Kontakt z torre.pl (pon.-pt. 9-17)

 • biuro+48 22 3507285
  biuro+48 12 4447880
 • kom.+48 698 900 885
  e-mail  torre@torre.pl
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera. Prosimy sprawdzić konto email. Za chwilę otrzyma Pan/Pani link do potwierdzenia subskrypcji.

Gwatemala Salwador Honduras: Majowie

Majowie

Termin(y):

 • 20.03-4.04.2017

Trasa:

San Salvador, Ruta de Flores, wulkan Santa Ana, Suchitoto, Copan, Livingstone, Flores, Tikal, Semuc Champey, Antigua, Panajachel, jezioro Atitlan, Chichicastenango, Antigua, San Salvador

Kod wyjazdu:

M1
(0)

Bilety lotnicze w promocji po 2300zł!

Wszystkie największe atrakcje Gwatemali + najbardziej klimatyczne miejsca w Salwadorze + honduraski Copan: 
Antigua, jezioro Atitlan, Panajachel, Chichicastenango, Semuc Champey, Tikal, Suchitoto, Ruta del Flores, wulkan Santa Ana, Livingston, Copan

 

Wszystkie największe atrakcje Gwatemali + najbardziej klimatyczne miejsca w Salwadorze + honduraski Copan:
Antigua, jezioro Atitlan, Panajachel, Chichicastenango, Semuc Champey, Tikal, Suchitoto, Ruta del Flores, wulkan Santa Ana, Livingston, Copan

Dzień 1

Wylot z Amsterdamu. Przylot do San Salwador. Nocleg

Dzień 2 Transfer do Salwadoru. Ruta de las Flores

Przejazd do Salwadoru, do miasta Ahuachapan, skąd zaczyna się słynna 36-kilometrowa Ruta de las Flores (Droga Kwiatów). Okolica to malownicze wioski położone pomiędzy wzgórzami, usiane kwiatami, wodospady i plantacje kawy. Zwiedzanie okolicy m.in. fabryki kawy Majada Orolub jednej z lokalnych plantacji kawy.

Dzień 3 Trekking na wulkan Santa Ana

Przejazd w kierunku Parku Narodowego Cerro Verde i piesza wycieczka na najwyższy wulkan Salwadoru - Santa Ana (2381 m n.p.m). Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na okolicę oraz kalderę, w której znajduje się… piękne turkusowe jezioro. Wycieczka nie należy do trudnych, całość zajmuje ok. 4 godzin. Po południu przejazd wzdłuż jeziora Coatepeque i dojazd do Suchitoto.

Dzień 4 Suchitoto, transfer do Hondurasu

Zwiedzanie Suchitoto, kulturalnej stolicy Salwadorupołożonego nad jeziorem Suchitlan. To spokojne, senne miasto pełne jest wąskich uliczek, zabytków architektury kolonialnej i galerii sztuki. Transfer do Copan (Honduras).

Dzień 5 Copan

Zwiedzanie ruin starożytnego miasta Cópan (lista UNESCO),jednego z największych i najważniejszych miast Majów. Centrum ceremonialne otoczone było świątyniami, zespołami pałacowymi, wielkimi dziedzińcami i dzielnicami mieszkalnymi. Najbardziej charakterystyczne są jednak stele– pomniki kolejnych władców. W ruinach znajduje się również najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów – Schody Hieroglifówz wyrytymi 2500 znakami. Za dopłatą 15 usd możliwość wejścia do tuneli. Transfer do Livingstone.

Dzień Livingstone, PN Rio Dulce

Rejs rzeką Dulce, położoną na terenie pięknego Parku Narodowego Rio Dulce. Po drodze wizyta w forcie San Felipe, będącym bazą hiszpańską do obrony przed piratami. Transfer busem do Flores, położonym nad jeziorem Peten Itza. Nocleg we Flores

Dzień 7 Tikal

Całodzienne zwiedzanie ruin dawnej stolicy państwa Majów - Tikal (lista UNESCO). Ukryte w dżungli robią niesamowite wrażenie, rozłożone są na powierzchni ok. 60 km2. Odkryte zostały w XVII wieku przez hiszpańskich misjonarzy ale wykopaliska prowadzone są do dziś. Odkryto sześć wysokich piramid schodkowych typu talud – tablero ale to nie wszystkie odsłonięte piramidy – gołym okiem widać mniejsze i większe pagórki porośnięte dżunglą, spod których wystają kamienie. Nocleg w hotelu we Flores.

Dzień 8 Semuc Champey

Przejazd z Flores do Sayaxche a następnie do Semuc Champey.

Dzień 9 Semuc Champey

Całodzienny relaks w jednym z najpiękniejszych miejsc w Gwatemali. Semuc Champeyto baseny w kolorze turkusowym, mnóstwo jaskiń – a to wszystko w scenerii dżungli przy dźwięku odgłosów papug i małp. To dość niedostępne miejsce nazywane jest rajem na końcu świata. Możliwy rafting na rzece Cahabon (opcjonalnie, jeśli będzie odpowiedni poziom wody w rzece).

Dzień 10

Przejazd do Antigua. Nocleg w Antigua.

Dzień 11 Antigua

Zwiedzanie miasta Antigua (lista UNESCO), położonego w górzystym regionie Gwatemali, pomiędzy trzema wulkanami. W XVI wieku miasto zostało stolicą hiszpańskich posiadłości kolonialnych w Ameryce Środkowej nosząc wówczas nazwę „Najbardziej Zaszczytne i Najwierniejsze Miasto Świętego Jakuba od Rycerzy Gwatemali”. Pomimo zniszczeń spowodowanych przez trzęsienia ziemi zachował się kolonialny, krzyżowy układ ulic, wiele budowli w stylu baroku kolonialnego oraz kościołów. Miasto ma niepowtarzalny klimat, uwielbiane jest przez obcokrajowców, którzy przesiadują tu tygodniami.
Dla chętnych wyprawa na
aktywny wulkan Pacaya, gdzie można zobaczyć ciepłe pola świeżej lawy (w miarę czasu; koszt ok. 25usd).

Dzień 12 jezioro Atitlan

Przejazd do Panajachel. Rejs po jednym z najpiękniejszych zbiorników naturalnych na świecie – jeziorze Atitlan wypełniającym olbrzymią kalderę powstała podczas wybuchu wulkanu 84 tys. lat temu. Dopłynięcie do wioski Santiago Atitlan, gdzie znajduje się kaplica czczonego tu miejscowego bóstwa Maximón. Dalszy rejs do kolejnej wioski zamieszkałej przez Majów, gdzie zobaczymy jeden z projektów UE realizowany wśród majańskich kobiet. Nocleg w jednej z wiosek położonych nad jeziorem.

Dzień 13 Chichicastenango

Przejazd przez Solola do Chichicastenango. To malownicze miasteczko pełne jest tradycyjnie ubranych mieszkańców sprzedających wyroby rękodzielnicze, artykuły spożywcze, które można tu nabyć w dobrych cenach. Wizyta w Chichicastenango na niecodziennym cmentarzu. Niektórzy twierdzą, że jest on najbardziej kolorowym na świecie. Przejazd do Antigua. Tam nocleg w hotelu.

Dzień 14

Transfer do Salwadoru do San Salvador. Nocleg w hotelu. 

Dzień 15 

Wylot do Europy.

Dzień 16

Przylot.

Grupa: 8-16 osób + pilot

Koszt: 3850pln+ 600usd (płatne pilotowi po dotarciu do Salwadoru)

Terminarz płatności:

 • Bilet lotniczy kupowany po zebraniu minimalnej ilości uczestników - koszt w promocji ok. 2300 zł

 • Zaliczka 1500zł

 • Pozostała kwota w złotówkach do 40 dni przed wylotem

 • 600usd przekazane pilotowi w Gwatemali

Koszt obejmuje:

 • pilot polski

 • przejazdy wg programu w Salwadorz, Gwatemali i Hondurasie (prywatny bus na całej trasie)

 • noclegi w pokojach 2os. w hotelach miłych hotelach turystycznych o lokalnym charakterze

 • zwiedzanie według programu

 • ubezpieczenie KL + NNW

 • obowiązkową składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszt nie obejmuje:

 • przelotu Warszawa – Gwatemala City – Warszawa (ok. 3500zł, w promocji do 26.09.2016 w cenie 2350zł!) 

 • wyżywienia

 • biletów wstępu (ok. 90usd)

 • lotniskowe departure tax z Salwadoru (jeśli dotyczy)
   

Bilety lotnicze aranżujemy
UWAGA! W promocji do 26.09.2016 bilety w cenie ok. 2350zł!

Charakter wyjazdu

Wyjazd ma charakter wycieczki objazdowej. Podczas objazdu krajów przemieszczamy się wynajętym busem, co daje komfort podróżowania. Nie można jednak zapomnieć, że drogi w krajach Ameryki Środkowej są fatalne, poza tym to kraje górzyste więc przejazdy są znacznie dłuższe niż w standardach europejskich. W Salwadorze w programie piesza eksploracja na wulkan Santa Ana.

Początek i koniec wyjazdu

San Salvador 

Klimat

Od stycznia do połowy kwietnia trwa lato. Od kwietnia do czerwca zaczyna się pora deszczowa, zaś czerwiec – październik to okres huraganów. Marzec jest dobrą porą na zwiedzanie. To koniec pory suchej, przy końcu tamtejszego lata. Jest to przeważnie czas z dużą ilością słońca, chociaż jeszcze mogą zdarzyć się opady. W górach pogoda zmienna i niestabilna. Gwatemala – tereny górzyste na których będziemy się znajdować – średnia miesięczna dla marca to 23-25°C.

Dokumenty, wizy

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach turystycznych do 90 dni. Paszport musi być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.

Ubiór

Wersja na upały: krótkie spodenki, T-shirty, sandały (wygodne), czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, klapki pod prysznic i na plażę, kostium kąpielowy/ kąpielówki. Bawełniana koszula z długim rękawem do okrycia przed słońcem, komarami lub chłodem porannym.
Wersja na regiony górskie, trekking, przejazdy klimatyzowanym autobusem: polar, długie spodnie (nie jeansy ale szybkoschnące), przydatne są takie z odpinanymi nogawkami; t-shirty, zakryte buty z podeszwą trekkingową, chustka na szyję. Dobrze wziąć proszek lub płyn do prania oraz sznurek do rozwieszenia. Jest możliwość zlecenia prania w niektórych miejscach (tam gdzie po 2 noclegi).

Transport

Transport wynajętym busem, łodzią motorową. Jest dużo przejazdów. Odległości w godzinach jazdy na trasach:
San Salwador – Ruta de las Flores (2h)
Ruta de las Flores – wulkan Santa Ana (1,5h)
Wulkan Santa Ana – Suchitoto (3h)
Suchitoto – Copan (6h)
Copan – Puerto Barrios (6h)
Rio Dulce – Flores (5h)
Flores - Tikal (1,5h)
Tikal - Flores (1,5h)
Flores - Semuc Champey (8h)
Semuc Champey – Antigua (8h)
Antigua - jezioro Atitlan (2,5h)
jezioro Atitlan - Chichicastenango (1,5h)
Chichicastenango – Antigua (3,5h)
Antigua – San Salvador (6h)
Ze względu na bardzo zły stan dróg w Gwatemali czasy są orientacyjne. Góry w Gwatemali są bardzo spektakularne i widokowe, ale przez to drogi tam są bardzo kręte. W górach może wystąpić nieprzejezdność niektórych odcinków z powodów naturalnych (np lawiny błotne) - wtedy występuje konieczność objazdów, bądź przeformatowania trasy wycieczki, o czym pragnęlibyśmy uprzedzić.

Wyposażenie

W większości miejsc noclegowych jest pościel i ręczniki. Należy jednak wziąć ze sobą mały szybkoschnący ręcznik (przyda się na Semuc Champey). Śpiwór nie jest konieczny.

Obsługa

Turystom na całej trasie towarzyszy polski pilot i gwatemalski kierowca, w niektórych miejscach lokalny przewodnik.

Noclegi

Noclegi w hotelach klasy turystycznej. Pokoje 2-3 osobowe, zazwyczaj z osobnymi łazienkami. Mogą zdarzyć się miejsca, gdzie łazienka jest na korytarzu. Czasem mogą zdarzyć się bardziej podstawowe noclegi (Semuc Champey).

Wyżywienie

Wyżywienie we własnym zakresie. Śniadania można zamawiać w hotelach. Obiady lub kolacje w lokalnych restauracjach, jadłodajniach, na targu.

Bezpieczeństwo

Gwatemala, Honduras, Salwador - wysokie zagrożenie przestępczością; szczególnie niebezpieczne są gangi młodzieżowe. Odradza się podróżowanie nocą (czego nie robimy) mało uczęszczanymi drogami, samotnego podróżowania po zmroku, noszenia przy sobie gotówki i biżuterii. Zaleca się zachować zdrowy rozsądek, nie obnosić się z biżuterią, drogimi zegarkami, aparatami fotograficznymi, nosić pieniądze i paszport w ukrytych schowkach, pod ubraniami.

Szczepienia i zdrowie

Nie ma szczepień obowiązkowych. Zalecane: tężec, żółtaczka typu A i B, polio, błonica. Szczegółowe informacje można uzyskać w Poradni Chorób Tropikalnych albo w Punktach Szczepień Sanepid lub w Wojewódzkich Stacjach Sanepidu. Wszelkie sprawy dotyczące zdrowia, szczepień należy skonsultować z lekarzem, podawane przez nas wskazówki mają jedynie charakter informacyjny.

Pieniądze

Należy zabrać dolary amerykańskie, tylko te z „dużymi głowami”, z nowych serii. Ważne by nie było zniszczone, naderwane czy sklejone. Warto mieć ze sobą małe nominały (do 20 -dolarówek). Duże nominały wzbudzają podejrzenie, czasami jest problem z ich wymianą. Na dzień 1 września 2016 przelicznik walut:
1 GTQ (gwatemalski quetzal) = 0.129 USD // 1 USD = 7,37 GTQ
1 HNL (hondureński lempira) = 0.042 USD // 1 USD = 22,5 HNL
1 SVC (salwadorski colon) = 0.111 USD // 1 USD = 8,54 SVC

Co warto zabrać

Ciepłą odzież, lekką odzież, lekkie nakrycie głowy chroniące od słońca, okulary przeciwsłoneczne, kremy z wysokim filtrem, repelenty przeciw komarom – np. MUGGA, latarka, turystyczny scyzoryk, aparat fotograficzny z zapasową baterią, lornetka, chusteczki nawilżane,przejściówki do wtyczek brytyjskich, apteczka, poncho przeciwdeszczowe.

Ubezpieczenie

Pakiet KONTYNENTY, opcja świat w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji AXA: KL z assistance - 30 tys euro, NNW - 4 tys euro, bagaż podręczny - 400 euro, koszty ratownictwa - 5 tys. euro (podlimit kosztów leczenia). Istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej. Koszt wynosi 2,5% wartości wyjazdu. Chęć takiego ubezpieczenia należy zgłaszać najpóźniej do 5 dni po podpisaniu umowy (w wypadku jeśli umowa jest podpisana wcześniej niż na 30 dni przed wyjazdem) lub w dniu podpisania umowy (jeśli do wyjazdu jest mniej niż 30 dni)

Miejscowość i kod pocztowy *

Masz pytania dotyczące wyjazdu? Napisz do nas.