędzimy je oglądając.
W 2010r festiwal obserwowało tylko ok. 120 turystów.

Klasztor Takstang (Tygrysie Gniazdo) W VIII wielu Guru Rinpocze (zwany drugim Buddą, przeszczepił buddyzm w Bhutanie) przyleciał na tygrysicy na skalny klif górujący nad dolina Paro. Aby pomedytować. Guru Rinpocze jest najświętszą osobą w dziejach Bhutanu i trzy miejsca w których pozostawił ślady swojego pobytu (Takstang, Gom Kora, Bumthang) są czczone z największą atencją. Na pamiątkę jego pobytu w dolinie Paro zbudowano klasztor, który pomimo wielu pożarów dalej stoi na skalnym klifie, przyczepiony do pionowej ściany. Miejsce jest wprost oszałamiające.

Dzongi  Widać je we wszystkich najważniejszych miejscach państwa. Kilkusetletnie zamki o wspaniałej architekturze, malowniczo położone, strzegące wszystkich strategicznych punktów państwa. Wszystkie zbudowane w czasach świetności państwa za władztwa Shabdrunga w XVIIw

1 dzień

Zbiórka na lotnisku Okęcie. Wylot z Warszawy. Przesiadka w jednym z europejskich portów lotniczych

2 dzień Jaigaon (Indie)

Przesiadka w Delhi. Przelot wewnętrzny na lotnisko Bagdogra w zachodnim Bengalu. Przejazd z lotniska do granicznego miasta Jaigaon (strona indyjska - ok. 5h). Jedziemy wzdłuż zielonych wzgórz Darjeelingu. Nocleg w Jaigaon

3 dzień Paro (Bhutan)

Odprawa graniczna indyjsko/bhutańska w Phuensholing. Wjeżdżamy w Himalaje. Krajobrazy zmieniają się diametralnie – z indyjskiej równiny w bhutańskie wysokie góry. Indyjski budowlany chaos zostaje zastąpiony piękną architekturą Bhutanu (nakaz kultywowania charakterystycznego narodowego budownictwa jest wpisany do bhutańskiej konstytucji!) I wszystkie budowle są budowane według tego narodowego kanonu). Przejazd do pięknej doliny Paro (ok. 7h). Tam nocleg

4 dzień Paro/Thimpu

Wejście do klasztoru Taktsang (Gniazdo Tygrysa), który wygląda na zawieszony na pionowej skale (trekking ok 5h tam i z powrotem). To must see, jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Azji, z zaskakująco łatwym wejściem jak na tak nieprawdopodobne położenie. Klasztor jest zbudowany w miejscu, w którym w VIIw medytował Guru Rinpocze, przybyły tu na grzbiecie latającego tygrysa. Zwiedzanie Rinpung Dzong–  fortecy/zamku/klasztoru w Paro. W tym dzongu Bernardo Bertolucci kręcił „Małego Buddę”. Kyiuchu Lhakghang– najstarsza świątynia bhutańska z VIIw. Nocleg w Thimpu

5 dzień Gangtey

Przejazd 4h do Punakha przez przełęcz Dochu La, gdzie znajduje się 108 czortenów. Zbudowana na przełęczy świątynia -Lhunchuzakha Monastery – jest najpiękniejszą świątynią w całym państwie. Przejazd przez Góry Czarne do doliny Phobijka, gdzie znajduje się klasztor w Gangtey. Ten klasztor jest szczególny, ponieważ jego przełożonym jest najświętsza osoba w Bhutanie – Tulku Rinpocze , który jest 9-ym wcieleniem najważniejszego bhutańskiego mnicha – Pemy Lingpy, żyjącego w XV wieku. Sama dolina i okolice klasztoru są bardzo malownicze. Zanocujemy w górskim schronisku.

6 dzień Gangtey, Punakha

Klasztorz Gangtey. Najbardziej klimatyczny i autentyczny ze znanych nam w Bhutanie. Klasztor jest największym klasztorem szkoły ningmapa i zarazem największym prywatnym w całym państwie. Mnisi są na tyle życzliwi, że zdjęcia można robić wszędzie bez skrępowania np. w szatni tancerzy czy w samym klasztorze (wyjątek w Bhutanie – generalnie robienie zdjęć we wnętrzach klasztorów jest zakazane), Samo Gangtey to nieduża wioska w całości zamieszkana przez mnichów. Po południu wracamy do Punakha/Wangdue. Zwiedzanie fortecy/klasztoru Punakha Dzong – pięknie położonej w widłach rzek Ph Chu i Mo Chu. Nocleg w Punakha bądź w Wangdue.

7 dzień Wangdue, Thimpu

W Wangduephodrang weźmiemy udział w festiwalu Wangdue Tsechu. Festiwal jest poświęcony Guru Rinpocze i w trakcie jego trwania odbywają się rytualne tańce, przedstawienia teatralne, widowiska plenerowe. Barwne buddyjskie misteria na wyciągnięcie ręki. Wszystkie festiwale, w których będziemy uczestniczyć robią wielkie wrażenie, a ten w Wangdue jest nawiedzany przez stosunkowo małą liczbę turystów. Po południu zwiedzanie Chimi Lhakhang – „pieskiej świątyni”, w której święty a zarazem szalony lama - Drukpa Kuenley wykorzystywał seks do nauczania buddyzmu. Później przejazd do Thimpu i tam nocleg.

8 dzień Thimpu

Dziś czeka na nas największe bhutańskie święto – festiwal Thimpu Tsechu. Tysiące widzów, setki mnichów dziesiątki tancerzy… imponujące widowisko. Na Tsechu najłatwiej spotkać rodzinę królewską (w ogóle Bhutan pod tym względem jest wyjątkowy – w ciągu dwóch pobytów spotkaliśmy Króla, jedną z Królowych-Matek, jedną księżniczkę i trzech książąt, choć i tak nie pobijemy jednego z naszych przyjaciół, który biesiadował z bhutańskim rządem przypadkowo poznanym w hotelu…). Festiwal odbywa się w kompleksie Trashicheodzong, gdzie mieści się również świątynia, gdzie koronowano ostatniego króla Bhutanu i ma tu również swoja siedzibę Ministerstwo Szczęścia Narodowego Brutto. Tego dnia również zwiedzanie biblioteki narodowej i jeśli czas pozwoli Dupthop Lhakhang – jeden z niewielu buddyjskich klasztorów żeńskich. Nocleg w Thimpu

9 dzień Delhi

Koniec pobytu w Bhutanie. Przelot do Bagdogry w Indiach a następnie przelot do New Delhi. Transfer do hotelu. Odpoczynek po trudach podróży.

10 dzień Delhi, powrót

Zwiedzanie Delhi połączone z zakupami na Paharanju. Czerwony Fort, meczet Jama Masjid i perła architektury mogolskiej Qutb Minar. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot powrotny do Europy. Chętni mogą wybrać się na całodzienną wycieczkę do Agry aby zwiedzić Taj Mahal i Czerwony Fort (opcjonalnie).

11 dzień powrót

Przylot do Warszawy.

Grupa: 7-15 osób

Koszt:  5200zł + 1990usd

Terminarz płatności:

 • zaliczka - 3000zł
 • 2200zł + 1990usd płatne do 40 dni przed wyjazdem

Cena obejmuje:

 • przeloty Warszawa-Delhi-Warszawa, Delhi-Bagdogra i Paro-Delhi
 • wiza Bhutanu
 • noclegi w hotelach w pokojach 2-os. (w Bhutanie dobry standard, w Indiach hotele turystyczne)
 • ubezpieczenie KL + NW
 • opieka polskiego przewodnika
 • przejazdy wynajętymi busami, taksówkami
 • wstępy w Bhutanie
 • całkowite wyżywienie w Bhutanie (3 posiłki dziennie)
 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • obowiązkowy bhutański królewski podatek turystyczny (niemal 1500zł)

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia w Indiach (2x lunch, 1x kolacja – ok 15-20usd)
 • wizy indyjskiej (258,50zł)
 • wstępów w Indiach
 • tipów i wydatków osobistych
 • ewentualnej wycieczki do Agry

Charakter wyjazdu

Wyjazd ma charakter wycieczki krajoznawczej. Poruszamy wynajętym busem i na krótkich odcinkach taksówkami. Jest to wyprawa poznawcza, o bardzo bogatym programie uwzględniającym elementy miejscowej kultury, historii, etnografii, przyrody i środowiska geograficznego.

Pogoda

Wyjazd jest w okresie końcowym bądź tuż po zakończeniu monsunu. Generalnie powinno być słonecznie i miejscami pochmurnie. Ponieważ Bhutan jest w całości krajem górzystym z dużą dozą pewności należy przyjąć, że spotka nas również deszcz. Temperatury rzędu 10-30 stopni Celsjusza. Przydadzą się ciepłe kurtki/polary, swetry, czapki.

Dokumenty, wizy

W czasie wyjazdu potrzebujemy dwie wizy:
1. indyjską turystyczną dwukrotnego wjazdu
2. bhutańską wizę turystyczną
Do ich wyrobienia będą potrzebne:
1. skan głównej strony z paszportu
2. wypełniony formularz wizowy indyjski
3. wypełniony formularz wizowy bhutański
4. jedno zdjęcie formatu PASZPORTOWEGO kolorowe
5. skan zdjęcia paszportowego 

Ubiór

Odzież powinna być dostosowana do zróżnicowanych temperatur. Konieczne będą gruby polar i kurtka chroniąca od zimnego wiatru, a także inne ciepłe rzeczy. Potrzebne są wygodne buty do krótkiego chodzenia po górach (w programie nie ma trekkingów, ale są piesze wycieczki po górach). Warto wziąć ciepłe rękawiczki, czapkę i szalik. Prosimy również zabrać lekkie rzeczy, ponieważ w środku dnia temperatury w słońcu mogą być wysokie i na pewno będzie tak w Indiach.

Transport – przejazdy i przeloty

Przeloty: Warszawa-Delhi-Warszawa, Delhi-Bagdogra, Paro-Delhi.
Przejazd Bagdogra-Paro (czyli niemal cała trasa lądowa) – wynajęty bus.
Przejazdy w Delhi - wynajęte taksówki, metro, bus.
Przejazdy po Bhutanie sa krętymi drogami górskimi i dlatego jeździ się wolno i wręcz bardzo wolno.

Noclegi

Nocujemy w Bhutanie w pokojach 2os w dobrych hotelach odpowiadających mniej więcej standardowi 3* (w Bhutanie nie ma standaryzacji gwiazdkowej). W Indiach 1 nocleg w hotelu turystycznym, 1 nocleg w hotelu w Delhi.

Informacje zdrowotne

Szczepienia: Nie są wymagane. Zalecane są szczepienia: tężec, żółtaczka typu A i B, żółta febra. 
UWAGA: Wszelkie sprawy dotyczące szczepień należy skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny. Szczegółowych informacji można zasięgnąć w Poradni Chorób Tropikalnych  albo w Wojewódzkich Stacjach Sanepidu.

Choroba wysokościowa

Nie ma zagrożenia. Większość wyjazdu jest na wysokości ok. 2000-2500mnpm. Tylko miejscami przekraczamy przełęcze na wysokości powyżej 3500mnpm, przejeżdżając je busem.

Pieniądze

W Bhutanie miejscowa waluta nazywa się NGULTRUM i ma dokładnie taki sam kurs jak rupia indyjska. Rupia indyjska jest pełnoprawnym środkiem płatniczym w Bhutanie. Kurs:
1 usd = ok. 62 rupii/ngultrum (stan na grudzień 2013)
Wymieniane są tylko banknoty USD o „dużych głowach” (nowe emisje). Zalecamy brać na wymianę USD.
Ceny rzeczy użytkowych – jak w Polsce. Ceny pamiątek – bardzo wysokie!!!

Wyżywienie

W Bhutanie na koszt organizatora. W Indiach na własny koszt.

Co warto zabrać

ciepłą odzież, polar, rękawiczki, czapkę i jakieś lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca, okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem, szybkoschnący ręcznik, klapki, aparat fotograficzny

Inne

Wtyczki – jak w Polsce

Bagaż

Zdecydowanie polecamy spakowanie się do jednej torby (lub plecaka). Dodatkowo mały, podręczny plecak na dzienne wypady i pas-skrytka na pieniądze i dokumenty.

Festiwale w Bhutanie

Będziemy na dwóch festiwalach:
Thimpu Tsechu
Wangdue Tsechu
Thimpu Tsechu to największy festiwal bhutański. Trwa 3 dni, my będziemy na jednym dniu. Wangdue Tsechu jest z kolei jednym z rzadziej odwiedzanych przez turystów. W trakcie wyjazdu przypadaą również przygtowania do Gangtey Tsechu. To lokalny, ale chyba najbardziej autentyczny bhutański festiwal. Jego termin jest bardzo zmienny i specjalnie zaplanowaliśmy program aby w nim uczestniczyć lub w przygotowaniach do niego, ale na 100% nie gwarantujemy, że nie odbędzie się w któryś z sąsiednich dni.

Miejscowi przewodnicy

W Bhutanie jesteśmy pod nieustaną opieką dwóch Bhutańczyków – kierowcy i przewodnika. Rząd bhutański bardzo pilnuje aby przewodnicy mieli odpowiednie wykształcenie i licencje, więc wszyscy licencjonowani są dobrzy i tylko tacy mogą prowadzić zagranicznych turystów.

Odwiedzane miejsca

W Bhutanie na odwiedzenie jakiegokolwiek miejsca trzeba mieć permit. Ten permit wyrabiają miejscowi Bhutańczycy, którzy będą się nami zajmować. Dlatego możemy zwiedzić miejsca wymienione w programie, ale nie możemy tych, które w nim nie figurują

Stopień trudności wyjazdu

De facto łatwy. Będzie tylko jeden trekking trwający 6h i jedno dojście do wioski ok. 1,5h. Reszta to krótkie dojścia i generalnie przejazdy busem.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA:
KL z assistance - 30 tys euro, NNW - 4 tys euro, bagaż podręczny - 400 euro, koszty ratownictwa  - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia).
Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt wynosi 2,5% wartości wyjazdu. Chęć takiego ubezpieczenia należy zgłaszać najpóźniej do 5 dni po podpisaniu umowy (w wypadku jeśli umowa jest podpisana wcześniej niż na 30 dni przed wyjazdem) lub w dniu podpisania umowy (jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni).

 

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.